Pojawił się kolejny wrogi napis na murze
Fotointerwencja. W listopadzie na domach Romów mieszkających przy ul. Słonecznej i Piłsudskiego nieznani sprawcy namalowali wrogie hasła. W ostatnich dniach pojawił się kolejny napis - „Śmierć wrogom ojczyzny” - na murze przy ul. Konopnickiej w Limanowej.
Przed paroma tygodniami na budynkach zamieszkiwanych przez Romów pojawiły się wrogie hasła. Napisy „Śmierć wrogom ojczyzny”, „Szykujcie się na zagładę”, a także wulgaryzmy i groźby pod adresem konkretnych romskich rodzin na murach zostawili po sobie nieustaleni dotąd sprawcy. Te same osoby dokonały także uszkodzeń samochodów, zaparkowanych przed domostwami.
Obok napisów wandale pozostawili charakterystyczny symbol – rękę trzymającą miecz, tzw. falangę, używaną przez radykalne środowiska narodowościowe.
Wydarzenie zyskało ogólnopolski rozgłos i zostało potępione przez władze samorządowe i instytucje, a także stowarzyszenia zrzeszające polskich Romów. Postępowanie, które ma ustalić sprawców, prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Nowym Sączu.
Zobacz również:Być może napisy stanowiły inspirację, lub też ta sama grupa postanowiła w ten sposób manifestować swoje poglądy, bo przed paroma dniami napis „Śmierć wrogom ojczyzny” znów pojawił się w Limanowej. Tym razem nie na ścianach romskich domostw, ale w centrum miasta.
Hasło, namalowane czerwoną farbą, znajduje się na murze obok bloku przy ul. Konopnickiej, nieopodal Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Limanowej. Tym razem nie ma przy nim falangi. Dopatrzeć się można natomiast hasła „Anty-Rom”, namalowanego obok farbą niebieskiego koloru. Nie wiadomo jednak, czy bohomazy powstały w tym samym czasie.
Do sprawy powrócimy.
Może Cię zaciekawić
Sąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
23 czerwca 2026 r. śp. Magdalena Leszczyńska z d. Dzielska, 58 lat (Limanowa) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Bazylice Matki B...
Czytaj więcejRegionalne smaki wracają na rynek. Inauguracja wakacyjnej akcji
Już jutro (26 czerwca) na limanowskim rynku zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja wakacyjnej akcji pod nazwą „Regionalne Smaki Powiatu Limanow...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Ciągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejZarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcej
Komentarze (39)
A gdyby ktoś namalował 'większe zasiłki dla ciapatych' to już by pewnie dla poprawnosci politycznej było odpowiednim napisem?
Wiadomo, napisy nielegalne, namalowane na czyimś terenem nie powinny mieć miejsca.
Ale sam tytuł artykuł 'wrogi' niczym jak żydowskiego TVN czy Onetu...
A do kogo był zaadresowany? To już trudno powiedzieć. Biorąc pod uwagę swoisty podpis, to adresatem są wszyscy nie będący faszystami czy jakimiś innymi brunatnymi.
Przypominam, takimi hasłami posługiwali się komuniści rządzący w tym kraju przez prawie 50 lat i mordujący swoich obywateli. Zresztą każdy zbrodniczy reżim posługiwał się takimi hasłami.
Jeśli wpisze się w Google 'Śmierć wrogom ojczyzny' to najczęściej wyskakują obrazki z zamaskowanymi młodymi samczykami, którzy podczas manifestowania swoich poglądów niszczą własność prywatną czy państwową. Różnie im to wychodzi, szyba raczej pęka od rzuconej kostki chodnikowej, natomiast drzewka grubsze niż 10 cm dzielnie stawiają opór . A potem idą wszyscy na kebaba :).
Sporo z tych indywiduów wywodzi się z grup pseudokibiców zajmujących się zorganizowaną przestępczością jak handel narkotykami, sterydami, wymuszenia, napady, stręczycielstwo, a ostatnio przerzutami imigrantów i uchodźców do Niemiec. Ich politycznym szefem jest Paweł Kukiz, który ich pomniejszego kierownika Winnickiego wstawił na swoją listę i dał mu przez to immunitet. A pieczę nad wszystkimi i tak trzyma szef szefów JKacz, dla którego to jest darmowa armia na posługi :).
- dlaczego nie publikujecie materiałów z dewastacji budynków przy ul Wąskiej dokonanej przez wyprowadzających się z nich Romów???
Wielu mieszkańców Limanowej chciało ostatnio zgłosić tą sprawę redakcji w ich siedzibie przy ul.Jana Pawła ale drzwi sa tam ciągle zamknięte a redaktorzy chowają się przed zgłaszających tą aferę.
Czego boi się redakcja Limanowa In. że nie publikuje zdjęć z ul Wąskiej???
Zdewastowany budynek przy ul. Wąskiej jest przeznaczony do rozbiórki.
Tytułu będę bronił, to są wrogie napisy, dlatego że zawierają groźbę i umieszczono je w określonym kontekście.
Dlaczego nie poniosą za to żadnej odpowiedzialności?
Dlaczego Limanowa In. nie opublikuje zdjęć z tej dewastacji?
Pamiętam jak słynnego skoczka narciarskiego karano puntami, karano ponieważ skakał 'rozkrokiem' - po pewnym czasie wymyślono telemark który stał się obowiązkowym stylem, więc karano tych co nie skakali 'rozkrokiem'. :)))
Widząc napis myślałem, że w obecnej sytuacji polityczne Polski, ktoś chciał zakpić z PiS-u lub PO. :)))
dzieki zakladajac, że to nie zart. Avatar bez problemu do sciagniecia;) A tak swoja droga, ciekawe z czym jeszcze wyskoczy jarekszczawa??
Co gdy się okaże,że wykastrowanie jest niemożliwe, natomiast możliwa jest owariektomia. :)))
Poczytaj sobie o podziemiu niepodległościowym po 1945 roku,a możne cię oświeci nieco odnośnie hasła Ś.W.O.
Za to hasło polscy żołnierze ginęli, żebyś sobie mógł sobie teraz w internetach bzdety wypisywać.
I nie wycierajcie sobie gęby bohaterami niepodległościowymi po 45 r. Oni walczyli za wolną Polskę, niezależnie czy ich drogi były bardziej czy mniej słuszne. A Wy jak walczycie? Siejecie nienawiść na forach internetowych, malujecie mury, niszczycie własność państwową czy prywatną, wymieniacie się awatarami. Żałosne to jest, tak samo jak Wasze umiejętności w posługiwaniu się ojczystym językiem. Jesteście zakałą społeczeństwa, którą rozgrywa paru cwaniaczków, zwłaszcza sprzedających Wam 'patriotyczne' ciuchy, pałki, kastety czy race.
Panie 'Dziennikarzu' @PAN. Nawoływanie do obrony narodu to jest okaz wrogości? od kiedy?. Groźba jest skierowana do kogo..... ? Nie ma dowodów na to że owe napisy (czerwony i niebieski) powstały w tym samym czasie. Czy nie jest tak, że kontekst został wyraźnie zmanipulowany na potrzeby wypłakania tego artykułu i krzykliwego tytułu?.........
Póki co, w naszym kraju bicie innych ludzi jest karane więzieniem i tam jest miejsce dla takich jak Wy. Komuniści też bili ludzi myślących inaczej. Hitlerowcy także.
Bicie ludzi to patriotyzm? Pisanie ma murach, wyrywanie drzewek, napadanie na obcokrajowców to też patriotyzm?
Chcesz być patriotą? Naucz się języka polskiego, bo to wstyd używać go na na poziomie, jaki prezentujesz. Zdobądź wykształcenie. Pracuj uczciwie. Szanuj innych Polaków. Dbaj o czystość i porządek. Nie niszcz własności publicznej czy prywatnej. Zachowuj się porządnie. Płać podatki. Godnie reprezentuj swój kraj, czy to przed zagranicznymi turystami w Polsce, czy samemu będąc za granicą. Uczestnicz w tworzeniu więzi społecznych w narodzie.
Dużo tego, co? Wiem, że łatwiej jest iść na zadymę, porzucać kostką, 'walczyć' na forach internetowych. Ale to zwykłe chuligaństwo. Patriotyzm wymaga więcej wysiłku, zwłaszcza intelektualnego.
https://www.youtube.com/watch?v=SrGOvnKxXCE
Wyślij PW
@wcurwiony, jesteś pierwszą osobą która nas o tym informuje. Jutro odwiedzimy ul. Wąską z aparatem. Chyba, że dysponujesz zdjęciami z tej wyprowadzki? Jeśli tak, to prosimy o ich udostępnienie.
Panie Redaktorze czy zdjęcia są zrobione zgodnie z obietnicą i kiedy będą umieszczona w serwisie Limanowa In.???
Do bezsensownych i naciąganych afer to tutaj ciągnie.
Bezsensownemu pisaniu na murach jestem przeciwny, ale gdzie jest w tym napisie jakiś 'wrogie' znaczenie?
Czytając Twoje posty nasuwa się jedyny wniosek: niewiele (żeby nie powiedzieć nic) rozumiesz z otaczającej Cię rzeczywistości. No i te połajanki innych na temat poziomu używanego przez nich języka i sposobu w jaki mają żyć - co najmniej żałosne. Zacznij od analizy Twoich wpisów (czy komuś przychodzi do głowy inne słowo niż bełkot?), przemyśl to jeszcze i wycofaj się z niedorzeczności, które popisałeś.
Tobie się nasuwa taki wniosek, co specjalnie nie jest dla mnie jakoś druzgocące :). Nasuwa Ci się sporo jeszcze innych, które litościwie pominę.
Połajanki z debili mających się za patriotów sprawiają mi niezwykłą radość, zwłaszcza, jak są skierowane do półanalfabetów, którzy ze szkołą mają tyle wspólnego, że jej raczej unikają.
Żeby zrozumieć otaczającą rzeczywistość trzeba z tego najbliższego kręgu wyjść i nabrać dystansu. Świnia w chlewiku widzi niewiele - ściany, korytko i może trochę nieba jak gospodarz drzwi otworzy. To jej cały świat i wydaje się jej, że nic więcej już nie ma. Człowiek tym różni się od świni w tej sytuacji, że ma wolną wolę i przynajmniej jakieś ślady inteligencji. I może wyjść poza swój krąg, spróbować czegoś więcej niż dostanie w swoim chlewiku.
Dlatego patriotyzm dla mnie to NIE pisanie na murach, wyrywanie drzewek, sianie nienawiści, napadanie na obcokrajowców i szeroko pojęta walka zza klawiatury.
Patriotyzm w moim rozumieniu to całkiem co innego, ale to już wymaga realnego wysiłku i ciężkiej pracy.
Oczywiście mógłbym się wyłączyć z komentowania, ale sprawia mi to dziką radość, a właścicielowi portalu limanowa.in ruch na stronie, konieczny w zarabianiu na życie.