Sąd po stronie Internautów i wolności słowa
Gorlice/Limanowa. Sąd Rejonowy w Gorlicach postanowił uwzględnić nasze zażalenie na postanowienie Prokuratury Rejonowej w Gorlicach o zwolnieniu z obowiązku zachowania tajemnicy i uchylił to postanowienie. Portal nie musi więc udostępniać danych użytkowników, których chciał ścigać Starosta.
Prokuratura postanowieniem zwolniła portal z obowiązku zachowania w tajemnicy informacji i zobowiązała do podania personaliów i adresów osób (instytucji) – użytkowników o nickach oraz numerów IP komputerów, z których logowano się i komentowano na portalu. Dane te miały umożliwić ustalenie autorów komentarzy, których treść miała stanowić przestępstwa znieważenia i zniesławienia Starosty Limanowskiego, czego dotyczyło złożone przez Jana Puchałę zawiadomienie o przestępstwie.
Na to postanowienie wnieśliśmy zażalenie domagając się uchylenia zaskarżonego postanowienia. Jak zauważył Sąd podnosiliśmy w szczególności, że autorzy komentarzy działali w ramach dopuszczalnej krytyki, a interes społeczny nie wymagał, aby takie czyny ścigane były z urzędu, a nadto nie zbadano, czy w ogóle w sprawie można mówić o popełnieniu przestępstwa.
- Zażalenie zasługuje na uwzględnienie, a zarzuty w nim zawarte co do zasady są trafne – napisał w postanowieniu Sąd. – Przede wszystkim w istocie nie wzięto pod uwagę podstawowej okoliczności jaką jest ustalenie, czy w ogóle został popełniony czyn (czyny), który może stanowić przestępstwo, naruszając art. 297 §1 pkt 1 kpk.
Sąd dokonał analizy zwrotów, które według Jana Puchały miały mieć charakter zniesławiający i znieważający i zdecydowana większość z nich nie wyczerpuje znamion przestępstwa, gdyż stanowią one dopuszczalną przez szereg przepisów, w tym Konstytucję uprawnienie do oceny działania organów publicznych i krytykę ich poczynań, co jest rzeczą normalną w każdym demokratycznym kraju. Organ publiczny, jakim jest niniejszy Starosta musi godzić się na krytykę swoich działań, a każdy obywatel ma do takowej prawo. W treści wpisów na portalu znajdują się pewne dosadniejsze zwroty jak np. „łysy ch…j, kpiarz, du..p, łysa pała”, które jedynie formalnie można by traktować jako znieważające i zniesławiające – jednakże użyte są one w określonym kontekście krytyki określonego zachowania w szczególności Starosty Limanowskiego, nie można ich „wyrywać” z tego kontekstu i w tym zakresie co najwyżej można by mówić o zwrotach, które także nie stanowią przestępstwa, z uwagi na znikomą ich społeczną szkodliwość (art. 1 § 2 kk).
Jakkolwiek kwestia oceny tego, czy dany czyn formalnie ścigany jest z oskarżenia prywatnego (tak jak obecnie) powinien być ścigany z urzędu (z uwagi na interes społeczny) należy do prokuratora – to nie wydaje się, aby takowy interes istniał.
W sprawie nie wydano formalnie postanowienia odwołującego się do tegoż artykułu, a w postanowieniu o wszczęciu śledztwa sam prokurator pisze, że celem postępowania jest m.in. uzyskanie danych pozwalających pokrzywdzonemu na identyfikację sprawcy, co bez ingerencji prokuratury nie będzie możliwe. Rację ma zatem przynajmniej częściowo skarżący, że prokuratura wykorzystywana jest dla celów prywatnych. Okoliczność, że ustalenie sprawców artykułów jest utrudnione – nie powinno powodować ujawnienia danych osób działających w ramach dopuszczalnej krytyki, której granic nie przekroczyli, a takowego przekroczenia sąd nie stwierdza."
Czekamy na komentarz Jana Puchały w tej sprawie.
(Fot. SR w Gorlicach)
Może Cię zaciekawić
Alarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejZderzenie na "krajówce" - senior trafił do szpitala
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) kilka minut po godzinie 18:00 w miejscowości Raba Niżna w gminie Mszana Dolna. Na drodze kr...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejFilmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejSport
Mariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPoznaliśmy drugi zespół z awansem do Klasy B
Uran już wcześniej zapewnił sobie awans do Klasy A. Grupa barażowa (zaliczone punkty z fazy ligowej): DOBRZANKA DOBRA - URAN ŁUKOWICA 1:1 (0...
Czytaj więcejPorażka, która daje nadzieje
Relacja na podstawie informacji Orkana Niedźwiedź: Początek spotkania był wyrównany. Obie drużyny grały w szybkim tempie i starały się nar...
Czytaj więcejPozostałe
Nadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcejAlert IMIGW: nawałnice, ściana deszczu i ryzyko podtopień [OSTRZEŻENIE]
Front wciąż nie odpuszcza, co w połączeniu z ukształtowaniem naszego terenu stwarza doskonałe warunki do tworzenia się niebezpiecznych komórek...
Czytaj więcejJest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
W odpowiedzi na nasze pytania Urząd Miasta Limanowa potwierdził, że złożono nowy wniosek do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Limano...
Czytaj więcejDodatkowe pieniądze na nowy budynek
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania o prawie 2,5 mln złotych na projekt „Wsparcie Podstawowej Opiek...
Czytaj więcej
Komentarze (77)
Znowu niedobry sąd „spile wbijo”.
„I nie poradzisz nic bracie mój, gdy na tronie siedzi…”
'pewien poczciwy starszy pan,
który na głowie włosów mało miał,
tak się na internautów obrażać miał,
że z tej strasznej złości,
wyrosły jemu na głowo włosy.' ha,ha,ha,
Wielkie uznanie-szacunek, dla Sądu Rejonowego w Gorlicach.
Sam fakt że Sąd pochylił się na w/w kwestią powinno uświadomić osobom publicznym iż krytyka na którą są narażeni wpisana jest w ryzyko zawodowe związane z pełnioną funkcją publiczną.
„Okoliczność, że ustalenie sprawców artykułów jest utrudnione – nie powinno powodować ujawnienia danych osób działających w ramach dopuszczalnej krytyki, której granic nie przekroczyli, a takowego przekroczenia sąd nie stwierdza.'
Też czekam na komentarz Pana Asystenta /Rzecznika/ Pana Starosty aczkolwiek wolałbym by było to stanowisko oficjalne a nie z kolejnego Nicka pisanego przy pomocy programów pozwalających zachować anonimowość w sieci.
Panie Starosto to poniższe stwierdzenie powinno wystarczyć za wszystkie inne.
Calvitum non est vitium, sed prudentiae indicium
- Łysina to nie ułomność, lecz oznaka mądrości.
Brawo dla niezawisłego sądu w Gorlicach.
Jednak z tą wolnością słowa nie jest jeszcze tak źle jak sądziłem.
Ciekawe co dalej. Może istnieje możliwość zażalenia na uwzględnienie zażalenia :)
Pożyjemy, zobaczymy.
Użytkownicy mają prawo krytykować osoby publicZne
a używanie funkcji do własnych porachunków powinno być ścigane!
Pan starosta widocznie sam nie ma argumentów we własnej obronie skoro nie potrafi poddać się konfrontacji!
przeczytaj ostatnie zdanie w moim komentarzu nr 15. Na Twoim miejscu bym nie zadzierał z Redaktorem, wiesz jaki może być dalszy scenariusz?
Jeśli jednak będzie taki odważny co krytyke wyskrobie to możliwą karę ponieść musi czyli wykasowanie posta.
z tego co piszesz wnoszę, że o kompleksach wiesz wszystko oprócz tego jak się ich pozbyć
Iiiiiiiii, bujamy się wszyscy czytając wyyyyypasione teksty zapodawaaaaane przez DJ-a;)
Podpisuje sie pod Twoim komentarzem. Zastanawia mnie tylko jeden fakt...'Sąd dokonał analizy zwrotów, które według Jana Puchały miały mieć charakter zniesławiający i znieważający i zdecydowana większość z nich nie wyczerpuje znamion przestępstwa'
Jezeli wiec 'zdecydowana wiekoszosc' czyli oznacza to, ze niektore komentarze posiadaja znamiona przestepstwa..?
Zresztą „W treści wpisów na portalu znajdują się pewne dosadniejsze zwroty jak np. „łysy ch…j, kpiarz, du..p, łysa pała”, które jedynie formalnie można by traktować jako znieważające i zniesławiające – jednakże użyte są one w określonym kontekście krytyki określonego zachowania w szczególności Starosty Limanowskiego, nie można ich „wyrywać” z tego kontekstu i w tym zakresie co najwyżej można by mówić o zwrotach, które także nie stanowią przestępstwa, z uwagi na znikomą ich społeczną szkodliwość (art. 1 § 2 kk). „
@ABS0LLUT
Dzieki za odpowiedez i rozjasnienie mojego umyslu.Bede czekal na dalszy 'rozwoj sytuacji' , chyba ze ciag dalszy nie nastapi i bedzie to ostatni odcinnek slynnego na cala Polske serialu...
Mam taka nadzieje poniewaz jestem optymista:)
a to dla relaxuuu ;) Noname Club :D
Ps. Powinien Pan teraz zakrzyknąć „Chcecie jeszcze!?” ;)
Ciekawe - to nawet minister w Szczyrzycu nie pomógł?
'W sieci obowiązuje netykieta. Krytyka - tak, chamstwo i wulgaryzmy nie powinny mieć racji bytu' popieram w 100%.
@ znany 'Zmieni się wymieniona banda, to będą dalej ujadać, tyle, że spoza innych pleców:))) Zobaczysz, że tak będzie:)'
Mówi Pan o przygotowywanym referendum?. Ostatnio szlak pielgrzymkowy został wydłużony i zamiast do Bazyliki pielgrzymuje się do Starostwa. Myśli Pan że nikt o tym nie wie?.
Panie znany przecież Limanowa to małe Miasteczko.
Pan Starosta całkiem niedawno pouczał inne samorządy o nie wtykanie nosa w nie swoje sprawy.
To było przy okazji sprawy Rady Tymbark.
Oznacza to jedno, te pouczenia działają w jedną stronę.
'Facet czekam i czekam, jak w takim samym tempie idzie Ci z dziewczynami to nic tylko pogratulować dziadku nauczycielu ;-)fajna ta historia była.'
@pxstik2:
Tak potrafi ujadać tylko salonowy pudelek na kundelki przy ogrodzeniu. Można by rzec : CWANIAK, BO ZA SIATKĄ :)
Tyle tylko że to stanowisko sądu wzbudza niezrozumiałą wściekłość coraz bardziej nawiedzonych osobników kryjących się pod nickami
typu @znany i inni , którzy określają ludzi tu piszących mianem bandy, psów, kundli i innych poniżających epitetów.
Świadczy to dobitnie o chamstwie i małości tych ludzi,
o nienawiści jaką pałają do bliźnich
i o tym że chcą tu rozgrywać jakieś swoje zafajdane interesy.
To tyle co można powiedzieć o takim kimś a poza tym miłosiernie spuścić litosną kurtynę milczenia.
ABSOLLUTNY- czym tak sobie zasłużyłeś na specjalne traktowanie ?.
To tylko dzieci ktore nie moga zasnac w ostatnich dniach wakacji, juz niedlugo zacznie sie nauka i skoncza sie zabawy...:)
Zaraz posprzątam.
Nie tędy droga, przemyśl to.
:)
Chociaż szczerze powiedziawszy też przekonany byłem o fakcie, że to Pan Asystent pod kolejnym Nickiem ustawiał wszystkich po kątach.
Powiem więcej sformułowania słowne i wiedza na to wskazywały. Bo niewątpliwie do takich sformułowań trzeba posiadać kwalifikacje dziennikarskie i być public relations. Wszak to sztuka i nauka osiągania harmonii z otoczeniem poprzez wzajemne porozumienie oparte na prawdziwej i pełnej informacji.
Pozdrawiam. Święto rodzinne zobowiązuje.