Ruszyły kontrole. 'Nie bądź jeleń weź paragon”
Region. Wczoraj ruszyła akcja „Nie bądź jeleń weź paragon”. W ramach zimowej akcji Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie prowadzi kontrole w zakresie wywiązywania się przez podatników z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pośrednictwem kas fiskalnych. Akcja potrwa do 24 lutego 2013r.
- W ramach działań edukacyjnych i kontrolnych Urząd Kontroli Skarbowej w Krakowie współpracować będzie z Urzędami Skarbowymi z terenu Małopolski oraz z Izbą Skarbową w Krakowie - mówi Wojciech Prawdzic-Lewandowski z UKS w Krakowie.
Zimowa akcja „Nie bądź jeleń weź paragon” skierowana jest nie tylko do przedsiębiorców ale również do konsumentów, którym poprzez akcje plakatowe, wręczanie gadżetów z grafiką Andrzeja Mleczki. - Pracownicy aparatu skarbowego będą chcieli uświadomić, co zyskujemy biorąc paragon fiskalny - mówi Wojciech Prawdzic-Lewandowski. - Działania kontrolne prowadzone będą na terenie miejscowości turystycznych i wypoczynkowych województwa małopolskiego zarówno wobec podmiotów prowadzących nieprzerwanie cały rok działalność gospodarczą jak również wobec podmiotów prowadzących działalność sezonową. Kontrolą objęte będą podmioty, które realizują sprzedaż usług lub towarów na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Stąd pod lupą pracowników kontroli skarbowej znajdą się m. in. podmioty świadczące usługi w zakresie handlu, gastronomii, przewozu osób, parkingowe, wypożyczania sprzętu sportowego i turystycznego, puby, dyskoteki, kawiarnie.
Przedsiębiorcy, co do zasady, powinni zarejestrować przy użyciu kasy fiskalnej każdą sprzedaż. Przedsiębiorca, który dokona sprzedaży towaru lub usługi z pominięciem kasy albo nie wyda paragonu, popełnia czyn zabroniony. W przypadku wykrycia sprzedaży towarów lub usług poza ewidencją lub braku kasy fiskalnej na sprzedawców nakładane będą mandaty. Wysokość grzywny może być wymierzona w granicach od 160 zł do kwoty 3200 zł. - Mandatu za brak nadzoru nad pracownikami mogą się także spodziewać właściciele - w wielu przypadkach jest to kara finansowa za wielokrotne i uporczywe uchylanie się od obowiązku ewidencjonowania towarów za pomocą kasy fiskalnej - mówi Wojciech Prawdzic-Lewandowski. - Właściciele sklepów, kawiarni, pubów, firm transportowych, wypożyczalni sprzętu mogą zostać ukarani za niedopełnienie nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności danego przedsiębiorcy w zakresie wywiązywania się z obowiązku rejestrowania sprzedaży za pośrednictwem kasy fiskalnej.
Zobacz również:
Lokówka do włosów w codziennej stylizacji – proste zasady dla lepszego efektu
Ruszają letnie szkolenia małopolskich terytorialsów
W przypadku ujawnienia nieprawidłowości stanowiących wykroczenie skarbowe inspektorzy kontroli skarbowej zmuszeni będą nałożyć mandat karny. Warunkiem do nałożenia mandatu jest sytuacja, kiedy wina i osoba sprawcy nie budzą wątpliwości. Inspektor kontroli skarbowej podaje kwotę proponowanej kary grzywny. Niezbędnym warunkiem jest wyrażenie zgody przez sprawcę czynu na przyjęcie mandatu. Każdy, kto nie zgadza się z mandatem może odmówić przyjęcia mandatu i wówczas będzie toczyć się postępowanie wyjaśniające w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Krakowie. Mandat karny kredytowany staje się więc prawomocny z chwila pokwitowania jego odbioru przez ukaranego. Oznacza to, że ukarany jest zobowiązany do zapłacenia kary grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu.
Pamiętać należy, że od 2013 r. zmienia się zakres zwolnień od ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stosowne regulacje zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1382). Na lata 2013-2014 został obniżony, w stosunku do lat ubiegłych, limit uprawniający podatników do korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas rejestrujących przy ewidencjonowaniu obrotu i kwot podatku należnego. Zarówno podatnicy, którzy kontynuują prowadzenie sprzedaży na rzecz podmiotów wymienionych w art. 111 ust. 1 ustawy, jak i podatnicy, którzy rozpoczną tę sprzedaż po dniu 31 grudnia 2012 r. będą zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kas rejestrujących, jeśli nie przekroczą obrotu, ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w wysokości 20.000 zł.
Dlaczego warto brać paragon?
1. Biorąc paragon ułatwiasz sobie złożenie reklamacji,
2. Biorąc paragon masz możliwość porównania cen,
3. Biorąc paragon wspierasz uczciwą konkurencję,
4. Biorąc paragon masz pewność, że nie zostałeś oszukany,
5. Biorąc paragon fiskalny zmniejszasz szarą strefę,
6. Biorąc paragon fiskalny masz pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji,
7. Biorąc paragon fiskalny masz pewność, że zapłacony przez ciebie w cenie podatek trafi do budżetu państwa,
8. Biorąc paragon fiskalny masz możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji.
Może Cię zaciekawić
Chirurg plastyczna: oparzenie słoneczne może zapoczątkować czerniaka
Lekarka podkreśliła, że wraz z nadejściem letnich upałów drastycznie rośnie ryzyko oparzeń. Jak zaznaczyła, kluczowa w profilaktyce jest świ...
Czytaj więcejUpały w Polsce i innych krajach Europy; władze apelują o ostrożność
W sobotę termometry wskażą maksymalnie 38 st. C na krańcach zachodnich kraju, na północy od 31 st. C, około 35 st. C w centrum. Najchłodniej z...
Czytaj więcejOgromny pożar hali został opanowany (WIDEO)
Dzisiaj (27 czerwca) po godzinie 16:00 na ul. Orkana w Mszanie Dolnej wybuchł pożar budynku - hali magazynowo-produkcyjnej, w której działalność...
Czytaj więcejOgromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejSport
Metal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejLadies Mexicano w Padel Arena !!!
Choć na co dzień korty Padel Areny w Limanowej wypełniają zarówno panowie, jak i panie, tym razem należały wyłącznie do kobiet. W klubie o...
Czytaj więcejPozostałe
Ogromny pożar w Mszanie Dolnej
informacja będzie aktualizowana. ...
Czytaj więcejRok od tragedii w Starej Wsi. Przebieg zbrodni, kulisy obławy i śledztwo ws. Tadeusza Dudy
Kulisy zbrodni Do tragicznych wydarzeń doszło w piątek 27 czerwca 2025 roku przed południem na terenie przysiółka Zakopane w Starej ...
Czytaj więcejLimanowscy policjanci wygrali turniej „Patrol Roku”
W czwartek (25 czerwca) Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził eliminacje wojewódzkie dla policjantów pełniący...
Czytaj więcejDyrekcja szpitala z Łodzi podpatruje limanowskie rozwiązania
Dwa tygodnie temu w Szpitalu Powiatowym w Limanowej miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli szpitala z województwa łódzkiego. W jej skład w...
Czytaj więcej
Komentarze (10)
fotoradary, kasy fiskalne i co następne ?
znajomy ma paragon z Amber Gold
dzięki niemu ma pewność że nie został oszukany, że zapłacony przez niego w cenie podatek trafił do budżetu państwa, .... itd
Jest taka stacja benzynowa w powiecie, na której aby otrzymać paragon trzeba albo długo czekać po wydaniu reszty wpatrując się w kasjera, albo grzecznie poprosić. Tak się dzieje od lat, było pisane w necie, skarbówka net przegląda i się zastanawiam jak mocny jest właściciel tej stacji.
Za to babci dowalą za brak paragonu na 20 groszy za ksero.