Apteka w szpitalu? Punkt zdjęty z sesji
Limanowa. Władze powiatu mają zdecydować, czy w limanowskim szpitalu powstanie apteka. Głosowanie w tej sprawie miało odbyć się podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu, jednak na wniosek starosty Jana Puchały przełożono je na czerwiec. – Potrzebujemy więcej czasu na rozeznanie – mówił starosta.
Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej, Marcin Radzięta, złożył do Zarządu Powiatu wniosek, skierowany następnie na posiedzenie Rady, o wyrażenie zgody na wynajęcie pomieszczeń znajdujących się na parterze szpitala.
W założeniu dyrektora w przyszłości mogłaby powstać tam apteka. Jednak aby do tego doszło, pomieszczenia muszą wcześniej zostać odpowiednio zaadoptowane. Wstępnie koszt przebudowy oszacowano na około 300 – 400 tys. złotych.
– Nie ukrywam, że pomieszczenia które mogą być dopuszczone do prowadzenia apteki są objęte dosyć rygorystyczną regulacją – mówił dyrektor Marcin Radzięta. – Tych pomieszczeń tam musi być dosyć dużo, z konkretnym przeznaczeniem i różnej wielkości. Apteka 100 metrowa musi mieć 12-13 pomieszczeń, dlatego przebudowa i dostosowanie pomieszczeń które proponujemy przeznaczyć do wynajmu, byłaby dosyć duża.
– Wszyscy państwo musicie sobie zdawać sprawę, że tu nie chodzi o punkt apteczny, ale o aptekę, czyli miejsce gdzie również wykonuje się leki – mówił radny Paweł Talar, tłumacząc dużą ilość wymaganych pomieszczeń, która zdziwiła część radnych. – Skoro apteki powstają jak grzyby po deszczu, to uważam że szpital powinien spróbować sam tę aptekę prowadzić. Myślę, że byłoby to z zyskiem dla szpitala i dla mieszkańców.
Nie wiadomo jednak, czy apteka może powstać w lokalizacji wybranej przez dyrekcję szpitala, ani kto miałby ją prowadzić.
– Wątpliwości, jakie się pojawiły wśród członków Komisji Budżetowej, polegają na tym, że nie ma absolutnie pewności że te pomieszczenia mogą być na potrzeby apteki przystosowane. Istnieje konieczność prac wyburzeniowych i tu jest kwestia ekspertyzy technicznej, czy takie prace mogą być zrobione – informował przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Krupiński. - Toczy się jeszcze dyskusja, czy rzeczywiście z punktu widzenia zarówno formalnego, jak i finansowego, ma to być podmiot zewnętrzny, czy może jak od niedawna pozwala ustawa, ma to być apteka będąca jednostką, komórką podmiotu leczniczego, jakim jest szpital.
Przewodniczący Tomasz Krupiński zwrócił także uwagę, że podjęta przez Radę Powiatu uchwała okaże się „martwa”, jeśli zlecone ekspertyzy uniemożliwią uruchomienie apteki w budynku szpitala.
- Potrzebujemy więcej czasu na rozeznanie – mówił starosta – Nie da się ukryć, jest potrzeba, tylko że w podtekstach trzeba czytać, że są różne lobby, którym zależy żeby tej apteki tam nie było.
Nie wiadomo, kto miałby lobbować przeciw powstaniu apteki. Starosta podkreślał jednak dużą potrzebę jej uruchomienia w budynku Szpitala Powiatowego w Limanowej.
– Nie da się bez apteki funkcjonować w takim miejscu. Ale czy to ma prowadzić szpital, czy firma zewnętrzna - nie wiem, nie mam zdania na ten temat. I sądzę że większość państwa nie ma zdania na ten temat, bo nie wiemy co się opłaci – mówił radnym. – Jako Zarząd będziemy chcieli zobowiązać dyrektora do wnikliwej analizy, czy szpital jest w stanie, czy szpital stać na to, żeby sam prowadził aptekę i w jakim czasie ta inwestycja się zwróci. Myślę że to wymaga też szerszej dyskusji i lepszego rozeznania. Odłóżmy to na następną sesję, by nie było wątpliwości i pochopnych decyzji – przekonywał Jan Puchała.
Aby Rada Powiatu mogła podjąć decyzję, dyrektor szpitala musi zlecić wykonanie ekspertyzy technicznej oraz kosztorysu przedsięwzięcia. W oparciu o nie uchwała zostanie poddana pod głosowanie Rady podczas czerwcowej sesji.
Do tematu powrócimy.
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (18)
Każda apteka przynosi zyski. Apteka w takim miejscu to strzał w dziesiątkę.
Każdy wychodzący od lekarza, z SOR lub z oddziału szpitalnego ma w ręce receptę.
Na miejscu można byłoby ją zrealizować.
Inwestycja szybko się zwróci a zyski będzie można inwestować w Szpital.
Apteka jak najbardziej w Szpitalu nie prywatna a Szpitalna która będzie wspierała działalność Szpitala.
Słusznie nie podjęto decyzji na tej Sesji.
Pacjenci jeżdżą po leki do Krakowa gdzie duże sieci farmaceutyczne prześcigają się w jak najniższych cenach leków a u nas we wszystkich aptekach ceny są dziwnym trafem takie same lub bardzo podobne.
Niedługo się okaże, ze świetnie wyposażone nowe pomieszczenia apteczne w szpitalu, nie mogą byc zagospodarowane przez szpital (tu kilka paragrafow wymyslonych na potrzebe chwili) a aptekę poprowadzi prywatna osoba spoza ukladu, czyli taka, o ktorej jeszcze nie wiadomo z kim jest w ukladzie.
A gabinetów nie ma, ludzie ganiają po wszystkich budynkach bo co jeden specjalista to gdzie indziej. Dwóch chirurgów na raz nie może przyjmować, bo dzielą gabinet na zmiany itd.
Dobrze, ze parking dobrze funkcjonuje.
Nie dalo by się tych pomieszczeń wynająć Biedronce?
Dużo większe bo od 20 do 40 tyś. płacą sieci farmaceutyczne za wynajem pomieszczeń pod apteki w Szpitalach.
Więc muszą te Apteki przynosić zyski.
wszelkim złodziejskim mafiom
(które w naszym biednym kraju, opuszczonym przez Boga ,są w rozkwicie )
już dziękujemy
Dobra decyzja Panie Starosto.
Apteka będzie w Szpitalu.
Zakład stoi.
Wszystkich bym się nie pozbył.
Papierek lakmusowy :) Najlepiej w firmie Remedium która nie istnieje po 10 zł za sztukę lub w pewnej aptece na Podhalu
mają zapas 400 sztuk :)