Porady policjantów na bezpieczne ferie
W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi policja opublikowała porady dla dzieci i ich opiekunów, dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu.
- Ferie w domu
Gdy dziecko spędza ferie w domu zapewnij mu miejsce do zabawy i:
- odpowiednio zabezpiecz instalację elektryczną, wodną i gazową, schowaj w lekarstwa, aby dziecko omyłkowo ich nie zażyło;
- zadbaj, by pod nieobecność domowników dziecko miało zapewnioną opiekę zaufanej osoby, albo poproś sąsiadów o zwrócenie uwagi na obcych, którzy pojawili się w pobliżu domu,
- zostaw w widocznym miejscu numery telefonów do siebie, dziadków czy innych zaufanych osób, a także numery alarmowe;
- przypomnij dziecku bezpieczne zasady korzystania z Internetu,
- często dzwoń do domu, aby nie czuło się samotne;
- przypominaj dziecku, by zawsze zamykało drzwi od wewnątrz i nie wpuszczało do domu osób, których nie zna;
- zwróć uwagę, by nie podawało nikomu swojego adresu, nie opowiadało o wyposażeniu domu czy mieszkania, nie przyjmowało od obcych słodyczy, prezentów i kategorycznie odmawiało propozycji podwiezienia czy wizyty w mieszkaniu osoby nieznajomej;
- naucz dziecko, by zawsze dobrze chowało klucze do mieszkania i informowało, gdzie wychodzi, z kim i kiedy wróci;
- przypomnij dziecku, by poruszało się chodnikiem lub lewym poboczem drogi, przez jezdnię przechodziło wyłącznie w miejscach oznaczonych, a po zmroku nosiło odblaski.
Podczas zabawy na świeżym powietrzu przypomnijmy dziecku, że dla własnego bezpieczeństwa nie może zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi i zbiorników wodnych. Na łyżwach powinno jeździć tylko w wyznaczonych miejscach i absolutnie nie ślizgać się po lodzie na rzece lub stawie. Gdy rzuca śnieżkami, niech nie łączy śniegu z kawałkami lodu czy kamieniami i nie celuje w twarz drugiej osoby, ponieważ zabawa może zakończyć się tragedią.
Porady dla dzieci:
Zawsze informujmy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy. Bawimy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych. Wychodząc na zewnątrz, ubieraj się stosownie do pogody, aby nie wychłodzić organizmu. Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy czy rzeki. Nie wchodzimy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wody. Nie rzucamy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami zachowujemy ostrożność. Nigdy nie oddalamy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwieramy też drzwi domu czy mieszkania. Po zmroku nosimy odblaski, poruszamy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodzimy wyłącznie w miejscach oznaczonych.
- Wysyłając dziecko na ferie
Okres ferii wiąże się ze zwiększoną liczbą zbiorowych wyjazdów dzieci i młodzieży na obozy i inne formy wypoczynku. Co zatem zrobić, by zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka?
- sprawdź komu powierzasz swoje dziecko, kto organizuje pobyt oraz czy posiada odpowiednie licencje oraz doświadczoną kadrę wychowawców,
- przypomnij dziecku, by w czasie podróży nie pozostawiało bagażu bez opieki,
- zwróć uwagę, by zawsze trzymało się grupy i miało opiekuna w zasięgu wzroku,
- ostrzegaj dziecko przed kontaktami z nowo poznanymi osobami,
- uświadamiaj też i ostrzegaj o niebezpieczeństwie, jakie niosą ze sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,
- przekaż też dziecku kartkę z adresem domowym oraz numerami telefonów do domu i pracy rodziców, jak również numerem alarmowym.
- Wybierając się w dłuższą trasę
Planując wyjazd w długą trasę koniecznie należy dobrze się do niego przygotować. Dla swojego bezpieczeństwa, jak i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego jedźmy rozważnie i ostrożnie. Pamiętajmy o zapięciu pasów i przewożeniu dzieci w fotelikach. Wybierając się w dłuższą trasę kierowcy powinni być wypoczęci.
Przed wyjazdem należy sprawdzić stan techniczny pojazdu, obowiązkowe wyposażenie samochodu, w tym czy posiadamy trójkąt ostrzegawczy i sprawną gaśnicę; warto zaopatrzyć pojazd w linkę holowniczą, kamizelkę odblaskową, łopatkę do odśnieżania i łańcuchy na koła.
Prowiant oraz przedmioty niezbędne w podróży najlepiej umieścić w schowkach pojazdu. Nie wolno zasłaniać widoczności kierowcy np. kładąc kurtki przy tylnej szybie.
Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicę pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.
Podczas jazdy zawsze należy przestrzegać przepisów, dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze, zwracać uwagę na innych użytkowników oraz utrzymywać bezpieczną odległość, zwłaszcza gdy na jezdni jest mokro, ślisko czy zalega śnieg.
Jazda w trudnych warunkach atmosferycznych jest obciążająca dla kierowcy i wymaga większego wysiłku oraz koncentracji. To powoduje, że kierujący szybciej się męczą, należy więc robić częstsze przerwy w jeździe. Męczące dla prowadzącego pojazd bywa także przegrzane wnętrze samochodu, które dodatkowo może wzmagać senność, dlatego przy okazji postoju trzeba pamiętać o wietrzeniu pojazdu.
Kiedy już dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Lepiej unikać nieuczęszczanych i nieoświetlonych parkingów, a opuszczając pojazd nie należy zostawiać w miejscach widocznych żadnych wartościowych przedmiotów tj. telefony komórkowe, laptopy czy torebki. Jeżeli takie rzeczy z jakichś powodów musimy zostawić w pojeździe, należy je schować, np. do bagażnika. Często zdarza się, że skradziony przedmiot ma o wiele mniejszą wartość w porównaniu do ceny nowej szyby, którą będzie trzeba wstawić.
- Zabezpieczenie mieszkania
Opuszczone na okres ferii domy czy mieszkania, to dla złodzieja okazja do kradzieży. Zadbajmy zatem o nasze mienie odpowiednio zabezpieczając zarówno mieszkanie oraz znajdujące się w nim wartościowe przedmioty, jak i zachowując ostrożność w informowaniu na portalach społecznościowych swoim wyjeździe. Należy pamiętać, że nie ma idealnego zabezpieczenia, jednak przestrzegając kilku prostych zasad możemy ograniczyć ryzyko włamania.
Przed wyjazdem zamknij wszystkie okna, sprawdź zamknięcie drzwi, nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
Sporządź listę i zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera wideo itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; inne cenne przedmioty zostaw u swoich bliskich, a większe kwoty pieniędzy zdeponuj w banku.
Poproś zaufaną osobę czy sąsiada, by zwrócił uwagę na twoje mieszkanie, wyjmował korespondencję ze skrzynki czy zabierał ulotki spod drzwi, by nie sugerować złodziejowi, iż od dłuższego czasu nikt nie korzystał
- WAŻNE TELEFONY
601-100-300 – GOPR/TOPR
Może Cię zaciekawić
Pomoc dla Kamila - odbędzie się charytatywny piknik
Dzisiaj (28 czerwca) na terenie przy stacji paliw w Kasinie Wielkiej odbędzie się piknik charytatywny na rzecz Kamila Chmiela, mieszkańca Olszówki...
Czytaj więcejDobry Start - wkrótce rusza nabór wniosków
Wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć tylko elektronicznie – poprzez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PU...
Czytaj więcejStańmy w prawdzie – słowo na niedzielę
„Nie jest żadną przyjemnością słuchać słowa na niedzielę. Zawsze jest słowo na niedzielę. Artykuły, które po prostu plują po normalnych...
Czytaj więcejOstrzeżenie 3. stopnia dla powiatu limanowskiego. Temperatury mogą sięgnąć 39°C
Ekstremalne temperatury i tropikalne noce Nad Polskę napłynęło zwrotnikowe powietrze. Z opublikowanego dla powiatu limanowskiego ostrzeżenia w...
Czytaj więcejSport
Wisła Kraków szykuje się na Ekstraklasę. Mariusz Kutwa po pierwszym sparingu.
Młody obrońca w końcówce ubiegłego sezonu odzyskał pewną pozycję w podstawowym składzie Białej Gwiazdy. Mógł świętować pierwszoligow...
Czytaj więcejMetal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejPozostałe
Kuratorium po kontroli w ZSTiO: wniosek do rzecznika dyscyplinarnego
Znamy wyniki działań podjętych przez nadzór pedagogiczny w sprawie kontrowersyjnego incydentu w Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólno...
Czytaj więcejZmiany na oddziale. Szpital zwalnia piętro pod nowe usługi
Oddział ginekologiczno-położniczy oraz oddział noworodkowy zostały połączone i funkcjonują obecnie na jednym poziomie. Wszystkie te pododdzia...
Czytaj więcejMarsz terytorialsów w Beskidzie Wyspowym
W ramach zgrupowania zintegrowanego żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli trasę w rejonie Beskidu Wyspowego, realizując...
Czytaj więcejNikola laureatką ogólnopolskiego konkursu - wystąpiła w Belwederze
W piątek (19 czerwca) w Pałacu Belwederskim w Warszawie odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu „Prowadź nas św. Janie Pawle II”...
Czytaj więcej
Komentarze (0)