"Beskidzkie Wyspy" połączyły samorządy. Wspólny projekt na infrastrukturę turystyczną
„Beskidzkie Wyspy” i pomysł wspólnego zaprojektowania infrastruktury turystycznej na terenie Beskidu Wyspowego połączył aż 22 lokalne samorządy. Gminy i miasta, również z Limanowszczyzny, chcą pozyskać dofinansowanie na budowę wież widokowych, bacówek, wiat turystycznych, tablic z mapami, drogowskazów i parkingów.
Porozumienie dotyczące wspólnej realizacji dokumentacji projektowej infrastruktury turystycznej na terenie Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy” zawarły 22 samorządy: gmina Dobra jako lider przedsięwzięcia oraz gminy Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Lubień, Łącko, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Pcim, Tokarnia, Raciechowice, Słopnice, Trzciana, Tymbark, Wiśniowa, Żegocina i miasta Limanowa, Mszana Dolna oraz Rabka-Zdrój.
- Chcielibyśmy, żeby nasz projekt dotyczący Beskidu Wyspowego znalazł się na liście projektów ponadlokalnych, które są przyjmowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego do Regionalnego Programu Operacyjnego na kolejną perspektywę – mówi wójt gminy Dobra, Benedykt Węgrzyn.
Wszystkie 22 małopolskie samorządy połączyła organizacja wydarzeń w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Na tej podstawie utworzono Forum Gmin Beskidu Wyspowego. - Chodzi nam o coś, czego Beskidowi Wyspowemu brakuje, czyli o infrastrukturę turystyczną – mówi Czesław Szynalik, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”, która w tym roku została zorganizowana już po raz dziesiąty.
Zobacz również:
Wahadło na DW 968. Kierowców czekają spore utrudnienia w ruchu
Regionalne smaki wracają na rynek. Inauguracja wakacyjnej akcji
Gminy i miasta zgłaszają swoje pomysły, by zaprojektować, a następnie pozyskać dofinansowanie na budowę m.in. wież widokowych, bacówek, wiat turystycznych, tablic z mapami, drogowskazów i parkingów. Wszystko ma być ujednolicone jeżeli chodzi o styl, nie tylko przyjemne dla oka, ale przede wszystkim wygodne. W ten sposób samorządowcy zamierzają uatrakcyjnić ofertę, żeby turysta miał odpowiednie warunki do podziwiania gór Beskidu Wyspowego i chciał tu wracać w przyszłości. - Słowa uznania należą się gospodarzom gmin, którzy mimo „indywidualizmu” z którego słyną Polacy, potrafią współpracować – podkreśla Czesław Szynalik.
Inicjatora cyklu pieszych wędrówek pytaliśmy m.in. o to, czy Beskid Wyspowy można już postrzegać jako produkt turystyczny oraz w jaki sposób należy wspierać jego dalszy rozwój.
- Na pewno ludzie zauważyli, że jest taka grupa gór jak Beskid Wyspowy, wyjątkowa ze względu na usytuowanie i ukształtowanie, ale daleko jeszcze do tego, by ludzie powszechnie o niej mówili – mówi Czesław Szynalik. - Brakuje kapitału i inwestycji w potencjał turystyczny, brakuje dużych jednostek, większych atrakcji – trzeba przyciągać inwestorów i stwarzać im warunki. Nie chodzi o masową turystykę, ale dzisiejszy turysta ma wyższe wymagania: nie wystarczy mu sam piękny szlak, bo po zejściu z niego chce w dobrych warunkach przenocować czy zabawić się – ocenia. - Ludzie będą szukać nowych miejsc i to jest szansa dla Beskidu Wyspowego – przewiduje Czesław Szynalik.
Beskid Wyspowy może kojarzyć się głównie z turystyką rodzinną – pieszą i rowerową, ale także konną, narciarstwem i różnego rodzaju imprezami sportowymi.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (22)
Dla wiielu z nich jest to ostatni moment nim pokryją się na trwałe lasem "haszczami". To właśnie dla.widoków turyści tu przyjeżdżają.
Z resztą pomysłów należy zachować umiar
https://f4fcdn.eu/wp-content/uploads/2019/06/GruzjaFoto002-1200x675.jpg
"dzięki" dbaniu o kasę z turystów jest tak :
https://f4fcdn.eu/wp-content/uploads/2019/06/GruzjaFoto001.jpg
NA PEWNO TEGO CHCEMY DLA BESKIDU WYSPOWEGO????????
kiedyś trzeba było tam wejśc turystycznie z plecakiem by docenić urok klasztoru, teraz można dojechać w szpilkach.
takiego zdjęcia już nikt nie zrobi, bo teraz jest widok na asfalt i wdycha się smród z autokarów.
1. opracować miejscowy plany zagospodarowania przestrzennego, tak aby szczyty tych "wysp" były wyspami nie miejscami dla "bogaczy" którzy za kasę zbudują plastikowy pałać choćby i na Mogielicy
2. zadbać o istniejące szlaki, choćby wyciąć chaszcze !!
3. normy zanieczyszczeń powietrza są przekroczone miejscami o 600% i naiwni sądzicie, że turyści chcą oddychać tym słynnym " świeżym" powietrzem ?!
4. rozwiązać problem "śmieciowy", bo już po podwyżkach stawek śmieci walają się po potokach jak za czasów, gdy śmieci nikt nie odbierał ( niech nie braknie im determinacji do współpracy do budowy elektrociepłowni wraz z spalarnią śmieci- i nie bluzgać proszę na ten pomysł bo co mądrzejsi i bardziej ekologiczni od Nas już to dawno praktykują z powodzeniem)
5. usunąć tych cholernych barbarzyńców z szlaków ! kłady już im nie wystarczają i krosowe motocykle, samochody terenowe stają się powoli normą
6. zająć się kanalizowaniem tych "ostoi" bo nieskażonego potoku to chyba nie ma, a jak jest to tylko odcinek górnego biegu
7. współpracować z leśnikami i myśliwymi, tak aby chronić faunę i florę ( wtajemniczeni się domyślą o jaką współpracę chodzi)
Nie jestem głosem potępienia tej inicjatywy, absolutnie! Staram się być głosem rozsądku! Na litość Boską, czy zawsze wierchuszka gminna musi realizować program zrównoważonego rozwoju, który zawsze prowadzi do katastrofy ?! Szlak mnie trafia, jak ludzie zasłużeni i prowadzący ciekawe programy i wydarzenia, mówią takie androny jak to o ujednoliceniu. Dobrze, ujednolicenie procesów i przepisów ochrony i działań - tak , ale nie architektury i znaczenia kulturowego form przestrzennych. Zakres planowanego "przedsięwzięcia' obejmuję szerokie spektrum bogatego kulturowo i społecznie regionu. Postawicie identyczną infrastrukturę pod względem architektonicznym w każdej gminie ? Nasze dziedzictwo architektoniczne ( tradycyjne, drewniane ), jest permanentnie niszczone ( rozbierane i zatracane, wywożone do Austrii jako budulec remontowy dla frica ), mam cichą nadzieję, że uwzględnicie te subtelne różnice w konsultacji z regionalistami, i prawdziwymi etnografami i etnologami ( nie panią profesórką z poprzedniego artykułu) dadzą choć cień szansy na powodzenie tej inicjatywy ...
z poważaniem
Limanowianin, Lach, Chłop
(z urodzenia)
ps: Może za pośrednictwem redakcji ten marginalny głos trafi do " hardych " głów naszych włodarzy. Ciekawi mnie jeszcze inna rzecz, mianowicie jeśli chodzi o inne inwestycje potrzebne na cito to zgody samorządów nie ma a tu ... Kto jest lobbystą nr 1 ?
Moim zdaniem, a żyję z turystyki, naszym produktem powinny byc dzikie gory i kontakt z mozliwie nieskazoną naturą, czyli to, co wyróżnia Beskid Wyspowy na tle innych. Powinnismy wspierac nieingerujące w przyrodę formy rekreacji jak turystyka piesza, narty biegowe, rowery itp. Infrastruktura turystyczna w samych gorach powinna - moim zdaniem - byc ograniczona do minimum. Kilka samoobsługowych schronów turystycznych (bez mozliwosci dojazdu) załatwiłoby sprawe braku schronisk. Inaczej zginiemy na tle tej beskidzkiej bylejakości okołoturystycznej (patrz Beskid Śląski, czy Bieszczadzkie połoniny tyleż piękne, co rozdeptane)
@aviator 1-7 popieram, a zwłaszcza wołanie o ochronę krajobrazu ! Beskid Wyspowy jest unikalny przesz swoja formę i jeśli zabudujemy ja po szczyty gargamelowatymi pałacykami z gipsowymi lwami na bramach to pies z kulawa noga tu nie przyjedzie..., do tego jeszcze potrzebne jest by turyści mieli co robić z sobą i dziećmi parę dni z rzędu, tu nie wystarcza tylko piękne szlaki, turyście trzeba powiedzieć co tu ma robić każdego dnia, minimum przez 3-4 dni, no i żeby czuł się w miarę mile widziany
Milego dnia ;)
Jedno jest pewne napewno nie ma jego i nie ma wieży.
Im mniej ingerencji w nature tym lepiej i to wydaje mi się będzie coraz bardziej w cenie.