W sobotę I Zjazd Limanowian
Limanowa. W sobotę odbędzie się I Zjazd Limanowian pod honorowym patronatem bpa Andrzeja Jeża. Wydarzenie upamiętnia ważne rocznice przypadające na ten miesiąc – przejazd przez Limanową św. Jana Pawła II oraz rekoronację limanowskiej Piety. Zjazd ma być świętem mieszkańców powiatu i wszystkich tych, którzy wywodzą się z Limanowszczyzny.
W nadchodzącą sobotę po raz pierwszy odbędzie się Zjazd Limanowian. Wydarzenie, które honorowym patronatem objął ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. biskup Andrzej Jeż, ma na celu upamiętnienie przejazdu Ojca Świętego Jana Pawła II przez Limanową w czerwcu czerwca 1999 roku oraz rekoronacji łaskami słynącej Piety z Limanowej, która miała miejsce w czerwcu 1983 roku.
- Na pamiątkę tych historycznych wydarzeń w dziejach Ziemi Limanowskiej w roku kanonizacji Największego Polaka Jana Pawła II chcemy aby corocznie w ostatnią sobotę czerwca odbywał się Zjazd Limanowian. Pragniemy aby zjazd stał się świętem Limanowian nie tylko mieszkających w obrębie Powiatu Limanowskiego ale i tych, co wyjechali do innych miast Polski jak i zagranicę - informują organizatorzy. - Ziemia Limanowska jest miejscem, z którego pochodzi wiele wybitnych osobistości świata sportu, nauki, biznesu, kultury, sztuki. W tym roku szczególną cześć chcemy oddać wybitnej osobie miasta Limanowa, ks. biskupowi Piotrowi Bednarczykowi w 100-lecie jego urodzin. Podczas I Zjazdu Limanowian zostanie odsłonięta i poświęcona okolicznościowa tablica pamiątkowa.
Program 1 Zjazdu Limanowian, sobota 28 czerwca 2014 r.
9:30 - sala konferencyjna Starostwa Powiatowego – powitanie uczestników 1 Zjazdu Limanowian
10:45 - przemarsz w towarzystwie zespołów regionalnych do limanowskiej bazyliki
11:00 - msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w intencji uczestników Zjazdu
12:00 - poświęcenie tablicy pamiątkowej ku czci biskupa Piotra Bednarczyka i złożenie kwiatów na jego grobie
12:15 - Plac Koronacyjny przy bazylice - degustacja potraw regionalnych, prezentacja dorobku artystycznego twórców Ziemi Limanowskiej, otwarcie wystawy „Limanowa znana i nie znana”
14:00 - program artystyczny w wykonaniu artystów Ziemi Limanowskiej
Organizatorami są I Zjazdu Limanowian są: Powiat Limanowski, Bazylika M.B. Bolesnej w Limanowej i Stowarzyszenie Ziemia Limanowska.
Może Cię zaciekawić
Afrykański żar. IMGW wydaje najwyższy stopień ostrzeżenia: temperatura sięgnie 39°C!
Pogodowy armagedon od soboty Zgodnie z najnowszym komunikatem IMGW, wydanym w piątek wczesnym popołudniem, czeka nas uderzenie niespotykanego gorą...
Czytaj więcejPomóż ustalić osobę ze zdjęcia
Policjanci z Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Bochni, prowadzą postępowanie w sprawie doprowadzenia miesz...
Czytaj więcejChciała zarobić w sieci, straciła tysiące. Oszustwo na platformę inwestycyjną
Sądeccy policjanci prowadzą czynności mające na celu ustalenie sprawców oszustwa, którego ofiarą padła mieszkanka Nowego Sącza. Kobieta strac...
Czytaj więcejPrognoza pogody dla Limanowej: Upalny przełom czerwca i wyraźne ochłodzenie w pierwszym tygodniu lipca
Początek wakacji upłynie pod znakiem stabilnej, słonecznej i gorącej aury, jednak trendy na początek lipca jednoznacznie wskazują na powrót ch...
Czytaj więcejSport
Trener Wojciech Tajduś odchodzi z Turbacza. Poprowadzi ligowego rywala.
Szkoleniowiec będzie kontynuował pracę w Popradzie Rytro, który występuje w tej samej lidze. Oznacza to, że w nadchodzących rozgrywkach trene...
Czytaj więcejZofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejPozostałe
Ewakuacja kolejnego urzędu
Dzisiaj (26 czerwca) po godzinie 8:30 limanowska policja została powiadomiona o zagrożeniu w Urzędzie Gminy Limanowa. W godzinach porannych do sied...
Czytaj więcejZapowiadają wahadło na głównej ulicy. Miasto czeka paraliż?
W poniedziałek (29 czerwca) rozpoczną się prace związane z przebudową skrzyżowania ulicy Paderewskiego z ulicą Piłsudskiego, będącą ciągie...
Czytaj więcejZnane oferty na parki kieszonkowe
Na początku czerwca magistrat opublikował informację z otwarcia ofert w postępowaniu przetargowym na realizację zadania pod nazwą „Budowa park...
Czytaj więcejPonad 1 mln zł z rezerwy na drogę w gminie
W poniedziałek (22 czerwca) w Delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu podpisano kolejne umowy na dofinansowanie zadań drogo...
Czytaj więcej- Afrykański żar. IMGW wydaje najwyższy stopień ostrzeżenia: temperatura sięgnie 39°C!
- Pomóż ustalić osobę ze zdjęcia
- Chciała zarobić w sieci, straciła tysiące. Oszustwo na platformę inwestycyjną
- Prognoza pogody dla Limanowej: Upalny przełom czerwca i wyraźne ochłodzenie w pierwszym tygodniu lipca
- Ewakuacja kolejnego urzędu
Komentarze (15)
To chyba dobrze, że kościół wykazuje jakąś inicjatywę, czy to także ci przeszkadza.
W czym to ja taki stronniczy jestem?
Wiek to nie tajemnica, 43 wiosny niestety przeminęły. Poziom kształcenia w Polsce jak słusznie zauważasz legł w gruzach, historii w szkole uczy się ogólnikowo i bez zagłębiania się w podłoże narodu polskiego. Przeglądając podręczniki jaki są używane przez obecne szkolnictwo zastanawiam się czym młody człowiek ma się w życiu kierować, gdzie zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania? Program ,,Matura to bzdura'' oglądam regularnie i zgadzam się niestety z owym ministrem, Polska nie istnieje...
Co do pokolenia wolnościowego to niestety, cóż to za wolność skoro intelekt zamrożony...
A Asnyk, kawał dobrego czytadła.
Pozdro
Co do kwestii ,,okupacji watykańskiej'' prawdą jest, iż Kościół Katolicki odegrał ogromną rolę w czasie zaborów i wojen jako czynnik jednoczący Polaków i tu ujmować zasług zamiaru nie mam, nie przeszkadza mi również ktoś, kto jest wierzący (jego sprawa) ale z panoszeniem się kleru w państwie świeckim, wtrącanie się ich przedstawicieli, w naukę, medycynę, szkolnictwo, zakrawa to na fanatyczny obłęd dążenia do przejęcia kontroli nad wszystkimi i wszystkimi. Które szanujące się świeckie państwo europy ma w instytucjach państwowych krzyże na ścianach, religię w szkołach i dąży do matury z religii, są to czynniki ośmieszające nas na arenie politycznej bardziej, niż cała ,,afera taśmowa'' Niestety w Polsce wpływ kościoła na społeczeństwo jest zwłaszcza w dawnej Galicji dość duży, wynika to zapewne z chłopskiego prostego pochodzenia ludzi, którzy z braku wykształcenia dawali sobą manipulować i byli przez wieki zastraszeni widmem potępienia. Niestety do dziś w lokalnym społeczeństwie pozostała ,,zaćma intelektualno rozwojowa'' Idąc dalej wystarczy spojrzeć na przedstawicieli kościoła, to nie są ludzie z niewielkimi wyjątkami,pochodzący z inteligencji tylko są to potomkowie tego samego zastraszonego chłopa, więc skąd u nich miałaby pojawić się ,,światłość''umysłu. Przecież studia teologiczne zindoktrynowały umysły tych ludzi wpajając im naukę, która nie opiera się o nic materialnego, naukę nie mającą nawet jako podstawę ,,drzazgi z krzyża. Ba już w II w.n.e niejaki Celsus pisał:
'Wszystkie wasze opowieści są tylko baśniami,
którym nie potraficie nadać nawet pozorów
prawdopodobieństwa, chociaż doskonale
wiadomo, że przerabialiście trzy, cztery,
a nawet więcej razy tekst waszej ewangelii,
aby wykręcić się od stawianych wam
zarzutów i oskarżeń (...) To wszystko
wydobyliśmy przeciwko wam z waszych pism
i nie posłużyliśmy się żadnym innym świadectwem:
sami bowiem wpadacie we własne sidła '
Niestety trudno wymagać aby czytelnicy Biblii i kościół krzewiący naukę wedle jej opisów byli tolerancyjni wobec ludzi myślących odmiennie. Przesłanie jakie niesie Biblia dobrze określa znany pisarz Franz Fuhmann, pisząc:
Biblia to 'księga wywrotowa', księga rzeczy
'niebywałych, niedozwolonych, wywróconych
do góry nogami (...) księga destrukcyjna, złorzecząca
królom i błogosławiąca ubogim i słabym, księga
ujmująca się za wszystkimi ludźmi pomniejszymi,
plująca w twarz panom, księga podburzająca i
wichrzycielska, podająca w wątpliwość wszystko,
co miało być w swoim uzasadnieniu bezsprzecznie
pewne — w pierwszym rzędzie własne istnienie'
Mając na uwadze powyższe śmiem wyrazić ubolewanie, że Polskie szkolnictwo świeckie jest tak z klerykalizowane, że uczy nie religioznawstwa a ortodoksyjnej religii chrzescijańskiej, nie otwiera umysłu na rzeczy nowe a ,,zagrzebuje w popiele''prawdę i rzeczy dla siebie niewygodne. PKK nie zrzesza wiernych chcących słuchać jego nauki, on do tej nauki zmusza.
Na szczęscie bardzo podoba mi się to co głosi brytyjski historyk, historyk religii i pisarz Peter de Rosa:
'Jak na ironię, to co dziś wydaje się najbardziej
zagrażać religii, to nie nauka, lecz robota
najwierniejszych egzegetów chrześcijaństwa'
I tym optymistycznym akcentem, zakończę swoją wypowiedź, mając świadomość pomyj jakie tu zostaną na mnie wylane, i padliny jaka na mnie spadnie, nie przejmując się w cale wszak hiena padliną się żywi, pozostaję na stanowisku:
Czy świat bardzo się zmieni, gdy z młodych gniewnych wyrosną starzy, wkurwieni?
Jonasz Kofta
więc może My bardziej się postarajmy i zorganizujmy, a sprzeczajmy się w - jakiejś sprawie- a nie, aby na kimś -odreagować własne kłopoty-
Jeśli czujecie się tak prześladowani przez Kościół, mam dla was dobrą wiadomość.
Jest taki kraj, gdzie katolicyzm i wszelkie inne religie są nielegalne. Kraj wolny od wpływów Watykanu. Kraj, gdzie niemal 100% mieszkańców jest 'wolno myślącymi' ateistami.
Z pewnością jest to najszczęśliwszy kraj na świecie.
Nazywa się Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna.
Możecie wyjechać tam już dziś.