Polityka, czy wolna Polska?
Konkurs na stanowisko dyrektora w Rabie Niżnej nie został rozstrzygnięty. Wójt stanowisko powierzył Agacie Jarosz, więc funkcję tę po ponad 20 latach traci radna wojewódzka Barbara Dziwisz, która od rozstrzygnięcia konkursu odwołała się, gdyż uważa, że to sprawa polityczna. Wójt Bolesław Żaba zaprzecza i stwierdza, że u niego polityka nie gra roli, bo żyjemy w wolnej Polsce.
- W komisji było trzech przedstawicieli gminy oraz związek Solidarność, którzy w mojej ocenie zagłosowały przeciwko mnie, kolejne 4 osoby zagłosowały za mną, czyli nauczyciele, rodzice i przedstawiciel kuratorium – mówi Barbara Dziwisz radna wojewódzka i była doradca wójta gminy Mszana Dolna (Tadeusza Patality). – W konkursie powinien być 9 głos, czyli Związku Nauczycielstwa Polskiego ale go zabrakło.
Jak mówi Barbara Dziwisz powodem braku 9 członka komisji było to, że wyznaczona osoba wysłała do gminy informację, iż nie będzie jej 30 kwietnia na rozstrzygnięciu konkursu, a swój głos przekazuje osobie z ZNP z Krakowa. Jak twierdzi Barbara Dziwisz wójt tego nie uwzględnił. - 27 kwietnia wysłał pismo, że nie może tej osoby powołać do komisji, chociaż przepisy wyraźnie mówią, że komisja jest powołana tydzień przed rozstrzygnięciem konkursu, a informacja o nieobecności była wysłana 16 kwietnia – mówi Barbara Dziwisz. – Obowiązkiem wójta było powołanie nowej komisji, czego nie zrobił, bo byłoby to dla niego niewygodne. Po prostu chciał się mnie pozbyć. To wszystko to są polityczne zagrywki, których nie rozumiem. W związku z tym, że ZNP nie został dopuszczony do konkursu wniosłam odwołanie do wojewody.
- Pani Barbara, w trybie nadzoru złożyła do wojewody odwołanie od zarządzenia dotyczącego wyników konkursu – potwierdza Bolesław Żaba, wójt gminy Mszana Dolna.- Ja przekazałem tą sprawę do prawników. Mam prawo do powierzenia obowiązków nowej osobie i z tego prawa skorzystałem.
Wójt wybrał na to miejsce Agatę Jarosz. - – Osoba ta nie ma doświadczenia na stanowisku kierowniczym, a ja w szkole w Rabie Niżnej pracuje od 1985 roku, a od 1991 byłam jej dyrektorem – mówi Barbara Dziwisz. - Na początku mojej pracy kuratorium prosiło mnie, bym tą szkołą się zajęła, gdyż była w fatalnym stanie. Przy współpracy z rodzicami szkoła została rozbudowana. Do mojej pracy nie było żadnych uwag, otrzymywałam liczne nagrody i wyróżnienia, poziom nauczania jest wysoki o czym świadczą wyniki konkursów, a nasi uczniowie dostają się do wymarzonych szkół. Całe dotychczasowe życie poświęciłam Rabie Niżnej, a teraz wójt chce mnie w politycznej zawierusze nieuczciwie usunąć.
- Argumentem „przeciw” ma być, to że nie pracowała wcześniej na stanowisku kierowniczym, ale spełniała warunki i kryteria konkursu – mówi Bolesław Żaba. - Wszędzie potrzebny jest dopływ świeżej krwi i myślę, że wpłynie to pozytywnie na placówkę. Do Pani Barbary Dziwisz nie mam nic, tym bardziej zastrzeżeń typu politycznego. U mnie polityka po prostu nie gra roli, poglądy, przekonania nie mają znaczenia, żyjemy w wolnej Polsce.
Może Cię zaciekawić
350 uczestników kolejnego forum osób z niepełnosprawnościami
W środę (17 czerwca) w Parku Hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej odbyło się IV Forum Osób z Niepełnosprawnościami. Spotkanie zgromadziło b...
Czytaj więcejBól gardła od klimatyzacji - jak sobie z nim radzić?
Czy od klimatyzacji może boleć gardło? Tak, klimatyzacja może przyczyniać się do bólu gardła, szczególnie gdy organizm jest narażony na nag...
Czytaj więcejHistoria dwóch wsi - rusza nowy projekt edukacyjny
Limanowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej przystępują do realizacji projektu pod nazwą „M...
Czytaj więcejNiejednogłośne wotum zaufania
W piątek (19 czerwca) odbyła się sesja Rady Miasta Limanowa, której głównym punktem była debata nad raportem o stanie miasta za 2025 rok. Radni...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Milionowe straty i setki interwencji. Sześć lat od powodzi (ZDJĘCIA, WIDEO)
W czerwcu 2020 roku, nocą z soboty na niedzielę (20/21 czerwca) podczas nawałnic woda wystąpiła z koryt potoków i rzek w całym region...
Czytaj więcejOtwarcie sezonu na górze Paproć. Znamy program wydarzenia
W niedzielę (28 czerwca) na górze Paproć (645 m n.p.m.) zorganizowane zostanie Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej. Wydarzenie rozp...
Czytaj więcejRuszają letnie szkolenia małopolskich terytorialsów
W piątek (26 czerwca) rozpocznie się pierwsze letnie szkolenie w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Wakacje z WOT”...
Czytaj więcejEkspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcej
Komentarze (151)
Wszyscy zbuntowani już są na aucie...
wszyscy mają L4??? Odezwijcie się, dajcie poznać swoje motywacje, głupio tak walić do jednej bramki....
PANI DYREKTOR OD WRZEŚNIA PRZEJMUJE NAUCZANIE WF W Rabie :-((
xxx83 - ciekawe skad ta nienawisc do tej chodzacej cnoty (Gagol - 10/10 ;-)). Skoro taka dobra jest! i to od rodzicow, ktorzy 'wspolnie' z nia 'budowali', 'nigdy sie nie skarżyli' i nauczycieli, ktorzy tak ja przeciez kochaja, ze w konkursie 'glosowali za nia). No zastanowmy sie wspolnie SKAD ta nienawisc, w ludziach, ktorzy 20 lat obcowali i byli wychowywani przez to chodzace DOBRO? Dlaczego???
CO ONA W SOBIE MA??
PIERWSZY WSTAJE OBCY. OD 5.00 MOŻNA JUŻ SIĘ ODDAĆ DYSKUSJI.
OBCY JEST PRZECIW Pani Dziwisz więc dobrze żeby ktoś o innych poglądach dyżurował od świtu, żeby obcemu nie zepsuć dnia...
Do Rotmistrz1, kampania była dosyć dawno i może nie wszyscy ją pamiętają kto kogo popierał. Jak widać sympatie nie są za darmo, trzeba za nie płacić, w tym przypadku stanowiskami.
. W zyciu nic nie dzieje sie bez przypadku . Pozdrawiam Serdecznie
Dodam, iz nie jestesm zwiazana absolutnie ze sprawa. Ale uwazam, ze zachowujecie sie po swinsku, piszac takie komentarze i absolutnie brak Wam odwagi.
Moj komentarz odnosi sie tylko i wylacznie do osob, ktore w tak ohydny sposob potrafia mieszac drugiego czlowieka z blotem.
http://limanowa.in/forum/wydarzenia,4590.html
W linku powyżej znajdziesz odpowiedź na pytanie od kogo wójtostwo(???-kto to jest?)uczy się przebiegłości i kto tak naprawdę ustawia konkursy
Wszyscy siebie warci...
Szkoda, że Ci to wycieli....może za bardzo bluzgałeś??
Spróbuj może jeszcze raz
Podejrzewam, że wielu z Was nie miało nigdy styczności z Panią Dziwisz a obrzucacie ja błotem. Najłatwiej kopac leżacego. Ja swa uwagę skupie na panujacym ( raczej nie panującym ) w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. Słowa Wójta 'moje działania w stosunku do Pani Barbary były podjęte zgodnie z prawem' nawet nie ocierają się o prawdę.
Zmuszony jestem opisac organizacje oraz przebieg Konkursu na Dyrektora szkoły w Rabie Niżnej.
Do komisji konkursowej zgłoszono 9 kandydatów:
3 przedstawicieli Gminy
- 1 przewodnicząca
- 2 radnych ( z Raby Niżnej i Kasiny Wielkiej)
1 przedstawiciel ZNP Solidarnośc
2 przedstawicieli Kuratorium Oświaty
1 przedstawiciel Rady Pedagogicznej
1 przedstawiciel Rady Rodziców
1 przedstawiciel ZNP
Przewodnicząca Komisji została Pani Szybiak, będaca w konflikcie z Pania Dyrektor Dziwisz, od pewnego czasu uprzykrzająca życie całemu gronu pedagogicznemu. Dziwi mnie to, ze Wójt nie stanął na czele Komisji, a jeżeli nie mógł tego zrobic to ma komórkę zajmującą sie szkolnictwem ( ZEAS ), której szefuje Dyrektor. Przeciez ta osoba jest najlepiej zorientowana w sytuacji i ona powinna stanac na czele komisji. Na kogo głosowała Pani Szybiak?
Radny z Raby został wybrany do Rady z ramienia P. Zaby, dodatkowo jest sasiadem Pani Szybiak. Jak sadzicie, na kogo głosował?
Drugim radnym biorącym udział w głosowaniu był radny z Kasiny W. Trudno mi zrozumiec dlaczego z K.W. Przecięż do Szkoły w Rabie uczęszcza młodziez z Olszówki i Glisnego,zasadnym było powołanie do Komisji radnego tychże miejscowości. Wybór dyrektora szkoły bezpośrednio ich dotyczył. Ale radny z Kasiny W. to zapewne swój chłop - przewodnicząca podpowiedziała gdzie powinien postawic krzyżyk. Na kogo głosował?
Przedstawiciel ZNP Solidarnośc dołączył do komisji tzw. rzutem na taśmę. Otóż warunkiem udziału przedstawiciela Zwiazku jest przynależnośc przynajmniej jednego nauczyciela, ze Szkoły w stosunku do której odbywa się Konkurs, do tegoż Związku, conajmniej przez okres 1 miesiąca przed rozstrzygnięciem Konkursu. Jeden z nauczycieli będący w opozycji do Pani Dyrektor Dziwisz, zapisał się do ZNP Solidarnośc 30 marca br. Jak myslicie, dlaczego?. Na kogo głosował Przedstawiciel ZNP „S”
Mamy 4 głosy na 'NIE'
2 przedstawicieli Kuratorium Oświaty głosowało zapewne na Pania Dyrektor Dziwisz, która w ich ocenie dobrze wykonuje swoje obowiazki.
1 przedstawiciel Rady Pedagogicznej głosował na obecną Pania Dyrektor, gdyż tak postanowiło ponad 80% nauczycieli.
1 przedstawicielka Rady Rodziców, w osobie Przewodniczacej, również w moim odczuciu zagłosowała na obecną Pania Dyrektor. Tym bardziej, że wczesniej była zastraszana i zmuszana do rezygnacji ze swojej funkcji.
Mamy 4 głosy na „TAK”
Do udziału w Komisji, z niewyjasnionych przyczyn, nie został dopuszczony przedstawiciel ZNP, pomimo tego, że przynalezy do niego 9 nauczycieli. Nauczyciele należący do ZNP przeprowadzili głosowanie, podczas którego 8 z nich opowiedziało się za obecna Pania Dyrektor , 1 wstrzymała sie od głosu. Przedstawiciel Związku musiałby byc wyrazicielem większości .
Gdyby został dopuszczony do głosowania przedstawiciel ZNP Pani Dziwisz miałaby 1 głos więcej. Wójt Gminy nie musiałby się narażac - czego bardzo nie lubi - podejmując decyzję o zwolnieniu Pani Dziwisz.
Pozdrawiam
Zgadzam się z tezą, że łatwiej kopać leżącego niż go przewrócić...zwłaszcza w tym przypadku...
Pierwsze wrażenie po przeczytaniu tekstu... trzyma się kupy, mogło tak być...
ale od razu nasuwa mi się kilka pytań:
1.Na czym polegał konflikt Pani Szybiak z Panią Dziwisz i co było powodem uprzykrzania życia całemu gronu w Rabie? Kto w tym sporze miał rację??
2. Skąd wiadomo, że pracownicy ZEASU palili się do pracy w komisji ale nie zostali dopuszczeni??
3.Nie ryzykowałbym zarzutu niesamodzielności w podejmowaniu decyzji przez Pana Gabriela Raptę, który miał widać prawo znaleźć się w komisji. Myślę, że nie miałby on problemu nawet z głosowaniem jawnym.
4.Jeżeli chodzi o Solidarność - niestety NEB przytoczyłeś obiegową opinię, a nie prawną podstawę powołania przedstawiciela związku do komisji konkursowej. Ktoś włożył więcej wysiłku żeby konkurs przygotować tak jak ma być.
5. Skąd pewność, że kuratorium tak dobrze ocenia pracę?? - zawsze dziwi mnie ta absolutna pewność, zawsze!
6. Kto zastraszał przewodniczącą? Dlaczego???? Dlaczego była zmuszana do ustąpienia z funkcji, jaki był powód? Dlaczego nie ustąpiła, mimo nacisków?
Skąd pewność, że głosowała tak a nie inaczej??
7. Z tym ZNP to naprawdę nie rozumiem, sądzę że wójt nie mógł nie dopuścić przedstawiciela związku, musiał go powołać. I w ogóle co na to ZNP??
wzruszyłem się...