Mieszkańcy regionu w katalogu egzekucji i strat wojennych z lat 1939-1945
Wczoraj na stronie internetowej Archiwum Akt Nowych opublikowano katalog egzekucji i strat wojennych z lat 1939-1945 według meldunków Delegatury Rządu RP na Kraj. Można tam znaleźć informacje o wydarzeniach z terenu naszego regionu.
- Katalog jest oparty o meldunki Armii Krajowej do Delegatury Rządu RP w Londynie. To zbiór informacji o tym, jak Niemcy zachowywali się w czasie okupacji. Depesze były przesyłane przez kurierów. Opisane są tam egzekucje i tortury na polskiej ludności - mówi w rozmowie z nami nowosądecki poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec.
- To wstępny katalog, w którym znajdują się również informacje o stratach materialnych. Być może zbiór będzie się rozszerzał, to pierwsza partia zdigitalizowanych materiałów. Warto zaznaczyć, że przez całe lata te dokumenty nie były badane, kompletnie nikt się nimi nie interesował, więc skala zaniedbań jest ogromna - mówi Mularczyk. - Informacje obejmują także nasze ziemie, nasz region. Warto przestudiować limanowskie i nowosądeckie meldunki, są tam również dane dotyczące okolicznych wsi, są tam nazwiska i historie wielu mieszkańców regionu. Warto wzbogacić lokalną wiedzę historyczną - zachęca poseł.
Jak dodaje, katalog to element prac zespołu, który finalizuje raport o polskich stratach wojennych. - Raport o stratach ludzkich i materialnych, chcemy oszacować wartość polskich strat w obecnej walucie. Będzie to jednocześnie otwarcie ścieżki sądowej dla osób, które zostały poszkodowane w czasie II wojny światowej i do tej pory nie miały możliwości formułowania swoich roszczeń - mówi parlamentarzysta.
Zobacz również:
Śmiertelny wypadek motocyklisty
Letnia wyprzedaż Wojas 2026: Te skórzane modele znikają ze sklepów najszybciej. Dlaczego wszyscy ich szukają?
W katalogu można znależć dokumenty dotyczące m.in. Mszany Dolnej, a także Męciny, które przedstawiamy poniżej.





(Na zdjęciu głównym przedwojenna panorama Mszany Dolnej ze zbiorów NAC)
Może Cię zaciekawić
Niejednogłośne wotum zaufania
W piątek (19 czerwca) odbyła się sesja Rady Miasta Limanowa, której głównym punktem była debata nad raportem o stanie miasta za 2025 rok. Radni...
Czytaj więcejMilionowe straty i setki interwencji. Sześć lat od powodzi (ZDJĘCIA, WIDEO)
W czerwcu 2020 roku, nocą z soboty na niedzielę (20/21 czerwca) podczas nawałnic woda wystąpiła z koryt potoków i rzek w całym region...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
21 czerwca 2026 r. śp. Janina Boczoń, 66 lat (Dobra) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w D...
Czytaj więcejOtwarcie sezonu na górze Paproć. Znamy program wydarzenia
W niedzielę (28 czerwca) na górze Paproć (645 m n.p.m.) zorganizowane zostanie Otwarcie Sezonu Turystycznego na Ziemi Limanowskiej. Wydarzenie rozp...
Czytaj więcejSport
Mistrz Polski wraca do Słopnic. Udany występ Gravity Revolt na krajowym czempionacie
Największy sukces odniósł Wojtek Ranosz, który zwyciężył w kategorii Elita i zdobył tytuł mistrza Polski 2026. Zawodnik Gravity Revolt ok...
Czytaj więcejKolejne zmiany w Orkanie Szczyrzyc
W spotkaniu uczestniczyli członkowie stowarzyszenia oraz zaproszeni goście, wśród nich zastępca wójta gminy Jodłownik Aneta Sara Pater oraz p...
Czytaj więcejMariusz Kutwa szykuje się do gry w Ekstraklasie
Dla 20-letniego środkowego obrońcy to kolejna szansa na walkę o miejsce w pierwszym zespole „Białej Gwiazdy” przed startem nowego sezonu w E...
Czytaj więcejBaraże: sytuacja w ligach regionalnych
Beskid Andrychów w walce o III ligę najpierw pokonał Lewart Lubartów, ale w finale barażów przegrał 0:1 Moravią Morawica. W przyszłym sezni...
Czytaj więcejPozostałe
Niezłomny proboszcz - 125. rocznica urodzin ks. Ludwika Kowalskiego
125 lat temu 13 czerwca 1901 roku w Koszarach na terenie parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej urodził się ks. dr Ludwik ...
Czytaj więcejHistoria skansenu tematem spotkania w muzeum
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej organizuje kolejne wydarzenie w ramach cyklu „Muzeum od kuchni… Spotkania z zabytkami”. Spotkanie zapl...
Czytaj więcejLimanowski ślad pod Monte Cassino. Rocznica historycznego szturmu
W poniedziałek (18 maja) mija 82. rocznica zajęcia przez polskich żołnierzy ruin klasztoru benedyktynów na Monte Cassino. Wydarzenie to rozegrał...
Czytaj więcejRocznica śmierci piewcy Gorców
Władysław Orkan, właściwie Franciszek Ksawery Smaciarz, to powieściopisarz, poeta I dramaturg, który urodził 27 listopada 1875 r. w Porębie Wi...
Czytaj więcej
Komentarze (22)
PS. kiedy zostanie powołany zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Rosji?? a Austrii?? kiedy dostaniemy odszkodowanie za potop Szwedzki?? a za najazdy Tatarów?? czy poseł Mularczyk uwzględnia w swoich roszczeniach bitwę pod Cedynią?
Faktem jest bowiem , że zostały one już zapłacone Polsce, co prawda za pośrednictwem naszego poprzedniego okupanta ZSRR, nie mniej jednak w 1953 roku polski rząd zrzekł się dalszych roszczeń wzamian za uznanie ostateczne zachodnich granic Polski.
Niektóre źródla podają, że stanowiły one 15 % wszystkich roszczeń zapłaconych innym krajom przez Niemcy.
Teraz Niemcy straszą,, jeśli polski rząd nadal będzie się upierał w swoich roszczeniach , wówczas oni zakwestionują zachodnie granice Polski.
https://www.youtube.com/watch?v=UJsNdF-dSMU
https://innpoland.pl/141355,reparacje-wojenne-od-niemiec-dla-polski-czy-beda-wyplaty-odszkodowan#
Sa i tacy w Polsce, ktorzy dobrowolnie by im te ziemie oddali, jak np. Walesa szczodrze chciał oddać Gdansk Niemcom. Niewatpliwie jest coś na rzeczy, wszystkie miejscowosci w woj. opolskim mają niemieckie i polskie nazewnictwo.
Panie pośle nie idzcie tą drogą, My mamy ogromne zloża naturalnych surowców, proszę jak już wesprzeć
koalicje obywatelską w obronie polskich złóż . Tam są ogromne pieniądze dla obywateli RP, oszacowano wstępnie, że jest to ponad sześć milionów zlotych na JEDNEGO Polaka , obywatela Polski włączając w to dzieci i Polonie.
" Koalicja obywatelska w obronie polskich złóż - GOŚCIE NASZEGO STUDIA #50 "
https://www.youtube.com/watch?v=8a-xYJn8aDU&feature=youtu.be
Temat powinien być Panu znany gdyż Ci ludzie walczą o polskie zloża już wiele lat w komisjach sejmowych i nie tylko tam.
Powodzenia Panu życzę.
...od stanu wojennego minęło ok 40 lat ..a ile ludzie potracili zdrowia .. bezpowrotnie szans....wielu wyemigrowało... a dobrze uposażeni mówią ..ze to było takie coś.."kulturalne"...u siebie nie możemy zaprowadzić sprawiedliwości ..a chcemy od hegemona ...mimo wszystko powodzenia ...tylko kto te odszkodowania by dostał....sądy będą miały dużo pracy....
Za II W. Ś. powinni zaplacić bankierzy, ktorzy wyniesli HITLERA do wladzy i sponsorowali Rzesze niemiecką.
Teraz czesto rodzin y tych bankierow wyciagają rece po odszkodowania, o ironio losu.
Ci sami bankierzy i podległy im system miedzynarodowych KONCERNÓW wydobywczych wyciaga ręce po polskie złoża naturalne, oczywiscie rekoma rzadów III RP.
To jest cyrk za darmo.
odp;
bo jest kojotem
"No cóż, nawet brak komentarza nie odda tego, co o Was "Polakach I Patriotach" można pomyśleć. Wstyd. "
Jest pośrednim dowodem na to, że stajesz po stronie światowej banksterki i tam jak już widzialabym Twoj patriotyzm.
Teraz kwestaia ONZ, Polska nie była jej członkiem stąd trudno jest sie na to powoływać. Te reparacje wojenne od Niemiec jest sposobem na tematy zastepcze rzadu dla Polaków , tutaj wiecej w tym temacie:
"
"Reparacje od Niemiec dla Polski? Jedynie sposób na ekscytację Polaków! - Stanisław Michalkiewicz"
https://www.youtube.com/watch?v=GnGKR3TilR4&t=28s
Obedcny rzad jest w konflikcie prawie ze wszystkimi krajami poprzez swoją nieudolną politykę zagraniczną, a Ci ktorych nazywają naszymi przyjaciółmi NIGDY nie dali Nam nic wzamian Polsce ( Izrael i USA).
Rząd ukrywa przez narodem fakt wypłacania BEZPRAWNYCH roszczeń mienia bezspadkowego Polaków na rzecz pewnych organizacji żydowskich- patrz amerykańska ustawa S447, .
Teraz sedno sprawy: nawet gdyby rządowi udało się odzyskać jakieś reparacje od Niemiec, w co watpię, to Polacy i tak ich nie dostaną. !!!
Te pieniadze powinny iść do skarbu panstwa, a stamtąd zabierze je międzynarodowa BANKSTERKA, za rzekomy dług Polski, papiery dlużne jakie ma Polska zarejestrowane w Waszynktonie na 4 miliardów $. jest obecnie pozwolenie, aby je zrealizować!!!
Czekają też te nieszczesne 300 mld $ z niezasadnych roszczeń. Najgorszy kant jest w tym, że Żydzi , którzy zostawili tutaj swoje majatki ich NIE DOSTAJĄ, ani pieniedzy za nie, , tylko jakieś pokrętnie organizacje zydowskie.
Odnośnie tego rzekomego dostawania pieniedzy od Niemiec za moje komentarze:
Słuchaj ANTYPOLSKA gnido dworska jestem polską patriotką a Tobie do polskiego patrioty jest nie po drodze.
Te pomówienie będzie Ciebie kosztowalo sprawę.
Tutaj wiec w temacie artykułu dla NORMALNYCH czytelników,
https://www.youtube.com/watch?v=sGRVbqBp1Fc
"
Patrzcie jakie to wszystko jest sprytne.
Teraz źrodlo poprzednich informacji wraz z cytatem :
"Skarb panstwa jest obarczony OGROMNYM DLUGIEM publicznym. Polska jest zarejestrowana ze swoim DŁUGIEM w postaci papierow DŁUŻNYCH w KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁDOWYCH w Waszyngton, DC 20549. Obecny rzad wydal pozwolenie na wykup tgych dłużnych papierów.
Co to oznacza w praktyce??
Bedą WYKUPYWAĆ Polskę kawalek po kawałku. Tutaj cytat z oficjalnej strony , link , źródło poniżej
"Dłużne papiery wartościowe
Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej może oferować do 4 000 000 000 000 USD dłużnych papierów wartościowych w celu sprzedaży od czasu do czasu na podstawie informacji zawartych w niniejszym prospekcie i różnych suplementach prospektu. Papiery wartościowe będą bezwarunkowe, niezabezpieczone i ogólne zobowiązania Rzeczypospolitej Polskiej. Papiery będą miały równe prawa do płatności ze wszystkimi niezabezpieczonymi i niepodporządkowanymi zobowiązaniami Rzeczypospolitej Polskiej i będą poparte pełną wiarą i uznaniem Rzeczypospolitej Polskiej.
Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej określi szczegółowe warunki tych papierów wartościowych w uzupełnieniach do niniejszego Prospektu. Przed inwestycją powinieneś uważnie przeczytać niniejszy prospekt i wszelkie uzupełnienia. Niniejszy prospekt nie może być wykorzystywany do składania ofert lub sprzedaży papierów wartościowych, chyba że towarzyszy im suplement. "
https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/79312/000095012718000040/a18-21_sb-a.htm
W celu przeczytania zamieszczonego lin ku po polsku, należy kliknąć na ten link, a po jego otworzeniu należy kliknąć w prawym , górnym rogu na slowo "translate", wówczas pokaze się on w jezyku polskim.
Oto krół jest NAGI.....
Taki oto mamy rzeczywisty stan rzeczy potwierdzony na rządwoej, amerykanskiej stronie z podanym wcześniej oryginalnym linkiem do niej.
Oto w wielkim skrócie analiza tematu pod tytułem walka o odszkodowania wojenne od Niemiec. Ciekawe co może Nam powiedzieć Pan poseł Mularczyk w temacie tych polskich papierów dłużnych i sposobie ich realizacji przez obecny rząd wzgledem amerykańskich banków ??
Pan posel Robert Majka wystąpił z interpelacją , zapytaniem o RAPORT stanu państwa polskiego w latach 1989 do czasów obecnych, takich danych jednak nie otrzymał.
Otrzymal jednak odpowiedź, która godzi , urąga powadze państwa polskiego.
Tutaj od ok. 18 minuty 30 sekundy zapisu w linku poniżej:
https://www.youtube.com/watch?v=BZeiUCpf0Wo&t=333s
Trzeba doliczyć do tego koszty utrzymania przymusowo wysiedlonych Polaków z Wielkopolski i Pomorza w 1939 roku i warszawiaków w 1944.