Szkoły wyróżnione przez policję
Kraków. Szkoły podejmujące działania na rzecz bezpieczeństwa otrzymały specjalne certyfikaty od Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Wśród szkół znalazły się również te z naszego regionu. Za zaangażowanie i dotychczasową realizację projektu wyróżniono emerytowaną policjantkę KPP w Limanowej Marię Szubryt.
Uroczystość odbyła się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Wyróżnienia wręczyli Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski.
Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa został wdrożony w Małopolsce w 2004 roku - na gruncie doświadczeń Policji holenderskiej. - Głównym założeniem przedsięwzięcia jest budowanie lokalnych środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat. To także próba aktywizowania młodzieży do działań na rzecz innych. W projekcie”każdy coś z siebie daje – każdy określa swój zakres kompetencyjny i zobowiązuje się do realizacji konkretnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa szkoły” - informuje KWP w Krakowie.
Wybór szkół jako obszaru realizacji pomysłu wynikał ze skali różnych negatywnych zjawisk z jakimi 10 lat temu borykały się szkoły. Początkowo głównymi identyfikowanymi zagrożeniami były przemoc rówieśnicza oraz szeroko pojmowana przestępczość i demoralizacja dzieci i młodzieży na terenie gimnazjów w Małopolsce. Z czasem formułę rozszerzono na wszystkie poziomy edukacyjne tj. od szkoły podstawowej po wyższe uczelnie.
Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okoliczność prezentację zawierającą dokonania szkół w ramach Projektu. Wręczanie certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” miało charakter jubileuszowy – w tym roku była to już X Edycja Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.
Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek wraz z Małopolskim Kuratorem Oświaty Aleksandrem Palczewskim wręczyli Certyfikaty kolejnym 33 przedstawicielom szkół, które uczestnicząc w projekcie ZPB zdobyły największą ilość punktów.
Wśród wyróżnionych szkół z naszego regionu znalazły się szkoły: Zespół Szkół Samorządowych nr 4 im. św. Jana z Kęt w Limanowej,Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Słopnicach, I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.
Za zaangażowanie i dotychczasową realizację projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa podziękowanie otrzymali asp. szt. w st. spocz. Maria Szubryt, która była policjantką Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Limanowej.
Podczas uroczystości byli z nami przedstawiciele Zespołu Szkół w Sobolowie, którzy odebrali przedłużenie ważności Certyfikatu „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” z rąk Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Uczniów tej szkoły mieliśmy przyjemność podziwiać zarówno w występie Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej w Sobolowie pod dyrekcją kapelmistrza Justyny Chmielek, jak i zobaczyć indywidualne osiągnięcia absolwentki Katarzyny Klebert.
Po uroczystości szkoły zostały zaproszone do udziału w przygotowanych pokazach Policji m.in. sprzętu policyjnego i technik stosowanych przez funkcjonariuszy w codziennej służbie, a także zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji samolotów w muzeum.
Lista wszystkich wyróżnionych szkół:
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej,
Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Jana Brzechwy we Frydrychowicach,
Zespół Szkół w Łużnej,
Gimnazjum nr 1 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Rabce-Zdroju,
Gimnazjum nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Skawinie,
Publiczne Gimnazjum im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Trzemeśni,
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Złockiem,
Zespół Szkół Samorządowych nr 4 im. św. Jana z Kęt w Limanowej,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej,
Zespół Szkół w Wojakowej,
Zespół Szkół Nr 1 Szkoła Podstawowa Nr 1 i Gimnazjum Nr 1 w Bieczu,
XXX Liceum Ogólnokształcące w Krakowie,
Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Słopnicach,
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witkowicach,
I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Limanowej,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach,
Zespół Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach,
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Wieliczce,
Zespół Szkolno-Gimnazjalny z Oddziałami Integracyjnymi w Libiążu,
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Waksmundzie,
Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Grzegorzowicach,
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 2 im. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
Szkoła Podstawowa im. Piotra Michałowskiego TSSP w Krakowie,
Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Sączu,
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi w Pcimiu,
Zespół Szkół Gminnych w Proszówkach,
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach,
Zespół Szkół Społecznych nr 7 STO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie,
Miejskie Gimnazjum nr 3 im. Klementyny Tańskiej-Hoffmanowej w Oświęcimiu,
Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem,
Gimnazjum w Mogilanach,
Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej
w Parkoszowicach,
Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich i Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie,
Może Cię zaciekawić
Ekspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejStraż Graniczna odprawi pięciu Uzbeków do kraju
W piątek (19 czerwca) w Nowym Sączu przeprowadzona została kontrola legalności pobytu pięciu obywateli Uzbekistanu. Działania zrealizowali funkc...
Czytaj więcejŚmiertelny wypadek motocyklisty
W niedzielę (21 czerwca) około godziny 12:30 w miejscowości Czasław doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. W wy...
Czytaj więcejNocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Policjanci z sądeckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie trzech wiat śmietnikowych na terenie Nowego Sącza. Do zdarzeń t...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Zlot “orkanowskich” szkół
W czwartek (11 czerwca) Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu zorganizowała XIX Zlot Szkół Orkanowskich. Wydarzenie poświęcone jes...
Czytaj więcejZdobył II w ogólnopolskim konkursie IT
Konkurs zorganizowany przez Informatyczne Branżowe Centrum Umiejętności w Mszanie Dolnej nie należał do łatwych. Składał się z trzech etapów...
Czytaj więcejUczniowie ze Słowacji odwiedzili limanowską szkołę
Na zaproszenie dyrektora Alberta Golonki do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej przyjechali uczniowie wraz z nauczycielami z partnerskiej...
Czytaj więcejPierwszy piknik rodzinny - szkoła zintegrowała mieszkańców
W sobotę (23 maja) na terenie Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu zorganizowano pierwszy piknik rodzinny. W spotkaniu uczestnicz...
Czytaj więcej
Komentarze (0)