Sobota, 05 grudnia
Saba, Kryspin, Gerard, Sabina, Edyta, Krystyna, Norbert

Dziś zmarł ks. Stanisław Biernat oraz ks. Tadeusz Dyło

24.10.2020 20:43:00 top 0 14559

W dniu 24 października 2020 roku zmarł śp. Ks. Stanisław Biernat – były wikariusz parafii Łukowica, emerytowany proboszcz parafii Czarna, emeryt w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie oraz ks. Tadeusz Dyło – emerytowany proboszcz parafii Czermin.

Ks. Stanisław Biernat się 28 października 1934 roku w Rzezawie, jako syn Tomasza i Karoliny z domu Zych. Egzamin dojrzałości złożył w 1952 roku w Bochni. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 29 września 1957 roku, w Tarnowie. Następnie podjął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Łukowica (od 29 kwietnia 1960 roku), Nowy Wiśnicz (od 18 kwietnia 1961 roku), Sędziszów Małopolski (od 20 sierpnia 1963 roku), Nowy Sącz – św. Kazimierza (od 16 czerwca 1969 roku) i Nowy Sącz – św. Małgorzaty (od 17 sierpnia 1972 roku). W dniu 25 stycznia 1974 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Czarnej. Ponadto sprawował obowiązki wicedziekana, dziekana i dekanalnego ojca duchownego dekanatu Dębica - Zachód. Urząd proboszcza parafii Czarna do 20 sierpnia 2004 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. Od 11 lutego 2016 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. 

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 13 listopada 1976 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 16 grudnia 1977 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W dniu 25 marca 2010 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele parafialnym w Czarnej we wtorek (27 października) o godz. 11.00.

***
Ks. Tadeusz Dyło urodził się 28 listopada 1934 roku w Sędziszowie Małopolskim, jako syn Franciszka i Antoniny z domu Cyzio. Egzamin dojrzałości złożył w 1952 roku w Sędziszowie Małopolskim. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 9 lutego 1958 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Stary Wiśnicz (od 1 marca 1958 roku), Stary Sącz (od 10 lipca 1961 roku) i Mielec – Matki Bożej Nieustającej Pomocy (od 1 sierpnia 1965 roku). W dniu 13 czerwca 1975 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem św. Klemensa Papieża i Męczennika w Czerminie. Ponadto był członkiem Komisji Wykonawczej Fundacji „Securitas”. Urząd proboszcza parafii Czermin pełnił do 22 sierpnia 2003 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 7 grudnia 1976 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 20 grudnia 1983 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Msza święta pogrzebowa będzie celebrowana w kościele parafialnym w Czerminie we wtorek (27 października) o godz. 12.00, a następnie ciało Zmarłego spocznie na cmentarzu w Sędziszowie Małopolskim.


udostępnij
Komentarze (0)
Masz do nas sprawę? Skontaktuj sie z nami mailowo kontakt@limanowa.in