MSZ odpowiada Rosji ws. zburzenia pomnika
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na stanowisko rosyjskiej dyplomacji, wyrażającej oburzenie zlikwidowaniem pomnika „Wdzięczności Armii Czerwonej” w Limanowej.
O interwencję ministerstwa zabiegało m.in. patriotyczne stowarzyszenie POKiN. Ambasador Rosji w Polsce otrzymał notę dyplomatyczną, w której MSZ potwierdza, iż działania limanowskiego samorządu były zgodne z prawem.
W minionym tygodniu ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksander Aleksiejew otrzymał notę dyplomatyczną, będącą odpowiedzią na stanowisko rosyjskiego MSZ w sprawie likwidacji pomnika „Wdzięczności Armii Czerwonej” w Limanowej.
Polska dyplomacja podkreśliła, że działania limanowskiego samorządu były zgodne z prawem i adekwatne do postanowień umowy pomiędzy rządem polskim i rosyjskim.
Zobacz również:Przypomnijmy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oburzyło zlikwidowaniem pomnika 'Wdzięczności Armii Czerwonej', który przez dziesięciolecia znajdował się w Parku Miejskim w Limanowej. Rosyjska dyplomacja domagała się wyjaśnień od strony polskiej, ponieważ w opinii Rosjan działania limanowskiego samorządu były „świętokradztwem i aktem wandalizmu”.
- W Polsce coraz częściej dochodzi do aktów wandalizmu wobec pomników czerwonoarmistów, a także do prób nieuzgodnionego ich przenoszenia - pisało rosyjskie MSZ, dodając że władze Limanowej przeprowadziły „świętokradczą akcję naruszając polsko-rosyjską umowę o miejscach pamięci, bez zgody strony rosyjskiej'. Usunięcie pomnika miało być także próbą jednostronnej rewizji i chęć wywoływania 'wojny pomników' przed 70. rocznicą zwycięstwa Związku Radzieckiego w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.
O reakcję dyplomatyczną na to stanowisko zwróciło się do ministra Radosława Sikorskiego krakowskie Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. W piśmie podkreślono, że burmistrz Limanowej Władysław Bieda udowodnił, iż rozbiórka sowieckiego monumentu nastąpiła w sposób zgodny z prawem, po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która z kolei poinformowała o tym zamiarze Rosjan. Strona rosyjska nie udzieliła jednak żadnej odpowiedzi na wiadomość ROPWiM, co świadczy o braku zainteresowania tą sprawą.
- Teraz odważnie realizujący polską rację stanu polski samorządowiec, któremu należą się słowa uznania od wszystkich polskich środowisk patriotycznych, został niesłusznie oskarżony o działania niezgodne z prawem i wywoływanie „wojny pomnikowej” - pisali członkowie POKiN do ministra Sikorskiego. - Czytając oświadczenie rosyjskiego MSZ odnieśliśmy wrażenie, że to nadal mentalnie zakorzenieni w poprzedniej epoce nasi wschodni sąsiedzi chcą rozpętać taką wojnę, cynicznie i całkowicie nietrafnie wykorzystując limanowski przykład. Mamy nadzieję, że Pan Minister da właściwą odpowiedź swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi, a haniebne pozostałości po sowieckim zniewoleniu będą systematycznie znikać z polskiej ziemi.
W odpowiedzi na pismo POKiN zastępca dyrektora, kierujący Departamentem Wschodnim MSZ Konrad Pawlik informuje o przekazaniu noty dyplomatycznej rosyjskiemu ambasadorowi w Polsce. Podkreślono w niej, że działania strony polskiej były zgodne z prawem i adekwatne do porozumień zawartych przez oba państwa ws. pomników i miejsc pamięci,
- Poinformowano stronę rosyjską, że w sprawie rozbiórki pomnika nasze władze samorządowe konsultowały się z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, i że wysłały korespondencję do strony rosyjskiej, na którą nie otrzymały odpowiedzi. Ponadto przypomniano, że pomnik był w złym stanie technicznym, a strona rosyjska nie wykazała zainteresowania jego odnową - napisał do kombatanckiego stowarzyszenia Konrad Pawlik z MSZ.
Pomnik został zburzony pod koniec czerwca. Sześciometrowy obelisk, który wzniesiony w latach 60. ubiegłego stulecia na płycie limanowskiego rynku, ostatecznie stanął w miejskim parku, tuż obok dworu. Z czasem uległ on całkowitemu zniszczeniu i jedynie szpecił park. Rozwiązanie sprawy nie było łatwe, bowiem pomnik figurował w „Wykazie miejsc pamięci rosyjskich (radzieckich) obrońców ojczyzny poległych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej” oraz w „Wykazie obiektów poświęconych Armii Czerwonej” i by go usunąć, należało dopełnić wszystkich formalności. Starania w tym zakresie trwały dwa lata.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (22)
-moje-
a pomnik przez grzeczność mógł stać ,ale kto u nas wie co to -poprawne obyczaje-.
Proszę Pana a od kiedy to poprawne obyczaje nakazują stawiać pomniki okupantom i zbrodniarzom. Pewnie tym się różnimy że wolni ludzie mają honor a skundleni niewolnicy, politycznie poprawni bredzą coś o dobrych obyczajach. Krótko: jakby ci ktoś zabił Matkę i okradł to byś mu pomnik stawiał?
@marlehill jesteś miękki i tchórzliwy. Dobrze, że jesteś w mniejszości bo nie jest to właściwa postawa w stosunku do rosji.
jesteście niewątpliwie dobrym materiałem na -nieżywego powstańca-
jednak ,pojedżcie na Wyspy Szczęśliwe(Wyspy Kanaryjskie) i pijcie chłodne piwo...bo życie jest piękne
cyt 'jesteście niewątpliwie dobrym materiałem na -nieżywego powstańca-jednak ,pojedżcie na Wyspy Szczęśliwe(Wyspy Kanaryjskie) i pijcie chłodne piwo...bo życie jest piękne'
Przyjacielu taki sposób myślenia to typowe lewackie myślenie gdyż:
1. nieżywi Powstańcy których obśmiewasz ginęli m.in za to abyś ty teraz siedział i pisał w języku polskim głupoty bezkarnie. Oni cierpieli a ty na ich cierpieniu wyrosły się bujasz i kpisz z nich.
2.Oni też chcieli wyjeżdżać i podróżować. Ale aby tak było to najpierw musieli mieć swój kraj i Wolność które im zabrała niemiecka i sowiecka hołota - najeźdźcy. W tym celu szli do Powstania Warszawskiego.
3. Taki sam sposób myślenia prezentowali wszyscy bohaterowi Narodowi wszystkich Powstań i zrywów (nie przytaczam przykładów bo nie zapamiętasz i tak.
4. Wszyscy ludzie szlachetni cenią sobie najpierw swój honor i wolność. Ty cenisz picie zimnego piwa i to dla Ciebie jest największą radością. Prezentujesz więc sposób myślenia skundlonego niewolnika którego można kupić, lub upodlić za puszkę zimnego browara
5. Podobny sposób myślenia prezentuję niektóre media które zapewne dl Ciebie są wyznacznikiem:luzu, nowoczesności, bylejakości. Ten sposób myślenia narzucali Polakom zaborcy i okupant. Szkoda że i ty im uległeś i nie cenisz sobie wolności. Nie rozumiesz też czym jest kraj, ofiara i poświęcenie. Zatem NIEWOLNICTWO w myśleniu i mentalności.
6. Bardziej cenię nieżywego Powstańca niż żywego (fizycznie) - a nieżyjącego (duchowo) skundlonego niewolnika karmionego propagandą Gazety Wyborczej, TVNu i zimnym piwem.
ps. chętnie podyskutuję jeszcze jeśli będzie o czym
jesteś pewno; młody i pełen szlachetnych ideałów
Twoje prawo
przejedż się jednak po świecie,zobacz jak ludzie żyją i jak się szanują
i jeszcze jedno, świat zawsze idzie swoim torem i nie lubi buntowników .Bądż szczęśliwy i uśmiechaj się do innych,wyluzuj i ...
oby dojście to takiego wniosku nie zajęło Ci 30-tu lat...