Piątek, 19 sierpnia
Bolesław, Jan, Borysław, Julian, Juliusz, Ludwik, Emilia, Konstancja

Limanowska SŁAZA – wyniki

08.11.2015 00:00:00 LDK 1564

Zakończył się 41. Festiwal Folklorystyczny Limanowska SŁAZA. Dzisiaj o godz. 15:00, w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, członek Komisji pan Benedykt Kafel odczytał Protokół, a następnie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.

Na zakończenie festiwalu odbył się koncert finałowy, w trakcie którego jeszcze raz mogliśmy zobaczyć i usłyszeć uczestników tegorocznej SŁAZY.

Oficjalnego zamknięcia festiwaluw imieniu Gospodarza festwialu Burmistrza Władysława Biedy oraz Rady Miasta Limanowa dokonała Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa pani Jolanta Juszkiewicz, a pan Marian Wójtowicz tradycyjnie zaprosił wszystkich do udziału w kolejnej, 42. Limanowskiej SŁAZIE, która odbędzie się już za rok.

Poniżej zamieszczamy pełny protokół.

PROTOKÓŁ

posiedzenia Komisji Konsultantów
41. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”,
który odbył się w dniach 5–8 listopada 2015 r. w Limanowej

Komisja Konsultantów w składzie:

1. Artur Czesak – dialektolog

2. Benedykt Kafel – etnograf

3. Bożena Lewandowska – etnomuzykolog

4. Michalina Wojtas – choreograf

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 93 punktów programu, w których uczestniczyły 673 osoby w tym:

13 zespołów regionalnych, 7 dorosłych, 1 młodzieżowy i 5 dziecięcych,

2 grupy regionalne,

12 muzyk, 8 dorosłych, 3 młodzieżowe i 1 dziecięca;

23 instrumentalistów, 11 dorosłych, 3 młodzieżowych i 9 dzieci;

13 śpiewaków solistów, 7 dorosłych, 3 młodzieżowych, 3 dzieci;

14 grup śpiewaczych, 9 dorosłych, 2 młodzieżowe i 3 dziecięce;

10 gawędziarzy, 6 dorosłych i 4 dzieci;

6 mistrzów z uczniami

postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania
o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:

ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 1300 zł otrzymują: zespół regionalny SPOD KICEK z Mordarki za program „Wesele” i zespół regionalny SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca za program „Po weselu”.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 900 zł otrzymują:
zespół regionalny LIMANOWIANIE z Limanowej za program „Ograbek”, SŁOPNICZANIE ze Słopnic za program „Baciary” oraz SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic za program „Podział owiec na Świętego Michała”.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 700 zł otrzymują: zespół regionalny GORCE z Kamienicy za program „Na Świętego Szczepana”
i DOLINA SŁOMKI ze Stronia za program „Powrót parobków z jarmaku”.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę pieniężną 700 zł otrzymuje młodzieżowy zespół regionalny RABIANIE z Raby Niżnej za program „Na Sobótce”.

Dzieci

Dwa równorzędne pierwsze miejsca i nagrody pieniężne po 900 zł otrzymują: zespół regionalny ZASADNIOKI z Zasadnego za program „Przy pasieniu gąsek” i zespół MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca za program „Po zwózce”.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 700 zł otrzymują: MALI MĘCINIANIE z Męciny za program „Mama z tatą na weselu” oraz regionalny zespół dziecięcy MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic za program „Zabawy dzieci na planie”.

III miejsce i nagrodę pieniężną 500 zł otrzymuje zespół regionalny OLSZOWIANIE z Olszówki za program „Piyrsy wypas bydła”.

GRUPY REGIONALNE

Pierwszego miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje KGW z Makowicy za program „Z wióchą do sołtysa Pietra”.

Wyróżnienie i okolicznościową plakietkę otrzymuje grupa rodzinna Krystyny Wilczyńskiej z Łukowicy za program „Pochwolić sie kciałam swojemi dzieckami”.

MUZYKI LUDOWE

Dorośli

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji”
w wysokości 500 zł i rzeźbę otrzymuje muzyka PNIOKI z Sadku-Kostrzy.

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody w wysokości po 400 zł otrzymuje muzyka ZE MSZANY z Mszany Dolnej i LASKOWIOKI z Laskowej..

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują: muzyka PRZYSZOWIANIE z Przyszowej i SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: muzyka LIMANOWIANIE z Limanowej, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i muzyka ZNAD SMOLNIKA z Męciny

Młodzież

I miejsce nagrodę rzeczową i okolicznościową plakietkę otrzymuje muzyka GORCANIE z Niedźwiedzia.

Drugiego miejsca nie przyznano.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrodę rzeczową otrzymują: muzyka RABIANIE z Raby Niżnej i SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Dzieci

I miejsce nagrodę rzeczową i okolicznościową plakietkę otrzymuje muzyka MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

W grupie gry na skrzypcach:

Dorośli

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 otrzymuje Andrzej Krzysztofiak z Koniny.

Dwa równorzędne II miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują: Jan Jania z Poręby Wielkiej i Sławomir Kurek z Wilkowiska.

III miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje: Marzena Liszka ze Stronia.

Wyróżnienie otrzymuje Dominik Matras ze Słopnic.

Młodzież

Pierwszego miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Paweł Bednarz z Koniny.

Dwa III miejsca i okolicznościowe plakietki otrzymują: Aleksandra Śliwa ze Słopnic i Karolina Nowak z Janowic.

Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca, nagrody rzeczowe i okolicznościowe plakietki otrzymują: Marta Kosecka, członkini zespołu z Pisarzowej, i Tomasz Łabuz z Łostówki.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Szymon Citak z Kamienicy.

Dwa równorzędne III miejsca i okolicznościowe plakietki otrzymują: Anna Więcławek z Kamienicy i Paweł Smaciarz z Niedźwiedzia.

Dwa wyróżnienia otrzymują: Maria Adamczyk z Poręby Wielkiej i Łucja Wojtas z Kamienicy.

W grupie gry na heligonkach

Dorośli:

I i II miejsca nie przyznano.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 100 zł otrzymują Tadeusz Wielgus, członek zespołu Spod Kicek, i Józef Tokarczyk z Mordarki.

Dzieci:

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Wojciech Citak z Kamienicy.

Nagrodę Limanowskiego Domu Kultury „Dziecięca osobowość artystyczna” dla dzieci do 13 roku życia za grę na heligonce otrzymuje Jakub Kapera (lat 8) z Jodłownika.

W grupie gry na pozostałych instrumentach

Dorośli:

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę pieniężną 150 zł otrzymuje Zuzanna Franczyk z Limanowej grająca na okarynie.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują Barbara Stożek z Mszany Dolnej grająca na piszczałce oraz Mateusz Bargieł ze Stronia grający na trąbce.

Wyróżnienie za kontynuację pasterskich tradycji w zakresie sygnalizacji dźwiękowej otrzymuje Maciej Liszka ze Stronia grający na trombicie.

ŚPIEW SOLOWY

Dorośli

I miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200otrzymuje Maria Nawara z Olszówki.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej i Maria Franczak ze Starej Wsi.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Magdalena Dudek z Makowicy i Paweł Juszczak z Kisielówki.

Dwa wyróżnienia otrzymują: Jan Lorek z Przyszowej i Anna Gajewska z Mszany Dolnej.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Angelika Kubas z Sadku-Kostrzy i Marta Bednarz z Koniny.

Wyróżnienie otrzymuje Mariola Lorek z Przyszowej.

Dzieci

I miejsce , nagrodę rzeczową i okolicznościową plakietkę otrzymuje Wojciech Tabor z Sadku-Kostrzy.

II miejsca nie przyznano.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Karolina Kraus z Olszówki i Anna Łysek z Mszany Dolnej.

GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli

Pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje męska grupa śpiewacza ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne 150 zł otrzymują: Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic i KGW z Olszówki.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: grupa śpiewacza Przyszowianie z Przyszowej, Spod Kicek z Mordarki i Cyrwone Korole z Kamienicy.

Trzy wyróżnienia otrzymują: Porębiański Ród z Poręby Wielkiej, Łostowianki z Łostówki i Słomcanki z Mszany Dolnej.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce, nagrodę rzeczowa i okolicznościową plakietkę otrzymuje młodzieżowa grupa śpiewacza LIMANOWIANIE z Limanowej.

III miejsce i okolicznościową plakietkę otrzymują OLSZOWIANKI z Olszówki.

Dzieci

Trzy równorzędne I miejsca, okolicznościową plakietkę i nagrody rzeczowe otrzymują: MALI MĘCINIANIE z Męciny, Dziecięca Grupa Śpiewacza ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Przyszowej i KAMIONICKIE DZIOPIOTA z Kamienicy.

GAWĘDZIARZE

Dorośli

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Jan Lorek z Przyszowej i Maria Nawara z Olszówki.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Zofia Michałek z Dobrej.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Maria Franczak ze Starej Wsi i Stanisław Ptaszek z Pasierbca.

Wyróżnienie otrzymuje Mieczysław Franczyk ze Zbludzy.

Dzieci

I miejsce, nagrodę rzeczową i okolicznościową plakietkę otrzymuje Gabriela Szcześniak z Przyszowej.

II miejsca i nagrodę rzeczową otrzymuje Dorota Gorczowska z Zasadnego.

Dwa równorzędne III miejsca i okolicznościowe plakietki otrzymują: Anna Łysek z Mszany Dolnej i Piotr Kurczab z Męciny.

MISTRZ I UCZEŃ

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 200 zł otrzymują: Dorota Jędrzejek z uczennicą Katarzyną Jędrzejek z Limanowej oraz Jakub Rusiecki wraz z uczennicą Joanną Dudzik z Łostówki.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Jakub Drabik z uczniami: Kornelią Tokarczyk i Patrykiem Cedzidłą z Kamienicy i Albertem Wąchałą z Zasadnego.

III miejsca nie przyznano.

Trzy wyróżnienia otrzymują:

Barbara Stożek i uczennica Bernadetta Łabuz z Mszany Dolnej,

Bronisław Kaczor z uczniami Marcinem Kaczorem i Konradem Kowalczykiem z Poręby Wielkiej,

Tadeusz Wielgus z uczniem Jakubem Wojakowskim z Niedźwiedzia.

Na VIII Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody” który odbędzie się w Łużnej w 2016 r., Komisja kwalifikuje zespoły regionalne SPOD KICEK z Mordarki i SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w 2016 r. Komisja kwalifikuje dziecięcy zespół regionalny MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Na 50. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Drużbów
i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej
(sierpień 2016 r.) Komisja kwalifikuje: w kategorii gawędziarzy Jana Lorka z Przyszowej i Marię Nawarę z Olszówki, a w kategorii instrumentalistów Andrzeja Krzysztofiaka z Koniny (skrzypce) i Jana Janię z Poręby Wielkiej (skrzypce).

Komisja podkreśla duże znaczenie festiwalu folklorystycznego „Limanowska Słaza” dla aktywizacji ruchu regionalnego Ziemi Limanowskiej. Cieszy nas liczny udział dzieci. Zwracamy uwagę, aby bardziej zadbać o dopracowanie gwarowej formy tekstów zarówno śpiewanych, jak i mówionych.

Wieloletni warsztatowy charakter festiwalu w widoczny sposób przyczynił się do stale wzrastającego merytoryczno-artystycznego poziomu występujących grup i wszystkich wykonawców. Coroczna konieczność przygotowania nowego programu do występu dopinguje przyszłych uczestników do dalszego pogłębiania merytorycznej wiedzy oraz doskonalenia techniki wykonawczej. Wszystko to powoduje, że ruch folklorystyczny na Ziemi Limanowskiej w swojej większości jest przykładowy w skali Małopolski. Należy tylko mieć nadzieję, że ta z niemałym trudem wypracowana forma prezentacji i doskonalenia warsztatu będzie kontynuowana.

Dziękujemy Pani Dyrektor Magdalenie Szczygieł-Smadze i pracownikom Limanowskiego Domu Kultury za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie Festiwalu. Podziękowanie kierujemy także do Dyrekcji i Pracowników Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Dziękujemy również Panu Marianowi Wójtowiczowi za sprawne i pełne humoru prowadzenie koncertów festiwalowych, a za dekorację sceny – Panu Andrzejowi Gizie.

Nagrody dla laureatów 41. Festiwalu Folklorystycznego „LIMANOWSKA SŁAZA” ufundowali:

- Burmistrz Miasta Limanowa i Limanowski Dom Kultury

- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

- Starostwo Powiatowe w Limanowej

- Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

udostępnij
Masz do nas sprawę? Skontaktuj sie z nami mailowo kontakt@limanowa.in