19°   dziś 23°   jutro
Niedziela, 16 czerwca Alina, Justyn, Justyna, Aneta, Benon

Opublikowano 16.08.2021 15:25:00 top
3 7551

Limanowa. W niedzielę na wymagającej trasie Limanowa-Ostra-Zalesie-Słopnice-Limanowa odbywały się kolarskie wzmagania podczas 23. edycji Memoriału Henryka Łasaka. Na 70 startujących zawodników do mety dojechało tylko 10. W wyniku kraksy dwóch kolarzy trafiło do szpitala po kraksie.

Memoriał Henryka Łasaka to jednodniowy wyścig kolarski w Polsce, mający opinię jednego z najtrudniejszych klasyków w Polsce, rozgrywany corocznie w sierpniu. Pierwszy z wyścigów zorganizowano w 1999 roku w okolicach Suchej Beskidzkiej, a jego zwycięzcą został Cezary Zamana. W ubiegłym roku wydarzenie po raz pierwszy zostało zorganizowane na Limanowszczyźnie.

Tegoroczny Memoriał Henryka Łasaka odbył się 15 sierpnia. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 150 km w malowniczej, lecz bardzo wymagającej i górzystej trasie. Start odbywał się w Limanowej, zawodnicy jechali przez Ostrą na Zalesie, kolejno do Słopnic i przez Lipowe do Limanowej. Rundę pokonywali pięciokrotnie. Suma wzniesień przekroczyła ponad 3200 metrów. O trudności pokonwyanej trasy świadczy także fakt, że zeszłoroczny wyścig ostatecznie ukończyło tylko 10 kolarzy. W tym roku było tak samo.

Na starcie stanęło 70 zawodników z Polski, Finlandii, Czech, Litwy, Łotwy, Słowacji, Białorusi, Estonii. Niestety na pierwszych kilometrach wyścigu doszło do kraksy - na zjeździe z Ostrej, w wyniku której zawodnicy o numerach 24 Pauls Rubenis z AMPLER DEVELOPMENT TEAM i 57 Adrian Krawczyk z LUKS TRÓJKA PIASECZNO trafili do szpitala w Limanowej. Pierwsze podjazdy znacznie podzielily peleton. Zostało w nim około trzydziestu kolarzy, później od grupy oderwała się siedmioosobowa ucieczka. Grupa stale powiększał przewagę nad peletonem i w połowie wyścigu było już wiadomo, że zwycięzca jedzie w ucieczce.

Na ostatnią rundę na czele wjechało czterech kolarzy – Michael Kukrle, Adam Toupalik, Mateusz Grabis i Tomasz Budziński, którzy mieli ponad półtorej minuty przewagi nad Piotrem Pękalą. Dalej, ze stratą kilku dobrych minut, jechali Antti-Jussi Juntunen, Artur Sowiński, Matej Zahalka, Marcin Budziński i Tomas Kalojiros.

W końcówce najsilniejszy okazał się Michael Kukrle (uczestnik tegorocznych letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio), który o kilka sekund pokonał Mateusza Grabisa. Podium uzupełnił Adam Toupalik, a na czwartej pozycji wyścig ukończył Tomasz Budziński.

Do mety dojechało ostatecznie dziesięciu zawodników – w tym gronie, poza Mateuszem Grabisem i Tomaszem Budzińskim, znalazło się trzech Polaków – Piotr Pękala, Artur Sowiński i Marcin Budziński, którzy zakończyli zmagania kolejno na piątej, siódmej i dziewiątej pozycji.

Organizatorem wyścigu było Towarzystwo Olimpijczyków Polskich.