Poseł interweniował, WIOŚ kontrolował. Gdy gmina chciała zrobić porządek - podkładów już nie było
Żmiąca. Po interwencji posła WIOŚ skontrolował działkę w Żmiącej, na której gromadzono zużyte podkłady kolejowe. Do podjęcia działań w celu ich usunięcia zobowiązano gminę, jednak zanim urzędnicy udali się z kontrolą, podkłady usunięto.
Po interwencji posła Arkadiusza Mularczyka do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, inspektorzy nowosądeckiej delegatury WIOŚ w Krakowie z końcem listopada przeprowadzili oględziny na terenie miejscowości Żmiąca w gminie Laskowa, na wskazanej działce znajdującej się ok. 250 m poniżej kościoła, pomiędzy drogą gminną a potokiem.
Stwierdzono tam gromadzenie odpadów w postaci zużytych drewnianych podkładów kolejowych. Inspektorzy doliczyli się 104 sztuk, a z wykonanych czynności sporządzili protokół oraz dokumentację fotograficzną.
Działka należy do Wspólnoty Gruntowej Wsi Żmiąca. Ustalenia kontroli przekazano wójtowi gminy Laskowa, wnosząc o podjęcie działań których celem będzie usunięcia podkładów. Jednocześnie, WIOŚ wniósł do wójta o przesłanie informacji w przypadku ustalenia źródła pochodzenia odpadów.
Zobacz również:Poinformowana gmina wysłała we wskazane miejsce pracowników. Zanim jednak urzędnicy dotarli na miejsce, podkłady zniknęły. - Przeprowadzono wizję lokalną w terenie, w czasie której nie stwierdzono obecności odpadów w postaci zużytych drewnianych podkładów kolejowych. Sprawę uważa się za bezprzedmiotową - odpowiada na nasze pytania Urząd Gminy Laskowa.
Nie wiadomo, czy podkłady zostały zutylizowane, czy też spożytkowane jako opał.
(Fot.: archiwum)
Może Cię zaciekawić
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejPonad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
W czwartek (11 czerwca) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego, utrzymał w mocy wyrok Sądu R...
Czytaj więcej70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie zorganizowano jubileusz ks. prałata Józefa Ko...
Czytaj więcejEntomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
PAP: Jaki będzie ten sezon, jeśli chodzi o komary, meszki i inne owady, które uprzykrzają nam lato? Czy po zimie i wiośnie można już coś przew...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
- Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
- 70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
- Entomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
- Jakie listwy przypodłogowe wybrać do wysokich pomieszczeń?
Komentarze (25)
Orientuje sie ktos kiedy kota przywioządo Sącza ?
do Pana p''osła" Mularczyka- nie trzeba być wielkim orłem aby wiedzieć że "zatrważająca" ilość 104 sztuk podkładów kolejowych jest pewnie ich składowiskiem na całą południową Polskę lub więcej,
- atak serio, to nie trzeba być orłem aby wpisać w olx "podkłady kolejowe" i wyświetli się nam z 20 ogłoszeń o ich sprzedaży i nie trzeba też wielkiej spostrzegawczości aby zobaczyć że większość numerów kontaktowych jest taka sama - a ich ilość znacznie przekracza ujawnione to "wielkie składowisko odpadów w Żmiącej" . po chłopsku to trza szukać tam gdzie się je sprzedaje lub utylizuje, a nie szukać problemów tam gdzie ich niema.
Czasem w wolnym czasie, warto po0słuchać ludzi, OBOJĘTNYCH POLITYCZNIE.
https://www.youtube.com/watch?v=b96yzfN0ViU
Cenzura ?
Dodatkowo proponuję napisac o chodnikach przy drodze dw968 w Szczawie. Kompletnie zadypane od pierwszych opadów ludzie chodzą po drodze.
Najlepsze jego określenie to :
" polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza". ;-))
Kiedyś Gierk pytał się narodu :
" Pomożecie? "
Na to naród:
" Pomożemy"
Teraz PIS, a w zasadzie Pani Szydlo stwierdziła:
" Damy radę "
Teraz My, naród polski odpowiada:
Damy radę z tą " wspólnotą rozbójniczą ". Zgodnie z zasadą :
Tylko PRAWDA Nas wyzwoli. ;-))
Odnośnie tych podkładów:
Sa w tym kraju wrogie Nam siły , które zamiast zajmować się istotnymi dla Polaków tematami , ściganiem potencjalnych przestepców , którzy Nas i Polskę okradają, szukają na siłę winnych wśród tych naprawdę poszkodowanych przez ten nieuczciwy system.
Tutaj wciąż potwierdza się zlota , ponadczasowa reguła .
" Polak potrafii" ;-))
Nawet dawny przywódca sekty religijnej CVhabad Lubawicz (Menachem Mendel Schneerson) kiedyś powiedział :Słowianie w tym Rosjanie to najbardziej NIEPOKORNY "naród" świata ze wzgledu na ich zdolności psychiczno -mentalne , ze względu na charakter ich genów niezdolny na przerabianie"..........
Stąd należy ich skłócić pomiędzy sobą, pokonać..........
" Słowianina można zabić, ale nigdy nie zabije się jego duszy".
W tym ostanim zdaniu miał On rację.
"Dlaczego pod artykulem o obowiazku dachow są wyłączone komentarze?
Cenzura ? "
Panie Szczawa,
Do władzy mają docierać same pozytywne wieści.
W komentarzu ktoś by się mógł odważyć napisać to co myśli o ustawodawcach i tym samym zepsuł by im sielankowy nastrój.
Chodnik jest własnością miasta, gminy, powiatu, województwa lub GDDKiA, na chodniku śnieg jest Twój lód Twój sople Twoje, ale Zostaw na chodniku np. Rover, to po pewnym czasie bez płacenia haraczu już nie będzie TWÓJ.
Uprzedzałem i to wielokrotnie - komentarze, które nie mają związku z tematem publikacji będą usuwane. Jeżeli chce Pani zainteresować parlamentarzystę sprawą SKOK Wołomin to proszę kontaktować się z jego biurem poselskim. Pewnie przyniesie to lepszy skutek niż wprowadzanie chaosu na lokalnym forum internetowym linkami do teorii spiskowych wszelkiej maści Youtuberów. Pozdrawiam
Regulamin jako normatyw prawny niższego rzędu niż Konstytucja RP , tudzież ustawy MUSI być zgodny z tymi wyższymi normatywami, a zaiste nie jest, więc nawet przez podpisanie tego regulaminu nie zmienia tego faktu i czyni go nie działającym prawnie.
Mój komentarz był zgodny z tematem artykułu , jak i wiele innych przez Was kasowanych, chociaż niekonieknie musiał być ,. Kto bowiem autorytatywnie może to stwierdzić? Napewno nie Ci, którzy muszą szanować wolność słowa, sami bedąc publicystami.
Potrafię to udowodnić przed organem sądowym.
Mam bowiem bogaty zbiór wykasowanych komentarzy.
Pisanie do posłów, ministrów, tudzież Pana Kacazyńskiego jest stratą czasu, robiłam to jak i wielu innych Polaków.
W moim przypadku jak i tych wszystkich, których sprawy znam to stanowisko uzasadniają.
Problem w tym, iż żadne wskazane prawem organa, włącznie z politykami nie reagują na te pisma .
Przykro jest mi to stwierdzić, ale nadal podtrzymuje moje stwierdzenie, że odbieracie mi moje ustatwowe i konstytucyjne prawa.
Sprawa więc musi być rozstrzygnięta.
Pozdrawiam i miłego dnia życzę.
A może najwyższy czas, aby temu Panu podziękować w najbliższych wyborach?
Miedzy innymi Państwu Pasiut( ich pismo do posła z dn. 24.02.2016) ???
Pan poseł Janczyk oraz Pan poseł Leśniak też nie pomogli skutecznie. Były tam też poruaszane sprawy takie jak : niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego podłączenia gazowe, zaniedbania samorządowe związane z hydrantem wodnym itp??
To gdzie są wskazane prawem wszystkie służby, samorząd posłowie, właściwy sprawie minister, Pan Kaczyński i wielu innych???
To Panu Kaczyńskiemu nie przeszkadza fakt bierności ich posłów w sprawach mieszkanców naszej gminy?
To My opłacamy ich biura poselskie, tak?
To co Ci ludzie , w tym posłowie nie chcieli ich interwencji w słusznych sprawach?? To są lepsi i gorsi ?? Ciekawe jest którzy to niby "dobrzy ludzie" potrzebowali interwencji ze strony posła Mularczyka w tej konkretnej sprawie??
Ci , którzy wpisują się ideowo w bzdurną politykę nadinterpretacji tzw. pakietu klimatycznego???
Może są to partyjniacy, piewcy tej polityki???
Mam dziesiątki różnych pism w ważnych sprawach lokalnej ludności, nierozwiązanych spraw przez tych, którzy z tytułu zajmowanych stanowisk , obowiązków wynikajacych z tego tytułu MUSZĄ rozwiazywać różne problemy.
Teraz w dobie alternatywnych źrodeł informacji trudno już jest siać demagogie, ;-))
1. Czy rzeczywiscie doszło do kradzieży tych pokładów w celu użycia ich do spalenia w domu. ?
2. KTO to zrobił? Sabotaż bowiem nie jest wykluczony, to zarówno teoretycznie , jak i praktycznie.
3. Jak stare byly te poklady i czym były one nasączane, jakimi chemikaliami?
4. Jeśli były to kiedy, ile lat temu?
5. Jaki jest okres rozkladu tychże substancji chemicznych oraz ich ewentualna szkodliwość po tym okresie?
6. Gdzie byly stosowne służby środowiskowe w tzw. międzyczasie, kiedy te podkłady od niepamiętnych czasów tam się znajdowały?
7. Co zrobiono w celu ich zabezpieczenia?
Pytań można mnożyć bez liku.
W mojej ocenie jest to musztarda po obiedzie i ewidentne, wielkoletnie zaniedbania w tym temacie.
Pamiętać należy, że głównym winowajcą są jednostki odpowiedzialne za stosowne zabezpieczenie substancji szkodliwych przed ich dostepem, użytkowaniem przez ludzi. To jest i był TYLKO i wyłącznie ich OBOWIĄZEK.
Te kocopały i cała epopeja na ten temat są conajmniej dziecinne.
Poszukaj sobie co odpowiednie ustawy mówią w tym temacie.
Głupków i winnych nalezy szukać gdzie indziej jak już.
Dziwi mnie brak wiedzy w temacie ludzi, którzy taką wiedzę powinni posiadać zanim sie tą sprawą zajmną.
Jestem chemikiem z wyksztalcenia oraz z wieloletnim doswiadczeniem , pracy w tej branży oraz pracowałam jako TECHNOLOG ds. higieny pracy jako działu ochrony środowiska. Wsólpracowałam też z Ministerstwem Ochrony Środowiska , wiec wiem o czym pisze.
Kto i kiedy robił wymagane prawem pomiary środowiskowe w miejscu skladowania tychże podkladów?
Na jakiej podstawie stwierdzono ich szkodliwość. ?
Zaloże się, że takich pomiarow nie robiono, a jeśli robiono to proszę zainteresować się jakie konkretnie zrobiono i kiedy, przez kogo.
Wtedy to ocenię, teraz póki co rozmawiamy o bajkach z mchu i paproci.