Zablokują miasto - chcą tańszego paliwa
Nowy Sącz. Kierowcy z Sądecczyzny przyłączają się do ogólnopolskiego protestu przeciwko wysokim cenom paliw w Polsce. W sobotę w samo południe chcą zebrać się na parkingu naprzeciwko restauracji McDonald’s i stamtąd ruszyć w kierunku hipermarketu Real, a później na Rynek.
Sądecczyzna włączyła się w zorganizowaną przez Łukasza Jasińskiego z Brzegu akcję promowaną na portalu społecznościowym facebook pod hasłem „Stop wysokim cenom paliw w Polsce”.
- To miała być tylko mała, lokalna akcja, a teraz włączają się w nią kolejne miasta w całej Polsce i na świecie, bo nawet w Tokio ludzie chcą blokować polską ambasadę – mówi Łukasz Jasiński. – W Nowym Sączu protest organizuje znany działacz lokalny. Zależy mu na tym, żeby tamtejsi kierowcy włączyli się w akcję, ale nie chce ujawniać kim jest.
Plan działania kierowców jest prosty. Do godziny 12 samochody będą zjeżdżać się na tak zwane „jojo” naprzeciwko restauracji McDonald’s przy alejach Piłsudskiego. Jeśli będzie ich więcej, niż parking może pomieścić, część z nich zatrzyma się między innymi pod Galerią Gołąbkowice. Punktualnie o 12 wszyscy ruszą z prędkością do 30 km/godz. alejami w kierunku hipermarketu Real, a jeśli samochodów będzie odpowiednio dużo, część zjedzie na stację benzynową Shell, gdzie będzie tankować paliwo za 1 zł i robić zakupy. Po mniej-więcej godzinie kolumna powinna ruszyć w kierunku Bulwaru Narwiku, pod firmę Koral i dalej do Rynku.
- Tu jeździmy w koło z prędkością 10-15 km/godz. Jeżeli byłaby taka liczba samochodów, że nie mieściłaby się na Rynku, część mogłaby robić zakupy na stacji Orlen za mostem na ulicy Tarnowskiej – pisze na forum stopinicjatywa.fora.pl jeden z internautów.
Potem kolumna ma ruszyć z powrotem w kierunku hipermarketu Real blokując po drodze stacje benzynowe i ronda.
Organizatorzy sądeckiego protestu proszą uczestników o włączenie na znak solidarności świateł awaryjnych i o zamieszczenie logo akcji za szybą samochodu.
Odzew wydaje się być spory. Swój udział zapowiedzieli nie tylko kierowcy z Nowego Sącza, ale też z Piątkowej, Korzennej i Nawojowej. Niektórzy planują przyjechać ciągnikami siodłowymi, bo – jak podkreślają organizatorzy – „każdy pojazd jest mile widziany” i każdy może dołączyć do kolumny w dowolnym momencie.
Jednocześnie, Łukasz Jasiński apeluje do uczestników akcji o rozwagę.
- Przypominam o wszystkich przepisach ruchu drogowego. Należy włączyć światła, używać kierunkowskazów, zapiąć pasy i nie rozmawiać przez telefon komórkowy – przestrzega, choć sądeczanie zdają się dobrze wiedzieć, że protest nie może stwarzać zagrożenia dla nich i dla innych uczestników ruchu. Dlatego zapowiadają, że na rondach i skrzyżowaniach przepuszczać będą samochody uprzywilejowane oraz kierowców, którzy nie chcą do nich dołączyć.
Policja zapowiada natomiast, że protestowi będzie się bacznie przyglądać.
- Policjanci będą czuwać nad zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, tak aby nie doszło do żadnych groźnych sytuacji. Będzie to dotyczyło zarówno uczestników protestu, jak i innych uczestników ruchu - mówi st. sierż. Paweł Grygiel z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. – Policjanci będą również wyciągać konsekwencje w stosunku do kierujących, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym – dodaje.
Szczegółowe informacje o ogólnopolskiej akcji dostępne są na specjalnym fanpage’u na facebooku: www.facebook.com/pages/Stop-wysokim-cenom-paliw-w-Polsce. O sądeckiej akcji można natomiast przeczytać na specjalnym forum: www.stopinicjatywa.fora.pl/mieszkancy-nowego-sacza-i-okolic,1.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca. To właśnie wtedy do Komisariatu Policji w Mszanie Do...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (26)
Pamiętajmy że cotygodniowy przelot Tuska do Gdańska na weekend kosztuje podatników 22 tys. złotych.
Za tą kwotę przeciętny kierowca mógłby zakupić ok. 3700 litrów paliwa co wystarczyłoby mu na 3 lata.
A weekendy w miesiącu są cztery...
A tak wg to mozna zablokowac stacje tankujemy za symboliczne 1zł płacimy czytamy gazetke i tak kilka razy to tez jest dobry pomysł.
Mój znajomy poważny człowiek powiedział mi bardzo dobry pomysł i uważam , że bedzie skuteczny.
Potentatem w Polsce który dyktuje ceny jest ORLEN. Powinni wszyscy kierowcy umówic się , że od dziś tankują na w wszystkich innych stacjach tylko nie ORLENU. Dla nikogo nie bedzie to większy problemem, a ORLENOWI jak zaczną spadać obroty , a co za tym idzie zyski to zacznie obniżać ceny. Wtedy pozostali aby klienci nie odeszli od nich tez zaczna ceny obniżać. To jedyny skuteczny sposób , a nie ma blokowania ulic, i każdy jeździ ile chce tylko tankuje nie na stacjach ORLENU.
Gdybyście dali radę to rozpowszechnić w całej Polsce to efekt murowany.
wystarczy do sączą się przejechać i już jest 10 gr taniej
http://www.facebook.com/events/207452569350053/