„Sapere Aude!”- Gala Finałowa
Limanowa. I Liceum Ogólnokształcące im. Wł. Orkana wraz z Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, było inicjatorem i organizatorem I Powiatowego Interdyscyplinarnego Konkursu Filozoficznego.
Tę ciekawą ideę, której nadrzędnym celem jest rozwijanie samodzielnego myślenia uczniów, formowanie ich wrażliwości poznawczej oraz moralnej, motywowanie do ciężkiej pracy i rozwoju osobistego, objęli honorowym patronatem oraz ufundowali nagrody: poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska, starosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, wójt Gminy Tymbark Paweł Ptaszek. Nagrody ufundowali również: Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dyrektor I LO Anna Mruk i Rada Rodziców I LO.
Konkurs ma charakter interdyscyplinarny; jego program nawiązuje do wybranych zagadnień zawartych w podstawie programowej, zawiera problemy i teksty, które pogłębiają edukację humanistyczną w jej filozoficznych aspektach. Adresatami Konkursu byli uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z Powiatu Limanowskiego zainteresowani edukacją filozoficzną.
Uczniowie wybierając jedną z trzech form (esej/wypracowanie, praca literacka, plakat/mem) wyrazili swoje stanowisko na jeden z zaproponowanych przez organizatora tematów:
- Co to znaczy poznać samego siebie?
- Na czym polega szczególna relacja między wiarą a rozumem?
- Szczęście – co to takiego?
- Czy dziś potrzebujemy jeszcze przyjaciół?
- Czy cenić przyjaźń wyżej niż prawdę?
Za inspirację do tworzenia prac miały posłużyć teksty wielkich Myślicieli: encyklika Jana Pawła II „Fides et ratio”, „Wyznania” św. Augustyna i „Etyka Nikomachejska” Arystotelesa.
Pierwsza edycja konkursu spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony uczniów szkół Powiatu Limanowskiego. Uroczystą Galę Finałową uświetnili swą obecnością wszyscy honorowi patroni oraz ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak – kierownik katedry Etyki na Wydziale Filozoficznym UPJPII, który wygłosił wykład pt „Czy filozofia jest potrzebna w życiu człowieka?”, dr Jakub Synowiec – kierownik kierunku „Filozofia” na Wydziale Filozoficznym UPJPII oraz Mirosław Zygmunt – dyrektor Biura Poselskiego Poseł Urszuli Nowogórskiej.
Dyrektor I LO Anna Mruk przypomniała zebranym, iż idea konkursu jest owocem wypracowanej w ciągu wielu lat przez I LO pozycji lidera myśli filozoficznej wśród szkół powiatu limanowskiego. Świadczą o tym liczne osiągnięcia uczniów na szczeblu ogólnopolskim – uzyskane tytuły laureatów i finalistów Olimpiady Filozoficznej, Olimpiady Myśli Jana Pawła II i organizowanych przez Wydział Filozoficzny UPJPII Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla Młodzieży, połączonych z Ogólnopolskim Konkursem, współpraca z uczelniami wyższymi oraz realizowany w Liceum przez dwa ubiegłe lata projekt Uniwersytetu Pedagogicznego pt. „Filozofia ma sens”.
Szczególne podziękowania Anna Mruk skierowała do komisji konkursowej: dra Jakuba Synowca (oceniał wszystkie eseje), Jolanty Bugajskiej, Grzegorza Kuziela, Mirosława Zygmunta i Anny Trojanowskiej – nauczycielki filozofii, autorki programu autorskiego, koordynatorki projektów. To dzięki ich współpracy udało się zorganizować i sprawnie przeprowadzić pierwszą edycję.
Ci, którzy odważyli się być mądrymi (Sapere Aude!), zostali uhonorowani dyplomami i cennymi nagrodami rzeczowymi. Autorzy najlepszych esejów w kategorii szkół średnich wygrali wycieczkę do Warszawy, zwiedzanie Sejmu, wraz z Urszulą Nowogórską.
A oto zwycięzcy:
Licealiści w kategorii esej/ wypracowanie:
1. miejsce Weronika Banach I LO w Limanowej
2. miejsce Zuzanna Jasica Zespół Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej
3. miejsce Robert Syrek LO im. KEN w Tymbarku
Wyróżnienie: Mateusz Kęska I LO, Aleksandra Palki Zespół Szkół nr 1 w Limanowej
W kategorii prace literackie:
1. miejsce Liliana Gołąb I LO w Limanowej
2. miejsce Anna Hebda - I LO w Limanowej
3. miejsce Emilia Biros Zespół Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej i Weronika Guzik Zespól Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej
Wyróżnienie: Kacper Krajewski LO im. KEN w Tymbarku
W kategorii plastycznej-plakaty:
1. miejsce Anna Żelazny LO im. KEN w Tymbarku
2. miejsce Jakub Płachta LO im. KEN w Tymbarku oraz Julia Dziadoń I LO w Limanowej
3. miejsce Piotr Pyszny LO im. KEN w Tymbarku i Julia Dudek Zespół Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej
Wyróżnienia: Izabela Jurkowska LO im. KEN w Tymbarku, Wiktoria Filus LO im. KEN w Tymbarku, Sabina Wilczek LO im. KEN w Tymbarku
Najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych w kategorii:
Esej/ wypracowanie:
1. miejsce Anna Jurek S.P w Piekiełku
2. miejsce Łukasz Jasica S.P. w Mordarce
3. miejsce Urszula Czernek S.P w Tymbarku
Wyróżnienia: Joanna Trzópek S.P w Tymbarku, Zuzanna Obrzud S.P w Tymbarku
Praca literacka:
1. miejsce Ewelina Majda S. P. w Tymbarku
Warto dodać, iż pozostali uczestnicy Konkursu Filozoficznego otrzymali drobne upominki od organizatorów. Młodzież licealna, która ubarwiła swym artystyczno-reporterskim występem Galę, trafnie podsumowała tę piękną, bo doceniającą wysiłek intelektualny i kreatywność młodych ludzi, uroczystość słowami: "Co w życiu większe ma mieć zalety: liczyć monady czy też monety?".
Kolejna edycja Konkursu już za rok.
Może Cię zaciekawić
Ekspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejStraż Graniczna odprawi pięciu Uzbeków do kraju
W piątek (19 czerwca) w Nowym Sączu przeprowadzona została kontrola legalności pobytu pięciu obywateli Uzbekistanu. Działania zrealizowali funkc...
Czytaj więcejŚmiertelny wypadek motocyklisty
W niedzielę (21 czerwca) około godziny 12:30 w miejscowości Czasław doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. W wy...
Czytaj więcejNocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Policjanci z sądeckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie trzech wiat śmietnikowych na terenie Nowego Sącza. Do zdarzeń t...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Zlot “orkanowskich” szkół
W czwartek (11 czerwca) Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu zorganizowała XIX Zlot Szkół Orkanowskich. Wydarzenie poświęcone jes...
Czytaj więcejZdobył II w ogólnopolskim konkursie IT
Konkurs zorganizowany przez Informatyczne Branżowe Centrum Umiejętności w Mszanie Dolnej nie należał do łatwych. Składał się z trzech etapów...
Czytaj więcejUczniowie ze Słowacji odwiedzili limanowską szkołę
Na zaproszenie dyrektora Alberta Golonki do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej przyjechali uczniowie wraz z nauczycielami z partnerskiej...
Czytaj więcejPierwszy piknik rodzinny - szkoła zintegrowała mieszkańców
W sobotę (23 maja) na terenie Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu zorganizowano pierwszy piknik rodzinny. W spotkaniu uczestnicz...
Czytaj więcej
Komentarze (4)