Prokuratura zleca opinię ws. śmierci 41-latka
Nowy Targ/Limanowa. Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu zamierza zlecić biegłym opracowanie opinii dotyczącej śmierci 41-latka, do której doszło w kwietniu w Ośrodku Zdrowia w Laskowej, po tym jak mężczyznę dwukrotnie odesłano do domu z limanowskiego szpitala. Oczekiwanie na opinię biegłych opóźni przebieg postępowania.
Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu prowadzi postępowanie w sprawie śmierci 41-letniego mężczyzny, do której doszło w kwietniu w Ośrodku Zdrowia w Laskowej.
Przypomnijmy, mężczyzna zasłabł na terenie ośrodka i mimo długiej reanimacji zmarł, choć wcześniej, z powodu braku wskazań medycznych, dwukrotnie odsyłano go do domu ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Limanowej.
W materiałach dowodowych tej sprawy znajdują się wyniki sekcji zwłok, które były znane już w początkowym etapie postępowania oraz zeznania lekarzy limanowskiego szpitala, których wcześniej decyzją sądu zwolniono z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej.
Zobacz również:
Ciosy w klatkę piersiową i szyję. Prokuratura o wynikach sekcji zwłok
Nocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Dokumentacja, w tym również dokumentacja medyczna jaką zgromadziła prokuratura, jest na tyle kompletna, że wraz z wynikami badań sekcyjnych, może stanowić podstawę do wystąpienia z wnioskiem o wydanie opinii biegłych. Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu zakłada, że do końca tego miesiąca będzie wiadomo, który krajowy zespół biegłych z zakresu medycyny sądowej podejmie się sporządzenia takiej opinii.
- Będziemy oczekiwać na to, który Zakład Medycyny Sądowej z ośrodków akademickich w kraju podejmie się sporządzenia takiej opinii, a w dalszej kolejności już na samą opinię - mówi zastępca Prokuratora Rejonowego w Nowym Targu, Zbigniew Gabryś.
W ślad za wnioskiem prokuratura musi przedstawić biegłym akta sprawy. Dopiero po ich przeanalizowaniu biegli zdecydują, czy podejmą się sporządzenia kompleksowej opinii medycznej, dotyczącej tego przypadku.
Wszystko wskazuje na to, że przebieg postępowania znacznie się wydłuży. Jak się dowiedzieliśmy, prokuratura będzie oczekiwała na opinię bez zawieszania śledztwa, jeżeli wyznaczony termin jej wydania będzie zbliżony do kilku miesięcy. Natomiast jeśli czas oczekiwania na wynik pracy biegłych będzie dłuższy niż pół roku, to postępowanie czasowo zostanie zawieszone.
Najbardziej prawdopodobny termin wydania opinii to koniec pierwszej połowy przyszłego roku. Biegli mają ustalić, czy doszło do popełnienia błędu w sztuce lekarskiej.
Mężczyzna trafił po raz pierwszy do szpitala w Limanowej 21 kwietnia tego roku. Następnego dnia pogotowie ponownie przetransportowało go Szpitala Powiatowego, skąd za każdym razem wypisywano go do domu.
23 kwietnia mężczyzna zgłosił się do Ośrodka Zdrowia w Laskowej, na konsultacje i badania. W środku zasłabł i mimo reanimacji, prowadzonej najpierw przez personel placówki, a później ratowników pogotowia, zmarł.
Po wykonaniu badań sekcyjnych stwierdzono, że 41-letni mieszkaniec gminy Laskowa zmarł z powodu tętniaka rozwarstwiającego aorty z tamponadą serca. Dolegliwości, opisywane przez mężczyznę przed jego śmiercią, były objawami tego rodzaju schorzenia. Jak się później okazało, lekarz który dzień przed śmiercią 41-letniego pacjenta odesłał go do domu z SOR, był w 2011 roku skazany prawomocnym wyrokiem przez Sąd za fałszowanie dokumentacji medycznej. Mężczyzna pozostawił żonę i osierocił pięcioro dzieci. Sytuacja finansowa rodziny jest bardzo ciężka.
Może Cię zaciekawić
Sąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
23 czerwca 2026 r. śp. Magdalena Leszczyńska z d. Dzielska, 58 lat (Limanowa) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Bazylice Matki B...
Czytaj więcejRegionalne smaki wracają na rynek. Inauguracja wakacyjnej akcji
Już jutro (26 czerwca) na limanowskim rynku zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja wakacyjnej akcji pod nazwą „Regionalne Smaki Powiatu Limanow...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Ciągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejZarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcej
Komentarze (38)
Po kilku latach ktoś coś kiwnie palcem w tym szokującym nas wszystkich temacie, ta śmierć to wierzchołek góry lodowej która nigdy nie wyjdzie na światło dzienne.
Dziękuję za tytuł niestety jesteś w błędzie i tylko Ci się wydaje, że wiesz wszystko.
Pomogłem tak jak mnie było stać. A Ty pomogłeś ?.
' Sytuacja finansowa rodziny jest bardzo ciężka.'
Ale przychylam sie do Twojego postu nr 6.
@Doradca ma rację...
z czego się rodzina utrzymuje, jaki miesięczny dochód
posiada to niech sobie daruje te komentarze. Znam sytuację, bo to moja najbliższa rodzina i jesli
ktoś chce wiedzieć jak ta rodzina
sobie radzi, mogę takiej osobie udzielić
informacji,ale nie piszcie tych komentarzy, które wywołują niepotrzebną wymiane zdań, bo sytuacja nie wygląda tak kolorowo jak sie co niektórym wydaje.
Nie daj Boże żebyś musiała Ty za to żyć, utrzymać dom i wychowywać 5 dzieci.
Będę o tym głośno mówił przy każdej nadarzającej się okazji.
Obiecaliście Tej Rodzinie pomoc i wywiążcie się z tej obietnicy nie zasłaniajcie się nikim i niczym.
Tak się nie robi.
Żadne znieważenie takich jak @ king115 czy głupie pytania Twoje @ siezacznie nie powstrzymają mnie przed przypominaniem Wam, że dżentelmeni słowa dotrzymują i nie rzucają ich na wiatr.
Jest mi przykro, że o tym zapomniano i nikt ze Szpitala nawet nie zapyta Tej Żony i Matki czy ma jeszcze resztki siły żeby temu podołać mając pod opieką 5 dzieci i niewidomą Teściową.
W tym miejscu Przepraszam Rodzinę, że musiałem to napisać.
Znam durnych co myślą, że na każde dziecko przysługuje oddzielna renta rodzinna. Sąd może nieco poprawić sytuację finansową, lecz w tym kraju to wieloletnia udręka.
Mozemy zebrac pieniadze i je przekazac badz skontaktowac sie z rodzina czy tez z kims z rodziny(zabcia?) i zapytac czego najpilniej potrzebuja. Wszystko sie da, troche checi. Im wiecej nas tym lepiej.
Nie ustalam zadnej stawki czy cos. Ile kto moze, liczy sie kazdy grosz.
Pomozemy??
Doradco jezeli cierpisz na bezsennosc ;), mozesz zalozyc temat na forum i opisac w czym rzecz?
Mnie nie ma w Polsce i predko nie bede, wiec zbiorki pieniedzy sie nie moge podjac alebardzo chetnie sie doloze.
Jeśli nie chcesz publicznie to na PW.
Prosze o tym pomyslec. O ile oczywiscie tak mozna w ogole.
Przekaz dotrze z pewnoscia do wiekszej liczy czytelnikow.
Prosze sie nad tym zastanowic.
Dobrej nocy wszystkim.