Neo-Nówka w Limanowej i kontrowersje
Limanowa. Paciaciakowie na pielgrzymce do miejsc śmiesznych – wczoraj w Limanowskim Domu Kultury z nowym programem satyrycznym wystąpił kabaret „Neo-Nówka”. Publiczność się nie zawiodła – były zabawne i zaskakujące skecze, wpadające w ucho piosenki i częste odniesienia do Limanowszczyzny. „Na bis” artyści przedstawili popularny skecz „Polacy w niebie”.
Wczoraj na scenie Limanowskiego Domu Kultury wystąpił popularny kabaret „Neo-Nówka”. Komicy przedstawili limanowskiej publiczności, która po brzegi wypełniła salę widowiskową LDK, nowy program pt. „Pielgrzymka do miejsc śmiesznych”. Była to druga wizyta tego kabaretu w Limanowej – pierwszy raz gościli tutaj w maju 2011 roku.
Cały program nawiązywał do tytułowej pielgrzymki, do której w ostatniej chwili dołączyli Luśka i Mietek Paciaciakowie, czyli postaci znane m.in. z telewizyjnych występów grupy, przechodzący przez Limanową w drodze na... Mazury. Zgodnie z zapowiedziami, artyści zaskakiwali widzów nietypową formą skeczy – jeden z nich został zaprezentowany w całkowitych ciemnościach, a jego bohaterowie przebywali w rozłożonym na scenie namiocie.
W żartach nie zabrakło odniesień do Limanowszczyzny: „Neo-Nówka” wspominała nie tylko o samej Limanowej, ale i pobliskiej miejscowości „Mordorka”. Jednym z bohaterów wieczoru okazał się także Pan Łukasz z Kaniny, który poprawnie odpowiedział na zadane ze sceny pytanie, a nawet rozbawił samych komików.
Po trwającym ponad godzinie występie, „na bis” kabareciarze zaprezentowali skecz, który przyniósł im największą popularność - „Polacy w niebie” w nowej, odświeżonej wersji.
Gdy artyści zeszli ze sceny, publiczność miała okazję porozmawiać z nimi, zrobić sobie zdjęcie i zdobyć autograf. Członkowie kabaretu dla swoich fanów przygotowali także koszulki i dwupłytowe wydawnictwo, na które składał się zapis koncertu i reportaż z trasy kabaretu.
Wczorajszy występ „Neo-Nówki” wzbudził w Limanowej kontrowersje, również wśród Czytelników portalu. Dla części przyjazd kabaretu w dzień czwartej rocznicy katastrofy smoleńskiej było wydarzeniem smutnym i raniącym uczucia patriotyczne. Inni z kolei przekonywali, że każdy z Polaków ma prawo przeżywać ten dzień i żałobę na własny sposób.
Neo-Nówka to czołowy polski kabaret, założony przed czternastoma laty przez grupę wrocławskich studentów. Przez pierwsze kilka miesięcy działalności grupa funkcjonowała pod nazwą To-Niemy. Od 2009 roku z kabaretem współpracuje zespół Żarówki, stworzony na potrzeby realizacji telewizyjnej „Nasza Gmina”. Kabaret w swoich skeczach porusza głównie tematy społeczne i polityczne.
Roman Żurek – lider, autor tekstów i założyciel Neo-Nówki. Najbardziej charakterystycznymi jego rolami kabaretowymi są kreacje pani Janiny, słuchaczki Radia Maryja noszącej moherowy beret, Wandzi z charakterystyczna torebką zrobioną z paska przyczepionego do kwiecistej reklamówki, złomiarza Heńka oraz świętego Piotra i Lucyfera.
Radek Bielecki – w Neo-Nówce od stycznia 2008 roku. Jak się nie trudno domyślić najmłodszy stażem członek kabaretu. W środowisku jego zmiana barw klubowych nazywana była transferem roku, ale kto jeszcze o tym pamięta. Radek pochodzi z Warmii, a konkretnie z Lidzbarka Warmińskiego. Tam się urodził i co roku wraca tam na Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry (najstarszy festiwal kabaretowy w Polsce). Aktualnie jest napływowym mieszkańcem Wrocławia a raczej okolic. Na scenie nie da się go nie zauważyć. Jest troszeczkę większy od reszty Neo-Nówki i w dodatku z bródką.
Michał Gawliński – cały czas najmłodszy w grupie, ale jak mu się wydaje w
końcu dogoni chłopaków. Ze względu na swoją wrodzoną nieśmiałość w kabarecie gra role głównie drugoplanowe, bo trzecioplanowe zarezerwowane są dla scenografii.
Może Cię zaciekawić
Alarm bombowy w limanowskim sądzie
Dzisiaj (22 czerwca) około godziny 9:00 na ul. Józefa Marka w Limanowej skierowano służby - straż pożarną i policję. Reakcja wynika ze zgłosz...
Czytaj więcejZderzenie na "krajówce" - senior trafił do szpitala
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) kilka minut po godzinie 18:00 w miejscowości Raba Niżna w gminie Mszana Dolna. Na drodze kr...
Czytaj więcejNocny pożar - spłonął opuszczony budynek
Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 czerwca) około godziny 23:00 w miejscowości Olszówka na terenie gminy Mszana Dolna. Służby ratunkowe zosta...
Czytaj więcejFilmowy mistrz z Suchej Beskidzkiej – 120 lat temu urodził się Billy Wilder
„Zapytani o trzech najważniejszych reżyserów w historii Hollywood historycy filmu amerykańskiego wymieniają: John Ford, William Wyler i Billy W...
Czytaj więcejSport
Mariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPoznaliśmy drugi zespół z awansem do Klasy B
Uran już wcześniej zapewnił sobie awans do Klasy A. Grupa barażowa (zaliczone punkty z fazy ligowej): DOBRZANKA DOBRA - URAN ŁUKOWICA 1:1 (0...
Czytaj więcejPorażka, która daje nadzieje
Relacja na podstawie informacji Orkana Niedźwiedź: Początek spotkania był wyrównany. Obie drużyny grały w szybkim tempie i starały się nar...
Czytaj więcejPozostałe
Nadciąga fala upałów do 34 stopni! [PROGNOZA]
Zmiana cyrkulacji powietrza przyniesie bezwzględne, bezchmurne lato. Poniedziałek (22 czerwca): Dzień stoi pod znakiem gęstych chmur burzowy...
Czytaj więcejAlert IMIGW: nawałnice, ściana deszczu i ryzyko podtopień [OSTRZEŻENIE]
Front wciąż nie odpuszcza, co w połączeniu z ukształtowaniem naszego terenu stwarza doskonałe warunki do tworzenia się niebezpiecznych komórek...
Czytaj więcejJest nowy wniosek do PINB. Urząd nadal nalicza kary - już 250 tys. zł
W odpowiedzi na nasze pytania Urząd Miasta Limanowa potwierdził, że złożono nowy wniosek do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Limano...
Czytaj więcejDodatkowe pieniądze na nowy budynek
Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o zwiększeniu dofinansowania o prawie 2,5 mln złotych na projekt „Wsparcie Podstawowej Opiek...
Czytaj więcej
Komentarze (11)
Gdybym zapłacił za bilet 60zl to był bym bardzo rozczarowany,ale że poszło z socjalnego 40,a ja dopłacałem 20zł to jest OK.
Znam ten kabaret z TV i neta i stwierdzam że stare skecze mają dużo lepsze -było śmiesznie,ale nie aż tak bardzo.
Skecz 'Niebo' nie był w całości taki na odczep się w sumie to bis.
NEO-NÓWKA mnie rozczarowała lekko negatywnie.
Przybyli do śmiesznego miejsca.
Widzi Pan .. jedni mają NEO-nówkę, drudzy mają Katyń, trzeci Kaczmarskiego.
Jedni również mają Wszystkich Świętych, inni się bawią w Halloween - wolny kraj, wolni ludzie.
'Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.'
Mt. 6,5
Pozdrawiam Panią - jest Pani jedną z nielicznych osób na tym portalu, która komentuje zgodnie z odczuciami, a nie występuje 'na zlecenie' lub w określonym celu :)
Komentarz nie miał na celu uwłaczanie Pańskiemu wyborowi, lecz ukazanie, że nie żyjemy, jak to Pan sugerował w Państwie Totalitarnym, bądź zmierzającym w stronę Totalitaryzmu ( ja uważam CZASAMI, że 'niestety' :) ).
Dla mnie jako osoby z poglądami zdecydowanie w 'prawą stronę', ( co zawsze podkreślam ), jest to olbrzymia tragedia i to, co się obecnie dzieje w mediach, cała ta nagonka, kłamstwa i manipulacje powodują, że tak naprawdę, gdy słyszymy słowo 'Smoleńsk' zaczynamy, jak na komendę reagować alergicznie. Tym Ludziom należy się uczciwe śledztwo. Powinno się oczyścić wszystkie plotki i celowe kłamstwa, które nierzetelni dziennikarze rozpowszechnili.
Tym Polakom, którzy zginęli i Ich Rodzinom nie trzeba oddawać hołdu, wielbić, ani robić z nich świętych, ale należy się SZACUNEK i boli mnie to, że w mojej Ojczyźnie ludzi dobrych i mądrych traktuje się poniżej jakiegokolwiek poziomu na scenie publicznej, lansując przy tym złodziei, tuszując korupcje w rządzie i wybierając do poszczególnych resortów osoby bez odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i przede wszystkim bez krztyny dobrej woli w reprezentowaniu interesów Polski i Polaków - oczywiście tak się dzieje, gdy następuje wybór wewnątrzpartyjny.
( Jak wczoraj jeszcze przeczytałam o powrocie TĘCZY na Plac Zbawiciela w Warszawie która była 'gestem solidarności w walce o równe prawa osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych', a Warszawiacy mają pomóc ją odbudować, to powiem szczerze, że lekko się we mnie szala goryczy przelała. )
Rozpisałam się, ale na tym już kończę.
Pozdrawiam.
Pani @kolorowymotyl, krótko - co do tęczy, to nie dla niej miejsce. Konstrukcja była obliczona na prowokacje i taka role odegrała. Co do reszty - szacunek tak, narzucanie własnych wartości zdecydowani nie. Neonówka swoim występem w żaden sposób nie przeszkadzała nikomu uczcić pomordowanych i ofiary wypadku. Dlatego 'oburzanie się' i stwierdzenia o 'ranieniu uczuć' to już niestety przesada i narzucanie innym własnego systemu wartości. Tak jak 'tęcza' na Pl. Zbawiciela jest narzucaniem 'wartości' homoseksualnych. Jednak Neonówka nie występowała na placu przed Bazyliką, tylko w zamkniętej sali. Jak nadmieniłem - kto chciał to poszedł - wolność wyboru.
Własnych wartości nie narzucam, określam tylko to, co widzę, a w powyższym komentarzu chodziło mi bardziej o sytuację w rządzie i manipulację medialną.
Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia Panu życzę.
Również miłego dnia Pani życzę :)
Ale przecież ty wspierasz wszelki totalitaryzm. Za tą opcją również opowiada się twój mentor. Kolejnym razem przeczysz sam sobie ;)