Czwartek, 02 maja Zygmunt, Atanazy, Anatol, Longina, Tola

Edward Mucha po raz kolejny na podium!

Opublikowano 21.12.2012 00:52:55 Zaktualizowano 04.09.2018 14:17:24 Tusik
2 3845

Limanowski biegacz narciarski startujący w barwach KS 'Limanowa Forrest' zajął drugie miejsce w kategorii M5 podczas niedzielnego biegu 'Salomon Nordic Sunday' w Jakuszycach.

Był to trzynasty wynik w klasyfikacji generalnej tych zawodów spośród 144 uczestników. Jest to przede wszystkim potwierdzenie bardzo dobrej dyspozycji i znakomitego przygotowania do kolejnego sezonu.

Warto przypomnieć również, że Edward Mucha odnosi znaczące sukcesy także w lecie. W tym roku startował w wielu biegach ulicznych i górskich, zajmując miejsca w czołówce zawodników, zdobył tytuł Mistrza Polski na Górskich Mistrzostwach Polski w Nordic Walking, gdzie w znakomitym stylu rywalizował między innymi z mistrzem świata w tej dyscyplinie. Na koncie ma także Mistrzostwo Polski na nartorolkach.

Do ważniejszych sukcesów narciarskich Edwarda Muchy w ubiegłym sezonie należą:

I miejsce - Mistrzowstwa Polski w sprincie narciarskim,

I miejsce - Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich w łacznej klasyfikacji na koniec sezonu,

I miejsce - Bieg Gwarków w kategorii m5, 4 miejsce w klasyfikacji generalnej,

I miejsce - Bieg Piastów w kategorii m5, 21 miejsce w klasyfikacji generalnej, drugie miejsce wśród Polaków.

(fot. D.B. & SNS-nartybiegowe.pl)

WARTO WIEDZIEĆ:

Edward Mucha - narciarstwo biegowe rozpoczął uprawiać w 1969 r. w „Szkółce Narciarskiej” w Zalesiu. Reprezentował sekcję narciarską KSA Limanovia. Już jako junior osiągał znakomite wyniki. Był uczestnikiem sztafety 3 x 5 km i zdobywcą I miejsca w eliminacjach do Mistrzostw Europy. W 1972 r. został Mistrzem Polski Juniorów na 8 km, a także 2-krotnym Mistrzem Polski Juniorów na 6 km i sztafecie 3 x 4 km. W tym samym roku wygrał Międzynarodowe Mistrzostwa Słowacji.

Podczas służby wojskowej został przydzielony do sekcji WKS Legia Zakopane, zyskując szanse szkolenia i treningu wśród zawodników kadry narodowej. Jako Senior startował do 1982 r. uzyskując wiele cennych wyników. W 1977 r. Zajął IV miejsce na Mistrzostwach Polski na 50 km. Kilkanaście razy stawał na podium w zawodach Pucharu Polski. W eliminacjach do Mistrzostw Świata był II, tuż za Józefem Łuszczkiem (dwukrotnym medalistą mistrzostw świata).

W międzynarodowej obsadzie był I z Polaków na Memoriale Bronisława Czecha, zajmując VI miejsce. Reprezentował kraj w Spartakiadzie Armii Zaprzyjaźnionych, gdzie startował wśród mistrzów olimpijskich i mistrzów świata, zajmując 16 miejsce jako 3-ci z Polaków.

Karierę sportową zakończył w 1982 r. jako srebrny medalista Mistrzostw Polski w biegu na 15 km. Przez pewien okres czasu wspomagał w szkoleniu młodych narciarzy sekcji klubowej. W wolnych chwilach uprawiał sport rekreacyjnie.

Od 2010 r. powrócił znowu do sportu, rozsławiając Limanową. Przez okres ostatnich 2 lat zdobył 5 tytułów Mistrza Polski. Dwukrotnie na zakończenie całego sezonu narciarskiego, w sprintach narciarskich, na nartorolkach oraz w nordic walking.

Startował w wielu zawodach rangi ogólnopolskiej i europejskiej, gdzie zwyciężał w swojej kategorii wiekowej.

Obecnie nadal trenuje, reprezentując: Klub Sportowy 'Limanowa Forrest' i Miasto Limanowa. Oczywiście przygotowuje się do dalszych startów w 2013 roku.