Masz dość smogu? Podpisz petycję!
Jeśli masz dość życia w zasmogowanym województwie, koniecznie podpisz petycję o pilne podjęcie działań antysmogowych w Małopolsce – zachęcają działacze Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przygotowali petycję.
- Wystarczy zaledwie kilka kliknięć myszką i klawiaturą, żeby wyrazić swoje poparcie dla działań antysmogowych w Małopolsce. Wystarczy wejść na specjalnie przygotowaną stronę internetową – mówi Bartłomiej Orzeł z Sądeckiego Alarmu Smogowego – Co istotne, władze województwa małopolskiego naprawdę będą brać te podpisy na poważnie - dodaje .
- Najważniejszym elementem działań jest wprowadzenie norm emisji dla paliw stałych i kotłów na terenie całego województwa. Stąd postanowiliśmy pokazać, jak duże poparcie jest dla tego rozwiązania w całej Małopolsce – wskazuje Mirosław Gumulak, który również działa w SAS.
Petycja jest bardzo prosta w obsłudze, wystarczy podać imię, nazwisko, adres mailowy oraz kod pocztowy. Bardzo ważnym jest, żeby pojawiło się pod nią dużo podpisów spoza Krakowa. To pokaże realną siłę i poparcie dla działań antysmogowych na terenie całego województwa. Można dodać również własny komentarz.
Zobacz również:– Zachęcamy również do wysyłania uwag do małopolskiego Programu Ochrony Powietrza. Wystarczy napisać kilka zdań popierających uchwałę antysmogową i wysłać na adres powietrze@umwm.pl do środy 30 listopada, do 16:00 – dodają działacze Sądeckiego Alarmu Smogowego.
Petycja jest dostępna pod adresem:
https://chceoddychac.pl/index.php/malopolska
Fot. Z arch DTS
Może Cię zaciekawić
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejPonad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
W czwartek (11 czerwca) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego, utrzymał w mocy wyrok Sądu R...
Czytaj więcej70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
W uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Domu Księży Emerytów im. św. Józefa w Tarnowie zorganizowano jubileusz ks. prałata Józefa Ko...
Czytaj więcejEntomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
PAP: Jaki będzie ten sezon, jeśli chodzi o komary, meszki i inne owady, które uprzykrzają nam lato? Czy po zimie i wiośnie można już coś przew...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
- Ponad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
- 70 lat w kapłaństwie. Jubileusz ks. prałata Józefa Korzenia
- Entomolog: komary nie są najgorsze; są owady, które potrafią zabić krowę (wywiad)
- Jakie listwy przypodłogowe wybrać do wysokich pomieszczeń?
Komentarze (29)
Młodzi ekolodzy - internauci do dzieła!
Sam zamieszczę paru ,,sąsiadów,,
Zacznijmy walczyć o nasze czyste miasto i zdrowie.
pozdrawiam
1.Uruchomienie pyłomierzy w obrębie Limanowej
(Sowliny , Piłsudskiego , Centrum , Z.Augusta )
2. Informacja o zanieczyszczeniu na stronie miasta oraz o zagrożeniu
3. Zmiana przepisów - Straż miejska - kontrola palenisk domowych
4. Kształcenie oraz Edukacja młodzieży o zagrożeniach paleniem śmieci i innych.
5.Dołączenie do programu zmiany palenisk oraz / solary / Fotowoltaika
nie ma jak sprawdzić co jest w powietrzu
http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/
Czas to zmienić
Trzeba żądać od urzędu miasta i powiatu o dostęp do tych informacji
W mojej głowie się nie mieści dlaczego 40-50 lat temu zużywaliśmy znacznie więcej węgla i o smogu nikt nie słyszał, nie było chorób płuc.
Dosyć prostą wskazówką jest wciskanie nam gazu. Owszem jest wygodną alternatywą ale drogą i ryzykowną ze względu na możliwość wyłączenia dopływu. Obojętnie czy na wskutek awarii czy blokady jeśli cała okolica będzie odcięta od gazu to infrastruktura elektryczna nie wytrzyma obciążenia.
Jest jeszcze jeden problem na który mało kto zwraca uwagę. Wszyscy którzy porównują koszt ogrzewania domu gazem i węglem porównują dom ocieplony ogrzewany gazem do domu nieocieplonego ogrzewanego węglem. Dlaczego?
Jeśli już mamy palić gazem to rozwiązanie jest proste. Wystarczy obniżyć cenę gazu i wszyscy przejdą sami bez publicznych inwestycji. Starsi pamiętają że taka sytuacja była około połowy lat 80. Skoro można dopłacić do wody to czemu do gazu nie?
pozdrowienia dla radnych-bezradnych i burmistrza-wcaleniemistrza
Akcję antysmogową popieram .
Prace nad obróbką węgla są wysokozaawansowane, są już zmodyfikowane formy węgla , przystosowane do użycia wg. norm europejskich. Tutaj też wciąż droga jest otwarta do tradycyjnego paliwa: węgla.
- długość życia rośnie cały czas i żaden z autorów badań nie twierdzi, że jest inaczej
- podwójną nieprawdą jest stwierdzenie, że dawniej było więcej palenisk węglowych i dłużej ludzie żyli... ilość nowych palenisk węglowych i na drewno cały czas w Polsce mocno rośnie - obrazowo: dawniej chałup było 100 a teraz jest 600, większych, w co drugiej kominek a w reszcie jeszcze piec na węgiel... stary lub nowy
- ilość chorych na nowotwory też rośnie - nie wiem dlaczego ale rośnie na pewno więc trzeba uważać na wszystkie możliwe przyczyny
- badania dowodzą, że zanieczyszczone powietrze szkodzi zdrowiu na różne sposoby i nikt normalny nie zaprzecza
- cywilizowane i bogatsze od nas kraje ograniczają albo zakazują paliw stałych - robią sobie na złość? raczej nie, oni nie są głupi, do tego są oszczędni i pragmatyczni - dlatego są zdrowsi od nas i bogaci :-)
- palenie śmieciami, lakierowanym drewnem, płytą meblową, szmatami, plastikiem itd... tego nie musi być dużo a szkodzi mocno - jedyna możliwość wyeliminowania takich rzeczy to zakaz palenisk, które to umożliwiają - nie ma co się oszukiwać...
- oczywiście samochody też trują - u nas można jeździć nawet przedpotopowymi dizlami co dymią jak lokomotywy... w cywilizowanych miejscach ruch samochodowy się ogranicza.. .a np. w naszym mieście wręcz zaprasza do centrum... - brak obwodnicy (to nie nasza wina ale taki jest fakt, że ona nie istnieje), budowa stacji benzynowych w centrum... (to już normalne jaja :-) ), nagromadzenie urzędów w centrum - daje to korki i podwójną dawkę spalin do atmosfery i naszych płuc
- zdrowe żywienie nie zastąpi zdrowego czystego powietrza - też jest ważne i potrzebne ale nie czyni cudów... to osobny i dłuuugi temat
- co do gazu - nie zależymy już tylko od ruskich - poprzednie i obecny rząd cały czas rozwijają możliwości dywersyfikacyjne i nie ma o co się bać w przewidywalnej przyszłości... a jak będzie klops to zawsze możemy wrócić do palenia węglem i drewnem - spokojnie, damy radę
- myślę, że z gazem mamy jeden wielki i niemożliwy do rozwiązania problem... jest droższy (nie są to kosmiczne różnice ale zawsze) - a co za tym idzie ma zagorzałych przeciwników w ludziach, którzy będą oszczędzać nawet małe kwoty kosztem zdrowia swojego, rodzin i sąsiadów... tu nas boli :-)
- mamy dużo węgla i należy go wykorzystywać mądrze - w dużych zakładach jak elektrownie, elektrociepłownie, huty - z zastosowaniem nowoczesnych i niedostępnych w domowych kotłowniach czystych technologii, w takim wypadku węgiel może pomóc a nie zaszkodzić
warto to przemyśleć...
nie ma jak sprawdzić co jest w powietrzu
http://powietrze.malopolska.pl/prognozy/
Czas to zmienić
Trzeba żądać od urzędu miasta i powiatu o dostęp do tych informacji
wszyscy widzą problem smogu w piecach służących do ogrzewania domów, jednak:
1. nie zmieni to mentalności ludzi co w piecu spalają,
2. ludzie palili w piecach od lat i nikt problemu nie widział, nagle problem bo komuś dym z komina leci. A skąd ma lecieć? Z okna?
3. nikt jeszcze nie zauważył, że smog też jest w okresie letnim, gdzie raczej w piecach się nie pali, to skąd się bierze? Zwróćcie uwagę ile samochodów przybyło na przestrzeni 10, 20, 30 lat?
4. Nie jest sztuką dofinansować wymianę kotła, czy przejścia na ogrzewanie gazem, Każdy by wolał gazem ogrzewać dom bo nie trzeba bawić się z węglem (kupować go, potem składować i pilnować palenia). tylko po prostu ludzi na to NIE STAĆ! I zrozumcie to, NIE STAĆ ludzi na ogrzewanie gazem. Może najpierw politycy zapewniliby ludziom godne pensje a później wymagali tego czy owego.
co do kasy to owszem, niektórych może nie stać ale znakomitą większość z tych, których nie stać to stać na fajki, wódę, imprezy na mieście... :-)
Dlatego proponuję wszystkim którzy uważają że przyczyną smogu jest niska emisja obniżyć temperaturę w domu na początek o 1 stopień. A tym którzy uważają że przyczyną smogu jest transport poprawić wykorzystanie swojego samochodu (zabrać kolegę czy sąsiadkę a ciężarówki ładować tak jak w dowodzie).
Nikt nie mowi o wysokokalorycznym weglu ale o butelkach plastikowych / ktorych 30 lat temu nie bylo/ starych framugach z farbami,oponach i innych rakotworczych swinstwach ktorych smrod wieczorami dominuje dookola niektorych domow!!
Mlodzi ,,ziomale,, co z ta strona internetowa?
Nikogo ta sprawa nie obchodzi?...
Rzeczywiscie mam gaz. Moze ciut drozej ale uczciwie. Jezeli chcecie wyslijcie kontakt to umowimy sie i pokaze wam dom. Panowie jak Tomasz. Nie uwierza jak nie sprawdza:):)
Równie jak drewno szkodliwy jest gaz! Tak samo zawiera minimalne ilości zanieczyszczeń.
Cała ideologia walki ze smogiem moim zdaniem oparta jest na zniewoleniu człowieka, bo do pieca gazowego jak i tego 5 klasy nie da się nic włożyć. Wasze myślenie oparte jest na przekonaniu własnej nieomylności i chęci rządzenia innymi.
Podzielcie się swoją wiedzą, tłumaczcie ludziom że za śmieci płacą od osoby a nie od worka. Pozwólcie wyciąć przydomowe drzewo, wskażcie sposób na ograniczenie strat ciepła.
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/zle-wiesci-dla-palacych-drewnem-w-kominkach/zn9h6
nie twierdzę, że mają tutaj rację i dym z drewna jest gorszy od tego z węgla ale daje to do myślenia... a ja wolę pod tym względem być po prostu ostrożnym :-)
...chociaż wiem, że włażę za skórę bardzo wielu miłośnikom siedzenia wieczorami przy kominku lub palenia ognisk... :-) takie życie...
Nie pisze o czystym drewnie. Kominek uwielbiam.
Ale o paleniu w Naszym miescie odpadow plastikowych !
Wieczorami smierdzi dioksynami ktore sa rakotworcze i zabijaja powoli ale skutecznie!!
Co do samochodów to ja mam diesla z 91 i możesz wieżyć lub nie ale nie kopci, a młodsze o dwie dekady nawet sam widziałem jak kopcą więc nie jest to wyznacznik. Podobnie z piecami. Jak będziesz palił szajs to będziesz truł. I wszystko w temacie. Pozdrawiam.
@P36 może i masz rację z finansowaniem portali propagujących palenie drewnem ale kto sprawdził finansowanie organizacji promujących nachalnie gaz? W ich informacjach widzę tyle kłamstw że czuję wstręt do tej propagandy (nie upieram się że w 100% słusznie).
Uważam że przekierowując siły (pieniądze) na uświadomienie czym można palić i obniżając (politycznie) cenę gazu smog zniknie wcześniej niż nam się wydaje.
Czystego powietrza nad głową dyskutantom życzę.
tu macie odpowiedź