Firma wycofuje się z 5 mln inwestycji
Mszana Dolna. Nie będzie „otaczarni” przy ul. Orkana w Mszanie Dolnej. Firma, która zamierzała poszerzyć działalność o produkcję mas bitumicznych, wycofała się z tego pomysłu widząc próby wykorzystania przedsięwzięcia w walce politycznej przed zbliżającymi się wyborami oraz wobec braku możliwości merytorycznej dyskusji.
Mszańska firma która zamierzała poszerzyć swoją działalność o produkcję mas bitumicznych zrezygnowała z budowy „otaczarni” przy ul. Orkana.
Pomysł wzbudził zdecydowany protest okolicznych mieszkańców. Jak poinformowała firma, ostatecznie zrezygnowała z planów rozbudowy swojej betoniarni, widząc próby wykorzystania przedsięwzięcia w walce politycznej przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Zaważył także brak możliwości merytorycznej dyskusji z osobami bezpośrednio zainteresowanymi tematem.
Zobacz również:Do lokalnych mediów oraz samorządów – Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Urzędu Miasta i Urzędu Gminy Mszana Dolna, zostało dziś przesłane oświadczenie następującej treści:
Firma Uchacz jako lokalne , rodzinne przedsiębiorstwo pracujące na swój wizerunek od lat 60-tych , zatrudniające na dzień dzisiejszy ponad 80-ciu miejscowych pracowników w związku z licznymi nieprawdziwymi informacjami na nasz temat oraz planowanej przez nas inwestycji przy ulicy Orkana w Mszanie Dolnej oświadcza :
1. Działka którą kupiliśmy w 2008 roku była od zawsze działką przemysłową oznaczoną w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego symbolem E4P tj.:
• Zakłady produkcyjne
• Zakłady remontowe
• Zakłady obsługi technicznej
• Zakłady związane z wytwórczością i rzemiosłem
• Bazy, magazyny, składy, usługi handlu hurtowego i detalicznego
2. Linia do produkcji mieszanek bitumicznych i asfaltobetonów nie miała być „KOMBINATEM ASFALTU” lecz nowoczesnym, dofinansowanym ze środków UE urządzeniem o małej wydajności do obsługi lokalnych inwestycji takich jak np. drogi gminne, dzięki której miało powstać kilkanaście nowych miejsc pracy .
Mając na uwadze, że jesteśmy częścią lokalnej społeczności, widząc próby wykorzystania naszego przedsięwzięcia w walce politycznej przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi oraz brakiem możliwości merytorycznej dyskusji z osobami bezpośrednio zainteresowanymi w/w tematem podjęliśmy decyzję o rezygnacji z planowanej inwestycji w Mszanie Dolnej przy ulicy Orkana pn.” Linia do produkcji mieszanek bitumicznych i asfaltobetonów'.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, przedsiębiorstwo zamierza otworzyć działalność i zatrudnić pracowników poza terenem powiatu limanowskiego.
Może Cię zaciekawić
Sąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejOdeszli w ostatnich dniach…
23 czerwca 2026 r. śp. Magdalena Leszczyńska z d. Dzielska, 58 lat (Limanowa) Msza święta żałobna zostanie odprawiona w Bazylice Matki B...
Czytaj więcejRegionalne smaki wracają na rynek. Inauguracja wakacyjnej akcji
Już jutro (26 czerwca) na limanowskim rynku zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja wakacyjnej akcji pod nazwą „Regionalne Smaki Powiatu Limanow...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejSport
Zawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPlan sparingów czwartoligowej Limanovii
Sztab szkoleniowy postawił przede wszystkim na rywalizację z wymagającymi przeciwnikami z wyższych i równorzędnych klas rozgrywkowych. W plani...
Czytaj więcejPozostałe
Ciągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcejWahadło i ograniczenia prędkości na drodze powiatowej
Kierowcy podróżujący drogą powiatową DP1632K na odcinku między miejscowościami Zawadka i Podłopień muszą przygotować się na nadchodzące z...
Czytaj więcejZarząd Powiatu bez wotum zaufania - to w praktyce wniosek o jego odwołanie
Dzisiaj (24 czerwca) odbyła się sesja Rady Powiatu Limanowskiego, podczas której podsumowano działania samorządu za 2025 rok. Głosowania nad wot...
Czytaj więcejNocny pożar zabudowań - ewakuowano siedem osób i stado bydła
W środę (24 czerwca) o godzinie 3:16 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Dobra. Na miejsce ski...
Czytaj więcej
Komentarze (56)
Kto w ogóle wydał taki plan zagospodarowania miasta?
Przecież niedaleko jest przedszkole, mieszkają ludzie.
Jeżeli życzysz sobie być sąsiadem LimE tego typu zakładu, to śmiało - napisz list błagalny do Pana Uchacza, aby koło Twojego podwórka przeniósł produkcję (nic straconego z tego, co widać).
Jeżeli doinformowany '(nie)wieśniaku' Jesteś z Mszany, to chyba wiesz, jaka jest odległość pomiędzy przedszkolem przy 'Meblomecie' i chociażby 'Ogrodnikiem' od planowanej inwestycji - ile będzie w linii prostej?
Jeżeli faktycznie ciężarówki rozjeżdżające Mszanę Ci nie przeszkadzają, ani ryzyko odpadów rakotwórczych, to widzę żeś kolejny w kolejce do pisania listów błagalnych o sąsiedztwo Otoczarni.
P.S - Niedoinformowany być powinno - ooooo wykształcony '(nie)wieśniaku'.
Mieszkałem wiele lat przy tego typu inwestycji na Sląsku. Więc wiem o czym piszę. A ludzie zanim zaczeli protestować powinni sami zagłębić swoją wiedzę a nie zatrzymywać się na epoce kamienia łupanego i handlu na bazarach. ludzie nie rozumiecie że dla rozwoju regionu tego typu inwestycje to tylko okazja, ale niektórym to jak rzucać grochem o ścianę. I tyle w temacie.
Dzięki Ci o zacny Miastowy, żeś Nas proste Wieśniaki oświecił.
Jakieś może szczegółowe dane, zacny Miastowy (skoro wiesz o czym piszesz) przytoczysz?
Jesteś może jakimś doktorem, profesorem z dziedziny Chemii, żeś pewien o! Miastowy, iż żadnego zagrożenia dla ludzi nie będzie?
Rozumiem, Twoim argumentem jest to, że Ty żyjesz i do tej pory nie chorujesz?
Jeśli chodzi o otaczarnie i związane z nią zagrożenia co masz na myśli zapewnie siarkowodór, Bo to jedyne zagrożenie, to zapewniam Cię że nowoczesne inwestycje niwelują ryzyko jego dostępu do atmosfery do minimum za pomocą specjalistycznych filtrów, bez których inw. nawet nie została by dopuszczona do użytkowania.
1. przestarzałe: mieszkaniec wsi trudniący się rolnictwem; chłop, rolnik, włościanin;
2. pogardliwie: człowiek pochodzący ze wsi lub mieszkający na wsi; wsiok;
3. pogardliwie: człowiek nieumiejący się odpowiednio zachować w towarzystwie; wsiok
Nie wiem, skąd swoją bogatą wiedzę czerpiesz, ale mniemam, iż na Śląsku obowiązuje inna wersja języka polskiego.
Mnie chodzi bardziej o odpady i owe ciężarówki zajeżdżające Mszanę na 'klepsydrze' bardzo ładnie masz wszystko opisane (do wglądu na innym portalu).
To ta UE, która uważa, że ślimak to ryba lądowa, a oscypki muszą mieć unijny certyfikat, gdyż inaczej oscypkami nie są?
No to jak piszemy o tej samej, to masz rację - absolutnie martwić się nie trzeba
Jak myślisz Coby,czy wójt się zgodzi,pogadacie to może coś z tego będzie,
Proszę rozwiń myśl swoją o nienawiści - bardzo chętnie poznam również Twoją defiicję tego słowa.
Dobrze że powiedziałeś 'za kilka lat dzieci' bo to własnie one podziekuja nam że nie idą chodnikiem wdychajac rakotworcze opary. A co 'średniowiecznych parobków' to do tego poziomu znirzył nas obecny Burmistrz
Mszana to piękna miejscowość,jakich wiele na limanowszczyżnie i niech taką nadal pozostanie,mimo że od nadmiaru kasiorki wyobrażnia szaleje.
A tak na poważnie, bardzo dobry komentarz, oddający cel protestu oraz sedno sprawy - to dla tych którzy szukają w tej sprawie drugiego dna.
Czy wam naprawdę chodzi o zdrowie i środowisko, czy też taka góralska zawiść się odzywa. A może chodzi o coś więcej? Może komuś zależy, aby dognojić miejscowego, nie dać mu się rozwijać i jak padnie ( a zatrudnia jak pisze powyżej 80 osób) wpuścić swojego głośno obwieszczając światu że stworzyło się 20 stanowisk pracy?? Wygrane wybory w kieszeni. I nie tylko to w kieszeni. Należy zadać pytanie komu zależy na blokowaniu takiej inwestycji. Bo skoro nic nie może powstać ani w Mszanie ani w Limanowej to nie płaczmy, że młodzi MUSZĄ wyjechać do pracy gdzieś dalej. I za to podziękowania dla 'kolorowymotyl' 'wiesniara' i paru jeszcze innym nadgorliwym 'ekologom' na państwowych stołkach.
Proszę Cię bardzo.
Co do Limanowej, to nic mi do tego - jeżeli w Limanowej chcą, to niech mają. Ja tam nie mieszkam, sporadycznie jeżdżę, więc jakim prawem mogłabym zabierać głos na temat Limanowej?
Każdy kto chętny na inwestycję, niech się zgodzi na budowę obok swojego domu, zbierze podpisy sąsiadów i tyle. Wystosujcie później petycję do Burmistrza z prośbą o zmianę zagospodarowania działki i będziecie żyć z ciężarówkami pod nosem i całą fabryką - no przecież to jest 80 miejsc pracy ... na 7000/8000 mieszkańców, toż przecież co drugi mężczyzna znajdzie tam pracę, a i dla Gminy nie braknie.
Wskazywałby na to już żałobny tytuł, krzyczący o utracie milionowej inwestycji. A jak wiadomo, współcześni absolwenci gimnazjum czytają tylko nagłówki.
Zaiste, wielka to tragedia dla Mszany, że nie będzie mieć cuchnących wyziewów z wytwórni mas bitumicznych.
Przypominają mi się bęcwały, które nie tak dawno głosiły, że miarą postępu w Limanowej jest wybudowanie tu spalarni zwłok.
Wielki inwestor niech inwestuje swoje miliony poza granicami powiatu limanowskiego. Może przyjmą go na zdewastowanym i wyludniającym się Śląsku. Tam kolejna smrodziarnia nie zrobi dużej różnicy.
Ta sprawa musi mieć drugie dno. Skoro postawili mu opór w Mszanie to dlaczego wynosi się poza powiat? Czemu nie zrobi sobie tej otaczarni w Tymbarku skoro stamtąd pochodzi? Nie chce smrodzić u siebie?
A płaczący szczekacze niech zaproszą Uchacza do swoich wiosek. Skoro im nie przeszkadza smród, to niech sobie betonują i asfaltują razem :P
Dobrze Wam powiedziała koleżanka Motyl, jak tak bardzo tęsknicie za Uchaczem to zaproście go do swoich domów. Skoro tak bardzo lubicie smrodek to droga wolna ;) Ja tam nie chciałbym mieć czegoś takiego koło siebie, więc rozumiem tych mieszkańców.
Sam twój nik świadczy o tym że ostatnie twoje dwie komórki i to jeszcze szare uciekły z twojego mózgu ale jak to mówią o gustach się nie dyskutuje.
Powracając do meritum Twojej wypowiedzi to mógłbyś sprecyzować co rozumiesz pod pojęciem 'nic nie może powstać'. Czyżby obszar Limanowy i Mszany Dolnej to czarna dziura inwestycyjna...