Mostek do rozbiórki, nie było dokumentacji
Szczawa. Limanowski PINB wydał nakaz rozbiórki niewielkiego mostku nad rzeką Kamienicą w Szczawie. Gmina nie dostarczyła wymaganej dokumentacji przeprowadzonych prac, bo na jej opracowanie nie pozwalały przepisy RZGW. Samorząd zapowiada odwołanie, jest jednak przygotowany do rozbiórki istniejącego i budowy nowego, większego mostu.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Limanowej wydał decyzję o rozbiórce niewielkiego mostku nad rzeką Kamienicą w miejscowości Szczawa.
O sprawie informowaliśmy na początku ubiegłego roku. Zagrażającą bezpieczeństwu mieszkańców przeprawę wyremontowała gmina. Wcześniej były tam m.in. dziury w drewnianym przejeździe i niestabilne barierki. Jak informowała gmina, zakres prac zleconych przez samorząd nie wymagał uzyskania pozwolenia, realizująca remont firma zrobiła więcej, by było bezpieczniej dla korzystających z mostku.
- Teraz bezpieczeństwo jest zapewnione. Most został na tyle wyremontowany, że mieszkańcy mogą z niego korzystać - mówi wójt Gminy Kamienica, Władysław Sadowski.
PINB wydał gminie polecenie przedłożenia dokumentów wymaganych w postępowaniu legalizacyjnym.
- W związku z niewykonaniem przez inwestora, Gminę Kamienica, obowiązku określonego w wydanym postanowieniu i nieprzedłożeniu w określonym terminie żądanych dokumentów i opracowań nakazana została rozbiórka przedmiotowego obiektu budowlanego - informuje limanowski PINB.
Decyzja wydana przez inspektorat podlega wykonaniu dopiero wtedy, gdy stanie się ostateczna. Na dzień dzisiejszy tak nie jest – Gmina Kamienica może złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie.
- Otrzymaliśmy decyzję i będziemy się od niej odwoływać - zapowiada Władysław Sadowski. - Mostek został wybudowany ponad 30 lat temu, a nakaz rozbiórki wydano bo wykonaliśmy remont, żeby poprawić bezpieczeństwo. Spodziewaliśmy się tego - mówi wójt. - Zadanie polegało na przedstawienie dokumentacji projektowej remontu istniejącego mostu. Prawda jest taka, że próbowaliśmy zrobić taką dokumentację, okazało się to jednak niemożliwe. RZGW wymaga odpowiednich prześwitów, generalnie ten mostek powinien być dłuższy albo wyższy z uwagi na przepływ wody.
Gmina będzie czekać na orzeczenie WINB. Jeśli zostanie podtrzymana wcześniejsza decyzja, samorząd przeprowadzi rozbiórkę kładki. Władze są już przygotowane na taką ewentualność, mają nawet gotowy projekt nowego mostu, zgodny z regulacjami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
- Mamy wykonaną dokumentację na większy most. Jeżeli wojewódzki nadzór podtrzyma decyzję powiatowego to przeprowadzimy rozbiórkę istniejącego i będzie nowy most - dodaje Sadowski.
Może Cię zaciekawić
Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejUderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
- Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
Komentarze (20)
Do tej pory im nie przeszkadzał most i nie obchodziło bezpieczenstwo?
PARANOJA!!!
Nie jest tajemnicą,że brak zgłoszenia remontu tego typu obiektu jest spowodowane brakiem uzgodnienia z RZGW. Często przy takich uzgodnieniach RZGW stawia warunki, które w zasadzie wymagają postawienia nowego mostu tak Urzędy remontują je bez wymaganego zgłoszenia gdyż budowa nowego mostu jest 10-cio krotna droższa a gmin na to nie stać. Należy takie małe potoki wyłączyć spod zarządu RZGW i przekazać do samorządów.
Podziękować należy tym którzy uprzejmie donoszą.
Czasy PRL minęły stare przyzwyczajenia jednakowoż pozostały.
Czemu nie zabiorą się za te samowole na Koszarach?Boją sie ich czy kogo?
A nas tylko gnębią i jak ktoś pisał trzeba zamawiac mszę!!!
Ja proponuję usunąć także twoją samowolną lepiankę w Starej Wsi ;)
@Doradca:
W Limanowej PRL wiecznie żywy. Dzieje się tak za sprawą twoją a także twego szefa ;)
Czy aby samowola budowlana w Koszarach nie jest na terenie gminnym?
W takim przypadku byłaby zmartwieniem wójta?
Może rozebrać, ale tam zamieszkałym musiałby zapewnić mieszkania socjalne.
Pytanie, skąd wziąć w skromnym gminnym budżecie na rozbiórkę i mieszkania socjalne?
PUDŁO ja nie mam domu na Starej Wsi.
@wieśniak
PUDŁO ja nie mieszkam w Starej Wsi!!!
Ale za to ty w swojej wiosce w tej lepiance jesteś jedyny(drugiej takiej nie znajdziesz-zabytek)
http://www.youtube.com/watch?v=z18Ng2Hekwc
To jak iq1, nie jesteś na łasce swego mentora? Aż tak daleko masz do niego? Że też musiałeś się tym pochwalić aż 2 razy :) Tak jesteś dumny ze swej lepianki w Koszarach i że masz brudasów za sąsiadów? :D
@blizniak:
Ja też mam nadzieję, że mieszkańcy Limanowej do tego czasu zmądrzeją ;)
Wkoncu się zdecyduj gdzie mieszkam bo raz piszesz ze w Starej Wsi,raz w Kamienicy,nastepny w Koszarach?
Zgaduj zgadula???
Najlepszy popis dałes z ta ROZTOKA!!!Swietna wiedza!!!