Solanka już płynie
Poręba Wielka. Postępują badania odwiertu geotermalnego w Porębie Wielkiej. Od kilkunastu godzin napełniany jest zbiornik wypływającą z ziemi solanką.
- Gorąca i czysta solanka już płynie spod ziemi. Marzenia o geotermii w powiecie limanowskim stają się powoli faktem - informuje Powiat Limanowski. - Od kilkunastu godzin do zbiornika leci czysta i bardzo ciepła woda, jego napełnianie potrwa jeszcze kilkanaście godzin, jej temperatura systematycznie będzie wzrastała.
- Woda wypływa pod własnym ciśnieniem, to jest nawet około 60 atmosfer, zredukowaliśmy to ciśnienie specjalnym urządzeniem – prewenterem szufladowym, parcie wody jest znacznie mniejsze, to pozwala panować nad tak dużym jej naporem – mówi Marcin Radzięta, wiceprezes spółki Gorczańskie Wody Geotermalne.
- Rury teraz są zimne, temperatura na zewnątrz ochładza cały system doprowadzający solankę do zbiornika zasobowego, my wiemy że teraz solanka ma około 42 stopnie C., ale temperatura wzrośnie gdy wszystko się rozgrzeje, teraz solanka zanim wypłynie ogrzewa te zimne elementy – wyjaśnia Jan Puchała, starosta powiatu.
- Ta woda może leczyć, służyć relaksowi i przyjemności. Wyniki badań są lepsze niż nam się wydawało – zdradza Jan Puchała, starosta powiatu.
Jak informuje Powiat zbierana woda w zbiorniku służyć będzie naukowcom do badań. Określą oni skład chemiczny oraz inne walory. Pierwsze próbki zostały już przesłane do Krakowa.
- Za kilkanaście dni powinny pojawić się pierwsze wyniki, dowiemy się co w solance jest, jakie pierwiastki zawiera, próbki są już pobrane a testy przeprowadzą naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie – mówi Marcin Radzięta.
- Codziennie z Poręby Wielkiej płyną, jak ta solanka spod ziemi, coraz lepsze informacje, urzeczywistnia się nasze marzenie że piękna ziemia limanowska będzie miała kąpielisko geotermalne. To nowe miejsca pracy i turyści u stóp Gorców, to są wielkie możliwości. Samorządy skupione w spółce wkładają wiele pracy i widzimy jej efekty, to cieszy mnie i mieszkańców powiatu – podsumowuje Jan Puchała.
Według powiatu kompleks będzie pełnił funkcję ośrodka uzdrowiskowego i rehabilitacyjnego, a także centrum rozrywki.
A to ciekawe:
- 42 stopnie Celsjusza to temperatura wypływająca z solanki
- 12m3/h solanki wypływa z odwiertu
- 22g/dm3 mineralizacja wody
(Źródło: Powiat Limanowski)
Może Cię zaciekawić
Ekspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejStraż Graniczna odprawi pięciu Uzbeków do kraju
W piątek (19 czerwca) w Nowym Sączu przeprowadzona została kontrola legalności pobytu pięciu obywateli Uzbekistanu. Działania zrealizowali funkc...
Czytaj więcejŚmiertelny wypadek motocyklisty
W niedzielę (21 czerwca) około godziny 12:30 w miejscowości Czasław doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. W wy...
Czytaj więcejNocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Policjanci z sądeckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie trzech wiat śmietnikowych na terenie Nowego Sącza. Do zdarzeń t...
Czytaj więcejSport
Kolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPoznaliśmy drugi zespół z awansem do Klasy B
Uran już wcześniej zapewnił sobie awans do Klasy A. Grupa barażowa (zaliczone punkty z fazy ligowej): DOBRZANKA DOBRA - URAN ŁUKOWICA 1:1 (0...
Czytaj więcejPozostałe
Wojewoda wydał pozwolenie dla odcinka linii Podłęże – Piekiełko
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w piątek (19 czerwca) podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę fragmentu nowego odcinka linii kole...
Czytaj więcejAlarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejNadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcej
Komentarze (12)
- Ta woda może leczyć, służyć relaksowi i przyjemności. Wyniki badań są lepsze niż nam się wydawało – zdradza Jan Puchała, starosta powiatu.
- Za kilkanaście dni powinny pojawić się pierwsze wyniki, dowiemy się co w solance jest, jakie pierwiastki zawiera, próbki są już pobrane a testy przeprowadzą naukowcy z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie – mówi Marcin Radzięta.
„Pierwsze próbki zostały już przesłane do Krakowa.” To skąd takie wiadomości ?.
święta, na twym świętym progu staje nasz natchniony chór
Jasność twoja wszystko zaćmi złączy, co rozdzielił los.
Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos.
Radość tryska z piersi ziemi, radość pije cały świat.
Dziś wchodzimy, wstępujemy na radości złoty ślad. '
a to jest cytat z limanowa.in o wynikach:
'– Okazuje się, że na głębokości dwóch tysięcy metrów panuje ciśnienie wynoszące 268 atmosfer, natomiast u wylotu otworu, czyli na powierzchni owo ciśnienie wynosi 58 atmosfer. Te wstępne wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy. Podobnie jest zresztą z temperaturą solanki, która na dole osiąga temperaturę ok. 59 stopni C. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych pierwszych informacji. To wielki krok w kierunku powstania basenów geotermalnych w Porębie Wielkie. Oczywiście do pełni szczęścia brakuje jeszcze ostatecznych ekspertyz – dodaje starosta. '
Więc do tych danych się starosta odnosi.
i link:
http://limanowa.in/wydarzenia/news;optymistyczne-badania-wod-termalnych,8911.html
hmmm nie będę komentował, pamtomimex wie lepiej, co Pan Starosta miał na myśli:)
„Liczę na dobrą i owocną współpracę z portalem oraz innymi mediami.
Wszelkie wypowiedzi jakie będę publikował prywatnie lub oficjalnie na portalu limanowa.in oznaczone będą nickami: Asystent, waldekwojtas lub rzecznikGSMP.
W najbliższym czasie pojawi się kilka nowości w komunikowaniu z mediami oraz odbiorcami.”
Się pojawiło kilka nowości do których byliśmy wcześniej przyzwyczajeni:)
Bardzo współczuję że każdego nowego użytkownika portalu chce Pan identyfikować jedną osobą.To śmieszne!Nie komentuje parcia na szkło Szanownego Pana. Szanowny Pan szuka sensacji.Można się śmiać z Pana?
@ pamtomimex a to Ty jesteś Panem Asystentem, że się odzywasz?. Skąd Ty wiesz o czym ja pisałem i co miałem na myśli?.:).
A to ci cyrk istny. 'Można się śmiać z Pana' i vice versa:)