23°   dziś 25°   jutro
Środa, 24 czerwca Jan, Danuta, Janina

Nauczycielowi puściły nerwy - kuratorium skontrolowało szkołę

Opublikowano  Zaktualizowano 
21 11809

Limanowa. Wulgarna reakcja nauczyciela wobec uczniów ZSTiO w Limanowej, o której informowaliśmy w połowie maja, wywołała podjęcie działań przez kuratorium oświaty, które przeprowadziło kontrolę - obejmującą zarówno okoliczności incydentu, jak i reakcję kierownictwa szkoły. Dyrektor placówki zdecydował, że nagrany przez uczniów pedagog dokończy rok szkolny.

Sprawę kontrowersyjnego incydentu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej opisaliśmy jako pierwsi w połowie maja. Młodzież nagrała zachowanie nauczyciela, który podczas lekcji krzyczał do uczniów: 

„Skurw...yny pierd...one! Debile! Skurw...yństwo wam wybiję z głowy. Ja znajdę tego ch..a pierd...onego, który bił po drzwiach”. 

Nagranie z tego zdarzenia było przesyłane między mieszkańcami Limanowszczyzny, aż trafiło do rodziców i dyrekcji szkoły.

Prowadzącym lekcję okazał się nauczyciel z długim doświadczeniem, znany w powiecie limanowskim ze swojej działalności publicznej w samorządzie oraz wieloletniego zaangażowania w lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z redakcją pedagog tłumaczył, że nagranie prezentuje tylko część sytuacji, a młodzież prowokowała go wcześniejszym zachowaniem, m.in. kopaniem w drzwi klasy i wulgaryzmami.

Zobacz również:

Wskutek upublicznienia nagrania w ZSTiO w Limanowej została przeprowadzona kontrola kuratorium oświaty. Przedstawiciele instytucji badali zarówno same okoliczności zdarzenia, jak i sposób, w jaki kierownictwo placówki zareagowało na sytuację.

Postępowanie w sprawie incydentu będzie się toczyło, w tej fazie nie mogę przedstawić bardziej szczegółowych informacji. W szkole odbyła się kontrola kuratorium, poprzez którą ta sprawa była badana - zarówno w zakresie okoliczności zdarzenia, jak i tego, w jaki sposób szkoła na nie zareagowała – powiedział w rozmowie z nami dyrektor ZSTiO Stanisław Wąsik.

Według relacji dyrekcji, jeszcze przed publikacją materiału sytuacja między uczniami a prowadzącym lekcję nauczycielem została załagodzona i doszło do wzajemnych przeprosin. Dyrektor przekazał również, że przeprowadzone zostały rozmowy z klasą oraz rodzicami uczniów w celu wyjaśnienia okoliczności zajścia i działań wdrożonych przez szkołę. 

Otoczyliśmy tę klasę opieką psychologa i pedagoga. Przeprowadziliśmy również ankietę w tej klasie, aby dowiedzieć się o innych ewentualnych nieprawidłowościach – mówi Stanisław Wąsik.

Dyrektor szkoły podjął także decyzję w sprawie dalszego prowadzenia zajęć przez nagranego pedagoga. Nauczyciel nie został odsunięty od pracy z młodzieżą i będzie pełnił obowiązki do końca roku szkolnego.

Po rozpoznaniu sprawy, wyjaśnieniu okoliczności i przyczyn zaistnienia tej sytuacji, uznając iż taka sytuacja nie może mieć miejsca, ale równocześnie stwierdzając, że nie jest bezpośrednio narażone bezpieczeństwo i godność ucznia, zdecydowałem, że nauczyciel może pełnić obowiązki do końca tego roku szkolnego. Nie wdrożyłem środków izolujących nauczyciela od ucznia, bo nie mam wiadomości o powtórzeniu się podobnych incydentów – tłumaczy dyrektor ZSTiO.

Wcześniej dyrektor Stanisław Wąsik informował, że sprawa jest traktowana poważnie, zachowanie nauczyciela uznał za karygodne i zapowiadał, że po zakończeniu wewnętrznego dochodzenia podjęte zostaną decyzje o konsekwencjach, włączając w to system kar lub skierowanie sprawy do komisji dyscyplinarnej.

Do Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Krakowie skierowaliśmy pytania o zakres i wyniki kontroli w limanowskim ZSTiO.


Komentarze (21)

now
2026-06-03 12:08:17
11 2
Mowienie o tym panu Nauczyciel, w kontekscie tego co prezentowal, prezentuje soba, to chyba naduzycie, bo on na takie okreslenie po prostu nigdy nie zaslugiwal!
ciekawy
2026-06-04 12:15:57
0 4
Nauczyciel mówił językiem uczniów i teraz z tego afery?
totu
2026-06-04 14:29:37
0 2
Od ponad dwudziestu lat organizuje msze katyńskie, obchody na Korabie, festyn w Starej Wsi i wiele innych. Ty "prezentujesz" więcej?
Pokaż wiecej (1)
Odpowiedz
bulcyk
2026-06-03 14:30:12
3 9
Skoro Ministra od kultury jedzie niezgorzej od meneli, to cóż pozostaje skromnemu nauczycielowi ?
ciekawy
2026-06-04 13:17:18
0 1
a druga to ta nawiedzona od równości płeci.
Odpowiedz
piotrj55
2026-06-03 14:40:13
3 3
Działacz PiS i samorządowiec /co ma piernik do wiatraka/ DAŁ SIĘ SPROWOKOWAĆ , PUŚCIŁY MU NERWY ? byle uczniowi wieloletni nauczyciel da się sprowokować? Żenada i Dyrektorze niech się Pan nie obawia włodarzy!
nieufny
2026-06-04 14:33:38
0 1
Dlatego właśnie, ze wieloletni i doszedł do granicy wytrzymałości. Nie mów hop, dokąd nie przeskoczysz, bo nie masz pojęcia , co Ty byś zrobił w podobnej sytuacji. " Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono"
Odpowiedz
K1i2n3i4a
2026-06-03 15:07:34
1 2
Nie miał immunitetu
Odpowiedz
Poludnie
2026-06-03 15:10:14
3 11
Psycholog to by się nauczycielowi przydał, biedactwa ucierpiały ogromnie, nigdy nie słyszały przekleństw, a kto poniesie konsekwencje za kopanie po drzwiach !!!!! Kuratorium niech się weźmie za tą debilną ministre oświaty !!!!!
Odpowiedz
mati83
2026-06-03 16:07:07
11 0
„Bardzo dobrze, że kuratorium zajęło się tą szkołą na Zygmunta Augusta. To skandal na całą Polskę. Ta sprawa powinna zostać dokładnie wyjaśniona. Jeśli potwierdzą się zarzuty wobec nauczyciela, powinny zostać wyciągnięte odpowiednie konsekwencje, łącznie z zakazem wykonywania zawodu. Takie sytuacje mogą mieć bardzo negatywny wpływ na uczniów i pozostawić ślad na całe życie.”Limanowa
ciekawy
2026-06-04 12:17:50
0 1
a kto skontroluje to patologiczne kuratorium?
Odpowiedz
zorro2
2026-06-03 16:34:05
0 5
No dobrze co on mówił i wykrzykiwał to wiemy. Ale dlaczego się tak wkurzył i o co właściwie ?.
Odpowiedz
Nieśmiały11
2026-06-03 17:42:11
0 9
Hej Ludzie - ,,młodzież prowokowała go wcześniejszym zachowaniem, m.in. kopaniem w drzwi klasy i wulgaryzmami ''- tak czytam w podanym artykule. To zachowanie nauczyciela jak najbardziej jest dla mnie Ok gdyby mój Syn przeklinał i kopał drzwi w klasie . To ode mnie jeszcze w domu sam bym Go okrzyczał a nauczyciela przeprosił. Potem się nie dziwicie że wasze dzieci was nie szanują w domu bo im nikt nie wytłumaczył że tak nie można . Dla mnie Nauczyciel jest niewinny. Dzieci pokazują część nagrania świetnie i dzięki temu wierzycie że są niewinne.
ciekawy
2026-06-04 12:23:58
0 2
To jest młodzież? - wystarczy popatrzyć na nich, niedomyte to z pryszczami na japie z nadwagę i jak wyjdą z tej szkoły to tylko wulgaryzmy, fajki, energetyki i żarcie, to jest ta biedna młodzież?
Odpowiedz
raziel
2026-06-03 18:24:59
0 4
Jak dla mnie nauczyciel powinien sam robić zdjęcia i nagrywać przewinienia uczniów. Nagrywasz delikwenta, pokazujesz dyrektorowi albo policji jeśli łamie prawo i po sprawie. Młodzież od zawsze była trudna ale jak nauczyciel ma respekt, budzi strach to nikt nawet nie myśli, żeby mu grać na nerwach.
methical
2026-06-04 01:29:58
0 1
Zgadzam się. A jeśli chodzi o swój poziom, kulturę to niestety czy stety ale musi być ponad tym i zachować w klasie, klasę :)
Odpowiedz
totu
2026-06-04 08:08:50
0 6
Jakie konsekwencje ponieśli chamscy uczniowie? Po pierwsze za swoje zachowanie, po drugie za nielegalne nagrywanie.
Odpowiedz
j60
2026-06-04 14:50:17
0 1
W 1997 roku kończyłem naukę w tym miejscu, a placówka edukacyjna nosiła nazwę Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych a dyrektorem był Pan Ociepka. Bardzo mile wspominan ten okres. Wymagający nauczyciele i instruktorzy nauki zawodu, ale i inni w zachowaniach uczniowie. Bardzo wysoki poziom nauczania. Pozdrawiam Państwa Uczniów i Nauczycieli.
Odpowiedz
111ksiadz
2026-06-04 17:15:05
0 0
Nauczyciel dał ciała i nie ma dyskusji,a że młodzież jest taka kochana,to zasługa rodziców.Pan dyrektor powinien się dobrze zastanowić co robi,bo może się tak stać że od września nie będzie miał problemu,bo po prostu nie będzie już dyrektorem.
carmelo
2026-06-04 20:44:59
0 0
Nie strasz, nie strasz, bo sie....
Odpowiedz
kropkaanadi
2026-06-04 18:13:03
0 0
@j60 Tak jak za Twojego pobytu w tej szkole, dalej, do dzisiaj jest bardzo wysoki poziom nauczania, są wspaniali nauczyciele i uczniowie. Jest wspaniała atmosfera, której chyba niektórzy zazdroszczą. Zastanawia mnie tylko to, komu zależy na tym aby, tej szkole dokopać. To nie pierwszy artykuł napisany w tak zwanej złej wierze, przedstawiający szkołę w złym świetle i to w dodatku przed samym naborem. Przykre to bardzo. Pozdrawiam absolwentów, pracowników i uczniów "Mechanika"
Odpowiedz
Zgłoszenie komentarza
Komentarz który zgłaszasz:
"Nauczycielowi puściły nerwy - kuratorium skontrolowało szkołę"
Komentarz który zgłaszasz:
Adres
Pole nie możę być puste
Powód zgłoszenia
Pole nie możę być puste
Anuluj
Dodaj odpowiedź do komentarza:
Anuluj

Może Cię zaciekawić

Sport

Pozostałe

Twój news: przyślij do nas zdjęcia lub film na kontakt@limanowa.in