Agitacja na ogrodzeniu wokół urzędu i policji
Mszana Dolna. Kampania „po mszańsku”, czyli czy wolno prowadzić agitację wyborczą na ogrodzeniu przed budynkiem Urzędu Miasta Mszana Dolna? Pojawiły się tam banery kandydatów ubiegających się o miejsca w parlamencie. O sprawie wie już Krajowe Biuro Wyborcze w Nowym Sączu, które informuje że ten przypadek powinna wyjaśniać policja, a ta mieści się... za tym samym ogrodzeniem.
Nasi Czytelnicy informują o podejrzeniu złamania przepisów kodeksu wyborczego - chodzi o banery kandydatów startujących w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które pojawiły się na ogrodzeniu wokół budynku Urzędu Miasta Mszana Dolna.
Sekretarz mszańskiego magistratu Antoni Róg poinformował nas, że samorząd zawarł odpłatną umowę z jednym komitetem. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Mszana Dolna, wpływ do budżetu wyniesie kilkadziesiąt złotych, bo stawkę określono na poziomie 10 zł za miesiąc od metra kwadratowego zajmowanej powierzchni. - Na ogrodzeniu był też baner innego komitetu. Gdy zwróciliśmy się o uregulowanie z urzędem tej kwestii, baner zniknął - mówi Antoni Róg.
W tym przypadku chodziło o banner Piotra Naimskiego (jedynka PiS). Pozostawione bannery na które zawarta jest umowa to reklama Tadeusza Patality i Stanisława Hodorowicza (PO).
Zobacz również:
W Gorcach pamięć o pobycie Karola Wojtyły wciąż żywa
Stracił widoczność i prosił o pomoc. PKBWL o kulisach katastrofy
Jak udało nam się dowiedzieć, o sytuacji została już powiadomiona nowosądecka delegatura Krajowego Biura Wyborczego. Według pracowników KBW, kodeks wyborczy mówi jasno, iż prowadzenie agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji rządowej, administracji samorządu terytorialnego oraz sądów jest zabronione.
Ponadto, w komentarzu do przepisów wskazano, że za teren podlegający tej regulacji należy uznać część powierzchni ziemi wraz ze znajdującymi się na niej budynkami, obiektami i innymi urządzeniami, w tym również płotami, parkanami i murami.
Władze miasta w rozmowie z nami tłumaczyły, iż porozumiewały się w tej sprawie z KBW, które miało im przekazać informację, iż przepisy w tym przypadku nie zostały złamane.
ZadaliśĶy więc pytanie do KBW, ale to uniknęło odpowiedzi wprost.
- Kampania wyborcza danego komitetu wyborczego jest prowadzona przez te komitety i na zasadach jej wyłączności. W związku z tym ocena czy dany komitet wyborczy naruszył przepisy prawa wyborczego w zakresie kampanii czy agitacji wyborczej należy nie do organów wyborczych lecz do organów ścigania. A zatem w tym przypadku należałoby sprawę skierować na policję - odpowiada na nasze pytania Maria Zięba, dyrektor delegatury KBW w Nowym Sączu.
Złamanie zakazu agitacji na terenie urzędu jest wykroczeniem podlegającym karze grzywny. Podczas rozmowy z przedstawicielami delegatury KBW nie udało nam się ustalić, czy w tym konkretnym przypadku odpowiedzialność poniesie tylko komitet wyborczy, czy również władze miasta które umożliwiły prowadzenie niezgodnej z prawem kampanii.
Do sprawy powrócimy.
(Aktualizacja 8:03)
Może Cię zaciekawić
Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejUderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejPonad 38 kilogramów narkotyków w obrocie. Mieszkaniec regionu skazany
W czwartek (11 czerwca) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu, po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez obrońcę oskarżonego, utrzymał w mocy wyrok Sądu R...
Czytaj więcejSport
Rozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejMłodzi piłkarze limanowskiej akademii z cennym doświadczeniem na międzynarodowym turnieju
Podczas zawodów młodzi piłkarze z Limanowej mieli okazję rywalizować z uznanymi akademiami i klubami z Polski oraz zagranicy. Wśród rywali z...
Czytaj więcejGłosujemy na piłkarskie orły
Plebiscyt od lat należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w regionalnym futbolu. Jego celem jest docenienie zawodników, trenerów i osób zw...
Czytaj więcejPozostałe
Z parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcejCiągnik przygniótł 57-latka na stromym zboczu - szczegóły wypadku
Jak już informowaliśmy, do wypadku z udziałem ciągnika rolniczego doszło we wtorek (23 czerwca) kilkanaście minut po godzinie 21:00 w ...
Czytaj więcej
Komentarze (38)
Może Kurasa? tylko czekać jak się odezwie .
I wrócił do świata mroku.
Proponuję Urzędom powołanie specjalnych komisji i pościąganie wszystkich banerów i plakatów ze swoich parkingów, placów, ogrodzeń szkół i jednostek urzędom podległych oraz przystankach autobusowych które z mocy przepisów są własnością Urzędów.
Jak nie wolno to wszystkim a nie tylko wybranym.
Gdzie Ci biedacy będą się wieszać tu nie wolno, tam nie wolno a wybory tuż, tuż.
Na wszystkich krzyżówkach (a dokładnie na barierach ochronnych przy tych krzyżówkach) pozawieszano banery które ograniczają widoczność i nikomu to nie przeszkadza.
Może i ja bym pozawieszał swoje banery??
Wygląda to tragicznie i powoduje chęci wymiotne.
Niech ci wszyscy wspaniali kandydaci zapracuję sobie swoją postawą w życiu publicznym na nasze głosy.
Kodeks wyborczy mówi jasno
Art. 108
§ 1. Zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej:
1) na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów;
Czy można prowadzić agitację wyborczą w urzędzie?
Nie. Zgodnie z art. 108 par. 1 pkt 1 kodeksu wyborczego (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 ze zm.) prowadzenie agitacji wyborczej jest zabronione na terenie urzędów administracji rządowej, samorządowej oraz sądów. Przy czym zakaz ten nie ogranicza się wyłącznie do budynków, lecz także do parceli, na których są one posadowione. Nie zamożna zatem umieszczać materiałów wyborczych na ścianach urzędów czy parkanach otaczających je ogrodzeń. Złamanie tego zakazu w świetle art. 494 par. 1 ww. kodeksu zagrożone jest karą grzywny.
SKANDAL!
Powiem bezstronnie tak nikt nie ma więcej banerów od PiS.
Jadąc dzisiaj do Czchowa z Limanowej zastanawiałem się czy to przypadkiem nie lekka przesada.
Spotkałem jeden baner kandydata na Senatora Pana Hodorowicza, pozostałe które widziałem to PiS, PiS, PiS odmieniany przez przypadki wszystkich kandydatów i Bronisław Dutka ze Stanisławem Pasoniem podobno ? polscy 'chłopi'
Niektóre banery już sponiewierane przez wzajemne Partyjne wyniszczanie wiszą wszędzie na słupach elektrycznych, na przystankach na barierach energochłonnych na ogrodzeniach, przy skrzyżowaniach na reklamach firm na ogrodzeniach stadionów sportowych , tablicach ogłoszeń.
A plakaty bez ograniczeń przybijane są jeden na drugim członek na członku pomiędzy nimi członkinie a na niej członek i to wszystko po partyjnemu zgodnie z prawem i zasadami koleżeńskimi kto na wierzchu ten wygrywa. Sami się wzajemnie wyniszczacie @ Arwen.
Czy to dlatego ktoś na tym portalu napisał, że Pan Prezydent Andrzej Duda jest Przyjacielem Arkadiusza Mularczyka ?.
Czy Mularczyk już jest w PiS ?.
Nie zasłużył sobie Pan Profesor w żadnym wypadku na taką ocenę.
Z rozmowy z Nim wynikało, że starał się pomagać powiatowi limanowskiemu w wielu sprawach .
To bardzo porządny człowiek, pod każdym względem.
Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka, bo przy takiej ocenie można by było tak powiedzieć o PO , PiS, PSL i pozostałych opcjach politycznych, wszak w każdej z nich, znajdą się 'czarne owce'.
Senator Hodorowicz to żaden 'senator ziem górskich'- tylko człowiek, który zagłosuje tak jak mu partia (PO) każe- sługus. W dupie mam takiego senatora.