Wylączenie 20 maja. Będzie problem?
Laskowa. 20 maja 2013 roku planowane jest wyłączenie nadajników sieci analogowej telewizji, które dotyczyć będzie gminy Laskowa i zastąpienie go sygnałem cyfrowym. Okazuje się, że część z mieszkańców może wówczas stracić dostęp do sygnału telewizji. Sprawą zajęła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Wyłączenie telewizyjnego sygnału analogowego w gminie Laskowa przewidziane jest na dzień 20 maja 2013 roku. Z chwilą wyłączenia emisji analogowej w rejonach podgórskich część mieszkańców może przestać odbierać sygnał telewizyjny z powodu niewystarczającego pokrycia sygnałem cyfrowym. Dotyczy to emisji DVB – T z pojedynczych obiektów nadawczych w rejonach w których, nie ma gwarancji należytego pokrycia sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej i gdzie emisja analogowa dotychczas realizowana jest za pomocą stacji retransmisyjnych.
Urząd Gminy Laskowa wraz z Urzędem Gminy Żegocina, 3 października 2012 roku wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uruchomienie dodatkowego nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej. W odpowiedzi Urząd uzyskał informację, że KRRiT znany jest problem.
KRRiT sygnalizowała, że niezbędne jest w tych rejonach kraju wykonanie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pomiarów zasięgu i przedstawienie wniosków do nadawców programów i operatora multipleksu. Operatorem technicznym trzech multipleksów jest spółka Emitel Sp z o.o. której zadaniem jest zapewnienie pokrycia zasięgiem obszaru wykorzystywania częstotliwości zgodnie z zawartym zapisem w decyzji rezerwacyjnej Prezesa UKE. Do czasu wyłączenia nadajników analogowych powinny zostać wykonane pomiary zasięgu sygnału cyfrowego trzech multipleksów.
Zobacz również:
Warto wiedzieć:
Proces cyfryzacji
Cyfryzacja telewizji naziemnej w Polsce, czyli zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową, należy do jednego z najważniejszych projektów w sferze publicznej łączących zagadnienia społeczne, ekonomiczne i techniczne. Sygnał analogowy ma być całkowicie zastąpiony przez cyfrowy (co oznacza wyłączenie nadajników analogowych) nie później niż 31 lipca 2013 r.
Wdrożenie, opartej na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial), naziemnej telewizji cyfrowej stanowić będzie zasadniczy zwrot technologiczny. W chwili obecnej coraz bardziej zauważalne stają się ograniczenia obecnie wykorzystywanych analogowych telewizyjnych systemów transmisyjnych, które w porównaniu do innych współczesnych cyfrowych systemów łączności radiowej, wykorzystują niewspółmiernie dużo zasobów częstotliwości.
Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi:
- nadawanie większej liczby programów telewizyjnych,
- poprawę jakości obrazu i dźwięku,
- wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television),
- równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych (np. w kilku językach oraz dźwięku przestrzennego).
Jak odbierać
Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:
1) dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem,
2) wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).
Rozwiązanie pierwsze charakteryzuje się niższymi kosztami w stosunku do drugiego.
Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.
Posiadacze STB bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI). Niestety występują w tym przypadku pewne ograniczenia – nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami STB – przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą. Koszt takiego modułu CI wynosi około 150-200zł.
Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera; koszt takiej karty wynosi ok. 100-200zł.
(Fot. sxc.hu)
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (11)
jeżeli jednak jest, to jego moc nie spełnia swojego zadania.
Odbiór 'cyfrówki' z kierunku Krakowa jest u mnie dobry, dalsi sąsiedzi mieszkający pomiędzy nieco inaczej usytuowanymi zboczami gór, dobierają cyfrówkę z kierunku Nowego Sącza.
Tylko niemów, że takim się urodziłeś!
Tam nie czytają limanowa.in i nie piszą to mogą nie wiedzieć co się dzieje.
W ten sposób dzięki awangardzie prawicowej rozpoczęto budowę domu od zamieszkania w nim. Na szczęście ktoś się opamiętał i wrócił na normalną drogę. Jednak Żegocina i Laskowa o przekaźniku mogą na jakieś najbliższe kilkadziesiąt lat zapomnieć. Lipowe, mimo że jest od lat zamilknie, a budowa nowej stacji to marzenia nie do zrealizowania.
Ustawa o wdrażaniu telewizji cyfrowej przewiduje, że co najmniej 95 proc. mieszkańców obszaru, na którym będzie wyłączony nadajnik analogowy, musi mieć dostęp do sygnału cyfrowego. UKE musi to za każdym razem potwierdzać.'
W najbliższym czasie w Polsce Południowej UKE ma przeprowadzić (a może juz prowadzi) pomiary sygnału cyfrowego. Takie pomiary na razie przeprowadzono na terenach gdzie w pierwszej kolejności nastąpi wyłączenie tv analogowej.
Przed rokiem na konferencji w czasie SatKrak podano informację, że na południu Polski na dobra sprawę brakuje ok. 100 przemienników, aby w pełni pokryc teren sygnałem tv. Z jednej strony brakuje na to kasy, a z drugiej problemy robią Czesi i Słowacy.
Wybudowano je właśnie po to aby wszyscy mieszkańcy mieli przynajmniej TVP1 i TVP2.Gdy je wyłączą pozostanie nam tylko niebo - czyli satelita [płatna]a abonament płacić trzeba wszak posiadamy odbiornik TV.