Pierwsze decyzje wojewody dotyczące "odmrażania" łóżek covidowych
- Kolejne raporty epidemiczne przynoszą sporą dawkę nadziei. Sytuacja się poprawia. Czekaliśmy na ten moment, choć oczywiście mam świadomość, że to ciągle jest stąpanie po kruchym lodzie i musimy być gotowi na ewentualną zmianę trendu. Dlatego decyzje dotyczące odmrażania łóżek covidowych podejmował będę w ścisłym uzgodnieniu z dyrektorami szpitali, w oparciu o przedstawianą prze nich diagnozę sytuacji w konkretnej placówce. W pierwszym kroku uwalniamy około 200 łóżek covidowych – w siedmiu szpitalach w całym regionie oraz w szpitalu tymczasowym w EXPO – wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Przed szpitalem tymczasowym mieszczącym się w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof przy ul. Kopernika w Krakowie odbył się dziś briefing prasowy, podczas którego wojewoda przedstawił swoje pierwsze decyzje dotyczące odmrażania łóżek covidowych w Małopolsce. Towarzyszyli mu dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski oraz dr Wojciech Serednicki – pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim.
- Za nami długa droga, jeszcze wiele przed nami. To, co dokonało się w Małopolsce podczas trzeciej fali epidemii, było swoistym pospolitym ruszeniem. Pracowaliśmy na maksymalnym poziomie zaangażowania, sięgając do najgłębszych rezerw. Doszliśmy do punktu, gdy musieliśmy nawet rozważać konieczność relokowania pacjentów do innych województw. Te krytyczne momenty za nami. Teraz czas na ostrożny ruch w drugą stronę. Metoda suwaka się sprawdza: stopniowo dostosowywaliśmy liczbę łóżek covidowych do rosnących potrzeb. Teraz możemy przystąpić do rozważnego i powolnego odmrażania tej bazy. Dziękuję wszystkim, dzięki którym udało się przeprowadzić Małopolskę przez te trudne momenty. Będą to nieustannie powtarzał: razem jesteśmy silniejsi. Tylko w duchu solidarności i jasnych priorytetów można dać sobie radę z tyloma wyzwaniami. A priorytetem zawsze było dobro i bezpieczeństwo Małopolan – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- System ochrony zdrowia ma ograniczoną pojemność. Priorytetem w tej chwili jest uwolnienie jak największej liczby łóżek, które będą służyły dla pozostałych pacjentów szpitali. Ważne jednak jest, by z objawami chorobowymi zgłaszać się wcześniej. Proces leczenia powoduje, że pobyt na oddziale zachowawczym trwa 8-10 dni, na oddziale intensywnej terapii jest zdecydowanie dłuższy – mówi dr Wojciech Serednicki – pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim.
Zobacz również:Pierwszy etap odmrażania liczby łóżek covidowych w Małopolsce
Wczorajsze raporty szpitali mówiły o tym, że liczba osób hospitalizowanych w Małopolsce z powodu COVID-19 wynosiła 2848. W ubiegły poniedziałek było to 3047. W ciągu tygodnia nastąpił zatem spadek o ok. 200 pacjentów. W tym okresie zmniejszyła się też liczba zajętych respiratorów – z 409 do 383 (o 26). Spadła też liczba łóżek zajętych w szpitalach tymczasowych. W ubiegły poniedziałek wynosiła ona łącznie 268, natomiast wczoraj 229 (czyli o 39). Liczba zajętych łóżek jest zatem znacząco większa niż np. 1 marca, kiedy wynosiła 994, ale od kilku dni widoczny jest trend spadkowy.
W związku ze spadkiem liczby pacjentów z COVID-19 wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o zmniejszeniu liczby łóżek uruchomionych w szpitalu tymczasowym w EXPO w Krakowie o 56 (o dwa moduły).
Według ostatnich danych (z 20.04.) zajętość łóżek w szpitalach tymczasowych wyglądała następująco:
EXPO w Krakowie – 78/244, w tym 10/20 łóżek respiratorowych,
CUMRiK w Krakowie – 116/133, w tym 27/30 łóżek respiratorowych,
20 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju – 21/28.
- Ostatnie dane dotyczące zajętości łóżek szpitalnych w ogóle mówią o poziomie ok. 73-75% (ok. 9,5 tys. łóżek). Poziom ten zbliżał się nawet do 80%. Podczas II fali było to ok. 60%. Dzięki szpitalom tymczasowym mieliśmy 461 dodatkowych łóżek. To dało nam spory zapas i umożliwiło leczenie zarówno pacjentów covidowych, jak i niecovidowych – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.
Wojewoda małopolski wydał również decyzje dotyczące odmrożenia łóżek covidowych w następujących szpitalach bazowych:
Szpital w Proszowicach – zmniejszenie o 18 łóżek– od 19.04.2021 r.,
Szpital Uniwersytecki w Krakowie – zmniejszenie o 8 łóżek intensywnej terapii – od 20.04.2021 r. ,
Szpital w Brzesku – zmniejszenie o 12 łóżek – od 19.04.2021 r.,
Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie – zmniejszenie o 36 łóżek – od 20.04.2021 r.,
Szpital im. Szczeklika w Tarnowie – zmniejszenie o 30 łóżek – od 19.04.2021 r.,
5 Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie – zmniejszenie o 18 łóżek – od 19.04.2021 r.,
Szpital w Oświęcimiu – zmniejszenie o 5 łóżek dla pacjentów dorosłych i 5 łóżek dla dzieci z potwierdzonym zakażeniem – od 20.04.2021 r.
Wszystkie te decyzje zostały omówione na wideokonferencjach z dyrektorami wskazanych szpitali, kolejne również będą zapadały w oparciu o analogiczne konsultacje.
- Podstawowa decyzja o przywróceniu 8 łóżek intensywnej terapii z naszego punktu widzenia to bardzo ważna decyzja, związana z tym, że 2 tygodnie temu w momencie największego szczytu zachorowań Covid-19 musieliśmy praktycznie ograniczyć się do 4 sal operacyjnych, kiedy normalnie funkcjonuje 20. Idziemy w dobrym kierunku – mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski.
- Pamiętajmy, że jeśli tylko mamy objawy chorobowe, to nie czekajmy na ostatnią chwilę. Reagujmy szybko, nie czekając na pogorszenie się stanu zdrowia – dodaje dyrektor Jędrychowski.
Charakterystyka III fali epidemii:
maksymalna dobowa liczba nowych zakażeń (1.04.): 3067
maksymalna liczba osób hospitalizowanych (6.04.): 3051 (mniej więcej tylu jest mieszkańców Bobowej)
maksymalna liczba zajętych respiratorów (13.04.): 413
największa liczba uruchomionych łóżek covidowych (11 i 16.04.): 4282
największa liczba udostępnionych respiratorów (16.04.): 482
Dla porównania:
1 października w małopolskich szpitalach było 379 pacjentów z COVID-19.
Miesiąc później – 1 listopada – liczba ta wyniosła 2366, czyli była ponad 6 razy wyższa. Natomiast 1 grudnia było 1469 pacjentów z COVID-19.
Porównanie rozwoju epidemii w październiku z danymi za marzec pokazuje, jak inaczej rozwijała się III fala – miała inną dynamikę i znacząco inny zasięg. Obciążenie szpitali na maksymalnym poziomie trwa już znacząco dłużej.
(Źródło/fot.: MUW Kraków)
Może Cię zaciekawić
Ekspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejStraż Graniczna odprawi pięciu Uzbeków do kraju
W piątek (19 czerwca) w Nowym Sączu przeprowadzona została kontrola legalności pobytu pięciu obywateli Uzbekistanu. Działania zrealizowali funkc...
Czytaj więcejŚmiertelny wypadek motocyklisty
W niedzielę (21 czerwca) około godziny 12:30 w miejscowości Czasław doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. W wy...
Czytaj więcejNocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Policjanci z sądeckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie trzech wiat śmietnikowych na terenie Nowego Sącza. Do zdarzeń t...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Wojewoda wydał pozwolenie dla odcinka linii Podłęże – Piekiełko
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w piątek (19 czerwca) podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę fragmentu nowego odcinka linii kole...
Czytaj więcejAlarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejNadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcej
Komentarze (3)
Komuna(rewolucja) zaczyna pożerać własne dzieci?
Gorąco polecam
https://www.bitchute.com/video/ct6F1Ka3Bn3V/