Lubogoszcz otworzy drzwi dla turystyki i edukacji?
Lubogoszcz. W miniony piątek miało miejsce spotkanie robocze na temat stworzenia unikalnej ścieżki edukacyjno-turystycznej na górze Lubogoszcz, której powstanie inicjują lokalni działacze społeczni.
Spotkanie, które odbyło się w otoczeniu lasów Lubogoszczy, rozpoczęło się od przedstawienia przez przedstawicieli lokalnej społeczności Mirosława Cichorza i Rafała Kubowicza głównych założeń projektu, który ma przyciągnąć turystów, ale także stać się "oazą spokoju i aktywności dla lokalnej społeczności".
- Ścieżka edukacyjno-turystyczna w Lubogoszczy ma stanowić doskonałe połączenie zarówno dla miłośników przyrody, jak i entuzjastów aktywnego wypoczynku. W sezonie letnim będzie to idealne miejsce na rowerowe wycieczki, spacerując wśród malowniczych krajobrazów. Zimą, obszar ten może stać się centrum biegów narciarskich, przyciągając miłośników białego szaleństwa z całego regionu - informują Lasy Państwowe.
- Historia się tworzy i nasze hasło mówiące o tym, że Lasy Państwowe są dla lasów i dla ludzi, dzisiaj staje się faktem. Równoważymy elementy przyrodnicze, rekreacyjne i turystyczne poprzez udostępnianie lasów dla społeczeństwa. To nie jest tak, że jesteśmy zamknięci. To pewnego rodzaju przemodelowanie funkcjonowania naszego podmiotu, ale z wielką dbałością o to, aby w dla przyszłych pokoleń ta przyroda i lasy mogły pozostać.. Przyszłość jest przed nami, są różnego rodzaju plany i bardzo dobrze. Niech aktywność i energia młodych ludzi będzie pożytkowana właśnie w ten sposób - mówi Paweł Szczygieł, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, który wyraził duże zainteresowanie projektem mającym połączenie harmonii przyrody z możliwościami aktywnego wypoczynku przez cały rok.
Jednak nie tylko rekreacja była tematem rozmów.
Jak relacjonują Lasy Państwowe, nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa Janusz Krywult wyraził swoją chęć wspierania inicjatyw społecznych poprzez włączenie się w wykonanie inwestycji na terenie Lasów Państwowych.
- Projekt ścieżki edukacyjno-turystycznej w Lubogoszczy może przyczynić się do rozwoju turystycznego regionu i z pewnością stanie się ważnym elementem promocji pracy leśników – bo przypomnijmy, że to na terenie Leśnictwa Lubogoszcz w maju 2014 roku na skutek gwałtownych wiatrów doszło do uszkodzeń ponad 12 000 m3 drewna – które zostało pozyskane w bezpieczny sposób i uprzątnięte tak aby nie doszło do rozwoju bardziej intensywnych procesów zagrażających trwałości sąsiednich drzewostanów – podkreślił Leśniczy Leśnictwa Lubogoszcz Adam Chmiel.
W tym miejscu trzeba wspomnieć o zaangażowaniu ówczesnej kadry Leśnictwa Lubogoszcz Leśniczego - Stanisława Biedrończyka i podleśniczego Wojciecha Mrażka, dzięki ich wytężonej pracy las Lubogoszczy zachwyca.
Jak wiemy z relacji dodawanych w mediach społecznościowych jeden ze zbiorników wodnych zlokalizowany w pobliżu planowanej ścieżki edukacyjno – turystycznej spodobał się „Polskiej Królowej Zimy” - wielokrotnej Mistrzyni Świata i Mistrzyni Olimpijskiej w narciarstwie biegowym Justynie Kowalczyk.
- Jesteśmy pełni nadziei, że ta inicjatywa zostanie zrealizowana i stanie się wzorcem dla innych regionów, łącząc harmonię przyrody, pracę leśników dla dobra lasu prowadzących trwałą, zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną z aktywnym wypoczynkiem zainteresowanych osób - mówią leśnicy z RDPL.
Może Cię zaciekawić
„Chwile” uchwycone w akwareli
Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej organizuje wernisaż wystawy malarstwa Leny Jach pod tytułem „Chwile”. Wydarzenie zaplanowano na czwarte...
Czytaj więcejPolicyjni wodniacy ruszają na małopolskie akweny
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym oraz rosnącą liczbą osób wypoczywających nad wodą, służby przypominają o konieczności za...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejNietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać młodzież na wycieczkę
W wtorek (23 czerwca) w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku udali się na miejsce zbió...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Wahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejZarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcejOd dziś wahadło na DW 968 - sprawdź utrudnienia drogowe
Od dziś zmienia się organizacja ruchu na ulicy Władysława Orkana, będącej ciągiem drogi wojewódzkiej nr 968. Pierwsze dwa etapy zaplanowanych ...
Czytaj więcej
Komentarze (52)
Czy lokalni działacze społeczni powinni zając się faktycznymi problemami w regionie jak choćby nieprzejezdna droga 28, a nie lansowaniem się przy inicjatywach, które nie maja nic wspólnego z ochroną przyrody.
Jest już jedno Morskie Oko z Zakopanem gdzie są tłumy turystów i wystarczy.
Kiełbaska i inni działacze jak maja za dużo pieniędzy to niech przekażą na chore dzieci.
Nadleśnictwo powinno się raczej zając problemem quadów i motocrossów rozjeżdżających co weekend szlaki turystyczne na tej górze.
Atak na ten post idzie z fałszywych kont, dlatego radzę przeglądnąc Social Media, aby zweryfikować opinie prawdziwych lokalnych mieszkańców a nie botów. Na dowód konta Lubogoszcz, Tadeusz12, ArturLukasik, LeszekW powstały dzisiaj - 25-09-2023 i skomentowały tylko ten post.
Pozdrawiam i mocno ściskam
Mirosław Cichorz
A pomysł totalnie z czapy. Pewnie "działacz" ma w tym ma swój szemrany interesik, skoro tak go bolą komentarze mieszkańców. Dziś przepchnie ścieżkę, jutro dobudują bacówkę a pojutrze hotel.
Niedawno szedłem tam szlakiem pieszo czerwonym i niewiele brakło a by mnie jakiś wariat na motorze zabił i to niemal pod samym szczytem.
ci radni zamiast sie wziętość do uczciwej roboty to wymyślają jakieś głupoty
Na marginesie, mam nadzieję, że kiedyś będę miał zaszczyt osobiście poznać pana Rafała.
Jak Nadleśniczy śmie się fotografować i podpisywać pod takimi pomysłami! Obecnego ruchu motorowego nie sa w stanie powstrzymać a wymyślili, żeby przyciągać nowy.
Jak polecą stanowiska w Nadleśnictwie za ten pomysł to się dopiero obudzą!
Co nam z tych turystów? Syf tylko zostawiają i trza późnej po nich sprzątać.
Jak te społeczniki tak chcą turystów to niech im swoje zagrody otworzą i niech im sra.ją pod chałupą.
http://www.lubogoszcz.pl/oferta/lekcje-edukacyjne/
a Nadleśnictwo ja widać ma za dużo pieniędzy, ale co się dziwić jak rżną Lubogosz, aż wióry lecą
Nadleśnictwo Limanową łącznie z kierownictwem i przedstawicielami lokalnego samorządu zebrali się w piątek na „posiedzeniu roboczym w terenie ” żeby przed wyborami omówić utworzenie ścieżki edukacyjnej tylko, że nie sprawdzili sobie wcześniej, że taka ścieżką już istnieje w tym konkretnym lesie.
Przedstawiciele lokalnego samorządu napisali artykuł pochwalny jaki to leśniczy i podleśniczy jest super, szkoda tylko, że jeszcze nie odśpiewali uroczyście ”łubudubu niech żyje prezes naszego klubu”.
To jest temat dla kabaretu.