Od nowego roku wyższe kary dla kierowców
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym zaostrzającą kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Regulacja m.in. podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.
Nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił na posiedzeniu 29 października, a 2 grudnia rozpatrzył wniesione do niej poprawki Senatu. Jak poinformowała prezydencka kancelaria, Andrzej Duda podpisał ustawę w piątek.
Regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Usprawnia także uzyskiwanie renty, która jest wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym.
Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Inny z artykułów przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu. W toku prac legislacyjnych do katalogu wykroczeń zagrożonych grzywną do 30 tys. zł dodano takie polegające na niewskazaniu na żądanie uprawnionego organu, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie.
Zobacz również:
Program CPN będzie stopniowo ograniczany
Gdzie nie będzie prądu? Planowane wyłączenia w powiecie limanowskim (LISTA)
Grzywna nie niższa niż 3 tys. zł będzie na przykład przewidziana za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu.
Taka sama grzywna będzie groziła za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem, ominięcie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz naruszenie zakazu jazdy po chodniku lub przejściu dla pieszych przez sprawcę, który w ciągu dwóch lat przed dniem popełnienia czynu był już prawomocnie skazany za określone wykroczenia.
Po zmianach za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zmianą jest również zniesienie szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.
Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.
Regulacja ustanawia również minimalną wysokość kary grzywny na poziomie 800 zł wobec sprawcy kierującego pojazdem mechanicznym, który przekracza dopuszczalną prędkość jazdy o ponad 30 km/h, niezależnie od tego, czy naruszenie zostało stwierdzone w obszarze zabudowanym, czy poza nim.
Posłowie 2 grudnia przyjęli do noweli senacką poprawkę w sprawie możliwości usuwania z centralnej ewidencji kierowców nie tylko danych o wysokości grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego, ale także danych o ich uiszczeniu. Kolejna z przyjętych poprawek dotyczyła przeniesienia przepisów uprawniających prokuratora do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie dla osoby poszkodowanej profesjonalnego pełnomocnika do wytoczenia powództwa o rentę z ustawy o prokuraturze do Kodeksu postępowania cywilnego.
Posłowie odrzucili natomiast poprawkę, zgodnie z którą w określonych przypadkach wpływy z grzywien trafiałyby do budżetów samorządów. Senatorowie chcieli, by działo się tak wówczas, kiedy grzywnę nałoży funkcjonariusz organu podległego władzom jednostki samorządu terytorialnego.
Ustawa czeka na publikację. Wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.
A poniżej dzisiejsza sytuacja na nowym rondzie w Limanowej (jeden z kierowców na pewno zasługuje na mandat):
Może Cię zaciekawić
Ekspert zbadał finanse archidiecezji
W pierwszym kwartale tego roku w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona analiza finansowo-organizacyjna. Badanie zrea...
Czytaj więcejStraż Graniczna odprawi pięciu Uzbeków do kraju
W piątek (19 czerwca) w Nowym Sączu przeprowadzona została kontrola legalności pobytu pięciu obywateli Uzbekistanu. Działania zrealizowali funkc...
Czytaj więcejŚmiertelny wypadek motocyklisty
W niedzielę (21 czerwca) około godziny 12:30 w miejscowości Czasław doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego i motocykla. W wy...
Czytaj więcejNocne pożary wiat śmietnikowych. 46-latek usłyszał zarzuty
Policjanci z sądeckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o podpalenie trzech wiat śmietnikowych na terenie Nowego Sącza. Do zdarzeń t...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Wojewoda wydał pozwolenie dla odcinka linii Podłęże – Piekiełko
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar w piątek (19 czerwca) podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę fragmentu nowego odcinka linii kole...
Czytaj więcejAlarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejNadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcej
Komentarze (18)
No i wre program obrzydzenia jazdy samochodem by zrobić miejsce dla samochodów autonomicznych i korporacje mogły zarabiać jeszcze więcej.
Zasługują na mandat kierowca oraz PROJEKTANT I URZĘDNICY .
"Regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł"
Co to jest 30 000 zł dla takiego co zarabia 2 200 zł miesięcznie . Mogli wprowadzić ROZSTRZELANIE NA MIEJSCU , to by ustawodawcy SAMI SIEBIE SZYBKO WYELIMINOWALI . :)
z drugiej strony chyba będzie dotyczyło wszystkich.
https://www.youtube.com/watch?v=INbi1QS2Qks&t=1049s
Z Tobą to nawet nie ma sensu dyskutować, masz się za świetnego kierowcę, a nie wiesz pewnie że utrudnianie ruchu też jest wykroczenie. Chyba wszystkich oceniasz na podstawie własnych umiejętności za kierownicą. Co ma wiek samochodu do jego stanu technicznego? Pierdolisz że aż uszy bolą! Jak jeździsz jak Ci.. To co się dziwisz że Cię wszyscy wyprzedzają?!
Poza tym zamiast karać bardzo dotkliwie niewielki w sumie procent kierowców idiotów wprowadza się jak zwykle spore zaostrzenia dla wszystkich
@bigi18
akurat o tym , co przeszedł Manitou ni mas pojęcia, ale jakoś musisz sie dowartościowac ..
Jak znajdę ten link to go później wkleję. Jest prawdą to co napisał @burmistrz85 , to znaczy NIE MOŻNA karać dwukrotnie za te samo przewinienie, czyli alb o punkty, albo pieniądze.
W mojej opinii nie powinno się karać za nic dopóki nie zostanie FAKTYCZNIE wyrządzona szkoda człowiekowi, tak mówi PRAWO NATURALNE.
Nie ma szkody, nie ma kary,
Proste?
Człowiek urodził się wolnym i niezależnym i ma on NIEZBYWALNE PRAWA- tak mówi jedyne PRAWO czyli prawo naturalne.
Ustawy to są korporacyjne wydmuszki.
Ostatnio uczę urzędników, firmy korporacyjne i udowadniam im , że nawet własnego prawa korporacyjnego nie przestrzegają.
Ba. ostatnio z nimi wygrałam sprawę administracyjną.
Powiem Wam z własnych doświadczeń, samorządowcy działają i oddają głos decydujący w rozstrzyganiu takich spraw korporacjom, ich przedstawicielom i działają oni w ich interesie ,. a przeciwko interesom podatników.
Mam na to dowody i nagrania z tej rozprawy, wygranej przeze mnie rozprawy. Powiedziano mi w tym urzędzie, że mają tam zatrzęsienie takich spraw , dzień w dzień na korzyść korporacji odbierane są prawa ludziom, organiczne prawa do ich ziemi. !!
To są szubrawcy . Mam pisma potwierdzone pieczątkami wpływu i 3 nagrania.
Ten system polityczno- "prawny" to jest fikcja literacka, to jest BEZPRAWIE, matrix.
Ja skutecznie powstrzymuje te fikcje i ludobójstwo , bo o nim jest mowa.
https://www.youtube.com/watch?v=1qmMcmGA-9Y&ab_channel=Nwk24-PortalInformacyjny%2FKONTYNUACJA
Tutaj z kolei w linku poniżej ten prawnik mówi o procentowym udziale pieniędzy dla policjantów:
https://www.youtube.com/watch?v=st1itw0-VoQ&t=25s&ab_channel=Nwk24-PortalInformacyjny%2FKONTYNUACJA
Czuj duch, niech się dzieje w rozpowszechnianiu PRAWDY.
;-))
Tutaj edukacyjny materiał dla służb mundurowych polecany, niech się przekonają jak elity z nich kpią:
"Prawo naturalne – Maro Passio – Okultystyczne kpiny z Policji i Wojska / Symbolizm, Gematria "
https://nwk24.pl/2021/12/13/prawo-naturalne-maro-passio-okultystyczne-kpiny-z-policji-i-wojska-symbolizm-gematria/
Stańcie w prawdzie, a ona Was wyzwoli.
;-))