Inicjatorzy referendum apelują: “Zabrze pokazało, że można”
Inicjatorzy referendum w gminie Tymbark przedstawili swoje stanowisko w sprawie planowanego głosowania 15 czerwca. W przygotowanym materiale, który opublikowano w mediach społecznościowych, argumentują potrzebę zmiany i odnoszą się do danych inwestycyjnych oraz działań obecnych władz. W opinii inicjatorów, ostatni przypadek Zabrza pokazał, że można doprowadzić do zmiany włodarza samorządu.
W niedzielę 15 czerwca mieszkańcy gminy Tymbark będą mogli wziąć udział w referendum, którego przedmiotem jest odwołanie obecnego wójta Pawła Ptaszka. W najnowszych przygotowanych materiałach informacyjnych inicjatorzy nawiązują do przykładów innych samorządów, w tym miasta Zabrze, gdzie – jak przypominają – 11 maja tego roku w drodze referendum mieszkańcy odwołali urzędującą prezydent Agnieszkę Rupniewską.
Mieszkańcy Zabrza dokonali rzeczy, która jeszcze kilka miesięcy temu wydawała się trudna do wykonania: odwołali urzędującą prezydent Agnieszkę Rupniewską w drodze referendum. Ponad 27 tysięcy głosów „za" i frekwencja przekraczająca wymagany próg pokazały jedno - kiedy społeczność mówi jednym głosem, nawet najtwardsza władza musi się ugiąć - piszą inicjatorzy tymbarskiego referendum w mediach społecznościowych.
W Zabrzu do urn poszło ponad 29 tysięcy osób - mimo, że tam również pani prezydent nawoływała do bojkotu cyt. z portalu Głos Zabrza: „Prezydent Agnieszka Rupniewska wbrew demokratycznym zasadom, nawołuje do bojkotu referendum nad jej odwołaniem". Tymczasem okazało się, że wystarczyło poczucie wspólnej sprawy i determinacja, by złamać barierę obojętności. Podobnie zachowuje się pan Paweł Ptaszek nawołując do bojkotu Referendum w gminie Tymbark. Takie zachowanie można uznać za działanie wyłącznie w obronie swojego stanowiska, nie zaś jako gospodarza gminy dbającego o rozwój samorządu i mieszkańców. W Tymbarku próg frekwencyjny wynosi około 1/3 uprawnionych. Jeśli każdy z nas weźmie odpowiedzialność – referendum będzie ważne i skuteczne. Zapraszamy do udziału w referendum wszystkich mieszkańców, ponieważ wszystkim mieszkańcom należy się szacunek i wolność wyboru - dodają pomysłodawcy głosowania na Facebooku.
Inicjatorzy referendum uzasadniają potrzebę głosowania, przywołując szereg zarzutów wobec władz gminy. Wśród poruszonych kwestii znajdują się m.in. problemy z gospodarką wodno-ściekową, a także brak własnej oczyszczalni ścieków na terenie gminy. Zwracają również uwagę na zadłużenie samorządu i planów inwestycyjnych gminy. W materiale przytoczono również ocenę relacji między wójtem a sołtysami.
Referendum lokalne w sprawie odwołania wójta gminy Tymbark przed upływem kadencji zostanie przeprowadzone za niespełna miesiąc. Głosowanie odbędzie się na podstawie pytania: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Pawła Jana Ptaszka z funkcji Wójta Gminy Tymbark przed upływem kadencji?”. Do wyboru będą odpowiedzi: TAK lub NIE, a wyborca będzie mógł oddać głos przez postawienie znaku „X” w jednej z wyznaczonych kratek.
Zobacz również:Zakończenie kampanii referendalnej przewidziano na 13 czerwca, a głosowanie odbędzie się w niedzielę, 15 czerwca, w godzinach od 7:00 do 21:00.
Wśród inicjatorów referendum są radni i sołtysi z gminy Tymbark: Robert Kuc (pełnomocnik grupy) oraz Jacek Kordeczka, Marcin Drożdż, Karol Golonka, Zofia Jeż i Andrzej Ligas. Wśród argumentów podnoszonych przez inicjatorów referendum są duże problemy z gminnym systemem wodociągowym, drastyczny wzrost opłat i podatków, nietrafione inwestycje samorządu oraz domniemane konflikty wójta ze strukturami sołeckimi.
Paweł Ptaszek w swoich mediach społecznościowych zachęcał mieszkańców do bojkotu referendum, przypominając, że od wyborów samorządowych - w których uzyskał reelekcję na kolejną kadencję - minął dopiero rok. Wskazywał przy tym, że jego zdaniem za inicjatywą kryje się chęć przejęcia władzy przez jego opozycję.
Wśród potencjalnych kandydatów na wójta - w razie powodzenia inicjatywy - wymienia się m.in. byłego starostę Jana Puchałę.
Może Cię zaciekawić
Rok od tragedii w Starej Wsi. Przebieg zbrodni, kulisy obławy i śledztwo ws. Tadeusza Dudy
Kulisy zbrodni Do tragicznych wydarzeń doszło w piątek 27 czerwca 2025 roku przed południem na terenie przysiółka Zakopane w Starej ...
Czytaj więcejTeatry uliczne z Europy znów wystąpią na rynku. Zaplanowano paradę
Limanowski Dom Kultury we współpracy z Teatrem KTO organizuje w Limanowej wydarzenia artystyczne w ramach 39. edycji międzynarodowego festiwalu tea...
Czytaj więcejLimanowscy policjanci wygrali turniej „Patrol Roku”
W czwartek (25 czerwca) Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeprowadził eliminacje wojewódzkie dla policjantów pełniący...
Czytaj więcejDyrekcja szpitala z Łodzi podpatruje limanowskie rozwiązania
Dwa tygodnie temu w Szpitalu Powiatowym w Limanowej miała miejsce wizyta studyjna przedstawicieli szpitala z województwa łódzkiego. W jej skład w...
Czytaj więcejSport
Metal rezygnuje z rozgrywek. Szansa dla Sokoła Słopnice
Metal Tarnów spadł z IV ligi, jednak nie zamierza przystąpić w kolejnym sezonie do rozgrywek niższej ligi. Słopniczanie jednocześnie zwol...
Czytaj więcejZ Legią Warszawa a obozie przygotowawczym
Dla 20-letniego zawodnika to kolejny ważny etap w jego rozwoju. Pomocnik pochodzący z Tymbarku od dawna znajduje się w kadrze pierwszego zespoł...
Czytaj więcejNiedźwiedź w drodze do okręgówki
W pierwszym spotkaniu rozegranym w Zaskalu gospodarze zwyciężyli 3:2, jednak jednobramkowa strata pozostawia drużynie z Niedźwiedzia realne sza...
Czytaj więcejLadies Mexicano w Padel Arena !!!
Choć na co dzień korty Padel Areny w Limanowej wypełniają zarówno panowie, jak i panie, tym razem należały wyłącznie do kobiet. W klubie o...
Czytaj więcejPozostałe
Deszczowe, ale pełne uśmiechu spotkanie rodzin zastępczych
W sobotę (20 czerwca) w Skansenie na Jędrzejkówce w Laskowej zorganizowano integracyjne spotkanie rodzin zastępczych z terenu powiatu limano...
Czytaj więcejKonkurs rozstrzygnięty - wyróżnienie dla wsi na Limanowszczyźnie
W tegorocznej, jubileuszowej X edycji wojewódzkiego konkursu „Małopolska Wieś 2026” komisja konkursowa przyznała łącznie 28 nagród i wyró...
Czytaj więcejCo i gdzie w ten weekend?
SOBOTA, 27 czerwca 2026 r. Limanowa. Małopolski Dzień Dziecka Lokalizacja: Park Miejski w Limanowej Godzina: od 13:00 W programie: oficjal...
Czytaj więcejAfrykański żar. IMGW wydaje najwyższy stopień ostrzeżenia: temperatura sięgnie 39°C!
Pogodowy armagedon od soboty Zgodnie z najnowszym komunikatem IMGW, wydanym w piątek wczesnym popołudniem, czeka nas uderzenie niespotykanego gorą...
Czytaj więcej- Rok od tragedii w Starej Wsi. Przebieg zbrodni, kulisy obławy i śledztwo ws. Tadeusza Dudy
- Teatry uliczne z Europy znów wystąpią na rynku. Zaplanowano paradę
- Limanowscy policjanci wygrali turniej „Patrol Roku”
- Dyrekcja szpitala z Łodzi podpatruje limanowskie rozwiązania
- Cztery dekady żłobka (ZDJĘCIA)
Komentarze (19)
Oprócz kakao do picia, była kąpiel błotna, zapewne to była borowina.
Oprócz tego wójt zadbał o:
- nasze finanse, żebyśmy mieli na co wydawać pieniądze: woda butelkowa, nowe filtry w domach trzy razy w tygodniu, naprawy sanitariów dwa razy w miesiącu, oczywiście podwyżka wody w ostatnim kwartale.
- nasze zdrowie, typu dziwne wysypki na ciele, rotawirus u dzieci, bóle brzucha i inne niespodzianki,
Więc woda w gminie Tymbark do dobro luksusowe, jak to mówił wójt podczas sesji do mieszkańców.
WIĘC JAK SIĘ ŹLE DZIEJE, TO MIESZKAŃCY MUSZĄ REAGOWAĆ.
Ciekawe za ile Wójt kupi sobie nowy fotel do swojego wyremontowanego biura? Kolejny remont budynku gminy za 7 mln, to myślę że fotel będzie najwyższej jakości, żeby było wygodnie. Oczywiście my mieszkańcy za to zapłacimy i jeszcze będziemy brawo bić.
Więc najlepiej jest wyzywać od idiotów i ignorantów bo najprościej.
To dla dobra mieszkańców podniósł cenę wody i ścieków, która od wielu miesięcy jest warunkowo zdatna do spożycia. To szczyt hipokryzji, żeby jeszcze cenę podnieś za ten syf.
Zamiast zainwestować w oczyszczalnię i wodociągi to najważniejszą i priorytetową inwestycją tej kanednji jest kolejny milionowy remont budynku urzędu gminy i zakup budynku byłego tartaku za 3 mln bez wskazania celu zakupu.
-gdzie jest gminna oczyszczalnia ścieków?
-gdzie normalna woda w kranie a nie wieczne błoto?
- z czego wynika 16 mln zadłużenia gminy, jeżeli nie ma podstawowych inwestycji zrobionych. Pewnie pieniądze wydano na plany i koncepcje.
ŚWIADOMOŚĆ ludzka wzrasta a wraz z nią odchodzą w zaświaty upadli.
;-)