163 km uszkodzonych dróg, 31 mostów i 93 podtopione domy
Powiat limanowski. Wczoraj odwołano pogotowie przeciwpowodziowe, które obowiązywało na terenie powiatu limanowskiego od czwartku. Samorządy liczą straty – łącznie uszkodzonych zostało 163 km dróg i 31 mostów. Podtopionych zostało 26 budynków gospodarczych, 93 domy, 14 szkół i 22 obiekty użyteczności publicznej.
Wczoraj o godz.14:00 podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego starosta Jan Puchała odwołał pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu limanowskiego.
Decyzja została podjęta w oparciu o dokonaną wcześniej ocenę zagrożenia powodziowego oraz w związku z ustaniem opadów deszczu, a także obniżeniem się poziomu wody w rzekach na Limanowszczyźnie.
Rankiem tego samego dnia przeprowadzono wizję lokalną miejsc i obiektów najbardziej zniszczonych wskutek intensywnych opadów deszczu. Wzięli w niej udział starosta Jan Puchała, Komendant Powiatowy PSP w Limanowej bryg. Grzegorz Janczy, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Limanowej Roman Wilk oraz Maria Wadowska z Powiatowego Zarządu Dróg w Limanowej.
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązujące na terenie powiatu limanowskiego ogłoszono w czwartek wieczorem, tuż po tym jak zrobiono to w kilku gminach.
We wczorajszym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wzięli udział przedstawiciele samorządu, wszystkich służb w tym straży pożarnej i policji, oraz przedstawiciele nadzoru budowlanego. W tym gronie dyskutowano na temat prowadzonych działań zabezpieczających i wstępnych stratach jakie zostały przesłane do powiatu przez samorządy lokalne.
Z informacji nadesłanych przez poszczególne gminy wynika, że ogółem na terenie powiatu limanowskiego podtopione zostały 93 budynki mieszkalne oraz 26 budynków gospodarczych. Woda wdarła się również do 36 obiektów użyteczności publicznej, z których 14 to szkoły.
Intensywne opady deszczu spowodowały uszkodzenie łącznie 163 kilometrów dróg i zniszczyły 31 mostów. W czasie powodzi dużo pracy miało także pogotowie energetyczne, które usuwało awarie powstałe w wyniku zerwania 101 linii.
To nie wszystkie skutki nawałnic – jak dotąd nie zostały nadesłane informacje o zniszczeniach powstałych na terenie miasta Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź.
Rodziny ewakuowane z 5 budynków mieszkalnych znajdujących się na osiedlu Bulandy w gminie Kamienica w sobotę powróciły do swoich domostw. Straty ponieśli także rolnicy – woda zalała w sumie 19 hektarów upraw.
Obecnie samorządy szacują straty finansowe, jakie spowodował żywioł.
(Fot. Powiat Limanowski)
Może Cię zaciekawić
Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
Zastraszanie i znęcanie psychiczne Sprawa ujrzała światło dzienne we wtorek, 18 czerwca, gdy do Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej zgłosiła s...
Czytaj więcejJak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
Szampon do włosów farbowanych – delikatne oczyszczanie w połączeniu z ochroną koloru Podstawą pielęgnacji po koloryzacji powinien by...
Czytaj więcejUtrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
Najważniejsze informacje dla kierowców Zamiast gładkiego przejazdu, na kierowców czeka ruch wahadłowy na odcinku o długości około 550 metrów...
Czytaj więcejAlarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
Dziś (25 czerwca) o godzinie 9:00 rozpoczęła się sesja Rady Gminy Niedźwiedź. Obrady zostały jednak przerwane z powodu alarmu bombowego. Wiadom...
Czytaj więcejSport
Zofia Kołodziej nadal na topie. Spore wyróżnienie.
Zgrupowanie odbędzie się w dniach 19–25 lipca w Wałbrzychu. W wydarzeniu organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej udział wezmą naj...
Czytaj więcejSandecja Nowy Sącz podjęła decyzję w sprawie wychowanka Uranu Łukowica
Z klubem żegnają się Martin Polaček, Kacper Talar oraz Tomasz Nawotka. Ich kotrakty wygasają z końcem czerwca. 22-letni Kacper Talar miał...
Czytaj więcejRozstrzygnięcie barażowe. Poznaliśmy beniaminka V ligi.
W finale Orawa pokonała Ikar Odporyszów 2:1. W przyszłym sezonie wystąpi w V lidze Małopolska-wschód (będzie rywalem m.in. Turbacza Mszana D...
Czytaj więcejZawodniczki Limanovii na testach w Beniaminku Krosno
Wyjazd na testy do jednego z uznanych ośrodków szkolenia piłkarskiego w kraju stanowi kolejne wyróżnienie dla młodych piłkarek związanych z...
Czytaj więcejPozostałe
Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Żar z nieba. Termometry wskażą nawet 32°C Z oficjalnego komunikatu IMGW, opublikowanego w czwartkowy poranek, jasno wynika, że czeka nas pierwsz...
Czytaj więcejZ parkietu do własnego biznesu. 24-letni Bartłomiej Jędral rozwija taneczną społeczność w Limanowej
Studio Purple Hills rozpoczęła działalność w lutym 2025 roku przy ulicy Jana Pawła II 9A w centrum Limanowej. Nazwa nawiązuje do charakterystyc...
Czytaj więcejSąsiedzi organizują pomoc dla pogorzelców. Trwa zbiórka
Jak już informowaliśmy, poprzedniej nocy w miejscowości Dobra wybuchł pożar. Ogień strawił budynek gospodarczy oraz zajął poddasze znajd...
Czytaj więcejNadchodzi fala upałów. Służby apelują o rozwagę i przypominają o zasadach bezpieczeństwa
Prognozowana w najbliższych dniach fala upałów niesie ze sobą nie tylko dyskomfort, ale również zagrożenia dla zdrowia i życia. Wysoka tempera...
Czytaj więcej- Znęcanie, narkotyki i nielegalna amunicja. 28-latek z powiatu limanowskiego za kratami
- Jak pielęgnować włosy farbowane? TOP 3 kosmetyki, które musisz mieć!
- Utrudnienia na trasie - będzie ruch wahadłowy w związku z budową kolei
- Alarm bombowy przerwał sesję Rady Gminy
- Uderza fala upałów. IMGW ostrzega, a to dopiero początek
Komentarze (21)
Pasowały by jeszcze czerwone buty!
Żółte spodnie też są super.
W sierpniu 2013 roku takie same nosił Pan Przewodniczący Rady Powiatu może to są 'spodnie przechodnie'.
http://limanowa.in/wydarzenia/news,14768.html
Ale jak widac dla niektorych wazniejszy jest kolor spodni Pana Starosty niz urwana jezdnia i utrudnienia z tym zwiazane.
Typowy przyklad tepej polskiej mentalnosci.
Pozdrawiam :).
A ty to jakie spodenki nosisz zielone czy czerwone?Tak z ciekawości się pytam czy się uzupełniacie kolorystycznie?
Bo w tym wieku i na takim stołku to trochę obciach!!!
Ja osobiście czuję się urażona takim uogólnieniem i mając 'coś' osobistego do 'kogoś' nie pozwoliłabym sobie na taką zniewagę Wszystkich:/
Co do spodni, to są fajne i pasują przede wszystkim do butów, a Panowie po prostu zazdroszczą ;).
163 km to dosyc powazna liczba. Czy jest to suma kilometrow nawierzchni, ktora w tej chwili wymaga remontu lub naprawy?
Zycze wszystkim Samorzadom powodzenia w pozyskiwaniu srodkow na usuwanie skutkow tego zywiolu, ktory Was nawiedzil w tych ostatnich dniach.
Z pewnoscia nie bedzie latwo, poniewaz w wielu budzetach jest 'sucho'...
Gdy ostatnio podrozowalem po powiecie limanowskim, widzialem wiele odnowionych drog, wiec mysle ze i tym razem odpowiednie osoby, na odpowiednich stanowiskach znajda sposob i pieniazki czy to w Malopolskim Urzedzie Wojewodzkim lub moze gdzies dalej w Warszawie, nie tylko na drogi, ale dla wszystkich tych, ktorzy poniesli jakiekowiek straty materialne. Z pewnoscia wielu poszkodowanym bedzie potrzebna cierpliwosc.
PS. Prosze Was, dajcie spokoj bearchen!
Czy kazdego dnia musi byc na tym portalu wybrana jakas 'ofiara', na ktora kilku Uzytkownikow 'upuszcza' swoje zale!?
Dziewczyna wspomniala o 'tepej polskiej mentalnosci' zwracajac sie nie do nas wszystkich, ale do kilku 'komentatorow' , dla ktorych najwazniejsza sprawa po przeczytaniu tej publikacji jest kolor ubran. Takie komentarze pod ta publikacja wedlug mnie sa tez infantylnym i mentalnie dziwnym zachowaniem kilku Uzytkownikow.
Milego dnia.
Moim celem nie bylo Ciebie urazic. Fakt, uogolnilam swoja wypowiedz, chociaz moze nie powinnam.
Zatem, zeby nikt wiecej nie poczul sie dotkniety moim komentarzem, poprawie sie na: tepa metalnosc niektorych z uzytkownikow. :)
Mam nadzieje, ze poczulas sie troszke lepiej :).
Drodzy panstwo istota problemu jest uszkodzona nawierzchnia, a nie spodnie Pana Starosty. Chociaz przyznam, ze sa bardzo ladne :).
Pozdrawiam wszystkich.
Daje do myslenia.
Przecież tutaj nie chodzi o moje samopoczucie, tylko użycie słowa 'polski' - nawet bym się jednym słowem nie odezwała, gdybyś napisała po prostu tępa mentalność. Przecież wiesz, że ja się do Waszych rozmów Starostwo kontra Miasto nie wtrącam i nie wtykam uszczypliwości dla celów politycznych. Uważam, że zwrot, którego użyłaś był po prostu bardzo nieładny.
Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że w końcu znajdziemy cza na dłuższą pogawędkę :)