Zamontowano 2152 instalacji solarnych
W Hotelu „Górski Raj” odbyła się konferencja związana z zakończeniem realizacji projektu „Odnawialne źródła energii w Mszanie Dolnej oraz gminach partnerskich” dzięki której, na 2152 domach w regionie zamontowano 2152 instalacje solarne.
„Mszański” projekt realizowany jest na terenie 6 gmin (G. Mszana Dolna, Kamienica, Dobra, Niedźwiedź, Raba Wyżna oraz Miasto Mszana Dolna). W ramach zadania zamontowano 2152 instalacje solarne na budynkach prywatnych oraz 6 instalacji w budynkach użyteczności publicznej. Okres realizacji inwestycji trwał od maja 2013r. do czerwca 2014r. Pomimo tak krótkiego terminu firma Skorut Systemy Solarne Sp. z o.o. wykonała prace w zaplanowanym terminie.
Łączna wartość przyznanej przez Rząd Republiki Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej pomocy to 27 583 676 zł. Wartość dofinansowania wynosi 85% do wartości netto. Uczestnik projektu pokrywa tylko pozostałe 15% i wartość podatku VAT.
Inwestycja na tym terenie rozpoczęła się podpisaniem umowy w dniu 24.04.2013r.
- Czerwcowa wizyta władz programu miała na celu podsumowanie 1 etapu realizacji robót, sprawdzenie jakości wykonywanych prac w budynkach publicznych, jak również poznanie opinii mieszkańców u których już zainstalowane zostały panele słoneczne – relacjonuje kierownik projektu Antoni Róg.
- Konferencja zakończyła się pełnym sukcesem – z zadowoleniem podkreśla Wójt Bolesław Żaba, lider projektu. Przedstawiciele Władzy Wdrażającej bardzo dobrze ocenili podejmowane działania podczas realizacji projektu. Szczególnie doceniono pracę zespołu koordynującego: Antoniego Roga jako Kierownika całego projektu, Beaty Paluszek – koordynatora merytorycznego oraz radcy prawnego Krzysztofa Smagi sprawującego nadzór prawny nad projektem.
- Warto podkreślić iż dzięki wspólnej pracy wszystkich partnerów projektu i wzajemnej pomocy oraz zorganizowanej pracy wykonawcy Firmy Skorut Systemy Solarne Sp. z o.o. i Inspektora Nadzoru PW „Elma” udało się zamontować w tak krótkim czasie bardzo zróżnicowane zestawy solarne – informuje Antoni Róg. - Realizacja programu nie była łatwa. Na początku tego roku pojawiły się plotki, że nałożono na nas kilka milionów kary za złamanie przepisów prawa zamówień publicznych. Rzeczywiście mieliśmy problem. Pod koniec roku władza wdrażająca wstrzymała nam wniosek o płatność pierwszej transzy do wyjaśnienia. Cały projekt przechodził kilka kontroli – Urzędu Zamówień Publicznych, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ambasady Szwajcarskiej, a nawet CBA. Tylko jedna z kontroli wskazała nam uchybienia – audytorzy wynajęci przez władzę wdrażającą zarzucili nam, że popełniliśmy błędy w przetargach i że powinniśmy te przetargi unieważnić. W takiej sytuacji regułą jest wstrzymanie rozliczenia do wyjaśnienia sprawy. Chwilę to trwało, ale w końcu nasze argumenty zostały uznane. Nie ma więc żadnych podstaw do mówienia o jakichś karach; to zwykłe sianie niepokoju. Cała sprawa znalazła szybkie rozwiązanie, także dzięki stanowczej postawie Wójta Janusza Potaczka i Wójta Bolesława Żaby. Najlepszą oceną programu jest liczba chętnych, którzy chcieliby w nim dalej uczestniczyć. Okazuje się, że „niedowiarki”, którzy z różnych powodów nie przystąpili do projektu, teraz chętnie by się do niego zapisali ponownie. Na początku musieliśmy prostować mnóstwo „bajek”, a to, że będzie podatek od słońca, że to się nie opłaca, że instalacje będą wybuchać lub zamarzać itp. Teraz, osoby te widzą, co straciły, jak wygodne jest życie sąsiadów, którzy codziennie mogą korzystać z ciepłej wody bez konieczności palenia w piecu. Stąd liczne zapisy na listę rezerwową. Dla tych właśnie osób są dobre informacje – w pierwszym przetargu zaoszczędziliśmy około 8 mln złotych – udało się uzyskać naprawdę bardzo dobre ceny. Do tego doszły różnice kursowe walut.
Realizatorzy projektu złożyli wniosek, aby te pieniądze przerzucić na 2 etap projektu- w ten sposób do 2152 instalacji mogłoby dojść jeszcze około 1 100 domów.
- Już w styczniu wraz z wójtem Bolesławem Żabą przeprowadziliśmy rozmowy w ambasadzie szwajcarskiej i uzyskaliśmy zapewnienie o pozostawieniu oszczędności do naszej dyspozycji na tych samych warunkach czyli dofinansowania 85% - relacjonuje kierownik projektu. - W najbliższym czasie rozpocznie się montaż dodatkowych około 30 instalacji w każdej z Gmin, natomiast w przyszłych roku zamierzamy montować pozostałe instalacje.
- Najlepszym podsumowaniem programu są pozytywne opinie osób już korzystających z zamontowanych w ramach programu instalacji – z zadowoleniem podkreślają samorządowcy. Wskazują oni, że zmieniły się ich codzienne zwyczaje. Do tej pory musieli się wcześnie rano zrywać, żeby ogrzać wodę poprzez palenie w piecu węglem lub drzewem teraz mogą spokojnie mogą poświęcić ten czas na inne sprawy. To ogromna zmiana. Wystarczy kilka godzin w miarę słonecznej pogody aby zapewnić mieszkańcom zapas kilkuset litrów gorącej wody, często wystarczający na parę dni.
- Teraz wśród partnerów projektu krąży anegdota, że mieszkańcy wychodząc z kościoła po Mszy św. w niedzielę rozmawiają ze sobą o zamontowanych u nich solarach, a na powitanie pytają się wzajemnie: „ile dzisiaj u Ciebie było na solarach” – konstatuje Antoni Róg. - To chyba najfajniejsza forma podziękowania dla nas, jako osób, które pracują nad tym projektem już 4 lata i przez ten czas zdążyli przygotować co najmniej kilka szaf dokumentów.
W konferencji podsumowującej program udział wzięli: Sylwia Słomiak -Koordynator Obszaru Infrastruktura i Środowisko Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu - Współpracy Ambasady Szwajcarskiej w Polsce, Joanna Perkowska – opiekun projektu z Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, Wójtowie i Radni Gmin biorących udział w projekcie, koordynatorzy projektu wraz z kierownikiem projektu i radcą prawnym oraz przedstawiciele samorządów realizujących podobne projekty na terenie południowej Polski.
Do tematu powrócimy.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (9)
Gdy się rodził pomysł tej inwestycji to Pan Żaba nie miał nic wspólnego z tym projektem a dzisiaj przedstawia się jako ojciec sukcesu.
Panie Żaba może lepiej przedstawić się jako ojciec sukcesu budowy PRZEWIĄZKI na Lubomierzu bo tutaj nikt nie zakwestionuje że jest Pan Ojcem tej wspaniale realizowanej inwestycji i jest to w 100% Pana sukces i przykład jak należy realizować inwestycje za pieniądze publiczne.
Władza Gminy Prawdy i Rozwoju lubi sobie zapisywać na swoje konto cudze sukcesy. Pamiętam że 4 lata temu było 3500 chętnych, ale chora propaganda (m.in gminny urzędnik - kandydat na wójta obsmarowywał projekt jako 'wciskanie dziadostwa') doprowadziła do wycofania się ogromnej liczby osób. A jakby były faktyczne oszczędności to możnaby było jeszcze z 1500 domów podłączyć. Jakoś w tekście nie doczytałem się podziękowań dla byłego wójta T. Patality. Nikt inny tylko on wraz z wójtem Potaczkiem, Senatorem Hodorowiczem interweniował w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego u wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej w sprawie wstrzymanych 25 % finansowania tego olbrzymiego projektu. A gdzie był wtedy 'lider projektu'? Pewnie podniecał się architektonicznym bublem ('psudo koncertowa muszla') w Kasinie Wielkiej.
Pan Wójt ogłosił w mediach boom inwestycyjny i w tym też rozpoczęcie budowy tej przewiązki a chyba w nocy poprzedzającej to oświadczenie Pana Wójta i Urzędu PRAWDOPODOBNIE UFOLUDKI BO KTO INNY WYKONAŁY BY TO COŚ CO MA BYĆ TĄ PRZEWIĄZKĄ.,bo Pan Wójt chyba nie bo ogłosił wraz z Urzędem że dopiero rozpoczyna tą inwestycję.
I dzisiaj jest problem co dalej,kasa poszła chyba w błoto podobnie jak w trasy biegowe bo w tereny bagienne.
Ciekawe skąd takie inspiracje czerpie Pan Wójt Żaba?
Wcale bym się nie zdziwił gdyby miał solary zamontowane w ramach tego projektu.
Jak się czyta ten artykuł to wynika z niego że gdyby nie on nie było by tego projektu no i jego realizacji.
Tak więc należy się zwrócić z prośbą do pana Wójta a na
pewno nie odmówi bo to jest osoba -tytan pracy i na wszystkim się zna choć kiedyś stwierdził że na niczym nie musi się znać.
A efekty jego pracy są widoczne gołym okiem w postaci Przewiązki w Lubomierzu,Muszlo -Szopy w Kasinie ,tras biegowych w Lubomierzu itd.
Tak trzymać! Liczy się efekt Panowie!