Piątek, 28 stycznia
Agnieszka, Julian, Walery, Karol, Tomasz, Karina, Lesław

Wyniki 47. Festiwalu Folklorystycznego "Limanowska Słaza"

09.11.2021 12:11:00 UGLimanowa 795

Przedstawiamy wyniki 47. Festiwalu Folklorystycznego "Limanowska Słaza", który odbył się w dniach 4-7 listopada 2021 r. w Limanowej. Gratulujemy zwycięzcom, a zwłaszcza zespołom, które reprezentowały gminę Limanowa. tj. „STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi, KIJOM WORCI z Pisarzowej, Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki oraz Panie z KGW Rupniów-Centrum.

PROTOKÓŁ
z posiedzenia Komisji Konsultantów
47. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza”, 
który odbył się w dniach 4-7 listopada 2021 r. w Limanowej

 
Komisja Konsultantów w składzie:
1. dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
2. Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta
3. dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog
4. Benedykt Kafel – etnograf
5. Patryk Rutkowski – choreograf, etnolog

po obejrzeniu i wnikliwej ocenie 92 punktów programu, w których uczestniczyło 814 osób w tym:
– 18 zespołów regionalnych, w tym 12 dorosłych, 2 młodzieżowe i 4 dziecięcych,
– 3 grup regionalnych,
– 20 muzyk: 14 dorosłych, 3 młodzieżowych i 3 dziecięcych;
– 5 instrumentalistów: 2 dorosłych i 3 dzieci;
– 14 śpiewaków solistów: 9 dorosłych i 5 dzieci;
– 18 grup śpiewaczych: 12 dorosłych, 4 młodzieżowych i 2 dziecięcych;
– 13 gawędziarzy: 9 dorosłych, 2 młodzieżowych i 2 dzieci;
– 5 mistrzów z uczniami
— postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec:

ZESPOŁY REGIONALNE
Dorośli
GRAND PRIX konkursu i nagrodę pieniężną w kwocie 3000 zł otrzymuje Zespół Regionalny DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1500 zł otrzymują: Zespół Regionalny ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.
Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 1200 zł otrzymują Zespoły Regionalne: STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi, LIMANOWIANIE z LimanowejSŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic i PRZYSZOWIANIE z Przyszowej.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 1000 zł otrzymują Zespoły Regionalne: KIJOM WORCI z Pisarzowej,  SŁOPNICZANIE ze Słopnic i GORCE z Kamienicy.
Wyróżnienie w kwocie 400 zł otrzymuje Zespół Regionalny JURKOWIANIE z Jurkowa.
Dyplom za udział oraz okolicznościowy upominek otrzymuje Zespół Regionalny DOLINA SŁOMKI ze Stronia.
Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” w wysokości 1000 zł i rzeźbę otrzymuje Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki.
Młodzież
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł otrzymuje Zespół Regionalny DOLINA MSZANKI z Mszany Dolnej.
Drugiego miejsca nie przyznano.
III miejsce w kwocie 400 zł otrzymuje Zespół Regionalny ZASADNIOKI z Zasadnego.= 
Dzieci
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł otrzymuje Zespół Regionalny ZASADNIOKI z Zasadnego.
Dwa II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł otrzymują Zespoły Regionalne: MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic i PNIOKI z Sadku-Kostrzy.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje Zespół Regionalny MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

GRUPY REGIONALNE
I miejsce i nagrodę pieniężną 500 zł otrzymuje KGW Podłopień.
II miejsce i nagrodę pieniężną 400 zł otrzymuje KGW ŚWARNE GOSPOSIE z Kamienicy Dolnej.
III miejsce i nagrodę pieniężną 300 zł otrzymuje KGW Rupniów-Centrum.

MUZYKI LUDOWE
Dorośli
I miejsce i nagrodę pieniężną 500 zł otrzymuje MUZYKA ZE STRZESZYC.
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują muzyki: DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej, PNIOKI z Sadku-Kostrzy i KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej.
Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 300 zł otrzymują muzyki: SPOD KICEK z Mordarki, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca, JURKOWIANIEz Jurkowa i GORCE z Kamienicy.
Pięć wyróżnień otrzymują muzyki: DOLINA SŁOMKI ze Stronia, KIJOM WORCI z Pisarzowej, MUZYKA RODZINNA SMACIARZÓW z Niedźwiedzia, KAPELA ZOGÓRZANY z Mszany  Dolnej i PRZYSZOWIANIE z Przyszowej.
Dyplom za udział oraz okolicznościowy upominek otrzymuje muzyka KOŚCIELNIOKI z Olszówki. 
Młodzież
I miejsce nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka: DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.
II miejsca nie przyznano.
III miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.
Dyplom za udział oraz okolicznościowy upominek otrzymuje muzyka SKRZYDLANIE ze Skrzydlnej.
Dzieci
I miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje muzyka DZIOPKI Z LUBOMIERZA.
II miejsca nie przyznano.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują muzyki: JURKOWIANIE z Jurkowa i ŚWARNE GRAJCE ze Słopnic.

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI
Dorośli
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 120 zł otrzymuje heligonista Czesław Kuchta z Jurkowa.
II miejsca nie przyznano.
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 80 zł otrzymuje heligonista Józef Tokarczyk z Mordarki. 
Dzieci
Dwa I miejsca otrzymują: Martyna Ślusarczyk ze Słopnic i Kamila Pajdzik z Lubomierza.
Dyplom za udział oraz okolicznościowy upominek otrzymuje Kornelia Adamczyk z Kamienicy. 

ŚPIEW SOLOWY
Dorośli
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Barbara Stożek z Mszany Dolnej i Artur Cudek ze Skrzydlnej.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Gabriela Wąsowicz z Sadku i Mariola Lorek z Przyszowej.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 80 zł otrzymują: Maria Nawara z Olszówki, Jadwiga Kuczaj z Pisarzowej i Jacek Smaga ze Stróży.
Dwa wyróżnienia otrzymują: Joanna Adamczyk ze Stronia i Diana Wojtas z Kamienicy.
Dzieci
I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Anna Gorczowska z Zasadnego.
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: Kamila Bieniek z Kamienicy.
III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: Karolina Wadyl z Łostówki.
Dwa wyróżnienia otrzymują: Alicja Smajdor z Męciny i Anita Krzyściak ze Słopnic.

GRUPY ŚPIEWACZE
Dorośli
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują grupy śpiewacze: męska grupa śpiewacza zespołu STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i żeńska grupa śpiewacza zespołu PRZYSZOWIANIE z Przyszowej.
Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: grupa śpiewacza SKRZYDLANKI ze Skrzydlnej, SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic i żeńska grupa śpiewacza zespołu KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej.
Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej i żeńska grupa śpiewacza zespołu LIMANOWIANIE z Limanowej.
Wyróżnienia otrzymują: grupa śpiewacza KGW OlszówkaKGW ŚWARNE GOSPOSIE z Kamienicy Dolnej i żeńska grupa śpiewacza zespołu GORCE z Kamienicy.
Dyplomy za udział oraz okolicznościowe upominki otrzymują: MSZANICANKI z Mszany Dolnej i BABY SPOD KICEK z Mordarki.
Młodzież
I miejsce i nagrody rzeczowe otrzymuje DOLINA MSZANKI z Mszany Górnej.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują grupy śpiewacze: STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi i OLSZOWIANIE z Olszówki.
III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje grupa śpiewacza PRZENOSZANKI z Przenoszy.
Dzieci
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują ŁOSTOWIANKI z Łostówki i OLSZOWIANIE z Olszówki.

GAWĘDZIARZE
Dorośli
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują: Marian Janik ze Słopnic i Jan Lorek z Przyszowej.
Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 100 zł otrzymują: Zofia Michałek z Dobrej i Paulina Szumańska z Szyku.
Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 80 zł otrzymują: Patryk Grzędziak z Mszany Górnej, Anna Pulka z Łostówki i Norbert Grzyb z Kasinki Małej. 
Młodzież
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Witold Sewiło z Szyku i Karolina Gromala z Kamienicy.
Dzieci
I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Łucja Wojtas z Kamienicy.
II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Wojciech Kopeć ze Słopnic.

MISTRZ I UCZEŃ
Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują Dominik Mól i Kacper Skoczeń ze Słopnic (klarnet) oraz Jakub Drabik i Bartosz Gierczyk z Kamienicy (skrzypce).
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 120 zł otrzymuje Agnieszka Curzydło-Podgórny i Milena Franczak ze Słopnic (śpiew).
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje Aleksandra Śliwa i Zuzanna Postrożny ze Słopnic (skrzypce).
Dyplom za udział otrzymują Beata Jarosz i uczeń Filip Jarosz ze Skrzydlnej.
Nagrodę Dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury Dziecięca Osobowość Artystyczna otrzymuje Anna Gorczowska z Zasadnego.
 
Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2022 r., Komisja kwalifikuje zespoły regionalne SPOD KICEK z Mordarki i STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi.
Na 56. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej (sierpień 2022 r.) Komisja zakwalifikowała: w kategorii grup śpiewaczych: STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi.

źr. Limanowski Dom Kultury

udostępnij
Masz do nas sprawę? Skontaktuj sie z nami mailowo kontakt@limanowa.in