Ostatnie chwile do wyścigu. Zobacz trasę
Przypominamy program rozpoczynającego się dziś 5 Wyścigu na Przełęcz pod Ostrą. Prezentujemy także rozmowę z Andrzejem Szepieńcem, zawodnikiem, który związany jest z naszym regionem oraz trasę wyścigu.
Tegoroczny wyścig będzie eliminacją: Pucharu Europy FIA w Wyścigach Górskich (ECC), Międzynarodowego Challenge’u FIA w Wyścigach Górskich (IHCC), Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP) oraz Mistrzostw Słowacji w Wyścigach Górskich (MSR).
O godzinie 8. rano został otwarty dolny park maszyn dla samochodów kempingowych i ciężarówek z przyczepami (Stara Wieś). O godzinie 13. rozpocznie się odbiór administracyjny, a pół godziny później badania kontrolne pojazdów, które zostaną przeprowadzone na placu przed Limanowskim Domem Kultury (ulica Bronisława Czecha, która dziś na odcinku od ulicy Grunwaldzkiej do Limanowskiego Domu Kultury jest zamknięta). Badanie techniczne potrwa do godziny 19.30. Przez dzień w godzinach od 14 do 18 potrwa inspekcja odbioru trasy. Wieczorem o godzinie 20.30 odbędzie się pierwsze posiedzenie Zespołu Sędziów Sportowych, a godzinę później opublikowana zostanie lista startowa do podjazdów treningowych.
Od dzisiejszego wieczora zamknięta będzie droga przez centrum Starej Wsi (objazd przez Lipowe lub Starą Wieś Wole), gdyż o godzinie 22. zostanie tam otwarty dolny park maszyn.
Zobacz również:
Czołowe zderzenie na DK 28. Cztery osoby trafiły do szpitala
Letnia wyprzedaż Wojas 2026: Te skórzane modele znikają ze sklepów najszybciej. Dlaczego wszyscy ich szukają?
Podjazdy treningowe i wyścigowe odbędą się jutro.
Portal Limanowa.in w tym roku oficjalnie patronuje dwóm zawodnikom startującym wyścigu, którymi są: Andrzej Szepieniec - I Wicemistrz Polski GMSP 2010 oraz Piotr Oleksyk - Mistrz Polski 2012 w klasie N-2000.
Poniżej prezentujemy wywiad z Andrzejem Szepieńcem, który również w tym roku wystartuje w Wyścigu Górskim na Przełęcz pod Ostrą w Limanowej. Z kierowcą udało nam się porozmawiać m.in. o początkach jego kariery i związkach z limanowszczyzną.
- Na początek proszę powiedzieć, jak idą przygotowania do startu?
Andrzej Szepieniec: Bardzo dobrze. Wszystko jest w porządku, pracujemy jeszcze nad ostatnimi poprawkami w samochodzie. Auto zostało przygotowane wizualnie w 'barwach' limanowskich przedsiębiorców. Tak że pełen optymizmu przystępuję do boju (śmiech).
- Pierwszy start GSMP w Załużu i komplet punktów na pańskim koncie. Jakie przewidywania przez wyścigiem w Limanowej?
A. Sz.: Lepiej nie robić żadnych przewidywań, ja chcę po prostu dobrze pojechać. Chciałbym też, żeby wszystko odbyło się bez żadnych problemów technicznych i zbędnej brawury. Mam nadzieję, że w Limanowej wszystko bedzie dobrze, zresztą tak jak i w poprzednich latach.
- Jak pan ocenia trasę pod Ostrą?
A. Sz.: Limanowski wyścig na przełęcz pod Ostrą jest jednym z moich ulubionych. Jest szybki, naprawdę bardzo szybki i trzeba tutaj dobrze jechać. Lubię go dlatego, że jest to mój wyścig domowy, znam tu wielu ludzi i świetnie się w Limanowej czuję.
- Właśnie, proszę powiedzieć co łączy pana z limanowszczyzną?
A. Sz.: Wychowywalem się w Szczyrzycu, a więc w obecnym powiecie limanowskim, do 15 roku życia, czyli do czasu pójścia do liceum. Poza tym, jak już wspomniałem, mam bardzo wielu znajomych z Limanowej i okolic, dlatego czuję się tutaj poniekąd jak w domu.
- Dlaczego sporty samochodowe? Kiedy zdecydował się pan zostać kierowcą?
A. Sz.: Zawsze to kochałem. Od momentu, kiedy pierwszy raz usłyszałem rajdówkę, a było to we wczesnych latach 80-tych, zostałem zarażony tą nieuleczalną chorobą. Niestety, ze względów finansowych trzeba było poczekać, bo wiadomo że to jest drogi sport. Z początku pomagałem innym zawodnikom, jeździłem z nimi, można powiedzieć że tym żyłem. Kiedy tylko słyszałem rajdówkę, to moje serce biło szybciej. Co prawda moja kariera jest krótka, ale zaczęła się właśnie w Limanowej, więc jeszcze ten epizod powiększa mój sentyment do tego wyścigu.
- Może podzieli się pan jakąś ciekawą anegdotą z przeszłości, związaną z Limanową?
A. Sz.: Wtedy kiedy nasze kontakty były dość intensywne, czyli niestety już chwilę temu, lubiliśmy wspólnie z Wojtkiem Gawronem szybko pojeździć samochodami. Jeździliśmy właśnie w okolicach Limanowej, choć nie była to trasa pod Ostrą. Wydaje mi się, że swoją pasją jakby zaraziłem Wojtka, a on mnie. Myślę też, że parę razy go przestraszyłem, jeszcze za czasów jazdy maluchem. Chyba zapamiętał te epizody (śmiech). A przy okazji, chciałem podziękować za wsparcie, które uzyskałem od lokalnych przedsiębiorców. Mam tu na myśi właśnie Wojtka Gawrona i Romka Pasyka (PKS Pasyk&Gawron, stacje Eko-Oil) oraz Wojtka Smolenia (Agencja Interaktywna Intellect, navifleet.pl - system monitoringu pojazdów). Myślę, że dzięki temu w Limanowej będzie łatwiej. Cały czas wspierają mnie też firmy z Krakowa: EMU Auto-Części i S-PLUS. Wszystkim bardzo dziękuję!
Harmonogram Wyścigu:
Piątek (21 czerwca):
8.00 – Otwarcie dolnego parku maszyn dla samochodów kempingowych i ciężarówek z przyczepami (Stara Wieś)
13.00 - 19.00 - Odbiór administracyjny (Limanowski Dom Kultury – Limanowa ul. Bronisława Czecha)
13.30 - 19.30 - Badanie kontrolne (Limanowski Dom Kultury)
14.00 - 18.00 – Inspekcja odbioru trasy
20.30 – Pierwsze posiedzenie Zespołu Sędziów Sportowych
21.30 – Publikacja listy do podjazdów treningowych
22.00 – Otwarcie dolnego parku maszyn (Stara Wieś)
Sobota (22 czerwca)
5.00 - 21.00 - Zamknięcie drogi
6.30 - Odprawa zawodników (rejon startu)
7.00 - Pierwszy podjazd treningowy, a po nim drugi podjazd treningowy (IHCC, ECC, MSR1, GSMP1)
11.30 - 12.00 – Zgłoszenia zespołów sponsorskich GSMP
12.30 – Ogłoszenie listy startowej
13.00 – Pierwszy bieg wyścigowy, a zaraz po nim drugi bieg wyścigowy (MSR1, GSMP1)
18.30 – Ogłoszenie wyników prowizorycznych (MSR1, GSMP1)
19.00 – Ogłoszenie wyników oficjalnych za rundę MSR1 i GSMP1
19.15 – Ceremonia otwarcia zawodów IHCC, ECC oraz rozdanie nagród za rundę MSR1 i GSMP1
Niedziela (23 czerwca)
6.00 – 21.00 – Zamknięcie drogi
6.30 – 7.00 Odbiór administracyjny i badanie kontrolne dla rund MSR2 i GSMP2
7.30 – Ogłoszenie listy startowej do podjazdów treningowych dla rund MSR2 i GSMP2
8.00 – Podjazd treningowy – MSR2, GSMP2
10.30 – 11.00 – Zgłoszenia zespołów sponsorskich GSMP
11.30 – Ogłoszenie listy startowej do rundy IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2
12.00 – Pierwszy bieg wyścigowy IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2, a zaraz po nim
drugi bieg wyścigowy dla IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2
17.30 – Ogłoszenie wyników prowizorycznych
18.00 – Ogłoszenie wyników oficjalnych za rundę IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2
18.30 – Ceremonia zakończenia zawodów oraz rozdanie nagród za rundę IHCC, ECC, MSR2 i GSMP2
Podane w harmonogramie czasy są orientacyjne. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany programu zawodów w trakcie imprezy.
Organizatorem 5 Wyścigu na Przełęcz pod Ostrą jest Auto Moto Klub Limanowa. Dyrektorem wyścigu niezmiennie od pięcu lat jest Bogdan Pałka, dyrektorem organizacyjnym - Piotr Musiał, dyrektorem do spraw trasy i zabezpieczenia jest Mirosław Kaja, a dyrektorem do spraw sędziów - Jakub Placek.
Zobacz jak wyglądała trasa wyścigu na dwa dni przed startem zawodników:
Może Cię zaciekawić
Alarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejZderzenie na "krajówce" - senior trafił do szpitala
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) kilka minut po godzinie 18:00 w miejscowości Raba Niżna w gminie Mszana Dolna. Na drodze kr...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejFilmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejSport
Kolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPoznaliśmy drugi zespół z awansem do Klasy B
Uran już wcześniej zapewnił sobie awans do Klasy A. Grupa barażowa (zaliczone punkty z fazy ligowej): DOBRZANKA DOBRA - URAN ŁUKOWICA 1:1 (0...
Czytaj więcejPozostałe
Nadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcejAlert IMIGW: nawałnice, ściana deszczu i ryzyko podtopień [OSTRZEŻENIE]
Front wciąż nie odpuszcza, co w połączeniu z ukształtowaniem naszego terenu stwarza doskonałe warunki do tworzenia się niebezpiecznych komórek...
Czytaj więcejJest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
W odpowiedzi na nasze pytania Urząd Miasta Limanowa potwierdził, że złożono nowy wniosek do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Limano...
Czytaj więcejDodatkowe pieniądze na nowy budynek
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania o prawie 2,5 mln złotych na projekt „Wsparcie Podstawowej Opiek...
Czytaj więcej
Komentarze (9)
Po pierwsze dzięki organizatorom za taki EVENT!:)
Po drugie przed każdym rajdem czy wyścigiem organizowanym na drodze publicznej (zamykanej tylko na czas wyścigu) odbywają się takie 'Jazdy'- zawodnicy uczą się trasy. Bez tego są marne szanse na wygraną. Po prostu cisną prywatnymi wozami by poznać specyfikacje zakrętów, przyczepność i to maksimum. No niestety na dwóch podjazdach treningowych to chyba jedynie czas na dopracowanie ustawień pojazdy (zawieszenie, aerodynamika itp.) To swoista gra wstępna:P i każdy o tym wie.. Organizatorzy, policja i sami zawodnicy. Chyba tylko mieszkańcy o tym nie wiedzą. Psy, kury pozamykać. Dzieci do szkoły nie posyłać (juz prawie wakacje i zero nauki).
W końcu impreza tej rangi raz na parę lat!! Więc trochę wyrozumiałości obywatele.
Ps.. w odniesieniu do młodych gniewnych- 'afera' z nielegalnymi wyścigami właśnie na odcinku wyścigu.
Młode chłopaczki chcący się popisać, bez kszty umiejętności i wyobraźni w rozpadających się autach i łysych oponach to raczej mieszanka wybuchowa i gotowa tragedia. W przeciwieństwie do doświadczonego zawodnika z wypracowanymi odruchami za kierownicą sportowej fury za 200tyś...
Pozdrawiam i do zobaczenia na trasie drodzy kibice!!:P