Starosta o partnerstwie w TVP Kraków
O partnerstwie publiczno-prywatnym, planowanej budowie basenów w Porębie Wielkiej i „drodze uzdrowiskowej” z Rabki do Muszyny opowiadał starosta Jan Puchała na antenie TVP Kraków, jako jeden z gości programu „Ludzie – Sprawy – Opinie Region Małopolska”.
Starosta Jan Puchała był jednym z gości Magdaleny Drohomireckiej, prowadzącej program „Ludzie – Sprawy – Opinie Region Małopolska” na antenie TVP Kraków.
Program wyemitowano 5 marca. Na temat pozyskiwania funduszy unijnych na inwestycje realizowane w oparciu o model partnerstwa publiczno-prywatnego mówili burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, starosta Jan Puchała oraz dr Michał Kudłacz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Jan Puchała przedstawił telewidzom plany związane z budową kompleksu basenów termalnych w Porębie Wielkiej, w której udział mają wziąć prywatni inwestorzy.
- Po nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym jest szansa, aby wykorzystać potencjał i kapitał, by wspólnie z prywatnym przedsiębiorcą w systemie hybrydowym dotacje unijne. I można w ten sposób zaoszczędzić, a przy okazji jest źródło dofinansowania mocne i inwestycja ma większe szanse realizacji i później przynosi korzyści - przekonywał starosta na antenie TVP Kraków. - Postanowiliśmy wraz z gminą Niedźwiedź, gminą Mszana Dolna i miastem Mszana Dolna założyć spółkę samorządową, jest to spółka z o.o., która zgromadziła kapitał: mamy półtora hektara gruntu, odwiert który jest po badaniach, mamy koncesję na wydobywanie solanki termalnej. Więc ten krok dokumentacyjny jest już najważniejszy, gdzie jest czasochłonny. Siedem lat trwało to wszystko aż przygotowaliśmy wszystkie procedury aby uzyskać koncesję na wydobywanie - mówił w studiu TVP Kraków.
Opowiadał także o pomyśle stworzenia „dużego kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjno-leczniczego” z drogą uzdrowiskową, łączącą Porębę Wielką z Rabką, Muszyną, Szczawnicą, Krościenkiem i Krynicą.
- Jest już złożony wniosek w Urzędzie Marszałkowskim o tzw. „drogę uzdrowiskową”. Chcemy połączyć Rabkę z Porębą Wielką, Szczawą, później w kierunku Starego Sącza, Szczawnicy, Zabrzeży, Krynicy, Muszyny. Chcielibyśmy, aby wspólnie promować i służyć usługi turystyczne w tak zwanym dobrym zarządzaniu, wziętym z państw zachodnich, gdzie tam naprawdę wspólnie, kompleksowo, świadczy się usługi. Aby klient, turysta który przyjedzie do powiatu limanowskiego, łącznie z powiatem nowotarskim i nowosądeckim, był zadowolony - tłumaczył Puchała. - A to jest dzisiaj najważniejsze - zapewniał.
Cały odcinek programu „Ludzie – Sprawy – Opinie Region Małopolska” na temat funduszy unijnych i PPP można zobaczyć w Internecie, na stronie TVP Kraków.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (32)
jak w limanowskim szpitalu ,trzecia droga do trzeciego świata......
Gdy Pan Starosta zostanie Europarlamentarzystą to kto to wszystko zrealizuje ,kto go zastąpi chyba nie Pan Stawarz który nawet nie potrafi zapewnić należnego wynagrodzenia nauczycielom.
A inwestycje ogromne chyba ze wypowiedzi Pana Starosty należy traktować jako program MiniMini dla dzieci???
Po prostu, tą leczniczą solankę należy wykorzystać.
A co do drogi, to mam nadzieję, że pozostałe powiaty się przyłączą, bo to ma głęboki sens.
Nie robi tego z mysla o sobie a przede wszystkim z mysla o mieszkancach, ktorym te inwestycje maja sluzyc.
Dziwne, ze nikt nie dostrzega plusow.
Przeciez to szansa dla powiatu, dla nas.
Nowe miejsca pracy, naplyw turystow itp.
Szkoda, ze przez niektorych Polakow przemawia taka zawisc i zazdrosc.
Paskudne cechy, niestety bardzo popularne wsrod rodakow.
To bardzo przykre, bo w normalnych krajach to ludzie sie ciesza z kazdej inwestycji, ktora powstaje.
Ale Polska to chory z nienawisci kraj, dlatego mamy wszystko tak jak mamy.
I jeszcze dlugo nie bedzie dobrze, bo mentalnosci nie mozna zmienic z dnia na dzien.
Milego dnia wszystkim zycze.
Współpraca ponad wszystko. Może zmieni się nastawienie do Szczawnicy i ta współpraca zaistnieje.
Cieszyć się należy że już wszystko jest załatwione z basenami geotermalnymi i „senatorium’’ .
Pan Starosta w Urzędzie Marszałkowskim załatwia tzw. „drogę uzdrowiskową” Pan Marszałek Marek Sowa powinien jak najszybciej to zaakceptować a Urząd Marszałkowski wezwać do podpisania umowy przekazując potrzebne pieniądze na tę inwestycję.
Mamy sp. zoo „półtory” hektara gruntu odwiert i „konsesje” na wydobywany solanki „termalny” .
Trzeba się cieszyć i wspierać inwestycje bo każda inwestycja to poprawa życia mieszkańców .
Dr. Kudłacz to przez przypadek nie ma korzeni rodzinnych na Wilkowisku ?. Jest jeszcze Pan Profesor o tym samym nazwisku taka współpraca z tak wybitnymi osobliwościami jest jak najbardziej oczekiwana.
Dla dobra pięknej ziemi limanowskiej naszej małej Ojczyzny.
„Czeba” popracować na dialektem braki są widoczne. Małe korepetycje z języka Ojczystego i będzie oki .
Istniej jeszcze język migowy.
Za pieniądze podatników można zrobić magistra, a teraz zafundować sobie kampanie wyborczą .
„Droga uzdrowiskowa „ jak to pięknie brzmi ciekawe kiedy i którędy.
Panie starosto, przez ostanie lata prowadzona była modernizacja drogi krajowej 28 i co zrobiono :
1. wymalowano linie ciągłe prawie ca całej jej długości .
2. Wstawiono znaki z ograniczeniem do 70km/h prawie na całej długości
3. Zamontowano balustrady energochłonne .
4. W kilku miejscach wymieniono asfalt, który za kilka miesięcy popękał.
Niby droga krajowa to nie pana sprawa, ale przebiega przez powiat limanowski.
Zatem pytam panie starosto czemu pan nie zabiegał, żeby ją poszerzyć przynajmniej w kilku w miejscach, w których można by było wyprzedzić samochody np.: naukę jazdy ,czy ciężarowe , które hamują ruch. Wykonać pas dla pojazdów powolnych np:Gruszowiec. Dobry dojazd to podstawa dla turystów i inwestorów.
Gdzie te czyny - gdzie te baseny, gdzie te 200 miejsc pracy, gdzie te solanki, gdzie ten przetarg, gdzie ten inwestor???? dwie kadencje po 4 lata gadania,że już już. W międzyczasie na Podhalu już kilka term powstało. Ale tam sie więcej robi niż gada.
To tak jak z Podłęże - Piekiełko - jeden obecny senator trzy razy zdołał na tym temacie do parlamentu wjechać. Lata minęły a trasa dalej w koncepcjach.
A to teraz z Rabki nie da się tam dojechać ?
Bardzo dobra wypowiedz Pana starosty tutaj widac ze powiat ciagle sie rozwija i bedzie sie rozwijal w roznych dziedzinach.
Obecny Starosta nie sklada pustych obiecnic jezeli ktos przeczytal ostatnie expose pana starosty to dzisaj dokladnie widac ze wszystko zostalo wykonane .Dobrze ze mamy takiego staroste i zarzad powiatu ktory konsekwentnie dazy do polepszenia warunkow zycia i rozwoju powiatu
@Ted1 piszesz bardzo dobre komentarze ktore odzwierciedlaja rzeczywistosc :)
@Panie Doradco uczyl Morcin Morcina ... Milo pozdrawiam wszystkich
Ps A moze pan radny powiatowy odpowiedzialny za wspolprace z miastem cos zle pracuje i dlatego miasto ma tak pod gorke nie mowiac o dolku. Pozdrawiam
Szczerze współczuję twojemu partnerowi jeśli w ogóle go posiadasz. Takie mądrości jak ty to przepraszam ale powinny wyginąć bez przekazywania genów.
Lepsze 'braki w dialekcie' niż braki w kompetencjach maskowane wizualizacjami.
Ciekawe też, jak na miejscu starosty zaprezentowałby się twój idol. Oczywiście przy założeniu, że ktokolwiek chciałby go zaprosić do studia.
Myślę, że bardziej pasuje tutaj słowo 'większość'.
Miłego wieczoru ;-)
Masz racje. Poprawie sie na przyszlosc.
Rowniez zycze milego wieczoru :)).
Nie podoba mi się dialekt Pana Starosty wszak osoba tak wykształcona z takimi osiągnięciami menadżerskimi i samorządowymi przedstawiciel całego naszego Powiatu kandydat do PE może w przyszłości Pan Doktor Pan Minister Pan Poseł lub Pan Senator powinien umieć mówić w swoim własnym języku dodatkowo do ładu i składu.
Napisałem, że małe korepetycje z Języka Ojczystego i będzie oki.
Jeżeli nikt tego nie widzi poza mną to przepraszam.
Co do Marcina to zwróciłeś się do Niego w tym samym komentarzu chwaląc, że pisze bardzo dobre komentarze, które odzwierciedlają rzeczywistość.
Widzisz jednak Marcin potrafi a to, że potrafi niejednokrotnie czytaliśmy na portalu i nie poradzisz nic bracie mój.
Naprawdę będą wybory? hi,hi
Niech sobie żyje w swoim świecie utopii w którym Pan starosta jest jego ŻYCIOWYM IDOLEM.
Tylko patrzeć jak wstąpi do POLSKI RAZEM JAROSŁAWA GOWINA