'Sanepid': nie darowizna, a sprzedaż
Limanowa. Powiat Limanowski nie przychyli się do wniosku burmistrza Władysława Biedy o przekazanie na rzecz miasta budynku przy ul. Grunwaldzkiej, w którym dawniej znajdowała się siedziba Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej.
– Wobec faktu, iż odnośnie nieruchomości przy ul. Grunwaldzkiej zostały już poczynione pewne ustalenia oraz podjęto konkretne decyzje, trudno jest przychylić się do wniosku Burmistrza Miasta Limanowa z dnia 17 grudnia 2012 r. o darowiznę opisanej wyżej nieruchomości – odpowiada Starostwo Powiatowe.
Miasto chciało wykorzystać były budynek sanepidu jako nową lokalizację dla Środowiskowego Domu Samopomocy. Podczas wizyty Jerzego Millera w Limanowej burmistrz Władysław Bieda zaprosił wojewodę do obecnej siedziby ŚDS, znajdującej się przy ul. Kilińskiego, chcąc pokazać fatalny warunki dla ŚDS.
Wcześniej Urząd Miasta zwrócił się do Wojewody Małopolskiego o komunalizację budynku przy ul. Grunwaldzkiej. Wojewoda jednak nie przychylił się do tego wniosku, zwrócił natomiast uwagę na możliwość przekazania budynku na zasadzie darowizny.
Ostateczną decyzję w tej sprawie miał podjąć starosta Jan Puchała.
– Wojewoda Małopolski w piśmie z dnia 5 grudnia 2012 r. skierowanym do Starosty Limanowskiego, polecił wszczęcie procedury sprzedaży nieruchomości w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, określając jednocześnie wytyczne odnośnie minimalnej ceny wywoławczej nieruchomości – uzasadnia decyzję Starostwo.
Zgodnie z ustawą, od wpływów osiąganych ze sprzedaży nieruchomości Skarbu Państwa, potrąca się 25% środków, które stanowią dochód powiatu.
Według burmistrza Władysława Biedy, który poruszył tę sprawę podczas ostatniej sesji Rady Miasta, wątpliwe jest uzyskanie przez powiat takiego dochodu ze sprzedaży budynku. Powodem tego może być pojawienie się roszczeń z tytułu tzw. mienia zabużańskiego, czyli prawa do rekompensaty dla osób, które pozostawiły mienie poza obecnymi granicami państwa.
– Kwestia zaspokajania ewentualnych roszczeń pozostaje w gestii Wojewody, a nie Starosty. W mojej ocenie obawy Pana Burmistrza uznać należy za zbyt daleko idące – twierdzi starosta Jan Puchała.
Może Cię zaciekawić
Jest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
W odpowiedzi na nasze pytania Urząd Miasta Limanowa potwierdził, że złożono nowy wniosek do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Limano...
Czytaj więcejDodatkowe pieniądze na nowy budynek
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania o prawie 2,5 mln złotych na projekt „Wsparcie Podstawowej Opiek...
Czytaj więcejPowstanie nowa pracownia - powiat podpisał umowę
Starosta Mieczysław Uryga oraz wicestarosta Ewa Filipiak podpisali umowę na realizację zadania pod nazwą „Adaptacja pracowni elektryczno-mechatr...
Czytaj więcejKarolina Szczurowska na “Tarasie Kultury”
W ramach wakacyjnego cyklu „Taras Kultury” organizowany jest kolejny koncert na świeżym powietrzu. Wydarzenie odbędzie się na tarasie usytuowa...
Czytaj więcejSport
Poznaliśmy drugi zespół z awansem do Klasy B
Uran już wcześniej zapewnił sobie awans do Klasy A. Grupa barażowa (zaliczone punkty z fazy ligowej): DOBRZANKA DOBRA - URAN ŁUKOWICA 1:1 (0...
Czytaj więcejPorażka, która daje nadzieje
Relacja na podstawie informacji Orkana Niedźwiedź: Początek spotkania był wyrównany. Obie drużyny grały w szybkim tempie i starały się nar...
Czytaj więcejZawodnicy z całej Polski rywalizowali w rejonie Góry Kostrza. Patria stanęła na wysokości zadania.
Tegoroczna edycja odbywała się na wymagających terenach w rejonie Góry Kostrza. Program zawodów obejmował dwa biegi średniodystansowe, a zawo...
Czytaj więcejDwa tytuły mistrzów Polski dla limanowskich karateków
Podopieczni shihana Arkadiusza Sukiennika po raz kolejny potwierdzili, że należą do krajowej czołówki karate kyokushin. Na matach rywalizowali ...
Czytaj więcejPozostałe
Drugi stopień zagrożenia: ulewy do 55 mm, wiatr do 100 km/h i alert hydrologiczny
Nawałnice uderzą z potężną siłą. Wiatr nawet do 100 km/h! IMGW wydał dla powiatu limanowskiego i całej Małopolski ostrzeżenie drugi...
Czytaj więcejStracił widoczność i prosił o pomoc. PKBWL o kulisach katastrofy
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych prowadzi postępowanie w sprawie katastrofy śmigłowca na zboczach góry Lubogoszcz w Beskidzie Wyspo...
Czytaj więcejTory na stacji (ZDJĘCIA)
Na zdjęciach z drona widać aktualny stan robót prowadzonych na stacji Limanowa, gdzie powstają dwa perony połączone przejściem podziemnych oraz...
Czytaj więcejKoniec prac na drogach powiatowych
Zakończył się odbiór dwóch zadań drogowych, które zrealizowano w 2026 roku. Finansowanie obu przedsięwzięć zostało w całości pokryte ze ...
Czytaj więcej
Komentarze (31)
– Wojewoda Małopolski w piśmie z dnia 5 grudnia 2012 r. skierowanym do Starosty Limanowskiego, polecił wszczęcie procedury sprzedaży nieruchomości w trybie przetargu ustnego nieograniczonego, określając jednocześnie wytyczne odnośnie minimalnej ceny wywoławczej nieruchomości – uzasadnia decyzję Starostwo.
Starostwo ma decyzję Wojewody na PIŚMIE.
Tym czasem, Pan Top lub UM w Limanowej twierdzi, że:
Wcześniej Urząd Miasta zwrócił się do Wojewody Małopolskiego o komunalizację budynku przy ul. Grunwaldzkiej. Wojewoda jednak nie przychylił się do tego wniosku, zwrócił natomiast uwagę na możliwość przekazania budynku na zasadzie darowizny.
Skoro Powiat posiada pisemną decyzję, to po co ta szopka z pomysłami, przekazywaniem, słodkie oczy?
Kolejne propagandowe działanie dla dobrego PR UM Limanowa?
popieram Twoją idee współpracy ponad podziałami.
Szkoda tylko, że Pan Burmistrz mówi o przekazywaniu a w tym samym czasie Pan Wojewoda nakazuje ogłoszenie przetargu.
Zresztą, przekazywanie jest tylko pobożnym życzeniem, na które Wojewoda nie może się zgodzić, bo złamałby prawo.
Darowizna może zaistnieć tylko wtedy, gdy zostanie przekazana na cele społeczne a w tym momencie są tylko plany takich celów(jakoś słowo plany przykleiło się w tej kadencji do Panów Burmistrzów).
Jeśli od 5 grudnia jest decyzja Wojewody o przetargu, to wszelkie pomysły Pana Burmistrza, są tylko próba robienia pozytywnego PR.
Bo każdy wie, że Wojewoda decyzję już dawno podjął.
znowu muszę się z Panem zgodzić:)
'Panie Burmistrzu - sytuacja jest jaka jest, nie ma co liczyć na darowizny ze strony Powiatu na rzecz Miasta.'
Wojewoda 5 grudnia podejmuje decyzję o przetargu, Sesja Rady Miasta na której Burmistrz mówi o przekazywaniu jest dwa miesiące później.
Więc sam pomysł Pana Biedy jest zdrowo po fakcie:)
Poza tym Wojewoda zdążył już odmówić UM Limanowa komunalizacji.
W dodatku pomysł mógłby powodować złamanie prawa - bezprawne przekazanie(darowizna).
Pan był starostą, kiedy przywrócono powiaty i wtedy Powiat otrzymał budynek po KP PZPR, a zaraz potem dobra po Spółdzielni, to przecież trzeba było wtedy przekazać Miastu nieodpłatnie obecny ratusz, a nie sprzedawać za ciężkie pieniądze.
Mało tego, wtedy burmistrzem był przecież Pana przyjaciel, Pan Leszek Woźniak.
Wymagać od innych, a samemu być takim wyrachowanym, oj nieładnie, nieładnie:(
Sprawa jak widać jest jeszcze ciekawsza niż na początku się wydawało, dlatego do niej powrócimy.
A może Starostwo przejmie na schronisko dla zwierząt, przecież nie ma takiego w powiecie.
Miejsce na ŚDS byłoby idealne, szkoda, iż Starostwo tak do tego podchodzi.
Inną sprawą jest Ustawa która jednoznacznie uniemożliwia przekazanie w formie darowizny tego budynku na rzecz Miasta,
darowizna może być przeznaczona na CEL społeczny a na ten moment jest tylko plan CELU jaki ma Miasto...
Powiat musi działac zgodnie z prawem a prawo nakłada obowiązek ogłoszenia przetargu ustnego, nieograniczonego.
I tak postępuje zapewne powiat.
Więc najwięcej chyba pytan teraz należy kierować do Pana Wojewody a nie wieszać psy lub siać propagande antyPowiatową.
Każdy minimalnie znający realia tej sprawy widzi, że Powiat zachowuje się tak jak napisał Pan Wojewoda i kropka przez duże K.
a co w tej sprawie robiło/robi/może zrobić zgodnie z prawem miasto, trudno powiedzieć. Ustawa w tym zakresie jest dość czytelna.
Ale to moje prywatne zdanie, są odpowiednie instytucje jakie Pan Top może zapytać o zdanie.
Miłego dnia.
Zacytuję z pamięci: współpraca z UM układa się znakomicie.hihi
@videvinci. 'darowizna może być przeznaczona na CEL społeczny a na ten moment jest tylko plan CELU jaki ma Miasto...'
ROZUMIEM, Miasto wybuduje nowy obiekt w którym będzie funkcjonować ŚDS, następnie UM poprosić może Starostwo o przekazanie tego zdewastowanego budynku celem utworzenia ŚDS. CZY TAK MAM TO ROZUMIEĆ panie widevinci? Tylko nie tłumacz mi, że takie jest w Ustawie.
to sa tylko Wasze insynuacje, domniemania i ewentualne historie bez pokrycia w faktach
fakty macie Państwo w artykule
fakt 1:
wojewoda 5 grudnia nakazał przetarg ustny
fakt 2:
burmistrz chciał komunalizacji - Wojewoda odmawia
fakt 3:
burmistrz chciał przekazania 'darowizna' - zakazuje tego ustawa
dlatego prawdopodobnie decyzja Wojewody nt. przetargu
fakt 4:
Pan Top zauważa, że daty pism sa inne i ich treść może wzajemnie się wykluczać
i bardzo proszę, po takim krótkim przypomnieniu o czym mówimy, obracać się w materii faktów a nie snuć domysły kto, co i dlaczego?!?
macie Państwo fakty - fakty - fakty i daty...
rozumiem, że ciężko w tej materii coś uszczchnąć lub na powiecie psa powiesieć,
nie jest to jednak niczyja wina a swoje pytania kierujcie Państwo zapewne do Pana Wojewody i kropka przez WIELKIE K :)
może to jest lub było kłopotem?
Oczekiwałeś,że Wojewoda wyrazi zgodę na przekazanie budynku w formie darowizny na 'plan celu' czy na cel?
fakt podstawowy a nie podważalny jest taki, że Wojewoda 5 grudnia nakazał ogłoszenie przetargu ustnego-nieograniczonego, co w zasadzie (chyba) kończy wszelkie nasze dywagacje dlaczego sprzedaż a nie darowizna, fakt ten także mocno dewaluuje pomysł Pana Biedy dotyczący przekazania budynku w formie darowizny.
Rozumiem, że Burmistrz na ostatniej sesji RM Limanowa nie posiadał wiedzy na temat faktu nakazu procedury przetargowej?
bo pomysł ogłoszony na sesji jest mocno po terminie...
art 13 ust 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami stanowi:
2. Nieruchomość może być, z zastrzeżeniem art. 59 ust. 1, przedmiotem darowizny na cele publiczne, a także przedmiotem darowizny dokonywanej między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego, a także między tymi jednostkami. W umowie darowizny określa się cel, na który nieruchomość jest darowana. W przypadku niewykorzystania nieruchomości na ten cel darowizna podlega odwołaniu, z zastrzeżeniem ust. 2a.
a zatem to dopiero w umowie darowizny określa się cel.
Uważam, że sprawę niejako 'podwójnego' stanowiska Wojewody należy wyjaśnić - wystarczy się do niego zwrócić, a nie dywagować 'co miał na myśli'. Chyba wysłanie pisma nie kosztuje zbyt wiele. jeśli trzeba kwotę potrzebną na wysłanie listu przekażę w formie darowizny na rachunek Powiatu. To ważne, aby Środowiskowy Dom Samopomocy mógł działać w godnych warunkach, zwłaszcza, że pieniądze na jego utrzymanie przekazuje Wojewoda właśnie
Prawdziwa Góralka z tej naszej Justynki :)
Cała nasza piękna ziemia limanowska jest z Niej dumna.
Brawo Justynka !!!
Wiele rodzin znajdzie swoje miejsce, dom. Którzy są bez domu i perspektyw na życie.
lub założyć izbę wyczezwień niema w Limanowej,
Lub przytułek dla bezdomnych. Jest wiele potrzeb w Limanowej rozważcie panowie.