Orient Express na naszych torach?
Komisja Rozwoju Regionu oraz Komisja Budżetu Województwa Małopolskiego zwraca się do Zarządu Województwa Małopolskiego o przejęcie dla linii Zakopane-Chabówka-Nowy Sącz-Muszyna legendarne wagony kolejowe CIWL od firmy Orient Express.
W 1993 roku właściciel wagonów - firma Reisebüro Mittelthurgrau z Zürichu - przekazał do Brześcia 15 wagonów 'Orient Expressu' (luksusowy pociąg, który kursował pod szyldem międzynarodowej spółki Compagnie Internationale des Wagons-Lits - CIWL - Międzynarodowe Towarzystwo Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich). Skład wagonów przez 12 lat był wynajęty rosyjskiej firmie Orient-Express Serwis, która podobno woziła zagranicznych turystów w kierunku Władywostoku i Pekinu. W 2002 roku firma Orient-Express Train de Luxe Betriebs GmbH przejęła wagony od firmy Reisebüro Mittelthurgrau z Zürichu, ponieważ ta druga zbankrutowała Transport wagonów z powrotem do Austrii był jednak utrudniony z powodu kłopotów z odzyskaniem wózków normalnotorowych pozostawionych w Brześciu. Pod koniec 2007 roku do Małaszewicz z Brześcia trafiło 13 z 15 wagonów, które niszczeją. Wśród nich jest 9 wagońow sypialnych, restauracyjny, barowy, wagon z przedziałami i bagażowy.
Teraz te wagony chce przejąć Małopolska. W czwartek podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Regionu i Komisji Budżetu przyjęto w tej sprawie stanowisko.
- Komisja Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz Komisja Budżetu, Mienia i Finansów Sejmiku Województwa Małopolskiego zwracają się do Zarządu Województwa Małopolskiego z wnioskiem o rozpoznanie możliwości i podjęcie odpowiednich działań formalno – prawnych zmierzających do ochrony przed zniszczeniem i zaprzepaszczeniem niewątpliwej wartości jaką stanowi 13 wagonów kolejowych wchodzących w skład dawnego Orient Expressu, a pozostających obecnie na terenie kolejowego portu przeładunkowego w Małaszewiczach - brzmi przyjęte stanowisko o którym poinformował na facebooku radny wojewódzki Kazimierz Czekaj. - Komisje stoją na stanowisku, iż podjęcie działań jest konieczne dla rozwoju turystyki kolejowej na obszarze województwa małopolskiego, a udostępnienie historycznego składu na trasie Zakopane – Chabówka – Kasina Wielka – Nowy Sącz – Żegiestów – Muszyna wymiernie przyczyni się do uatrakcyjnienia oferty turystycznej regionu.
(Fot. axelro)
Zobacz również:Może Cię zaciekawić
Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejUderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejPonad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
W czwartek (11 czerwca) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego, utrzymał w mocy wyrok Sądu R...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej
Komentarze (26)
Jeżeli ktokolwiek z mieszkańców naszego regionu postanowi jeszcze raz zaufać tym Państwu, to będzie jakiś skrajny fanatyk i idiota.
Takiego sakramenckiego dziadostwa to świat przecież nie widział.
Małopolska czeka no nowe aktywne władze, które potrafią zapewnić równomierny rozwój całego województwa, a zamiast 'walki' z bezrobociem, tworzenie nowych miejsc pracy.
Warto nad tym się głęboko zastanowić, bo kolejne wybory są już jak się zdaje ostatnimi, kiedy jeszcze można będzie coś zmienić.
Teraz tylko, ale bez niepotrzebnego uprzedzenia, przypomnij sobie historię z lat 2004 -2006 i potem z 2006 i dalej.
Na początek przypomnę dwa fakty - bezrobocie za czasów PIS spadło z blisko 18% do około 10%, a tutaj u nas w Limanowej, za czasów PIS przygotowano prawie w 100% tą tzw małą obwodnicę, a kiedy do rządu doszło PO, to natychmiast zdjęto ją z planu i nie przygotowano w zamian nic.
A tak to już dawno w Sowlinach byłoby zmodernizowane skrzyżowanie, wyremontowana Piłsudskiego, wyremontowana Kopernika bez udziału środków z Miasta, no i dodatkowa droga przez Działy, omijająca korkujący się chyba najbardziej Rynek.
Tak więc ta 'cholera', to znowu nie taka straszna jak chciałyby niektóre nośniki mętnego nurtu:)
Warto natomiast przeczytać program PIS ten ogólny i ten dla Małopolski.
Generalnie rzecz biorąc PO promuje, a widać choćby po planach na kolejne lata, politykę rozwoju metropolitarnego, natomiast PIS chce równomiernego rozwoju całych regionów i tworzenie miejsc pracy tam gdzie ludzie mieszkają.
No ale trzeba ten program przestudiować dokładnie i samemu.
Natomiast co konkretnie proponuje, a dokładniej czego nie proponuje PO, to już dzisiaj wiemy.
Reszta to już kwestia, nie uprzedzeń, a logiki i praktycznego myślenia.
Bo np. nie da się tworzyć nowych miejsc pracy wyłącznie własnymi siłami samorządów lokalnych, potrzebna jest aktywna polityka państwa i nie dla kolejnych idiotycznie wydawanych pieniędzy na szkolenia i itp głupoty.
Wysiłki lokalnych władz muszą być wsparte systemowymi ulgami i stosunkowo tanim kapitałem, przede wszystkim tam gdzie jest wysokie bezrobocie, bo przygotowane i uzbrojone tereny i takie systemowe zachęty pozwolą w dużo większym stopniu przyciągnąć ludzi z chęciami i stosownym kapitałem.
Należy równocześnie uprościć i ujednolicić prawo i skutecznie przeciwdziałać korupcji.
Oczywiście, to tylko przykłady, bo nie jestem w stanie zaprezentować tutaj, wszystkich planowanych przez PIS działań.
Panie Znany rząd czy to PIS czy Po nigdy nie stworzy miejsc pracy, bo nie jest do tego zdolny, natomiast może stworzyć odpowiednio dobre warunki a wtedy te miejsca pracy same powstaną. W Polsce, żeby stworzyć odpowiednio dobre warunki wystarczy, jeśli rząd i cała ta straszliwa aparatura administracyjna po prostu przestanie przeszkadzać przedsiębiorcom, czyli im mniej państwo się będzie mieszało do spraw przedsiębiorców, tym więcej będzie miejsc pracy. A z tego co pamiętam to PIS jednak chcę mocnego aparatu państwowego, co przedkłada się na to, że jednak będą przeszkadzać przedsiębiorcom.
Bogu dzięki za ten temat bo znalazła się kolejna kiełbasa wyborcza!
Zbawienne!
Kiełbasa pt.nowoczesna i szybka kolej upadła to czas na kiełbasę w ujęciu historyczno-martyrologicznym - Orient Expres :)
Trzeba tylko dla potrzeb ideologi odnaleźć jakieś odniesienia historyczno - partyjno - poprawne żeby elektorat uwierzył, że taka kiełbasa jest autentyczna i bez niej nasza świadomość narodowa umrze, zginie, zgnije lub trzeba nas wystrzelać jeśli takiej kolei nie będzie!
Ewentualnie bez Orient Expresu zagrozi nam powrót rusyfikacji, germanizacji i jeszcze plagi egipskie nas dopadną!
Orient Express kiełbaski czas zacząć grillować, pogoda sprzyja ;)
Święte słowa, a dotyczą przecież też lokalnych władz i miejscowych przedsiębiorców, RÓWNIEŻ WŁADZ MIASTA I PRZEWOŹNIKÓW, nieprawdaż:)
Wprawdzie tylko wśród rzeźbiarzy, gdyż pomniki Lecha Kaczyńskiego będą ustawiane w każdym mieście i gminie,
no ale dobre i to.
Co 4 lata mamy kolej, remont DK 28, obwodnicę Limanowej i budowę zalewu w Młynnym.
W tym roku w lipcu miały być oddane baseny geotermalne na 100%. Ktoś nam tu na tym portalu to zapewniał.
Czy teraz będą kiełbasą wyborczą?.
Mamy jeszcze w Szczawie największe w Europie podziemne jeziora będą przygotowywać dokumentację odwierty i na końcu się okaże, że jeziora nie są aż tak wielkie i głębokie jak się przewidywało a ciepło wód geotermalnych w Porębie przyda się na ogrzewanie ośrodków wypoczynkowych i szkół.
I tak Nowy Sącz będzie miał nowe mosty, obwodnicę, wyremontowaną drogę z Krakowa przez Brzesko, o którą to drogę nasi możnowładcy zabiegali nie wiem, po co, lotnisko w Starym Sączu a my cóż my za kolejne 4 lata będziemy budować kolej, wodociąg ze Szczawy na cały powiat i będziemy się pluskali kolejnymi obietnicami.
Może uda się jeszcze zharmonizować oznakowanie świetlne w Mszanie Dolnej żeby samoloty nie musiały zawracać. Zapomniałem o Geriatrii w Szczyrzycu, bo Limanowski Szpital bez niej się obejdzie społeczeństwo się starzeje nie będzie wiedziało, po co i dlaczego.
Wszak jesteśmy ostoją natury i zdrowia a to zobowiązuje.