Wtorek, 01 grudnia
Natalia, Edmund, Eligiusz, Blanka

Zmarł ks. Józef Majka oraz ks. Stanisław Gutkowski

27.10.2020 22:57:00 top 0 13806

27 października 2020 roku zmarł śp. ks. Józef Majka – pochodzący z Mordarki proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Chotowej. Dziś także zmarł śp. ks. Stanisław Gutowski – emerytowany proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu i rezydent Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Ks. Józef Majka urodził się 5 października 1951 roku w Mordarce, jako syn Franciszka i Józefy z domu Włodarczyk. Egzamin dojrzałości złożył w 1969 roku w Limanowej. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 6 czerwca 1976 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Rzezawa (od 6 lipca 1976 roku), Jazowsko (od 28 czerwca 1979 roku), Dębica – Matki Bożej Anielskiej (od 13 czerwca 1985 roku) oraz Borowa koło Mielca (od 31 sierpnia 1988 roku).

W dniu 25 lipca 1994 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem św. Zygmunta w Żelichowie. Z dniem 8 sierpnia 1999 roku objął urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Nawiedzenia NMP w Zaborowie. W dniu 16 czerwca 2006 roku został mianowany administratorem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Chotowej. Z dniem 16 października 2008 objął urząd proboszcza tejże parafii. Ponadto pełnił funkcję kapelana szpitala w Dębicy oraz dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie Radłów.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 24 grudnia 1994 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 8 grudnia 1996 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Chotowej w piątek (30 października) o godz. 14.00.

***
ks. Stanisław Gutowski urodził się 30 kwietnia 1937 roku w Połomiu Dużym koło Nowego Wiśnicza, jako syn Józefa i Rozalii z domu Brzegowy. W roku 1955 złożył egzamin dojrzałości w Tarnowie. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 29 czerwca 1961 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Nowy Sącz – Matki Bożej Bolesnej (od 8 lipca 1961 roku), Złockie (od 1 sierpnia 1965 roku), Żabno (od 30 sierpnia 1968 roku) oraz Okocim (od 20 lutego 1974 roku).

W dniu 26 września 1977 roku został mianowany na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, który pełnił do 18 sierpnia 2007 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 2018 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Ponadto pełnił obowiązki dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie Brzesko oraz penitencjarza Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Bożej Różańcowej w Bochni.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1979 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1985 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W roku 2003 został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Bocheńskiej.

Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Okocimiu w sobotę (31 października) o godz. 11.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.


udostępnij
Komentarze (0)
Masz do nas sprawę? Skontaktuj sie z nami mailowo kontakt@limanowa.in