Inicjatorzy referendum odpowiadają na apel wójta
Grupa inicjatorów referendum w sprawie odwołania wójta gminy Tymbark wydała oficjalne oświadczenie, w którym odpowiada na apel Pawła Ptaszka o bojkot głosowania oraz przedstawia powody swojej inicjatywy. Autorzy pisma podkreślają, to mieszkańcy gminy zwrócili się z wnioskiem o referendum, ponieważ „nie zgadzają się z szeregiem działań wójta gminy lub często z brakiem takich działań, jeśli chodzi o kluczowe inwestycje i zaspokojenie niezbędnych potrzeb naszej społeczności”.
Grupa, w skład której wchodzą radni i sołtysi, przekonuje, że referendum jest najbardziej odpowiednią formą wyrażenia opinii przez mieszkańców i daje im możliwość podjęcia decyzji, czy chcą dalszych rządów Pawła Ptaszka.
Uważamy, że referendum jest najbardziej odpowiednią formą do tego, by to właśnie mieszkańcy opowiedzieli się, czy są za odwołaniem Wójta Gminy Tymbark, czy też nie, ponieważ mają do tego prawo – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Roberta Kuca, pełnomocnika grupy inicjatywnej.
Przypomnijmy, że wójt gminy Tymbark w swoim wcześniejszym oświadczeniu apelował do mieszkańców o niepodpisywanie list poparcia oraz zbojkotowanie referendum. Wskazywał, że jego organizacja doprowadzi do destabilizacji gminy i wydłużenia okresu bez pełnej obsady stanowiska wójta. Podkreślał również, że koszt przeprowadzenia referendum wyniesie około 50 tysięcy złotych.
Czy wyżej wymienieni inicjatorzy zobowiążą się do pokrycia kosztów referendum z własnych prywatnych środków? – pytał Paweł Ptaszek.
Tymczasem inicjatorzy referendum przedstawili szereg zarzutów wobec wójta. Twierdzą, że prowadzi on „celową i złośliwą politykę” wobec sołtysów i rad sołeckich, co miało doprowadzić do licznych konfliktów i „zdemolowania więzi społecznych w całej gminie”.
Zobacz również:
Śmiertelny wypadek motocyklisty
Jak skutecznie pozbyć się pluskiew z mieszkania? Praktyczny poradnik
Podnoszą także kwestię decyzji o kolejnym remoncie budynku Urzędu Gminy, który ma kosztować ponad 6 milionów złotych i który, ich zdaniem, doprowadził do likwidacji sklepu istniejącego w tym miejscu od kilkudziesięciu lat.
Kwota ta prawdopodobnie wystarczyłaby na wybudowanie nowego głównego ujęcia wody na Łopieniu lub kapitalnego remontu istniejącego w taki sposób, aby zabezpieczyć wodę pitną przed zabrudzeniem i skażeniami – argumentują inicjatorzy referendum.
Zarzucają również wójtowi decyzję o zakupie budynku byłego tartaku za około 3 miliony złotych „pomimo braku jakiejkolwiek sensownej wizji na temat jego przeznaczenia i zagospodarowania”. Wskazują także na brak działań w zakresie budowy zapasowych zbiorników na wodę pitną oraz własnej oczyszczalni ścieków, co – jak podkreślają – skutkuje koniecznością „sprzedaży ścieków komunalnych” do prywatnej firmy „po cenach narzuconych”.
Kolejne zarzuty dotyczą prowadzenia przez gminę Zakładu Gospodarki Komunalnej jako spółki z o.o., co – zdaniem grupy inicjatywnej – generuje dodatkowe koszty, które są przerzucane na mieszkańców. Podnoszą również kwestie warunków lokalowych w szkole podstawowej w Podłopieniu oraz w tamtejszej jednostce OSP.
Wśród powodów organizacji referendum wymieniają także wzrost podatków w 2025 roku.
Podatki są najwyższe w powiecie limanowskim, o czym w ostatnim okresie informował portal Limanowa.in. Mieszkańcy zostali w ten sposób ukarani, a przedsiębiorcy obciążeni dodatkowymi kosztami działalności gospodarczej – twierdzą inicjatorzy referendum.
Oświadczenie kończą zapewnieniem, że listy z podpisami poparcia nie będą udostępniane żadnym osobom ani instytucjom, w tym Urzędowi Gminy, a zgodnie z przepisami trafią jedynie do Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu.
Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w referendum, zarówno sympatyków, jak i przeciwników tej inicjatywy – podkreślają.
Oświadczenie inicjatorów przeprowadzenia referendum w Gminie Tymbark w sprawie odwołania Wójta Gminy Tymbark
W pierwszej kolejności pragniemy poinformować, że inicjatywa przeprowadzenia referendum została zapoczątkowana przez znaczną większość mieszańców Gminy Tymbark. To właśnie mieszkańcy Naszej Gminy zwracali się z takim wnioskiem, ponieważ nie zgadzają się z szeregiem działań Wójta Gminy lub często z brakiem takich działań, jeśli chodzi o kluczowe inwestycje i zaspokojenie niezbędnych potrzeb naszej społeczności.
Uważamy, że referendum jest najbardziej odpowiednią formą do tego by to właśnie mieszkańcy opowiedzieli się czy są za odwołaniem Wójta Gminy Tymbark czy też nie, ponieważ mają do tego prawo.
Jako inicjatorzy przeprowadzenia referendum przedstawiamy Państwu najważniejsze powody wystąpienie z taką inicjatywą.
Celowa i złośliwa polityka wójta w stosunku do bezpośrednich przedstawicieli wspólnot lokalnych jakimi są sołtysi i rady sołeckie, doprowadziła do licznych konfliktów i nieporozumień na linii: mieszkańcy – wójt – sołtysi, mieszkańcy – urząd gminy. Polityka wójta zdemolowała więzi społeczne w całej gminie jak i w środowiskach lokalnych. Stosowana zasada „dziel i rządź według uznania” skutkuje wzajemną niechęcią i wrogością.
Wójt doprowadził do kolejnego remontu budynku Urzędu Gminy, przy okazji wbrew woli mieszkańców likwidując istniejący od kilkudziesięciu lat sklep. Remont ten wraz z adaptacją sąsiadujących pomieszczeń będzie kosztował ponad 6 milionów złotych, a już mówi się, że koszt będzie wyższy z powodu niedoszacowania. Kwota ta prawdopodobnie wystarczyłaby na wybudowanie nowego głównego ujęcia wody na Łopieniu lub kapitalnego remontu istniejącego w taki sposób, aby zabezpieczyć wodę pitną przed zabrudzeniem i skażeniami. O takie przeznaczenie środków finansowych wnioskowała: część radnych, sołtysi wraz radami sołeckimi i mieszkańcami Podłopienia.
Z inicjatywy wójta podjęto działania mające na celu zakup budynku byłego tartaku za kwotę około 3 milionów złotych, pomimo braku jakiejkolwiek sensownej wizji na temat jego przeznaczenia i zagospodarowania. Tym samym nikt nie jest w stanie oszacować jaki miałby być ostateczny koszt związany z przebudową lub ewentualnie kapitalnym remontem. Jest to kolejny przykład działania bez przewidywanej konsekwencji finansowej. Działania takie są tym bardziej niezrozumiałe ponieważ w zasobach komunalnych gminy są obiekty na byłej „targowicy”, które są w katastrofalnym stanie, a mogłyby służyć mieszkańcom.
Przez 10 lat (dwie poprzednie kadencje) wójt nie doprowadził do zabezpieczenia w zapasowe buforowe zbiorniki magazynujące wodę pitną pomimo istniejących wyremontowanych, ale nie wpiętych w ogólną sieć wodociągową dwóch zbiorników o łącznej pojemności 300 tys litrów wraz ze studniami głębinowymi. .
Przez 10 lat (dwie poprzednie kadencje) wójt nie doprowadził do wybudowania własnej oczyszczalni ścieków co skutkuje „sprzedażą ścieków komunalnych” do firmy prywatnej po cenach narzuconych. Mieszkańcy płacą za ścieki jak za towar kupowany w sklepie, a nie po kosztach własnych, jak powinno być w przypadku usług komunalnych.
Wójt utrzymuje przez lata Zakład Gospodarki Komunalnej jako Spółkę z o.o. co generuje dodatkowe koszty przerzucane na mieszkańców. Stan taki jest finansowo absolutnie nie uzasadniony, a utrzymywany jest tylko i wyłącznie jako „wentyl bezpieczeństwa” dla wójta. Po ostatnich apelach „opozycyjnych” radnych podobno ma dojść do przekształcenia, jednak decyzja jest opóźniana, a każdy miesiąc zwłoki to dodatkowe koszty.
Liczne niezrealizowane obietnice wyborcze wójta skutkują fatalnymi warunkami lokalowymi w szkole podstawowej w Podłopieniu, z takimi samymi problemami boryka się tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna pomimo włączenie tej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-gaśniczego.
Wójt doprowadził swoimi działaniami do drastycznych podwyżek podatków na 2025 rok. Podatki są najwyższe w powiecie limanowskim, o czym w ostatnim okresie informował portal Limanowa.in. Mieszkańcy zostali w ten sposób ukarani, a przedsiębiorcy obciążeni dodatkowymi kosztami działalności gospodarczej. Takie działania w zamyśle wójta miały zapewne uzupełnić braki w budżecie gminy, które są wynikiem nieroztropnej polityki finansowej wójta.
Pomimo dużego zadłużenia gminy w poprzedniej kadencji Wójt potrafił sobie „załatwić” dofinansowanie własnej edukacji, co w przypadku bardzo wysokiej, jak nasze warunki pensji pochodzącej w całości z naszych podatków, jest wysoce nieetyczne i niemoralne.
Pragniemy wszystkich Państwa poinformować, że podpisy złożone pod poparciem inicjatywy przeprowadzenia referendum, zgodnie z przepisami ustawy o referendum lokalnym, nie mogą być udostępnione nikomu. Dostępu do nich nie ma także Urząd Gminy w Tymbarku. Ze względu na ochronę danych osobowych i RODO będą one przekazane wyłącznie do Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu.
Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w referendum zarówno sympatyków jak i przeciwników tej inicjatywy.
Z poważaniem
Grupa Inicjatorów Referendum
Pełnomocnik Robert Kuc
Czy popierasz inicjatywę przeprowadzenia referendum?
Może Cię zaciekawić
Policyjni wodniacy ruszają na małopolskie akweny
W związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym oraz rosnącą liczbą osób wypoczywających nad wodą, służby przypominają o konieczności za...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejNietrzeźwy kierowca autokaru miał zabrać młodzież na wycieczkę
W wtorek (23 czerwca) w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku udali się na miejsce zbió...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Zarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcejOd dziś wahadło na DW 968 - sprawdź utrudnienia drogowe
Od dziś zmienia się organizacja ruchu na ulicy Władysława Orkana, będącej ciągiem drogi wojewódzkiej nr 968. Pierwsze dwa etapy zaplanowanych ...
Czytaj więcejAbsolutoryjna sesja Rady Powiatu - oglądaj na żywo
Transmisja sesji na żywo od godziny 9:00 Porządek obrad: Otwarcie sesji. Wnioski do porządku obrad. Przyjęcie protokołu z XVI sesji...
Czytaj więcej
Komentarze (14)
W Łukowicy podobno do dzisiaj się z tego śmieją...
Nie ma to jak wysoka samoocena.
Nie byłoby tych durnych inwestycji, gdyby wójtowi nie kończyła się trzecia ostatnia kadencja, no i żeby zabezpieczyć się na przyszłość, to wójt nie licząc się z kosztami chce przywrócić prawa miejskie w Tymbarku, by w przyszłości objąć urząd BURMISTRZA!
Gdyby zaoszczędzić te pieniądze, to nie trzeba by było podnosić podatków przez najbliższe kilka lat.
A oto te mega pilne inwestycje:
6,5mln remont budynku gminy
2 mln remont rynku
2 mln wieża widokowa na Łopieniu
3 mln budynek po tartaczny+ co najmniej drugie tyle na jego remont.
W sumie 16,5mln zł. Na to już poszły i pójdą w najbliższym czasie nasze pieniądze.
DUZO SŁOW I EMOCJI I NERWÓW A I TAK REFERENDUM NIC NIE DA ..WYBORY, JAK NIC SIE NIE WYDARZY, TO ZA 4 LATA ....