Sukcesy lokalnych artystów ludowych na 35. edycji "Druzbacki" | Limanowa.in - limanowski portal informacyjny
limanowa.in
Poniedziałek, 26 czerwca, Jan, Paweł, Paulina, Rudolfina
Rejestracja »

Newsroom

2017-05-19 06:27:34

Sukcesy lokalnych artystów ludowych na 35. edycji "Druzbacki"

Sukcesy lokalnych artystów ludowych na 35. edycji "Druzbacki"
Sukcesami zakończyły się występy ludowych artystów i zespołów folklorystycznych z Limanowszczyzny na tegorocznej, 35. edycji „Druzbacki” - Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu.
35. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka” odbył się w dniach 11 - 14 maja w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu. 
 
„Druzbacka” to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają roku 1980. - Podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej, z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie - informują organizatorzy. 
 
Do tegorocznego konkursu zgłosiła się rekordowa liczba uczestników - 579 osób, w tym: 29 kapel, 50 instrumentalistów, 30 grup śpiewaczych, 34 śpiewaków, 9 mistrzów z uczniami, 15 drużbów weselnych i 2 starostów weselnych. Łącznie konkurs objął 168 prezentacji.
 
- Poziom merytoryczny i artystyczny został uznany za wysoki, co wyrażono w licznych nagrodach przyznanych uczestnikom. Starania wykonawców o przypomnienie dawnych, tradycyjnych pieśni i muzyki pozwalają na coraz to wnikliwsze poznawanie i kultywowanie odchodzącej już w niepamięć lub zmieniającej swe formy kultury ludowej. Szczęśliwie istnieją wciąż w terenie szkoły ludowego muzykowania, które kształcą dzieci i młodzież. Szczęśliwie też pracują dorośli zorganizowani w zespołach ludowych lub indywidualnie troszczący się o rozwój własny i zarazem podtrzymujący kulturę swych małych ojczyzn wzbogacającą narodowe dziedzictwo. Pomimo to komisja w dalszym ciągu apeluje o dbałość w zakresie ludowej gwary, odpowiedniego stroju, śpiewu i gry instrumentalnej charakterystycznej dla lokalnej społeczności, w której żyją i działają uczestnicy konkursu - napisała komisja w protokole. 
 
Wyniki
 
I. KONKURS MUZYK LUDOWYCH 
Kategoria dorosłych: 
Nagrodę główną w postaci „Złotych Basów" i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł przyznano muzyce GORCANIE z Niedźwiedzia 
3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 700 zł otrzymują muzyki: 
— PODEGRODZIE (grupa starsza) z Podegrodzia 
— JURKOWIANIE z Jurkowa 
— DUCHAC z Suchej Beskidzkiej 
2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 600 zł otrzymują muzyki: 
— SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca 
— DOLNA MSZANKI z Mszany Górnej 
3 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 500 zł otrzymują muzyki: 
— SKALNIK z Kamionki Wielkiej 
— BLANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju 
— KLĘCZANY z Klęczan 
6 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują muzyki: 
— PODEGRODZIE (grupa młodsza) z Podegrodzia 
— JAKUBKOWIANIE z Lososiny Dolnej 
— ROZNOWIOKI z Rożnowa 
— TRZEBUŃSKIE KLISZCZAKI z Trzebuni 
— RZPiT LACHY z Nowego Sącza 
— LIMANOWIANIE z Limanowej 
Dyplomy uczestnictwa otrzymują muzyki: 
— ZE STRONIA 
— NISKOWIOKI z Niskowej 
— PIECUCHY z Nawojowej 
— SŁOPNICZANIE ze Stopnic 
— Z WILKOWISKA 
Kategoria młodzieżowa: 
I miejsca nie przyznano 
2 równorzędne H miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 400 zł otrzymują muzyki: 
— SMYCKI z Kamienicy 
— LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej 
2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 300 zł otrzymują muzyki: 
— JEDLICKA z Piwnicznej-Zdroju 
— LIMANOWIANIE z Limanowej 
1 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje muzyka 
— SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca 
Kategoria dziecięca: 
I miejsca nie przyznano 
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje muzyka 
— PODEGRODZIE z Podegrodzia 
2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują muzyki: 
— BYSTRO KICORA z Przysietnicy 
— MALI CORNI z Piwnicznej-Zdroju 
 
II KONKURS INSTRUMENTALISTÓW 
Kategoria dorosłych: Nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec" i kwotę 260 zł otrzymuje Jakub Guzik z Juszczyna 
3 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują: 
— Władysław Obrzut ze Stróż 
— Eugeniusz Kopera z Brzysk 
— Andrzej Krzysztofiak z Koniny 
6 równorzędnych II miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują:
— Iwona Gawlak z Mordarki 
— Piotr Obrzut z Piwnicznej-Zdroju 
— Jan Jania z Poręby Wielkiej 
— Sławomir Kurek z Wilkowiska 
— Rafał Kapera z Krasnego-Lasocic 
— Konrad Poręba z Małej Wsi 
4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują: 
— Józef Tokarczyk z Mordarki 
— Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej 
— Adam Pawlik ze Starego Sącza 
— Kacper Górski z Polnej 
1 wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje: 
—Paweł Szkarłat z Brzeznej
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Piotr Buczek z Piwnicznej-Zdroju, Stanisław Pajor z Łęk, Krzysztof Serafin z Pisarzowej, Paweł Bednarz z Koniny, Maksymilian Motyka z Ptaszkowej, Krzysztof Kosecki ze Skrzętli-Rojówki, Tadeusz Matula z Kąclowej. 
Kategoria młodzieżowa: 
I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: 
— Samuel Guzik z Juszczyna
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: 
— Karolina Ruchała z Piątkowej 
2 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: 
— Rita Burza z Chełmca 
— Dominik Polak z Juszczyna 
wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje: 
— Tomasz Kosecki ze Skrzętli-Rojówki 
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Piotr Kostrzewa z Brzeznej, Karol Siciarz z Męciny i Jerzy Jurkowski z Mokrej Wsi. 
Kategoria dziecięca: 
Nagrodę im. Rudolfa Józefowskiego wraz z kwotą 200 zł otrzymuje: 
— Marta Kosecka ze Skrzętli-Rojówki. 
I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: 
— Jakub Kapera z Jodłownika 
4 równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: 
— Kacper Nowak z Wilczych Dołów 
— Kacper Dudzik z Kamienicy 
— Kinga Lelito z Nawojowej 
— Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej 
4 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: 
— Krzysztof Kubuszek z Bieńkówki 
— Patrycja Dudzik z Łostówki 
— Wojciech Tabor z Sadku 
— Wojciech Jabcoń z Juszczyna 
wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje: 
— Krystian Babik z Gostwicy 
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Hubert Citak z Kamienicy, Łucja Wojtas z Kamienicy, Jakub Janur ze Świniarska, Faustyna Ceremuga z Juszczyna, Paweł Smaciarz z Niedźwiedzia. 
 
III KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH W KATEGORII DOROSŁYCH: 
Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika" wraz z kwotą 400 zł otrzymuje żeńska grupa śpiewacza LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej 
2 równorzędne I miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w kwocie po 300 zł otrzymują grupy: 
— żeńska DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju 
— żeńska ZBYRCOK z Juszczyna 
4 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują grupy: 
— żeńska MSZALNICZANIE z Mszalnicy 
— męska ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy 
— żeńska z Podegrodzia 
— SENIOR z Dębicy 
7 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują grupy: 
— żeńska GORCE z Kamienicy 
— żeńska WILKOWICANIE z Wilkowiska 
— żeńska CIEŚLICA z Zawoi 
— GÓRALE LACCY z Łącka 
— BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego 
— STAROŚCINY ECHA JAWORZA z Ptaszkowej 
— żeńska SPOD KICEK z Mordarki 
6 wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują: 
— SKALNIK z Kamionki Wielkiej 
— NASZA SKAWICA ze Skawicy 
— BLANKOWIANY z Piwnicznej-Zdroju 
— ZIEMIA SUSKA z Suchej Beskidzkiej 
— Z GMINY NIEDźWIEDZ 
— LIMANOWIANIE z Limanowej 
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: JAKUBKOWIANKI z Łososiny Dolnej, męska KIJOM WORCI z Pisarzowej, męska KIYRPECKI z Łącka, KAMIONCZANKI z Kamionki Wielkiej, ZR DOLINA SŁOMKI ze Stronia, WÓJTOWIACY z Wójtowej, MSZANICANKI z Mszany Dolnej, KGW ze Stadeł, RZPiT LACHY z Nowego Sącza. 
 
IV KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO 
Kategoria dorosłych: 
Nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika" wraz z kwotą 180 zł otrzymuje Stanisław Tokarczyk z Nawojowej. 
2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują: 
— Beata Bochnia z Biecza 
— Leszek Migacz z Niskowej 
3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 120 zł otrzymują: 
— Anna Kowalska-Wicherek z Makowa Podhalańskiego 
— Maria Nowak z Osielca 
— Robert Kowalik z Bączej-Kuniny 
6 równorzędnych III miejsc i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują: 
— Dorota Tokarz z Nowego Sącza 
— Małgorzata Pasiut z Podrzecza 
— Katarzyna Janus z Ptaszkowej 
— Barbara Stożek z Mszany Dolnej 
— Jolanta Koralik z Łyczanej 
Wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:
— Mariola Lorek z Przyszowej. 
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Karolina Zaczek z Łabowej, Marta Bednarz z Koniny, Józefa Hołczyńska z Zawoi, Magdalena Smyda z Piwnicznej-Zdroju. 
Kategoria młodzieżowa: 
I miejsca nie przyznano 
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: 
— Natalia Ceremuga z Juszczyna 
3 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: 
— Patrycja Pogwizd z Zabrzeży 
— Mateusz Szczepaniak z Kamienicy 
— Krystyna Chmielowska z Lipnicy Wielkiej 
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Urszula Woźniak z Męciny, Anna Łysek z Mszany Dolnej, Katarzyna Tomasiak z Piwnicznej-Zdroju, Faustyna Siedlarz z Ptaszkowej. 
Kategoria dziecięca: 
2 równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: 
— Karolina Michalik z Lipnicy Wielkiej 
— Witold Sewiło z Szyku
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: 
— Wiktoria Krzyśko z Łącka 
3 równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: 
— Justyna Rusnarczyk z Kamienicy 
— Joanna Potaczek z Łostówki 
— Justyna Lupa z Męciny 
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Bernadetta Łabuz z Mszany Dolnej i Kacper Kawalec z Nowego Sącza 
 
V KONKURS MISTRZ I UCZEŃ 
Nagrodę główną w postaci Złotego Listka wraz z kwotą 250 zł otrzymuje Piotr Kulig z uczniami Emilem Kłakiem i Anielą Kulig. 
I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 200 zł otrzymuje: 
— Wojciech Kubasiak z uczniem Maciejem Kubasiakiem 
3 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują: 
— Maria Nowak z uczennicami Alessandrą Łygą, Martą Mętel i Gosią Bisagą 
— Aleksander Nowak z uczniem Mateuszem Mętlem 
— Jakub Drabik z uczniami Anną Więcławek, Patrykiem Cedzidło i Albertem Wąchałą 
4 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 100 zł otrzymują: 
— Sławomir Bryniak z uczniami Kacprem Michalikiem, Przemysławem Koconiem i Patrykiem Bednarkiem 
— Józef Trojan z uczniami Patrykiem Senickim i Klarą Gocek 
— Bronisław Kaczor z uczniami Marcinem Kaczorem i Konradem Kowalczykiem 
— Krzysztof Repetowski z uczniami Dawidem Pałką i Mateuszem Jaworskim Wszyscy uczniowie otrzymują nagrody rzeczowe. 
 
VI KONKURS DRUŻBÓW ORAZ MOWY STAROSTY WESELNEGO 
Nagrodę główną w postaci „Złotej Siekierki" i kwotę 300 zł otrzymuje Stanisław kraika, starosta z Piwnicznej-Zdroju. 
2 równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 250 zł otrzymują: 
— Rafał Kasieczka z Klęczan 
— Tadeusz Woźniak z Witowic Dolnych 
2 równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 200 zł otrzymują: 
— Jan Lorek z Przyszowej 
— Dawid Ciągło z Podegrodzia 
2 równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 150 zł otrzymują: 
— Damian Stosur z Łukowicy 
— drużba Józef Wójtowicz i starosta Marian Janik ze Słopnic 
3 równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: 
— Łukasz Wąsowicz z Chomranic 
— Mariusz Adamek z Marcinkowic 
— Marcin Ćwiklik z Gabonia 
Dyplomy uczestnictwa otrzymują: Aleksander Czapka z Wójtowej, Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza, Paweł Bernasiewicz z Kamionki Wielkiej, Jacek Kowalski z Pisarzowej, Marek Krzyżak z Pisarzowej, Tomasz Kuźma ze Świdnika. 
 
Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą Komisja rekomenduje: instrumentalistów Władysława Obrzuta ze Stróż i Stanisława Kurka z Wilkowiska, muzyki GORCANIE z Niedźwiedzia, DUCHAC z Suchej Beskidzkiej, mistrza Wojciecha Kubasiaka z uczniem oraz żeńską grupę śpiewaczą DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju. 
 
Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabalowe Bajania", który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w sierpniu br., Komisja zakwalifikowała: — instrumentalistów: dorosłych: Jakuba Guzika z Juszczyna, Władysława Obrzuta ze Stróż, Eugeniusza Koperę z Brzysk i Andrzeja Krzysztofiaka z Koniny młodzieżowych: Samuela Guzika z Juszczyna dziecięcych: Martę Kosecką ze Skrzętli-Rojówki i Jakuba Kaperę z Jodłownika — grupy śpiewacze: żeńskie LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju i ZBYRCOK z Juszczyna — śpiewaków solistów: dorosłych: Stanisława Tokarczyka z Nawojowej, Beatę Bochnię z Biecza, Leszka Migacza z Niskowej — drużbów weselnych: Stanisława źrałkę, starostę z Piwnicznej-Zdroju, Rafała Kasieczkę z Klęczan, Tadeusza Woźniaka z Witowic Dolnych. 
 
(Fot.: MCK „Sokół”)
Komentarze
Nikt nie napisał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszy!
Dodaj komentarz
2017-06-25 dzisiaj
2017-06-24 wczoraj
2017-06-23 przedwczoraj
Intersieć Internet + telewizja
X
Topcezar_ogolne