Przyszowianie mają już 10 lat!
Przyszowa. Zespól Regionalny Przyszowianie obchodził jubileusz 10-lecia.
Jubileusz 10-lecia Zespołu Regionalnego "Przyszowianie" odbyły się w piątek 6 stycznia. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji byłych i obecnych jego członków. Dalsza część uroczystości miała miejsce w siedzibie zespołu czyli Świetlicy Wiejskiej, gdzie Zespół zaprezentował się w jubileuszowym koncercie. Po występie poseł Marian Cycoń w asyście Czesławy Rzadkosz - wójta gminy Łukowica i Franciszka Dziedziny – wicestarosty powiatu limanowskiego, wręczyli Zespołowi Odznakę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" za całokształt pracy i kultywowanie rodzimej tradycji.
Podczas jubileuszowych uroczystości wśród zaproszonych gości byli: wicedyrektor MCK Sokół w Nowym Sączu Małgorzata Kalarus wraz z pracownikami działu folkloru, ks. proboszcz parafii w Przyszowej Jan Gajda, dyrektor Banku Spółdzielczego w Łukowicy Zofia Hebda, a także radni Rady Gminy w Łukowicy.
Życzeniom i gratulacjom nie było końca. Zespół otrzymał List Gratulacyjny od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, wyróżnienia od dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, wyróżnienia i gratulacje dla członków zespołu od Starosty Powiatu Limanowskiego i pamiątkowe "grawertony" ufundowane przez władze gminy Łukowica.
Były także życzenia od zaprzyjaźnionych Zespołów Regionalnych: Podegrodzie, Nawojowiacy, Spod Kicek z Mordarki, Limanowianie, Pisarzowianie, Gorce z Kamienicy, które zagrały i zaśpiewały Jubilatom życząc, by dalej rozsławiali folklor lachowski przez następne lecia. Później rozpoczęła się zabawa do której "Przyszowianie" zaprosili słowami: W Imię Łojca Syna i Ducha Świontego, Hulejcie śpiwejcie do rana biołego.
Trochę historii:
10 lat temu na scenie plenerowej przy OSP w Przyszowej podczas „I dożynek przyszowskich” odbył się pierwszy występ zespołu. Wtedy to Andrzej Bargieł oraz Franciszek i Jerzy Hebda wpadli na pomysł zebrania kapeli, i kilku par aby zaśpiewać przyszowskie piosenki. Lecz skoro śpiew to i taniec. Grupa ta była zaczątkiem dzisiejszego zespołu „Przyszowianie” . Aby się tradycyjnie bawić zebrano miejscowych muzyków, którzy z zapałem wyciągnęli i nastroili instrumenty.
Tak powstała PRZYSZOWSKA KAPELA, której skład stanowili: Władysław Bugajski i Ryszard Mól- skrzypce, Mieczysław Kuzar - klarnet, Andrzej Twaróg-basy, Stanisław Plata-trąbka, Zbigniew Wilczyński-klarnet, Arkadiusz Wilk- akordeon. Zebrano również osoby, które pamiętały stare, miejscowe śpiewki i dawne tańce: Józef Nawalaniec, Emanuela Śmierciak, Bernadeta Saska, Franciszek Hebda, Krystyna Skirlińska, Zbigniew Pająk, Władysława Kuzar, Stanisław Hebda, Katarzyna Kuzar.
Pierwszy występ bardzo się spodobał a docierające głosy świadczyły o tym, że w wielu jeszcze osobach drzemie przyszowska taneczna dusza, która była motorem do kontynuacji i rozszerzenia działania w tym kierunku.
Wtedy grupa „Przyszowianie” licząca ok. 17 osób rozrosła się do widocznych rozmiarów i reprezentuje poziom jaką publiczność miała okazję wielokrotnie oglądać. Zmienił się również wizualny obraz zespołu, który obecnie liczy prawie 60 osób.
Trudno uwierzyć, że ten barwny, piękny i kosztownie ubrany zespół praktycznie zaczynał od niczego. Na pierwszym występie tańczono i grano w białych bluzkach i białych koszulach jak na święto dożynkowe przystało. Potencjałem były przekazywane w domach piosenki i tańczone polki i inne tańce. Nikt wówczas nawet nie marzył o tych pięknych kaftanach, wizytkach czy bluzkach, tak naprawdę marzenia te pojawiły się później kiedy zespół zaczął łapać wiatr w przysłowiowe żagle.
Wtedy padła myśl aby poszperać jak nosili się nasi dziadkowie i być może udało by się, młodym to przypomnieć przez nasz ubiór. Wszystko zaczęło się od zniszczonego wyszperanego kaftana z którego zostały ściągnięte pierwsze wzory. Jest to chyba jedyny kaftan który został się w Przyszowej. Być może ktoś pomyśli sobie, co za problem, przecież to Lachy – tak dziś my to wiemy – wtedy nie mieliśmy pojęcia – nikt z nas się tym dogłębnie nie interesował.
- W ciągu 10 lat zespół przeżywał chwile radosne i smutne. Były wesela, nawet zespołowe (Beata i Józek Hebda) czy (Wiola i Paweł Bodziony) ale i pożegnania. Ze szczególnym rozrzewnieniem wspominamy naszego proboszcza śp. ks. Mariana Koterbę, który był naszym ogromnym fanem i cieszył się z każdego występu a o sukcesach już nie wspomnę. Szczególnie smutne było odejście naszego seniora skrzypka Władysława Bugajskiego oraz wszechstronnie utalentowanego Marka Kożucha, który tak po ludzku odszedł za wcześnie. Na pewno z tych śpiewów i tańców oraz jubileuszu radują się w niebiosach. I specjalnie dla nich popłynęła również do nieba piosenka wykonana przez Franciszka Hebdę podczas uroczystości jubileuszowych – mówi Andrzej Bargieł, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy.
Zespół występował na konkursach i festiwalach folklorystycznych w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Żywcu , Kazimierzu nad Wisłą, Szczyrku , Makowie Podhalańskim, Toruniu, Łowiczu, Dąbrowie Górniczej a także w ostatnim roku w San Ginesio we Włoszech, zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody. W 2007 i 2011 roku Przyszowianie byli gospodarzami na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór". Zespół koncertował w Teatrze Polskim w Warszawie, w Częstochowie - udział w Ogólnopolskich Jasnogórskich Dożynkach, na krakowskim rynku i wielu innych miejscowościach.
Obecnie kierownikiem zespołu jest Jan Wajda. Od listopada 2001 roku pracę z zespołem rozpoczął instruktor i choreograf zespołów regionalnych - Edward Bocheński, który pozostał z Przyszowianami przez dalsze 10 lat.
Zespół przypomniał zapomniane obrzędy i tradycje: „Młockę”, „Kręcenie powrozów”, „Obigrowkę u pana młodego”, „Z wiuchą u Morcina”, „Na muzyce u Wojciecha”, „Kolędowanie przy żłóbku” „Dożynki w przyszowskim dworze” za które dostał „góralską parzenicę” na międzynarodowym festiwalu w Zakopanem w 2010 roku.
Nakładem Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy zespół wydał dwie płyty: jedną w 2008 roku z przyśpiewkami przyszowskimi, a drugą z okazji 10-lecia zespołu pt. „Przyszoskie kolędowanie”.
(Źródło: GOK Łukowica, fot. GOK Łukowica)
Może Cię zaciekawić
Kasa z Lasów Państwowych na drogę w gminie
Gmina Mszana Dolna pozyskała 2 mln zł dofinansowania ze środków Lasów Państwowych. Przyznane wsparcie zostanie w całości przeznaczone na budow...
Czytaj więcejPatrol "Mały” zwyciężył w rajdzie AK-owskimi szlakami
W dniach 12–14 czerwca 2026 roku odbył się XVI Rajd Szlakami Żołnierzy 1 PSP AK. Uczestnicy wędrowali śladami podhalańczyków, mierząc się ...
Czytaj więcejZnęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejUderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcej- Patrol "Mały” zwyciężył w rajdzie AK-owskimi szlakami
- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Komentarze (13)
@kutweif
Kali wymyslić taka fajna nazwa.
A tak na serio, to najpierw naucz się pisać używając polskich fontów, a potem zabieraj głos na forum.
A kto Ci wymyślił taki głupi nick?
W Przyszowianach można policzyć na palcach jednej ręki członków z poza Przyszowej. !
No bez przesady że wszysyko na jedno kopyto.
Przecież mają teraz 'coś nowego' pt. 'Młocka'
Całkiem nowe bo pierwszy występ na tegorocznej Słazie!:)
W reprezentacji Polski na palcach można policzyć Polaków i jakoś nikt nazwy nie zmienia! :)
A co do 'Młocki' to była prezentowana już kilkakrotnie na innych festiwalach.