Poniedziałek, 25 stycznia
Elwira, Paweł, Miłosz, Tatiana

"Limanowska Słaza" - pełne wyniki

01.12.2020 05:05:00 PAN 2 7038

Limanowa. Zakończył się 46. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza", w tym roku wyjątkowy ze względu na swoją formę. Z uwagi na panującą sytuację epidemiczną tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w całości online.

Od 16 października do 16 listopada artyści ludowi z całego powiatu limanowskiego przesyłali do Limanowskiego Domu Kultury nagrania swoich występów. Ostateczna, zaakceptowana liczba zgłoszeń wyniosła 69, a oceny dokonała Komisja Konsultantów w składzie: dr Bożena Lewandowska, Jadwiga Adamczyk, Michalina Wojtas, Benedykt Kafel oraz dr Artur Czesak.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia ogłoszenie wyników nie mogło odbyć się z udziałem artystów i publiczności. Odczytanie protokołu było transmitowane za pośrednictwem strony internetowej Limanowskiego Domu Kultury, a całość poprowadził Marian Wójtowicz - długoletni konferansjer festiwalu. Na zakończenie transmisji wyświetlony został koncert Muzycznego Zespołu Rodziny Wróblów, z okazji 50-lecia istnienia zespołu (koncert zarejestrowano 22.11.2020).

- Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w festiwalu wzięło udział 189 osób, co pokazuje jak ważny dla mieszkańców powiatu limanowskiego jest folklor i kultura ludowa. Jest to o tyle istotne, że w dobie pandemii zespoły borykają się z wieloma problemami, a mimo to tak licznie i chętnie wzięli udział w naszej "Słazie" – podkreśla Limanowski Dom Kultury. 

Wszystkie nagrania zostaną zaprezentowane w filmie, który będzie opublikowany na oficjalnym kanale Youtube Limanowskiego Domu Kultury z początkiem grudnia.

Poniżej przedstawiamy protokół posiedzenia komisji festiwalowej.

Protokół z posiedzenia Komisji Konsultantów 46. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza” - Edycja ON-LINE który odbył się w dniach 16 października – 29 listopada 2020 r. w Limanowej

Komisja Konsultantów w składzie:
1. dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
2. Michalina Wojtas – choreograf
3. Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta
4. Benedykt Kafel – etnograf
5. dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 69 punktów programu, w których uczestniczyło 189 osób w tym:
– 12 muzyk: 9 dorosłych, 1 młodzieżowej i 2 dziecięcych;
– 12 instrumentalistów: 8 dorosłych, 2 młodzieżowych i 2 dzieci;
– 14 śpiewaków solistów: 8 dorosłych, i 6 dzieci;
– 17 grup śpiewaczych: 13 dorosłych, 1 młodzieżowej i 3 dziecięcych;
– 11 gawędziarzy: 5 dorosłych, 1 młodzieżowego i 5 dzieci;
– 3 mistrzów z uczniami
—postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:

MUZYKI LUDOWE

  • Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 800 zł otrzymują muzyki: STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi, SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic i LIMANOWIANIE  z Limanowej.
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 600 zł otrzymują muzyki: SZCZYRZYCANIE II ze Szczyrzyca, MUZYKA RODZINNA SMACIARZ z Niedźwiedzia i WILKOWICANIE z Wilkowiska.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 450 zł otrzymują muzyki: SZCZYRZYCANIE I ze Szczyrzyca, SKRZYDLANIE ze Skrzydlnej i KOŚCIELNIOKI z Olszówki.

  • Młodzież

I miejsca nie przyznano.
II miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka OLSZOWIANIE z Olszówki.
III miejsca nie przyznano.

  • Dzieci

I miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka ZASADNIOKI z Zasadnego.
II miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka OLSZOWIANIE z Olszówki.

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

  • Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 300 zł otrzymują Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (złóbcoki), Aleksandra Wąchała z Lubomierza (skrzypce) i Sara Kuczaik z Łętowego (skrzypce).
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują Dawid Tabor z Sadku (heligonka, fujarka, klarnet), Tadeusz Citak (heligonka) z Kamienicy i Sławomir Kurek z Wilkowiska (heligonka).
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują Józef Tokarczyk z Mordarki (heligonka) i Aleksandra Śliwa ze Słopnic (skrzypce).

  • Młodzież

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują Jakub Kuczaj z Lubomierza (skrzypce) i Szymon Citak z Kamienicy (skrzypce).
II i III miejsca nie przyznano. 

  • Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Tomasz Sopata z Zasadnego (fujarka).
II miejsca nie przyznano.
III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Anna Pietrzak ze Słopnic (skrzypce).

ŚPIEW SOLOWY

  • Dorośli

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują: Piotr Pławecki ze Starej Wsi i Maria Zaręba ze Zbludzy.
Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Roksana Frączek z Pisarzowej, Mariola Lorek z Przyszowej, Joanna Adamczyk ze Stronia i Barbara Stożek z Mszany Dolnej.
III miejsca nie przyznano
Wyróżnienie i okolicznościowy upominek otrzymują Stanisława Oleksy z Męciny i Beata Jarosz ze Skrzydlnej.

  •  Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują Tomasz Szczepaniak z Kamienicy i Karolina Augustyn z Zasadnego.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Anita Krzyściak ze Słopnic i Daria Kutaj z Kostrzy.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Julia Pająk z Przyszowej i Łucja Szczepaniak z Kamienicy.

GRUPY ŚPIEWACZE

  • Dorośli

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 700 zł otrzymują grupa śpiewacza STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej.
Pięć równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne po 500 zł otrzymują: grupa śpiewacza, SPOD KICEK z Mordarki, MĘSKA GRUPA ŚPIEWACZA SKRZYDLANIE I ze Skrzydlnej SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, MĘSKA GRUPA ŚPIEWACZA ZESPOŁU DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej i WILKOWICANIE z Wilkowiska.
Pieć równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne po 350 zł otrzymują: grupa śpiewacza LIMANOWIANIE z Limanowej, ŻEŃSKA GRUPA ŚPIEWACZA SKRZYDLANIE II ze Skrzydlnej, ŻEŃSKA GRUPA ŚPIEWACZA ZESPOŁU DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej, OLSZOWIANKI z Olszówki i SŁOPNICZANIE ze Słopnic.
Wyróżnienie i okolicznościowy upominek otrzymuje KGW Olszówka.

  •  Młodzież

I miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje grupa śpiewacza PNIOKI z Sadku.
II i III miejsca nie przyznano.

  •  Dzieci

I miejsca nie przyznano
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują grupa śpiewacza OLSZOWIANKI z Olszówki, WILKOWICANIE z Wilkowiska i MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.
III miejsca nie przyznano. 

GAWĘDZIARZE

  • Dorośli

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują: Stanisław Ptaszek z Pasierbca i Monika Cepielik z Kamienicy.
II miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Zofia Michałek z Dobrej i Patryk Grzędziak z Mszany Górnej.
Wyróżnienie i okolicznościowy upominek otrzymuje Stanisław Białoń ze Skrzydlnej. 

  • Młodzież

I miejsca nie przyznano
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Izabela Gierczyk z Zasadnego.
III miejsca nie przyznano.

  • Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują Szymon Dębski ze Słopnic i Jan Podgórny ze Słopnic.
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Jakub Groń z Zasadnego.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują Gabriela Szczesiak z Przyszowej i Kamil Łyszczarz z Wilkowiska. 

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” w wysokości 500 zł i rzeźbę otrzymuje STANISŁAW PTASZEK z Pasierbca.

MISTRZ I UCZEŃ

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje Tomasz Król z uczniem Patrykiem Królem z Limanowej (trąbka).
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje Katarzyna Kluska z uczennicą Justyną Macugą z Olszówki (skrzypce).
III miejsca nie przyznano.
Wyróżnienie i okolicznościowe upominki otrzymuje Artur Cudek z uczniem Grzegorzem Cudkiem ze Skrzydlnej (śpiew).

Nie przyznano nagrody Dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury Dziecięca Osobowość Artystyczna. 

Na 55. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (sierpień 2021 r.) Komisja kwalifikuje: gawędziarkę Monikę Cepielik z Kamienicy; w kategorii śpiew: Piotra Pławeckiego ze Starej Wsi; w kategorii instrumentalistów: Wojciecha Kaletę z Mszany Dolnej (złóbcoki), Aleksandrę Wąchałę z Lubomierza (skrzypce) i Sarę Kuczaik z Łętowego (skrzypce); w kategorii grup śpiewaczych: grupę śpiewaczą Kasinianie-Zagórzanie z Kasiny Wielkiej.

W tegorocznej edycji, Komisja Konsultantów zdecydowała o przyznaniu nagród finansowych w wysokości 350 zł każda, osobom odpowiedzialnym za przygotowanie wykonawców w kategoriach młodzieżowej i dziecięcej poddanych ocenie: Bożenie Gierczyk, Wioletcie Kraus, Mateuszowi Frysowi, Agnieszce Curzydło-Podgórny, Elżbiecie Citak, Joannie Łyszczarz, Tobiaszowi Krzysztofowi, Irenie Sewiło, Aleksandrze Śliwie, Krystynie Kornaś.

Tegoroczna "Limanowska Słaza" była jedynym w swoim rodzaju – wymuszonym przez okoliczności – spotkaniem odwiecznej tradycji śpiewu, gry i żywego słowa gawędziarskiego ze środkami nowoczesnej techniki. Dziękujemy, że mimo przeciwności Limanowski Dom Kultury podjął się organizacji konkursu w formie wirtualnej. Tegoroczny festiwal mimo to zrealizował swój podstawowy cel: ochronę i popularyzację bogactwa kultury ludowej Limanowszczyzny.

Biorąc pod uwagę doświadczenia tego roku oraz lat ubiegłych organizatorzy rozważają doprecyzowanie zasad regulaminu dotyczące:

1. Wieku ucznia w kategorii Mistrz i uczeń (do konkursu, Mistrz może zgłosić ucznia, który nie przekroczył 17 roku życia). 2. Utworzenia osobnej kategorii MULTIINSTRUMENTALISTA dla uczestników prezentujących grę na kilku instrumentach.

Nagrody dla laureatów 46. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA” ufundowali:

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Starostwo Powiatowe w Limanowej
– Limanowski Dom Kultury
– Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Na tym protokół zakończono i podpisano.

udostępnij
Komentarze (0)
Masz do nas sprawę? Skontaktuj sie z nami mailowo kontakt@limanowa.in