List przedsiębiorców: “referendum zmieni oblicze gminy”
Tymbark. Grupa przedsiębiorców z gminy Tymbark wystosowała list otwarty do mieszkańców, zachęcając do udziału w niedzielnym referendum. W treści pisma wskazują na brak współpracy obecnych władz z lokalnym biznesem, a także na wysokie ich zdaniem podatki oraz na problemy infrastrukturalne.
Grupa przedsiębiorców działających na terenie gminy Tymbark opublikowała list otwarty skierowany do lokalnej społeczności. Podkreślili w nim swoje przywiązanie do gminy oraz wkład w rozwój lokalny.
Tymbark – Gmina Tymbark, to nasza mała Ojczyzna. Tu żyjemy, tu płacimy podatki, tu robimy większość bieżących zakupów – czytamy w liście otwartym. – My przedsiębiorcy, przekuliśmy swoje zasoby materialne i umiejętności w miejsca pracy dla mieszkańców lokalnej społeczności, a także w wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych, sportowych czy kulturalnych - twierdzą sygnatariusze pisma.
W liście podkreślono, że przedstawiciele lokalnego biznesu są zainteresowani tym, kto sprawuje władzę w gminie. Jednocześnie zaznaczono, że dotychczas samorząd nie nawiązał współpracy z tym środowiskiem.
Nie uzurpujemy sobie prawa do zarządzania, ale ubolewamy nad faktem, że do tej pory nie próbowano nawet korzystać z naszego doświadczenia, choćby w obszarach ekonomicznych, gdzie mamy największe osiągnięcia - czytamy w piśmie.
W treści listu odwołano się także do lokalnej tradycji i historii.
Nasze firmy są dobrymi ambasadorami tego co dobre w tymbarskiej małej Ojczyźnie, w której kilkadziesiąt lat temu „góry zakwitły sadami”, jak mówił inż. Józef Marek, jeden z twórców tzw. tymbarskiej owocarni. Bądźmy wierni tej idei - apelują biznesmeni.
W dalszej części dokumentu przedsiębiorcy przedstawili swoje zastrzeżenia wobec działań władz.
Wyrażamy bardzo duże ubolewanie, że w naszej gminie uchwalono rekordowe podwyżki lokalnych podatków – zabrakło jakiejkolwiek konsultacji z naszym środowiskiem. Brak współpracy ze społecznością przedsiębiorców przełożył się na brak dobrego klimatu dla rozwoju szeroko rozumianej przedsiębiorczości – napisano. - Nie ma najmniejszego dialogu ze strony samorządu, który budowałby inicjatywy inwestycyjne z wykorzystaniem tzw. rozproszonych stref ekonomicznych oraz innych programów wspierających rozwój przedsiębiorczości. Często zgłaszane inicjatywy, postulaty są ignorowane - zarzucają przedsiębiorcy.
Zwracają również uwagę na problemy infrastrukturalne.
Nasze duże zaniepokojenie budzą zaniedbania w zakresie kluczowej infrastruktury – katastrofalny stan techniczny ujęć wodnych i wodociągów oraz kanalizacji. Jakość wody pitnej bardzo często nie spełnia sanitarnych wymogów, co zagraża zdrowiu mieszkańców, a także utrudnia prowadzenie zakładów branży gastronomicznej. Natomiast opłaty, które ponosimy za gospodarkę odpadami i zużytą wodę są jedne z najwyższych w Małopolsce – takie są fakty - wyliczają.
Na zakończenie autorzy listu odnoszą się do nadchodzącego referendum.
Najwyższy czas, by nie być obojętnym na dalsze marginalizowanie głosów nas, przedsiębiorców – mieszkańców Gminy Tymbark. Żyjemy nadzieją, że czerwcowe referendum zmieni oblicze naszej małej Ojczyzny.
Pod listem podpisali się przedsiębiorcy z terenu gminy. Na liście sygnatariuszy znajdują się 32 nazwiska: Władysław Zielonka, Wojciech Kordeczka, Jarosław Kaim, Marian Ścianek, Robert Janczy, Janusz Mucha, Eugeniusz Nuzia, Marek Kęska, Rafał Uchacz, Marek Uchacz, Anna Kaim, Mariola Niezabitowska, Alina Czech, Maria Czech, Bogdan Kordeczka, Krzysztof Kordeczka, Janusz Piętoń, Stanisław Gągała, Józef Czech, Dariusz Czech, Jacek Czech, Damian Binda, Andrzej Papież, Artur Matras, Piotr Miśkowiec, Iwona Wajda, Wojciech Miśkowiec, Bogdan Drzyzga, Marcin Łomzik, Grzegorz Kęska, Józef Drożdż, Władysław Kapturkiewicz.
Pełna treść listu otwartego przedsiębiorców:
Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Gminy Tymbark
Tymbark – Gmina Tymbark, to nasza mała Ojczyzna. Tu żyjemy, tu płacimy podatki, tu robimy większość bieżących zakupów.
My przedsiębiorcy, przekuliśmy swoje zasoby materialne i umiejętności w miejsca pracy dla mieszkańców lokalnej społeczności, a także w wsparcie lokalnych inicjatyw społecznych, sportowych czy kulturalnych. Trudno by znaleźć wydarzenie, za którym nie stałaby nasza finansowa pomoc.
Dlatego nie jest nam obce kto będzie włodarzem – wójtem naszej Gminy. Nie uzurpujemy sobie prawa do zarządzania, ale ubolewamy nad faktem, że do tej pory nie próbowano nawet korzystać z naszego doświadczenia, choćby w obszarach ekonomicznych, gdzie mamy największe osiągnięcia.
Nasze firmy są dobrymi ambasadorami tego co dobre w tymbarskiej małej Ojczyźnie, w której kilkadziesiąt lat temu „góry zakwitły sadami”, jak mówił inż. Józef Marek, jeden z twórców tzw. tymbarskiej owocarni. Bądźmy wierni tej idei.
• Wyrażamy bardzo duże ubolewanie, że w naszej Gminie uchwalono rekordowe podwyżki lokalnych podatków – zabrakło jakiejkolwiek konsultacji z naszym środowiskiem.
• Brak współpracy ze społecznością przedsiębiorców przełożył się na brak dobrego klimatu dla rozwoju szeroko rozumianej przedsiębiorczości.
• Nie ma najmniejszego dialogu ze strony samorządu, który budowałby inicjatywy inwestycyjne z wykorzystaniem tzw. rozproszonych stref ekonomicznych oraz innych programów wspierających rozwój przedsiębiorczości. Często zgłaszane inicjatywy, postulaty są ignorowane. A przecież nasza Gmina jest słusznie określana mianem Gminy przemysłowej – Gminy przedsiębiorczości.
• Nasze duże zaniepokojenie budzą zaniedbania w zakresie kluczowej infrastruktury – katastrofalny stan techniczny ujęć wodnych i wodociągów oraz kanalizacji. Jakość wody pitnej bardzo często nie spełnia sanitarnych wymogów, co zagraża zdrowiu mieszkańców, a także utrudnia prowadzenie zakładów branży gastronomicznej. Natomiast opłaty, które ponosimy za gospodarkę odpadami i zużytą wodę są jedne z najwyższych w Małopolsce – takie są fakty.
Najwyższy czas, by nie być obojętnym na dalsze marginalizowanie głosów nas, przedsiębiorców – mieszkańców Gminy Tymbark. Żyjemy nadzieją, że czerwcowe referendum zmieni oblicze naszej małej Ojczyzny.
Spotkajmy się przy wyborczej urnie, zagłosujmy zgodnie z przekonaniami i wybierzmy lepsze jutro!
Tymbark, czerwiec 2025 r.
Czy zgadzasz się ze zdaniem przedsiębiorców?
Może Cię zaciekawić
Policyjni wodniacy ruszają na małopolskie akweny
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym oraz rosnącą liczbą osób wypoczywających nad wodą, służby przypominają o konieczności za...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejNietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać młodzież na wycieczkę
W wtorek (23 czerwca) w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku udali się na miejsce zbió...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Zarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcejOd dziś wahadło na DW 968 - sprawdź utrudnienia drogowe
Od dziś zmienia się organizacja ruchu na ulicy Władysława Orkana, będącej ciągiem drogi wojewódzkiej nr 968. Pierwsze dwa etapy zaplanowanych ...
Czytaj więcejAbsolutoryjna sesja Rady Powiatu - oglądaj na żywo
Transmisja sesji na żywo od godziny 9:00 Porządek obrad: Otwarcie sesji. Wnioski do porządku obrad. Przyjęcie protokołu z XVI sesji...
Czytaj więcej
Komentarze (34)
Jeśli nawet osoby, które na co dzień budują lokalną gospodarkę, nie widzą dalszego sensu we współpracy z obecnym wójtem, to znak, że sytuacja zaszła za daleko. Referendum to nie kaprys – to ostatni demokratyczny środek, by przywrócić skuteczne i uczciwe rządy.
Drodzy mieszkańcy liczymy na Wasz zdrowy rozsądek.
W żadnej gminie nie jest idealnie, ale w przypadku udanego zmanipulowania lokalnej społeczności w Naszej małęj Ojczyźnie będzie tylko gorzej !
Może koniec już dyktatury PtaszkaI!!!
Na wczorajszej sesji nie dopuścił mieszkańców do głosu!!! żeby mogli publicznie przedstawić problemów jakie są w gminie!!!
Szok co się dziej w tej Gminie!!! A prawniczka pod dyktando wójta interpretuje przepisy !!!
Nie wierzcie w jego obietnice, które teraz przed REFERENDUM składa!!
Najlepszy przykład -jak manipuluje:
Radni proponowali zamianę promesy przyznanej na remont urzędu gminy na remont przedszkola - to wójt powiedział ŻE NIE DA SIĘ!!! bo przedszkole nadaje się do wyburzenia -a nagle przed REFERENDUM- da się - wrzuca wizualizacje rozbudowy istniejącego przedszkola - czysta manipulacja i dyktatura.
wójt nikogo nie słucha (ani radnych ani mieszkańców) jest tak jak on ustali!!! przecież radni ptaszka i tak uchwalą co on każe!!
Pomijając brak merytorycznych przesłanek do zorganizowania referendum (przedterminowego odwołania Wójta) trzeba mieć twarz i honor prezentując swoje *doświadczone* zaplecze menadżerskie odznaczone orderami *sukcesów* samorządowych - przygotowane w odwodzie, a nie w arogancko-prymitywny sposób manipulować mieszkańców stosując opanowaną do perfekcji sofistykę !!!
To referendum dotyczy odwołania wójta gminy Tymbark a nie Pani, więc może więcej szacunku do ludzi.
Mało Pani " modlitwy do Ducha Świętego za mieszkańców" na Pani prywatnym FB?
https://www.facebook.com/reel/1693001531329716
Wezwanie do działania