"Paradoksalnie, samorządy w pewnym sensie skorzystały na pandemii"
Miniony rok przyniósł zmiany, których nie spodziewał się nikt. Pandemia koronawiursa SARS-CoV-2, która rozpoczęła się w chińskim Wuhan i szybko objęła cały glob, wywołała znaczące skutki w życiu społecznym i gospodarczym. W nowej rzeczywistości musiały odnaleźć się także samorządy. Kontynuujemy cykl rozmów z włodarzami miast i gmin Limanowszczyzny.
Wójt Rafał Rusnak, który rozmawia z nami o minionym roku w kolejnej odsłonie cyklu, dostrzega pozytywne skutki pandemii dla samorządowych finansów.
- Paradoksalnie samorządy w pewnym sensie skorzystały na pandemii. W normalnych warunkach tak prostych mechanizmów pomocy finansowej ze strony państwa nie było. Dla porówniania, propjekty unijne wymagają często pomocy firm zewnętrznych przy aplikowaniu o środki, potrzebny jest też wkład własny - mówi.
Dla gminy kłopotliwe były natomiast rozporządzenia i wytyczne sanitarne, do których należało się stosować przy organizacji pracy urzędu.
- Budynek Urzędu Gminy jest w przebudowie, z tego względu trudno było dostosować pracę. Nie dało się na stałe fizycznie zamknąć urzędu, a skrzynkę do której mieszkańcy mogli wrzucać dokumenty, cały czas przestawiano - twierdzi Rafał Rusnak. - Wbrew temu, co sądzi wiele osób, w dobie pandemii urzędnicy mają o wiele więcej pracy. Z realizacji żadnych zadań czy z całej biurokracji samorządy nie zostały zwolnione, a przecież także w urzędach wśród pracowników były kwarantanny i zachorowania na COVID-19, co powodowało braki kadrowe – zauważa wójt.
Największym problemem wynikającym z ograniczeń w życiu społecznym Rafał Rusnak uznaje naukę zdalną.
- Trudno przewidywać co będzie dalej, w jakim kierunku pójdzie sytuacja. Myślę że wszyscy bardzo liczymy na szybki powrót do normalności. Problemem jest zwłaszcza zdalne nauczanie - szkoła nie tylko uczy, bo rzeczywiście wiedzę można w jakiś sposób posiąść nawet samemu, ale szkoła także wychowuje i kształtuje młodych ludzi poprzez kontakt z wychowawcami i rówieśnikami. Obawiam się więc, że to może być trwałe piętno.
Wójt gminy Niedźwiedź widzi jednak i pozytywne strony oddziaływania pandemii na społeczeństwo. - Do tej pory nie docenialiśmy codzienności, dziś widzimy te elementarne rzeczy, jak spotkanie z drugim człowiekiem, które nabierają dodatkowej wagi - ocenia.
Może Cię zaciekawić
Niejednogłośne wotum zaufania
W piątek (19 czerwca) odbyła się sesja Rady Miasta Limanowa, której głównym punktem była debata nad raportem o stanie miasta za 2025 rok. Radni...
Czytaj więcejMilionowe straty i setki interwencji. Sześć lat od powodzi (ZDJĘCIA, WIDEO)
W czerwcu 2020 roku, nocą z soboty na niedzielę (20/21 czerwca) podczas nawałnic woda wystąpiła z koryt potoków i rzek w całym region...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
21 czerwca 2026 r. śp. Janina Boczoń, 66 lat (Dobra) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w D...
Czytaj więcejOtwarcie sezonu na górze Paproć. Znamy program wydarzenia
W niedzielę (28 czerwca) na górze Paproć (645 m n.p.m.) zorganizowane zostanie Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej. Wydarzenie rozp...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Ruszają letnie szkolenia małopolskich terytorialsów
W piątek (26 czerwca) rozpocznie się pierwsze letnie szkolenie w 11. Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Wakacje z WOT”...
Czytaj więcejEkspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejWojewoda wydał pozwolenie dla odcinka linii Podłęże – Piekiełko
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w piątek (19 czerwca) podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę fragmentu nowego odcinka linii kole...
Czytaj więcejAlarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcej
Komentarze (13)
- zwłaszcza po ustaniu epidemii jak otworzą drzwi urzędu i petenci zaczną się szwendać i zakłócać błogi spokój urzędu.
W sumie to też jestem w szoku jak się zachować kiedy rok nie byłem w budynku urzedu - skłania to do różnorakich przemyśleń.
O jakich korzyściach ten człowiek pisze?
W dłuższej perspektywie WSZYSCY STRACĄ, a stołki samorządowców, włodarzy, krajowych rządów przejmą TECHNOKRACI, BANKSTERZY.
Rządy , SAMORZĄDY TO WASZYMI RĘKOMA ma być zniszczona ta narodowa gospodarka, a pieniądze jakie Wam płacą często są waszym , a nie przedsiębiorców wspomaganiem.
Prawdopodobnie tak Was przekupują rządy, zamykają Wam usta co widać, słychać i czuć.
Pytam KTO będzie Wam płacił podatki gdy obce korporacje przejmą polskie , zbankrutowane przedsiębiorstwa?
Ludzie wskutek tego stracą zatrudnienie, znikną PUBLICZNE instytucje w tym NFZ bo mają je przejąć Ci obcy, korporacje i mają one być prywatne?
Tak Was traktują jak bezmyślne marionetki, które po skończeniu tej haniebnej ' misji" pójdą do lamusa, jeśli przeżyją "szczepionkowe" eksperymenty medyczne.
Jak to mawiał mój dziadek:
" Głupich nie sieją, sami się rodzą".
Ba, te niby rządowe wsparcie to są nasze podatki oraz pieniądze z dodruku , z kolejnych pożyczek branych bez konsultacji z narodem, a które to nie są w stanie spłacić obecne pokolenie. .
Politycy, samorządowcy, wielu z nich, wypowiadają się jak FINANSOWI ANALFABECI.
Zero wiedzy w tym zakresie.
W 39 minucie 40 sekundzie jeden z poszkodowanych przedsiębiorców wyjaśnia ten" fenomen "finansowy gmin w okresie covidowym.
.
"VETO W KARPACZU! Otwieramy swoje biznesy - NIE DAMY SIĘ ZNISZCZYĆ rządowi PiS! "
https://www.youtube.com/watch?v=D_ECTmm00rU&ab_channel=Wolno%C5%9B%C4%87iNiepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87-WinTV
On pokazuje fałszywe informacje rządu powielane w ich medialnej szczekaczce.
Ten rzekome miliard dla turystyki, którym chwali się rząd , to według niego dostają gminy, samorządy, A NIE PRZEDSIĘBIORCY. !!
Wydaje się więc, że nasze PUBLICZNE pieniądze, te z naszych podatków, te drukowane, pożyczone są wysoce prawdopodobnie używane dla zamknięcia ust włodarzom gmin, a może nawet zachęta dla tych, którzy je zadłużają na kontynuację tego procederu.
Restauratorzy liczę na Waszą pomysłowość.
;-))
"Otworzył restaurację i nie dostaje kar! Sprawdź JAK! "
https://www.youtube.com/watch?v=ZV6PGnQZcyg&ab_channel=KonradBerkowicz
POLAK POTRAFI.
;-)
Czy się stoi czy się leży to Wójtowi kasa się należy :)
Widzisz skoro kogoś utrzymujesz i często dwukrotnie Ciebie opodatkowują lub zbierają haracze dla "polskiej" lub obcej chazarskiej mafii , którą niektórzy zwą "zorganizowaną grupą przestępczą ", to mamy prawo wymagać profesjonalnej pracy na rzecz podatników.
Politycy, samorządowcy chwalą się, że coś Nam dają , a przecież oni zarządzają naszymi pieniędzmi.
Jakiś szacunek ludziom się należy .
Z jednej strony wygaszają publiczną służbę zdrowia czyli zabijają ludzi pod płaszczykiem wielkiego pandemicznego oszustwa, wygaszają gospodarkę , narażają ludzi na bankructwa, głodówkę a potem taki Ziobro robi Nam przysłowiową łaskę obiecując to co Nam dał Nasz stwórca.
Laski OD KRĘTACZY, POTENCJALNYCH ludobójców nie potrzebujemy , to wszystko Nam się należy tak jak psu buda.
W Pana Boga niech się nie bawią , bo tak naprawdę to oni walczą z Naszym stwórca i jego ludzkim dziełem.
Nie lubię hipokryzji, kłamstwa, oszustwa i z nimi dzielnie walczę poprzez PRAWDĘ. .
Jak to mówią:
" Czym walczysz OD TEGO ZGINIESZ. "