Podział zadania miał obniżyć koszty. Oferta znacznie droższa od przewidywań
Mszana Dolna. Miasto Mszana Dolna musiało unieważnić przetarg na zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2020 roku. Samorząd podzielił zadanie, licząc na uzyskanie oszczędności, które pozwolą na obniżenie stawek ponoszonych przez mieszkańców. Tymczasem cena z jedynej oferty okazała się wyższa aż o 832 tys. zł od założeń magistratu. Wkrótce ma zostać rozpisane kolejne postępowanie – tym razem kompleksowe: na odbiór, transport i zagospodarowanie śmieci.
W minionym tygodniu nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu miasta Mszana Dolna w 2020 roku.
Jak można było się spodziewać, w terminie wpłynęła do magistratu tylko jedna oferta. Złożył ją dotychczasowy wykonawca usługi – Zakład Utylizacji Odpadów z Myślenic. Oferta opiewa na kwotę 1 mln 844 tys. zł. To znacznie więcej, niż przewidywał samorząd, którzy zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zadania 1 mln 12 tys. zł. Ta kwota została wyliczona w oparciu o obowiązujące stawki oraz przy założeniu, że do systemu zostaną włączone firmy, działające w budynkach częściowo zamieszkałych.
Przetarg został unieważniony we wtorek. Co ważne, postępowanie obejmowało tylko zagospodarowanie odpadów (ich składowanie), bez odbioru i transportu. Urząd podzielił zamówienie, by uzyskać oszczędności. Władze miasta zakładały uśrednioną cenę za tonę na poziomie 375 zł, tymczasem propozycja ZUO Myślenice w przeliczeniu opiewała na 745 zł za tonę. Odrębny przetarg miał dotyczyć odbioru śmieci i ich transportu, jednak już teraz okazało się to nieopłacalne.
Zobacz również:Różnica między założeniami i wartością przetargu to aż 832 tys. zł. – Unieważniliśmy przetarg, bo wyjściowa kwota za samo składowanie odpadów była wyższa, niż ta którą obecnie płacimy za odbiór, transport i zagospodarowanie. W tym tygodniu zamierzamy ogłosić kolejne postępowanie, tym razem na całość zadania. Mam nadzieję, że przetarg uda się rozstrzygnąć do końca listopada – mówi w rozmowie z nami Anna Pękała, burmistrz Mszany Dolnej.
Miasto Mszana Dolna ma obecnie najwyższe stawki za śmieci wśród samorządów na Limanowszczyźnie. Tylko w te wakacje, mieszkańcom dwa razy podnoszono ceny i obecnie wynoszą one 25 i 40 zł miesięcznie za osobę, w zależności od sposobu gromadzenia odpadów.
Problem z rosnącymi stawkami za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych mają jednak wszystkie samorządy. Niedawno TUTAJ pisaliśmy o podobnej sytuacji w gminie Laskowa.
Może Cię zaciekawić
Ekspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejStraż Graniczna odprawi pięciu Uzbeków do kraju
W piątek (19 czerwca) w Nowym Sączu przeprowadzona została kontrola legalności pobytu pięciu obywateli Uzbekistanu. Działania zrealizowali funkc...
Czytaj więcejŚmiertelny wypadek motocyklisty
W niedzielę (21 czerwca) około godziny 12:30 w miejscowości Czasław doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. W wy...
Czytaj więcejNocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Policjanci z sądeckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie trzech wiat śmietnikowych na terenie Nowego Sącza. Do zdarzeń t...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Wojewoda wydał pozwolenie dla odcinka linii Podłęże – Piekiełko
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w piątek (19 czerwca) podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę fragmentu nowego odcinka linii kole...
Czytaj więcejAlarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejNadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcej
Komentarze (23)
Błędem radnych było udzielenie wotum zaufania i przyznania tak wysokiego wynagrodzenia.
Gdy radni nie podejma radykalnych działań to wespół z panią burmistrz ponoszą pełną odpowiedzialność za wszystko co się dzieje w naszym mieście.
Obawiam się że czeka nas podwyżka opłaty za śmieci i jak tak dalej będą pracować ci ktorych wybralismy to twierdzę że to nie koniec.
To przestaje być już zabawne
To do nich powinieneś się zwrócić z pytaniem dlaczego nic nie robią by zmobilizować panią burmistrz do działania.
Maja narzędzie dyscyplinujace w stosunku do burmistrza OBNIZENIE WYNSGRODZENIA ale żeby to zrobić to trzeba mieć jak to się mówi JA...A.
Ja się pytam co robi Komisja Rewizyjna Rady Miasta na czele z jej przewodniczącym radnym Bogdanem Surówka.
Bo chyba nie są wszyscy zaangazowani w projekt RODZINA NA SWOIM.
Czy radni już stracili poczucie WSTYDU.
Więc najpierw niech Ci którzy go przygarneli zrobią to co należy.
Tu nie chodzi o gadanie ale działanie.
Z KWW Odpowiedzialny Samorząd jest Przewodniczący Rady jak i zastępca Przewodniczący komisji rewizyjnej i to oni mają inspirować kierować pracami rady być najbardziej wyczulonymi na zła pracę burmistrza i urzędu a nie tylko brać najwyższe diety.
Jak nie potrafisz nie pchaj się na AFISZ.
Zwalanie swojej nieudolności na 4 radnych O lepsze jutro to nieporozumienie.Zawsze liczą się szable i 8 jest większe od 4 chyba że Perła ja do innej szkoły chodziłem.
Na mieście trwa giełda czy śmieci będą po 30zl czy też po 35 zł.
Larum grają a Szef KWW Odpowiedzialnego Samorządu śpi.
A DZISIAJ ty chcesz by inni za nich pracowali a oni diety brali.
Jak myślisz jaka będzie cena za odbiór śmieci.
A może radni ss przekonani że mieszkańcy będą z nich zadowoleni niezależnie jaka cene za odbiór śmieci uchwala.
Szukanie winnych wśród pozostałych radnych świadczy tylko o słabości radnych Odpowiedzialnego Samorządu co sam podkreślasz.
W tym składzie OSOBOWYM RADY MIASTA nie widzę żadnych możliwości poprawy pracy urzędników a tylko pozostaje pytanie
ILE ZAPLACI MIESZKANIEC MIASTA ZA ODBIOR SMIECI OD NOWEGO ROKU.
moi Drodzy, po co kłótnie, po co Wasze swary głupie?.....
wszak głos każdego z Radnych jest taki sam, żaden ważniejszy. Szkoda tylko, że tych głosów brak. I to po każdej stronie i z każdego komitetu.
....wnet i tak zginiemy w ........ surówce ???
łatwo krytykować jak się nie ma wiedzy o danym problemie
to czy zamowienie na odpady nastapilo teraz czy by nastapiło wczesniej nie ma tu
zadnego znaczenia jak i tak do przetargu staje tylko jedna firma która juz wczesniej do tych przetargów startowała
co jest potwierdzeniem zmowy firm odbierajacych odpady z okolic(istna mafia).tereny zostały podzielone i
nikt nikomu nie robi konkurencji wiec firma moze sobie narzucić taka cene jaka chce bo wie ze i tak miasto musi miec firme
która te odpady od mieszkańcow odbierze.to wsszytko wiąze sie oczywiście z wprowadzonymi zmianami ustawy o
czym radny jak dobrze pamietam michal liszka wspominał na tym portalu badz na profilu na facebooku i tam ten temat był bardziej opisywany
cena za smieci nie powinna dziwić bo magistrat przeciez spodziewał się podwyzki cen co takze było opisane
z tego co pamietam wczesniej na naszym terenie były takie firmy jak empol traszkan a teraz myslenice zagarneły nasz teren(także za czasów wcześniejszego burmistrz który sprawował urząd)
sprawa tej "mafii" jest nie tylko u nas ale tez i w całej polsce.
Media informowaly ze UOKIK ma się temu przyjrzeć a co z tego wyniknie to trzeba najwyraźniej poczekać.
trzeba tez mieć na uwadze że mszana dolna jest miastem zadłuzonym na podajże- 8mln zł jak nie więcej
(mozna to łatwo sprawdzić na ostatniej transmisji rady miasta)więc pieniedzy z kapelusza
nie wyczaruje a co wiekszość chciałaby i tego nie rozumie.(ewidentne braki podstaw ekonomii)
wyraźnie potrzebny jest plan ,może ZGK ,może coś innego,może jakieś zebranie z mieszkańcami
i wspólna dyskusja na ten temat by się przydała?
dziwni mnie poza tym fakt ze do krytyki zawsze sie ludzie znajdą a
jak były wybory do rady i na burmistrza to nikt się nie kwapił startować
mieszkańcy wybrali burmistrza na 5 letnią kadencję więc kredyt zaufania jest na 5 lat a na rozliczenia przyjdzie czas