Aż 13 nowych zakażeń w powiecie limanowskim
Z opublikowanych przed chwilą danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w województwie małopolskim potwierdzono 17 nowych przypadków, z czego, aż 13 to osoby z powiatu limanowskiego.
- Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób. W tej grupie jest 7 kobiet i 10 mężczyzn, w wieku od 2 do 87 lat, z powiatu limanowskiego (13 osób), brzeskiego (2), dąbrowskiego (1) i Krakowa (1). Aktualnie 1 osoba jest hospitalizowana, a pozostałe przebywają w izolacji - poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki.
To najwyższy wzrost przypadków od wykrycia równo miesiąc temu pierwszego przypadku w powiecie limanowskim. Od tej pory liczba zakażeń w powiecie wynosi 61 osób, z czego trzy kobiety zmarły (wśród liczby osób zakażonych nie ma jednego mężczyzny z powiatu bocheńskiego, który zakaził się koronawirusem na oddziale wewnętrznym limanowskiego szpitala).
Dotychczas wszystkie przypadki zakażenia dotyczyły osób ze szpitala - personelu, pacjentów oraz rodzin tych osób.
Zobacz również:Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 766 osób.
- Niestety musimy również poinformować o śmierci 78-letniej kobiety z powiatu oświęcimskiego i 75-letniej kobiety z powiatu limanowskiego, które przebywały w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Potwierdzono, że przyczyną zgonów był COVID-19. Zmarłe miały choroby współistniejące. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 23 - poinformował WSSE w Krakowie.
Rano informowaliśmy o śmierci kobiety z gmina Laskowa. Według limanowskiego sanepidu miała 85-lat, wojewódzki informuje zaś o 75-letniej kobiecie - informację będziemy wyjaśniać.
Dyrekcja szpitala poinformowała nas, że od momentu ujawnienia 7 przypadków wśród personelu sekcji higieny, nie potwierdzono nowych zakażeń wśród pracowników szpitala. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wśród nowowykrytych zakażeń są osoby z otoczenia kadry szpitala.
***
Według danych limanowskiego sanepidu na godzinę 9. rano na terenie powiatu kwarantannie poddano 778 osób, z czego kwarantanna domowa na podstawie decyzji PPIS – 265, kwarantanna instytucjonalna – 13 i kwarantanna domowa – graniczna - 500.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (23)
Kondolencje dla rodzin, ktore stracily bliskich.
Jak masz mamę w DPS to nie bój się o nią, ani jego mieszkańców.
Martw się raczej o siebie.
Bóg i tak długo tolerował "wybryki " ludzkości
czasami bywa tak, ze partner (mąż), partnerka (żona) robi problemy z opieką nad rodzicem. Wszystkim niby się polepszyło. Każdy chce mieć, dobrze żyć i tylko żyć, wczasy, wolny czas itp. Opieka nad rodzicem zobowiązuje i ogranicza życie. Nie każdy da radę, zwłaszcza jak myśli tylko o sobie. Bywa też tak, że druga połówka daje ultimatum - rodzic, albo ja i nasza rodzina.. To są bardzo trudne sprawy. Bywa, że niektórzy niby opiekują się rodzicami, bo mają emerytury. Co by było, gdyby ich nie mieli? Opiekowaliby się?! Jak myślisz?
Pozdrawiam
Limanowski szpital powinien być zamknięty na co najmniej miesiąc bez wyjątków. I niech nikt ich nie broni. Karierowiczostwo + niewiedza to zabójstwo mieszkańców powiatu. Powiem krótko, za co niewątpliwie mnie medialnie powieszą, Miłosierdzie Boże w rekach idiotów jest mieczem Szatana.
Bardzo to smutne zjawisko tacy egoistyczni partnerzy i partnerki! Zapewne wychowane na takich wzorcach dzieci owych partnerów również oddadzą na starość swoich "ukochanych" rodziców do DPS-ów. Liczba starych ludzi w Polsce przebywających w DPS-ach to kilkaset tysięcy! I to wszystko w katolickim kraju, gdzie mówieniem o wartościach "mają obrzękłe jęzory".
Ktoś o jakichś wczasach i wygodach mówił?
Różnie się układają koleje Życia każdego z Nas. Jedni oddają do DPS-u z wygody a Inni z konieczności zapewnienia Godnego w miarę życia dla osób bliskich gdy nie stać Ich z różnych powodów na godną opiekę dla Nich.
@BystryMaciek tak przy okazji znam kilka osób z tego DPSu... I żadna nie jest szczęśliwa niestety, że nie ma jest.
Tak, ich też ktoś odda i przyjdzie taki ktoś jak ty i napisze to samo, żeby ich bronić.
Ramzesss, mam nadzieję że masz ich z tyłu.
Gdyby naprawdę zlecali badań tyle ile powinno być okazał by się że jest nie 13 a 113.
Ile jest osób które nie mają objawów a ssą nosicielami? Panie z sanepidu pewnie na 90% lub 99% wiedzą.
Wg mnie każda osoba która pozostaje w kwarantannie lub miała stycznośc z osobami które mogły być zarazone powinna miec po tygodniu zrobione badanie i wtedy można zapanować nad dalszym roznoszeniem się tej epidemi. Po 14 dniach w kwarantannie wirus sam nie zniknie. Ktoś zakończy kwarantanne a jest nosicielem bez objawów i będzie niechcący zarażał no ale po co zlecać badania jak to kosztuje a oszczędności muszą być.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://wolna-polska.pl/wiadomosci/wybuchowy-wywiad-davida-ickea-z-londonreal-tv-usuniety-z-youtube-2020-04&ved=2ahUKEwif8suQyP_oAhVN6KYKHX6PAisQFjACegQIAxAB&usg=AOvVaw018kVLGiOQ7Nh5MobzhY9l
Jeśli współczynnik R będzie utrzymywał się na poziomie 1.2, to limity naszego systemu ochrony zdrowia osiągniemy już w lipcu.
Pomimo wysokiego współczynnika R, zaczyna się u nas łagodzenie restrykcji, kiedy w np. Czechach wynosi on 0.98, Austrii - 0,42, Szwajcarii - 0,68, Niemczech - 0.79. W Wielkiej Brytanii, gdzie epidemia wciąż szaleje, R jest szacowany na 1,44. W Rosji, gdzie nowe przypadki rosną bardzo szybko – aż na 1,99. Na Słowacji, która tuż przed nami zamknęła granice, R jest podobny jak w Polsce – 1,15.
Dlaczego R ma u nas ciągle trend wzrostowy? Są co najmniej dwie możliwe przyczyny:
1. Za mało testujemy i dlatego zbyt późno wychwytujemy osoby zakażone, które zarażają kolejne.
- wciąż są za wąskie kryteria kwalifikowania do testu – żeby lekarz w szpitalu lub Sanepid zlecił badanie, trzeba albo mieć symptomy albo kontakt z kimś zakażonym.
- laboratoria testujące są nierównomiernie rozrzucone po Polsce, w województwie mazowieckim jest ich 16, a np. w podkarpackim czy podlaskim tylko 2.
- wciąż za wolno idzie pobieranie wymazów od osób w kwarantannie, bo za mało jest „wymazobusów” i karetek.
2. Wciąż pojawiają się ogniska zakażeń w szpitalach i Domach Pomocy Społecznej.
- zarządzono stworzenie sieci szpitali jednoimiennych, które w znacznej mierze puste czekają na chorych, ale zabrakło wytycznych i procedur dla reszty szpitali i stacji pogotowia ratunkowego. To tam trafiali zakażeni bez objawów lub źle zdiagnozowani, zakażając całe oddziały.
- powszechne zatrudnienie lekarzy i pielęgniarek na kontrakty – w kilku miejscach – przyczyniło się do zawlekania przez nich wirusa do kolejnych placówek medycznych.
- w szpitalach niezakaźnych i w DPS-ach brakowało środków ochrony osobistej, brakowało śluz i wiedzy, jak prawidłowo się zabezpieczać.
Rządy Niemiec, Holandii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii nie robią tajemnicy z analiz, które przygotowują dla nich specjaliści – matematycy i epidemiolodzy. Regularnie informują o tym, jaki jest współczynnik R i czego obywatele mogą się w związku z tym spodziewać.
My słyszymy od premiera Morawieckiego, że „udało się spłaszczyć krzywą” i że dzięki temu, iż tak wcześnie zamknęliśmy kraj, uniknęliśmy losu Włoch i Hiszpanii. Tylko dlaczego na przykład Czechy, które zrobiły to razem z nami, są tak bardzo przed nami?
https://youtu.be/5_s7nQKoC1c
do wyborów niczego się nie dowiesz , nie ma tez nacisku na polepszenie organizacji ani specjalnie woli politycznej, cała para idzie w organizacje następnej kadencji Prezydenta, bo od tego zależy przetrwanie rządzących gdy przyjdzie kryzys albo wzrost zachorowań .